Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #2051  
Vechi 31.08.2011, 18:46:50
Man Teo Man Teo is offline
Banned
 
Data înregistrării: 15.07.2011
Locație: Dincolo
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 191
Implicit Puzzle

E mai bine sa-i tai o piesa sau mai multe ale puzzle-ului copilului meu?
sau sa le las asa.
  #2052  
Vechi 08.09.2011, 01:48:51
Gast84 Gast84 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 08.09.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 22
Implicit

Sa fim seriosi. Slujbele penticostale sunt foarte euforice, se zbiara, se urla si fac ca persoanele sa ajunga intr-o stare de euforie. "Graitul" acela in limbi, nu este decat felul creierului de a isi exprima euforia, fara sa se poate canaliza altfel.
  #2053  
Vechi 14.12.2011, 12:40:39
Profetul de carton Profetul de carton is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.12.2011
Mesaje: 1.282
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Gast84 Vezi mesajul
Sa fim seriosi. Slujbele penticostale sunt foarte euforice, se zbiara, se urla si fac ca persoanele sa ajunga intr-o stare de euforie. "Graitul" acela in limbi, nu este decat felul creierului de a isi exprima euforia, fara sa se poate canaliza altfel.
euforie spuneti? nu! euforia e altceva, eu as spune ca exaltarea este ceea ce cuprinde pe participantii la slujbele penticostale, un fel de semi-transa.
  #2054  
Vechi 18.12.2011, 02:29:42
Lucian008's Avatar
Lucian008 Lucian008 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.12.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.204
Implicit

Citat:
În prealabil postat de penticostalul Vezi mesajul
Bisericile crestine sunt institutii divino-umane.
Doar Biserica Universala nevazuta este scutita de frictiuni, certuri, schisme.
Doar in ea exista unire deplina.

Ceea ce cere arhimandritul Gheoghios de la penticostali nu s-a reusit nici in biserica dumnealui ortodoxa.

S-au certat si s-au despartit si s-au anatemizat incepand cu Marea Schisma.
Sa-u certat si s-au despartit de catolici. Apoi Bisericile Ortodoxa s-au certat si s-au despartit. Biserica Ortodoxa Rusa s-a certat cu Biserica Ortodoxa Rusa si s-au despartit in doua. La fel si Biserica Ortodoxa Romana: BOR si BOSV. Ortodocsii Bulgari stiu cum e sa ai doi Patriarhi. Sa mai continui? Ma opresc dar lista continua la nesfarsit.

Ar putea spune arhimandritul Gheorghios: "Daca ar fi existat in Biserica Ortodoxa Duhul lui Dumnezeu atunci ar fi existat și unire"?
Nu stiu la ce va referiti cand spuneti ca Biserica Ortodoxa Rusa s-a rupt in doua si nici cu cei 2 patriarhi ai bulgarilor, dar daca lucrurile sunt similare cu BOR si BOSV nu e nici un conflict in biserica. Biserica a ramas una si a pastrat invataturile corecte. Cand unii vin cu inovatii si invataturi distincte sunt liberi sa isi formeze biserica lor unde sa isi sustina ereziile. Asa s-a intamplat cu BOVS. Ei nu sunt ortodocsi. Sunt eretici. La fel s-a intamplat si cu catolicii. Biserica Universala e Una, Soborniceasca si Apostoleasca, singura mantuiroare Biserica Ortodoxa. In afara de Biserica (Ortodoxa) nu exista mantuire.
  #2055  
Vechi 18.12.2011, 14:23:00
penticostalul penticostalul is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.06.2011
Locație: Intru ceruri, în Hristos Iisus
Religia: Protestant
Mesaje: 530
Implicit

Domnul fie lăudat!

Dacă faceți parte din Biserica Universală, din Mireasa lui Hristos, atunci bucurați-vă!
Perseverați pe calea credinței și veți fi mântuit.
Vă veți petrece veșnicia cu Hristos.

Dacă doriți câteva informații referitoare la vorbirea in limbi (cam despre asta de discuta pe aici) va stau la dispozitie.
Mă refer la informații noi nu la cele care deja sunt expuse pe topic.


Multe binecuvântări.
  #2056  
Vechi 18.12.2011, 14:41:27
Profetul de carton Profetul de carton is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.12.2011
Mesaje: 1.282
Implicit

Eu pot cere informatii de la dumneavoastra? se pare ca "vorbirea in limbi" este un subiect pe care il stapaniti foarte bine, domnule "penticostal".
  #2057  
Vechi 18.12.2011, 15:01:31
penticostalul penticostalul is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.06.2011
Locație: Intru ceruri, în Hristos Iisus
Religia: Protestant
Mesaje: 530
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Profetul de carton Vezi mesajul
Eu pot cere informatii de la dumneavoastra? se pare ca "vorbirea in limbi" este un subiect pe care il stapaniti foarte bine, domnule "penticostal".
Nu, dumneavoastra nu puteti cere nicio informatie de la mine.
Poate ma înșel dar am convingerea că sunteți un troll si nu vă voi hrăni pe acest forum.

