Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Pocainta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 12.04.2009, 19:20:06
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de patinina34 Vezi mesajul
Foarte frumos, Cristi!
Eu la munca nu am posibilitatea sa citesc nici un fel de rugaciuni, insa Rugaciunea Inimii, o pot rosti de mii de ori pe zi, fara ca cineva sa ma obesrve!
Eu lucrez de obicei intre musulmani si budisti!
Să știi că nici între atei nu-i ușor. Partea bună, ca să spun așa, este că ateii te sancționează imediat când greșești, chiar mă simt monitorizat și până la urmă este în beneficiul meu, îndreptând niște greșeli de ale mele din mers.
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #12  
Vechi 15.02.2012, 00:26:37
George.m George.m is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.12.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 960
Implicit

"Sa luam aminte la noi insine, fratilor. Sa fim treji cat avem timp. De ce sa nu avem grija de noi? Sa facem orice bine, ca sa aflam ajutor in vremea ispitei. De ce sa pierdem viata noastra? Auzim atatea si nu ne pasa, ci le nesocotim. Vedem pe fratii nostri rapiti din mijlocul nostru si nu stam treji, macar ca stim ca ne apropiem si noi putin cate putin de moarte.

Iata de cand sedem aci vorbind, am pierdut doua sau trei ceasuri din timpul nostru si ne apropiem de moarte; si vedem ca pierdem timpul si nu ne temem.

Cum nu ne aducem aminte de spusa batranului acela care a zis: De va pierde cineva aur sau argint, poate afla in locul lui altul, dar cel ce pierde timpul, vietuind in nelucrare si nepasare, altul nu mai poate afla. Cu adevarat, vom cauta un ceas din timpul acesta si nu-l vom mai putea gasi" (Avva Dorotei, Felurite invataturi lasate ucenicilor sai, c.XI, Filocalia IX).
Reply With Quote
  #13  
Vechi 15.02.2012, 01:03:50
nicolae44 nicolae44 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.02.2012
Locație: brasov
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 137
Implicit

din vorba ap Pavel am inteles ceva minunat
Efeseni 5:16
Răscumpărați vremea, căci zilele sunt rele//.ca poti rascumpara, adica recupera timpul pierdut si ca daca ai pierdut timp din viata cu alte lucruri decat cele ce duc la zidire avem sansa intr-un timp mult mai scurt sa zidim de ex ce n-am zidit pana acum.adica Domnul nu tine seama de timpul tau pierdut si-ti ofera oportunitatea sa faci intr-un timp mai scurt sau cat mai ai din viata ceea ce trebuia sa faci de fapt mult mai de demult pana in momentul respectiv.cred ca se aplica indeosebi pe plan duhovnicesc .caci unele pacate chiar daca sunt iertate pot avea unele urmari pentru noi sau pentru altii de ex ai calcat pe cineva cu masina.te iarta Domnul ca n-ai vrut,te iarta omul ca te intelege dar omul ramane olog.pentru ca alternativa e pe plan spiritual si oferita de Domnul IIsus inseamna ca sigur poate fi dusa si la bun sfarsit.AMIN
Reply With Quote
  #14  
Vechi 15.02.2012, 12:53:47
Daniel_7 Daniel_7 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 11.05.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 439
Implicit

Nu cred ca numai timpul trebuie rascumparat.Adica nu asa ajungem la o anumita calitate a vietii.

Odata cu folosirea timpului mai cu rost,trebuie sa avem o anumita vointa de a ne lepada de lume si de trup.O rugaciune fara aceste coordonate ,cred ca de multe ori merge in gol.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 15.02.2012, 14:17:21
Marius22 Marius22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.345
Implicit

Este bine sa vedem in timp un aliat, nu un dusman. Curgerea lui are un rost, o tinta, ca si trecerea noastra prin el. In fond, tinta noastra este una comuna. Acesta ne conduce dincolo de el, in vesnicia lui Dumnezeu. Deoarece chipul lumii create, vazute, poarta in sine ratiunile divine necreate, nevazute, si timpul istoric poarta in sine mugurii vesniciei dumnezeiesti.

Sa nu uitam insa ca o clipa are mult mai multe a ne spune despre vesnicie, decat zecile, sutele si miile de ani.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 15.02.2012, 14:25:46
Daniel_7 Daniel_7 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 11.05.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 439
Implicit

Se considera timp pierdut,dupa parerea mea,acel timp pana cand iei hotararea de a-i urma lui Hristos,fara sa te mai uiti inapoi...
Reply With Quote
  #17  
Vechi 15.02.2012, 23:33:32
George.m George.m is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.12.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 960
Implicit

Parintele Staniloae subliniaza ca "nici-o ora, nici-o clipa nu e ca alta. Ce am putut face in ea, nu mai putem face in alta. Imprejurarile s-au schimbat. Dezvoltarea noastra se face altfel, cand am pierdut o clipa, fara o buna lucrare. Nu numai timpul in general are o valoare absoluta, ci fiecare clipa.

