Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #2171  
Vechi 08.03.2012, 09:44:44
penticostalul penticostalul is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.06.2011
Locație: Intru ceruri, în Hristos Iisus
Religia: Protestant
Mesaje: 530
Implicit Pentru bunul meu prieten, Profetul de carton:

Vezi ca a mai venit pe forum unu` ca tine.
Il cheama omnipod.

Cere-i pretenia!
Ati putea face tovanga in "dezvaluirile incendiare" si "demascarile"...fara precedent

Last edited by penticostalul; 08.03.2012 at 09:47:15.
  #2172  
Vechi 08.03.2012, 10:34:31
Profetul de carton Profetul de carton is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.12.2011
Mesaje: 1.282
Implicit

Stim cu totii ca apostolul Pavel spune ca cel ce vorbeste in limbi vorbeste nu oamenilor ci lui Dumnezeu, si daca mergeti intr-o biserica penticostala veti observa ca profetii care sunt acolo, de fiecare data cand spun o profetie o fac prin limbi si efectiv vin la cel in cauza, si-i vorbesc profetia in limbi. Da, vine profetul la tine, si iti spune profetia in timp ce turuie in limbi, dar cui turuie? lui Dumnezeu sau tie? pare ca tie! ceea ce nu e biblic. Pentru ca limbile sunt o modalitate de comunicare numai cu Dumnezeu, El fiind Singurul care intelege. Daca limbile capata talmacire, atunci se zideste si cel care asculta. Dar profetii cand vorbesc in limbi, nu traduc acele limbi. Am intrebat un profet, de ce cand spune profetia vorbeste si in limbi. Stiti ce mi-a raspuns? ca acele limbi il ajuta pe el sa aiba vedenia sau sa-i vina profetia, adica limbile sunt un fel de cheie cu care descuie Cerul. Bun asa, dar de ce folosesc limbile ca sa vorbeasca prin ele unui om?!!
----------------------------------------------------
ce deducem din Scripturi? ca limbile pot fi:
- semn pentru necredinciosi, cand necredinciosul intelege ce se spune, chiar daca vorbitorul nu intelege;
- o modalitate de zidire personala, fiind folosite numai in particular ca o comunicare cu Domnul, zidire doar personala, daca nu au talmacire, nu se folosesc in adunare!
--------------------------------------------------
Faptul ca penticostalii vorbesc si proorocesc in limbi in adunare, cum este? nebiblic. Faptul ca limbile sunt considerate de penticostali ca semn pentru botezul cu Duhul, cum este? nebiblic. Sunt limbile netraduse semn pentru credincios? Apostolul spune ca profetia este semnul pt credincios.

Last edited by Profetul de carton; 08.03.2012 at 10:42:05.
  #2173  
Vechi 08.03.2012, 10:38:34
Profetul de carton Profetul de carton is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.12.2011
Mesaje: 1.282
Implicit

Mie mi-e groaza cand ma gandesc la experientele de la bisericile penticostale, numai nebuni acolo, cu mana pe inima va spun, si nebunia lor se datoreaza duhurilor demonice. V-am aratat ca nu e deloc biblic ce se intampla acolo si daca nu e biblic e clar lucrarea duhurilor necurate.
  #2174  
Vechi 08.03.2012, 11:06:41
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Domnule Profet ,eu cred ca nu are rost sa mai scrieti de penticostali ,am inteles ,noi oricum nu suntem de acord cu ereziile ,de oriunde ar veni ele.
  #2175  
Vechi 11.03.2012, 09:48:01
Profetul de carton Profetul de carton is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.12.2011
Mesaje: 1.282
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anita Vezi mesajul
Domnule Profet ,eu cred ca nu are rost sa mai scrieti de penticostali ,am inteles ,noi oricum nu suntem de acord cu ereziile ,de oriunde ar veni ele.
Sunt de acord cu dumneavoastra, insa cred ca ar mai fi de adaugat ce parere au membrii altor religii despre vorbirea in limbi, parerea ortodocsilor, a catolicilor si a adventistilor. Despre parerea ortodocsilor se cam stie, deoarece a fost exprimata destul de clar, parerea catolicilor la fel (acestia s-au dovedit a fi pro!), iar parerea adventistilor as dori sa o exprim eu aici cu mentiunea ca nu pot trata subiectul destul de obiectiv si nici in mod exhaustiv, eu nefiind adventist. Insa am audiat mai demult dar si acum recent, pentru a-mi reimprospata memoria, predicile lui Edi Constantinescu, pastor adventist, cu privire la vorbirea in limbi.
Eu apreciez extrem de mult pe acest domn, Edi, deoarece este foarte inteligent si predicile lui fac apel la ratiune, la logica, la gandire, spre deosebire de predicile penticostalilor, pe care nu le suport, imi provoaca greata, acestea fiind axate pe latura emotiva dintr-un interes evident mercantil.
  #2176  
Vechi 11.03.2012, 09:52:14
Profetul de carton Profetul de carton is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.12.2011
Mesaje: 1.282
Implicit

Edi Constantinescu a concluzionat ca vorbirea in limbi se datoreaza unor cauze exclusiv naturale, prin acele repetari nesfarsite, intr-o stare de tensiune psihica, scoarta cerebrala se decupleaza (ca orice aparat cand este suprasolicitat) si apare vorbirea in limbi. Edi afirma ca el crede ca oricine poate vorbi in limbi, daca face acele exercitii tehnice. Deci Edi sustine ca limbile nu provin nici de la Diavolul dar nici de la Dumnezeu ci sunt perfect naturale.
Eu nu sunt de acord cu parerea aceasta, eu sustin ca vorbirea in limbi are ori cauza demonica ori una divina.
Dar am vrut sa exprim parerea unei somitati din mediul adventist.
  #2177  
Vechi 11.03.2012, 12:01:25
Profetul de carton Profetul de carton is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.12.2011
Mesaje: 1.282
Implicit

