Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfinti Parinti (Patrologie)
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 21.05.2013, 02:20:38
cezar_ioan cezar_ioan is offline
Banned
 
Data înregistrării: 17.11.2012
Locație: Benidorm, Hotel Bali
Mesaje: 1.946
Implicit

Citat:
În prealabil postat de florin.oltean75 Vezi mesajul

Doar in focul nematerialnic al inimii mintea se innoieste cu adevarat si devine stralucitoare ca soarele.

http://www.scribd.com/doc/23581/Sbor...unea-lui-Iisus
Chiar și un buddhist a priceput aceasta, frați creștini!...:)
Numai că buddhiștii nu iau aminte, firește, la majoritatea Părinților filocalici, care indică locul precis al ațintirii atenției în timpul rugăciunii. Locul acesta îl arată Sfântul Serafim de Sarov, în icoană.

Last edited by cezar_ioan; 21.05.2013 at 08:46:57.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 21.05.2013, 02:24:04
cezar_ioan cezar_ioan is offline
Banned
 
Data înregistrării: 17.11.2012
Locație: Benidorm, Hotel Bali
Mesaje: 1.946
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mosh-Neagu Vezi mesajul
.... nu te chinui acum sa-ti duci mintea in inima. Crede-ma, nu doar ca e imposibil ci si absurd.
Iată ce scriu astăzi moșii!
Oare nu-i aud strămoșii?...
(E strigător la Cer, Doamne iartă-mă!)

P.S. Dar când să ne chinuim, Moshule? După scurgerea vremii de pocăință, cumva? După moarte să ne mai războim cu duhul cărnii? Nu acum e vreme de chinuri, de strădanie "până la sânge" pentru cel care nu voiește chinurile veșnice?
Și de ce ar fi absurd să lucrezi rugăciunea?
Și chiar dacă e imposibil: nu știai că la Dumnezeu, Care lucrează prin Duhul în rugător, e posibil ceea ce la om e imposibil?
Și de ce te-ar crede, în definitiv, pe tine cineva? Iar nu mai degrabă pe Hristos, pe Apostol, pe Părinții filocalici și pe preoții Domnului.

Last edited by cezar_ioan; 21.05.2013 at 08:53:35.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 21.05.2013, 22:46:48
florin.oltean75's Avatar
florin.oltean75 florin.oltean75 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.933
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cezar_ioan Vezi mesajul
Chiar și un buddhist a priceput aceasta, frați creștini!...:)
Numai că buddhiștii nu iau aminte, firește, la majoritatea Părinților filocalici, care indică locul precis al ațintirii atenției în timpul rugăciunii. Locul acesta îl arată Sfântul Serafim de Sarov, în icoană.

Buna Cezar,

Eu nu ma consider nici budist, nici crestin. Sau si budist si crestin.
Ceea ce este important nu este cum ne denumim pe noi insine ci ce intelegem si simtim.

Sunt multe marturii ale Sfintilor Parinti cunoscuti si necunoscuti ca "locul inimii" unde trebuie exercitata atentia este centrul pieptului "partea cea de mijloc a pieptului, unde are adâncitura" - in profunzimea pieptului - (adica mai mult spre coloana).

Aici am gasit o referinta accesibila care valideaza acest punct de vedere:

http://www.ortodoxia.md/phocadownloa...rit-anonim.pdf (sau http://www.sfaturiortodoxe.ro/vedere...prezecelea.htm)

la Cuvântul al unsprezecelea.

Să stai, frate, într-un loc anume, pe un scaun sau chiar în picioare, să stai însă un pic îndoit si, plecându-ti capul în fată, să-ti faci spatele ca o cocoasă, si atunci să începi a spune rugăciunea din adâncul inimii, trăgând inima, adică partea cea de mijloc a pieptului, unde are adâncitura, cât poti în părtile cele mai adânci ale fiintei tale cu rugăciunea, tinându-ti si respiratia atâta timp cât tragi inima cu rugăciunea, având alipită acolo întreaga ta atentie. Deoarece, dacă procedezi astfel, adâncitura pieptului tău devine ca o ventuză, căci ventuza nevăzută a Numelui lui Hristos îl trage dinlăuntru mai puternic decât ventuza adevărată, pentru a scoate din piept plăcerea ascunsă a poftei trupesti si a pune în loc o altă plăcere, aceea a dorintei duhovnicesti.”