Totusi, o mare pocainta ne poate reface. Dar cand pierdem timpul cu gandul ca ne vom reface printr-o pocainta ulterioara, ne obisnuim sa lasam clipele sa treaca mereu, asteptand alta clipa pentru pocainta, fara sa mai avem puterea sa folosim vreuna in acest scop. Pierderea timpului devine ea insasi o obisnuinta. Ea nu mai e o chestiune exterioara, ci interioara.

A la recherche du temps perdu
nu poate fi o cautare a unor prilejuri identice, ci o mare pocainta. Dar timpul pierdut e o slabire interioara a noastra pentru luarea unei hotarari. Timpul pierdut lucreaza impotriva noastra. E un vierme care creste".
Reply With Quote
  #18  
Vechi 02.08.2012, 21:33:08
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Smile Nu lăsa să treacă timpul

Citat:
În prealabil postat de Marius22 Vezi mesajul
Este bine sa vedem in timp un aliat, nu un dusman. Curgerea lui are un rost, o tinta, ca si trecerea noastra prin el. In fond, tinta noastra este una comuna. Acesta ne conduce dincolo de el, in vesnicia lui Dumnezeu. Deoarece chipul lumii create, vazute, poarta in sine ratiunile divine necreate, nevazute, si timpul istoric poarta in sine mugurii vesniciei dumnezeiesti.

Sa nu uitam insa ca o clipa are mult mai multe a ne spune despre vesnicie, decat zecile, sutele si miile de ani.




Nu lăsa să treacă timpul
Până îngenunchezi.
Vino și apleacă-ți trupul,
Capul, ochii, sufletul,
Timpul să nu-l pierzi.

Din dragoste fă un mănunchi
De un plăcut miros
Vino la Domnul în genunchi
Și vei fi cum este-un trunchi:
Viu, frumos și viguros.

Timpul nu-l lăsa să treacă
Cu totul în zadar
Nu-l primi pe-acel ce-atacă,
Se lipește, nu mai pleacă
Lipsindu-te de har.

Cu drag, genunchii ți-i coboară
Înalță-ți mâinile
Și tot ceea ce te-nconjoară
Tremurând, rămân afară
De rugăciunile,

Ce cu putere, tu le înalți
La Domnul Dumnezeu.
Chiar de șoptești sunt mii de wați
Când la Fața Domnului tu cauți
Șoptind cu glasul tău:

Nu mai las să treacă timpul!
În genunchi eu stau!
Viața, inima și trupul!
Mintea, văzul ca și gândul
Totul Ție Îți predau!

Din tot ce sunt, fac un mănunchi
Și Ți le dăruiesc.
Triumfător sunt pe genunchi
Când fac buchet de rugăciuni
Spunându-Ți, Te iubesc!

Un raspuns in versuri dat de N.Adinuta
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #19  
Vechi 02.08.2012, 21:39:50
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Să prețuim timpul, e mai scump decât aurul. La dreapta Judecată vom da seama și de timpul pe care l-am avut și nu l-am folosit cum trebuie.

"Paradox: trecutul se ține de noi ca prezent și ne așteapă ca viitor; prezentul poate frâna trecutul și modifica viitorul; viitorul poate fi anticipat în prezent și poate frâna, chiar stinge trecutul". - Părintele Arsenie Boca

"Nu înțepeniți în fața televizorului, nu uitați că butonul nu se folosește doar ca să-l deschideți, ci și să-l închideți". - Părintele Paisie Aghioritul
Reply With Quote
  #20  
Vechi 03.08.2012, 15:35:56
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

E un pps care circula pe mail:
  • Pentru a realiza valoarea UNUI AN, întreabă un student care și-a picat examenele.
  • Pentru a realiza valoarea UNEI LUNI, întreabă o mamă care a dat naștere prematur copilului ei.
  • Pentru a realiza valoarea UNEI SĂPTĂMÂNI, întreabă editorul unui ziar săptămânal.
  • Pentru a realiza valoarea UNUI MINUT, întreabă o persoană care a pierdut trenul.
  • Pentru a realiza valoarea UNEI SECUNDE, întreabă un șofer care tocmai a evitat un accident.
  • Pentru a realiza valoarea UNEI FRACȚIUNI DE SECUNDĂ, întreabă persoana care a câștigat medalia de argint la Olimpiade.
Prețuiește fiecare moment pe care îl ai! Prețuiește-l și mai mult pentru că ai pe cineva drag alături cu care merită să îți petreci timpul.

Și ține minte: timpul nu așteaptă pe nimeni!
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Hristos Calea Vietii Noastre (caut aceasta carte) Kaiserslautern21 Intrebari utilizatori 0 11.12.2012 06:14:45
Intelegerile cu ingerul cazut pot fi desfacute in timpul vietii prin rugaciune spre_rasarit Generalitati 5 19.09.2011 09:10:36
Important! AlinNNN Generalitati 3 25.01.2010 17:45:15
important catalinabalhui Stiri, actualitati, anunturi 0 20.05.2009 16:12:48
copilarie, floare pretioasa Carine Generalitati 14 21.10.2008 17:30:14