Eduard Constantinescu pierde din vedere urmatorul fapt: desi spune bine ca limbile se obtin prin deconectarea scoartei cerebrale, creierul fiind supus la suprasolicitare prin repetari mecanice, totusi penticostalii vorbesc in limbi cand vor ei, la orice ora, fara sa fie nevoie de fiecare data de procedee de supratensionare a creierului care dureaza timp indelungat!
Prin urmare, ce se intampla la staruintele dupa Duhul Sfant? se obtin limbi prin deconectarea scoartei cerebrale dar asta prin faptul ca un duh demonic intra, mintea nemaifiind in control! si acel duh, cuibarit in penticostal, bolboroseste cand doreste penticostalul!
  #2178  
Vechi 15.03.2012, 17:19:12
Profetul de carton Profetul de carton is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.12.2011
Mesaje: 1.282
Implicit

Ce au spus martorii oculari despre Misiunea Azusa Street
Toți acești oameni sunt scolastici respectabili ai Bibliei

G. Campbell Morgan a descris activitățile din Azusa Street ca
"ultima vomă a Satanei." ("From Holy Laughter to Holy Fire"-”De la Sfintele Râsete la Sfântul Foc” de Michael L. Brown, pag. 197&198)

R.A. Torrey declara că această nouă mișcare penticostală era
"evident nu a lui Dumnezeu, și întemeiată de un sodomit." ("From Holy Laughter to Holy Fire" de Michael L. Brown, pag. 197&198)

H. A. Ironside a spus în 1912 A.D. că ambele mișcări, a sfințeniei și penticostală, erau "dezgustătoare. . .amăgitoare și nebunești." ... "un pandemonium al unor etalări demne de balamuc ori o adunare de derviși urlători," cauzând un "vacarm asurzitor de sminteală și necredință." ("From Holy Laughter to Holy Fire" de Michael L. Brown, pag. 197&198)

W.B. Godbey spunea despre participanții din Azusa Street, afirmând că mișcarea era rezultatul spiritismului."Predicatorii Satanei, escroci, necromanți, vrăjitori, magicieni și tot soiul de milogi," ("From Holy Laughter to Holy Fire" de Michael L. Brown, pag. 197&198)

Clarence Larkin : "Dar comportarea acelor posedați, căzuți la pământ și crispați în contorsionări, cauzând răvășirea îmbrăcămintei și scene dizgrațioase, este mai mult caracteristică unei posedări demonice, decât unei lucrări a Sfântului Duh. Din ce s-a spus, vedem că trăim în "Vremurile primejdioase," și că înspre noi vin "Duhuri ale ispitei," și că ele vor deveni tot mai active pe măsură ce Credința se apropie de sfârșit, iar noi trebuie să ne străduim să fim cu mare băgare de seamă, pentru a nu o lua razna." ("From Holy Laughter to Holy Fire" de Michael L. Brown, pag. 197&198)

Acești 5 teologi bine instruiți erau vii și activi când a început "Renașterea Azusa " și ei erau bine informați, având și o cunoaștere superioară. De ce este subestimată mărturia lor și acceptată cea a unor oameni fără educație biblică?
-----------------------------------------------------------------------
Renasterea din Azusa Street este considerata inceputul bisericilor penticostale si carismatice.
  #2179  
Vechi 19.03.2012, 15:43:49
penticostalul penticostalul is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.06.2011
Locație: Intru ceruri, în Hristos Iisus
Religia: Protestant
Mesaje: 530
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Profetul de carton Vezi mesajul
De ce este subestimată mărturia lor?
Pentru ca a fost facuta din invidie, cu mult subiectivism in clipe de mare nervozitate.

Miscarea penticostala prindea tot mai mult teren, multi baptisti paraseau bisericile lor si se indreptau spre penticostali. Aceasta dinamica, desigur nu a placut deloc teologilor baptisti mai sus amintiti. Dorinta de a-si proteja turma a fost una legitima insa reactia lor a trecut dincolo de limitele acceptabile. "Ultima voma a satanei" nu sunt cuvinte care sa faca cinste unui crestin si sa atraga aprecierea marturiei pe care vrei sa o depui.

Acesta este motivul pentru care marturiile teologilor de mai sus nu au avut greutate.

Penticostalii insa au trecut peste aceste afirmatii rau-voitoare si apreciaza in general scrierile domnilor Campbell Morgan, Ironside sau Torrey. Unele din scrierile lor sunt cu adevarat ziditoare.
  #2180  
Vechi 19.03.2012, 16:23:45
Profetul de carton Profetul de carton is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.12.2011
Mesaje: 1.282
Implicit

Citat:
În prealabil postat de penticostalul Vezi mesajul
Pentru ca a fost facuta din invidie, cu mult subiectivism in clipe de mare nervozitate.
invidie? fatza de ce?
oamenii acestia au descris ce au vazut, nici mai mult nici mai putin.
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Despre vorbirea cu mortii strajeru Secte si culte 2 09.04.2018 22:32:16
Care este adevarul despre vorbirea in limbi ? petrut-angel Secte si culte 1534 12.03.2018 22:00:37
Vorbirea in limbi - ajutor Archangel Reguli generale de utilizare a forumului 37 03.01.2013 12:16:48
Dilema unui ortodox privind darul vorbirii in limbi la penticostali gpalama Secte si culte 4 29.05.2010 21:11:29
DESPRE VORBIREA IN LIMBI Ioan_Ciobota Generalitati 4 24.03.2010 17:09:10