Daca dumneavostra nu va considerati troll si chiar aveti o intrebare stringentă, putem desigur comunica in mesaj privat.
  #2058  
Vechi 18.12.2011, 15:44:52
Profetul de carton Profetul de carton is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.12.2011
Mesaje: 1.282
Implicit

Citat:
În prealabil postat de penticostalul Vezi mesajul
Daca dumneavostra nu va considerati troll si chiar aveti o intrebare stringentă, putem desigur comunica in mesaj privat.
Un troll este o faptura legendara, v-am mai spus. Eu sunt un om real. Nu inteleg refuzul dumneavoastra de a raspunde la intrebari, de fapt, nu era vorba de o intrebare ci mai mult de o rugaminte....
  #2059  
Vechi 19.12.2011, 08:09:01
Profetul de carton Profetul de carton is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.12.2011
Mesaje: 1.282
Implicit

Domnule "penticostal", sa va spun rugamintea pe care o am la dumneavoastra. Am inteles ca puneti mult accent pe rugaciune. Iata deci ce problema am: fiul meu Lucian, a fost furat de niste bani cand mergea spre serviciu, acum v-as ruga sa ma sprijiniti in rugaciune pentru a putea recupera acei bani. As dori sa intrati intr-o biserica ortodoxa si sa cautati icoana sfantului Mina. Va asezati in fatza ei, o sarutati si incepeti sa va rugati. Ma gandesc ca ar fi bine sa folositi darul limbilor, pentru ca rugaciunea sa fie completa, cred ca sunt in asentimentul dumneavoastra. Sunt sigur ca rugaciunile noastre vor strabate Cerul si vor ajunge la Tronul de har iar Lucian isi va recupera banii. Veti implini aceasta doleanta a mea? Inteleg ca nu doriti sa raspundeti intrebarilor mele naive (domnul Lucian008 ma blameaza in anumite chestiuni, dar ce vina am eu ca atata am priceput din Scripturi?), dar, va rog frumos, nu puteti sa refuzati ceea ce va cer. Am rugat pe mai multe persoane acelasi lucru. V-as ruga sa nu ma tratati cu indiferenta, pentru ca si eu ma rog pentru sanatatea familiei dumneavoastra. Deci, e simplu, intrati intr-o biserica ortodoxa, cautati icoana sfantului Mina si va rugati in limbi. Este un caz concret in care va puteti folosi darul limbilor. Multumesc anticipat si Domnul sa va binecuvanteze!
  #2060  
Vechi 19.12.2011, 09:03:58
Doriana Doriana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.619
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Profetul de carton Vezi mesajul
. Multumesc anticipat si Domnul sa va binecuvanteze!
Ca faci misto e una, dar ca iei Numele Domnului in desert e alta. E foarte posibil ca la sfarsit sa te binecuvinteze si El tot in gluma.

Pentru cei mai naivi care nu inteleg jocul domnului profet, problema sta asa: Domul profet, un vechi cunoscut de-al nostru, are ciuda pe penticostali. Drept pentru care si-a pus la avatar o poza cu presedintele cultului penticostal, Pavel Rivis Tipei, si se poarta ca un profet de carton tocmai pentru a-l discredita. Lucian, despre care profetul spune ca e fiul lui, este de fapt fiul lui Tipei; domnul profet are si cu el ceva de impartit. Asa ca continua sa se joace. Ca va fi banat nu ii pasa; oricum este la a nu-stiu-cata clona pe acest forum. "coldworld', "medusa" si "afaraploua" sunt doar unele dintre ele.

Draga profetule, daca ai vrut sa fii bagat in seama, ai reusit. Dar fii dragut si fa totusi ceva util. Unii mai au si alta treaba decat sa umble dupa clonele tale. Multumesc.
__________________
"Iar mie, să nu-mi fie a mă lăuda, decât numai în crucea Domnului nostru Iisus Hristos, prin care lumea este răstignită pentru mine, și eu pentru lume!" Gal 6:14

Last edited by Doriana; 19.12.2011 at 09:25:49.
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Despre vorbirea cu mortii strajeru Secte si culte 2 09.04.2018 22:32:16
Care este adevarul despre vorbirea in limbi ? petrut-angel Secte si culte 1534 12.03.2018 22:00:37
Vorbirea in limbi - ajutor Archangel Reguli generale de utilizare a forumului 37 03.01.2013 12:16:48
Dilema unui ortodox privind darul vorbirii in limbi la penticostali gpalama Secte si culte 4 29.05.2010 21:11:29
DESPRE VORBIREA IN LIMBI Ioan_Ciobota Generalitati 4 24.03.2010 17:09:10