Unii Sfinti Parinti recomanda o corectare usoara a pozitiei ridicand punctul atentiei putin mai sus "pentru a nu stimula placerile dobitocesti". Ei o denumesc pozitie imparateasca. Explicatii similare - zona mediana a pieptului, nu stanga -se gasesc si in filocalii.

Aceasta locatie este precizata si in textele budiste ale celui mai profund vehicul Vajrayana. Suplimentar, sunt oferite si explicatii bazate pe fiziologia mintii de ce adunand mintea in acest loc inceteaza miscarea gandurilor pacatoase si este experimentat progresiv “intunericul supraluminos”.

In budism este un avertisment sever. Concentrarea mintii in aceasta locatie fara motivatia dragostei nu duce nicaieri. O minte neimpodobita cu dragoste care se atinge de acest loc – nu va gasi nimic.
__________________

Reply With Quote
  #14  
Vechi 21.05.2013, 23:33:44
cezar_ioan cezar_ioan is offline
Banned
 
Data înregistrării: 17.11.2012
Locație: Benidorm, Hotel Bali
Mesaje: 1.946
Implicit

Florin, dacă citim mai multe lucrări dedicate rugăciunii inimii (de exemplu "Sbornicul", "Rugăciunea lui Iisus" - unde Părintele Cleopa face o colecție de texte ale Părinților din Filocalia și alte lucrări) întâlnim câteva "locuri" recomandate. Cei mai mulți rugători, însă, au practicat și recomandă ținerea atenției în locul arătat de Sfântul Serafim de Sarov: "două degete deasupra sfârcului stâng", scrie Sfântul.

Însă acesta nu e un aspect prea important al rugăciunii, după cum nici poziția corpului nu e bătută-n cuie. Altele sunt prioritățile rugăciunii. (cel mai bine mi-a părut că le sintetizează Sfântul Teofan Zăvorâtul, cu precizie și totodată foarte accesibil înțelegerii noastre, a mirenilor)

S-au scris deja multe threaduri pe această temă, găsim acolo toate amănuntele necesare.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 21.05.2013, 23:38:39
cezar_ioan cezar_ioan is offline
Banned
 
Data înregistrării: 17.11.2012
Locație: Benidorm, Hotel Bali
Mesaje: 1.946
Implicit

Citat:
În prealabil postat de florin.oltean75 Vezi mesajul
si budist si crestin.
Ești tare, frate!
(Și eu care mă chinuiam să devin măcar un strop creștin...:))

P.S. Eclectismul acesta a zăpăcit pre mulți, Florine... Ia aminte, frate, ia aminte!
Dumnezeu să te ocrotească de dușmănia viclenilor care ne războiesc pe toți.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 22.05.2013, 00:15:43
florin.oltean75's Avatar
florin.oltean75 florin.oltean75 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.933
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cezar_ioan Vezi mesajul
Ești tare, frate!
(Și eu care mă chinuiam să devin măcar un strop creștin...:))

P.S. Eclectismul acesta a zăpăcit pre mulți, Florine... Ia aminte, frate, ia aminte!
Dumnezeu să te ocrotească de dușmănia viclenilor care ne războiesc pe toți.
Cu siguranta sunt zapacit.
Caut putina claritate.

Roaga-te si pentru mine,
Si Dumnezeu sa ne apere pe toti.
__________________

Reply With Quote
  #17  
Vechi 22.05.2013, 00:20:02
cezar_ioan cezar_ioan is offline
Banned
 
Data înregistrării: 17.11.2012
Locație: Benidorm, Hotel Bali
Mesaje: 1.946
Implicit

Mă rog să te ajute Dumnezeu să te lămurești odată cu buddhismul ăsta seducător...:)
Modă la români, modă, fără nici o legătură cu moșii și strămoșii noștri, Florine... Modă care a prins din pricina sporirii neliniștilor noastre, a incapacității de fructificare a durerii (pierderii) sufletești prin depășire smerită.

Și de ce sporit-au aste rele?
Pentru că noi am pierdut meșteșugul românesc tradițional al liniștirii (al isihiei): munca, rugăciunea umilă și plină de nădejde, copiii mulți, graiul românesc, obiceiurile, omenia, Biserica... Ne-am luat după alții, vai, că păreau a avea oi mai multe și cornute... (Când, de fapt, erau capre din vecini.)
Și iată, lumea noastră românească moare sub ochii noștri, vădit și implacabil, Dumnezeule!
Se stinge ca o candelă, pe zi ce trece, chipurile pentru viitorul copiilor noștri, pentru joburi și alte zorzonele spălăcite. Și iată-ne slugi la venetici (sau curbeți) în propria țară!

Când noi aveam Diamantul nostru neprețuit: BISERICA ȘI NEAMUL ROMÂNESC!
Ce-am făcut, Doamne, Dumnezeul nostru, cum ne prăpădim, singuri, cu mâinile noastre???...

Facă-Se Voia Domnului!

Last edited by cezar_ioan; 22.05.2013 at 01:14:39.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 22.05.2013, 01:03:16
Marcel_Ionut's Avatar
Marcel_Ionut Marcel_Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.07.2012
Religia: Ortodox
Mesaje: 390
Implicit

Citat:
În prealabil postat de florin.oltean75 Vezi mesajul
Cu siguranta sunt zapacit.
Caut putina claritate.

Roaga-te si pentru mine,
Si Dumnezeu sa ne apere pe toti.
Florine cred ca ti-au mai recomandat si alti ortodocsi dar am s-o fac si eu, te rog sa citesti cartea asta, poate poate va mai risipi din neclaritati :D

Marii initiati ai Indiei si Parintele Paisie
http://www.librariaortodoxia.ro/cart...tele-paisie_21
__________________
,,Cu Dumnezeu nu-i nevoie să fii politicos; pur și simplu, varsă-ți inima ta în fața Lui."
Pr Sofronie Saharov
Reply With Quote
  #19  
Vechi 22.05.2013, 08:37:33
klamath klamath is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.04.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 155
Implicit

Citat:
În prealabil postat de florin.oltean75 Vezi mesajul
Cu siguranta sunt zapacit.
Caut putina claritate.

Roaga-te si pentru mine,
Si Dumnezeu sa ne apere pe toti.
Sa nu fie cu suparare, dar stiu ca sunteti de alta confesiune intrucat am mai discutat pe forum. Vreau sa va atrag atentia asupra unui aspect, dar inainte de asta vreau sa va intreb daca sunteti protestant sau neoprotestant.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 22.05.2013, 19:02:39
florin.oltean75's Avatar
florin.oltean75 florin.oltean75 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.933
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Marcel_Ionut Vezi mesajul
Florine cred ca ti-au mai recomandat si alti ortodocsi dar am s-o fac si eu, te rog sa citesti cartea asta, poate poate va mai risipi din neclaritati :D

Marii initiati ai Indiei si Parintele Paisie
http://www.librariaortodoxia.ro/cart...tele-paisie_21
Neclaritatea, zapaceala auto-declarata nu se refera la un sistem conceptual fie crestin, budist, islamic, iudaic, hindus etc - ci este o recunoastere a persistentei perceptiei duale in actul cognitiei.

'Perceptia duala' este amestecarea cognitiei corecte cu una incorecta asociata, in fiecare instanta cognitiva.

Cand cea incorecta este complet eliminata (adica mintea este curatita - expresie patristica) Dumnezeu este vazut limpede ca lumina zilei.

Cand persista, ramanem ca intr-o stare de betie, fara macar sa o recunoastem ca atare (patristic - 'patimasi fara vedere').
__________________

Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare