Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Slujbele Bisericii Ortodoxe > Tinuta in Biserica
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 23.04.2009, 01:39:45
eduardd
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de windorin Vezi mesajul
Faptul ca exista unii parinti care nu se spala (in mare parte calugari), aceasta este o exceptie si nu trebuie raspandita, caci multi nu ar putea intelege aceasta. Trebuie stiut insa ca ei sunt extrem de rari (aceia care nu se spala, insa miros foarte frumos). Daca nu s'ar spala toti, ar mirosi greu, ca si noi, atunci cand amanam spalarea din varii motive
Exact! Dar cum nu cunoastem din proprie experienta cum este sa nu mirosi sau mai corect spus sa emani buna mireasma inca din viata..nu am putea sa vorbim decat gresit.. de aceea propun sa votam pentru spalare. Cine e pentru? Cine impotriva?
ps- acum chiar merg in pat..deci..din nou..Noapte buna si..Buna dimineata!
Reply With Quote
  #12  
Vechi 23.04.2009, 02:04:49
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

Daca un om este chel in cap,caci pe spalarea capului se bazeaza interdictia de spalare in zi de sarbatoare,altfel nu vreau sa-mi imaginez ca oamenii nu se spala deloc in zilele de sarbatoare.Ok!Dar,ce te faci,daca esti chel in cap si,chiar sarbatoare fiind,te speli ca omul pe ochi,pe gat,urechi...dintr-un gest si trei miscari,ti-ai stropit toata chelia,si,deci,trebuie sa te stergi ulterior,asa ca ai putea sa spui ca te-ai spalat si pe cap in acea zi de sarbatoare...
Ei,vedeti,de aceia nu ma cramponez eu in atatea si atatea teorii,care mai de care mai pompoase,si,bine-nteles,impotriva firescului din jurul nostru.
Eu sunt pentru...Jenica!Mai bine sa miros a primavara,decat sa miros a "razboi neasumat",sa ma injure unul cand trece pe langa mine,si sa faca pacat.
__________________
" Nu suntem prizonierii propriului destin, suntem prizonierii propriei minti "
Reply With Quote
  #13  
Vechi 23.04.2009, 03:29:21
patinina34's Avatar
patinina34 patinina34 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.11.2008
Locație: peste oceane si peste mari
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.185
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru patinina34
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ory Vezi mesajul
Daca un om este chel in cap,caci pe spalarea capului se bazeaza interdictia de spalare in zi de sarbatoare,altfel nu vreau sa-mi imaginez ca oamenii nu se spala deloc in zilele de sarbatoare.Ok!Dar,ce te faci,daca esti chel in cap si,chiar sarbatoare fiind,te speli ca omul pe ochi,pe gat,urechi...dintr-un gest si trei miscari,ti-ai stropit toata chelia,si,deci,trebuie sa te stergi ulterior,asa ca ai putea sa spui ca te-ai spalat si pe cap in acea zi de sarbatoare...
Ei,vedeti,de aceia nu ma cramponez eu in atatea si atatea teorii,care mai de care mai pompoase,si,bine-nteles,impotriva firescului din jurul nostru.
Eu sunt pentru...Jenica!Mai bine sa miros a primavara,decat sa miros a "razboi neasumat",sa ma injure unul cand trece pe langa mine,si sa faca pacat.
Si eu sint 200% de acord cu Jenica.
Ory:
Ar fii interesant sa stiu totusi: mai poti fii chel altundeva, sau doar "in cap"?
__________________
Doamne, fie voia Ta, nu voia noastră!
http://sashaparagulla.blogspot.com/
Reply With Quote
  #14  
Vechi 23.04.2009, 11:10:58
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Omul este trup si suflet, deci ingrijirea trupului este o datorie pe care omul nu poate si nu are voie sa o neglijeze.

Parintii care nu se spala si care nu miros sunt ceva rar. Nu stiu prea multe despre ei. Si oricum, au binecuvantare pentru aceasta.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 23.04.2009, 22:02:02
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

Citat:
În prealabil postat de patinina34 Vezi mesajul
Si eu sint 200% de acord cu Jenica.
Ory:
Ar fii interesant sa stiu totusi: mai poti fii chel altundeva, sau doar "in cap"?
Patinina,ma pui intr-o situatie dificila....ei,era unu noaptea,baiguiam si eu.
__________________
" Nu suntem prizonierii propriului destin, suntem prizonierii propriei minti "
Reply With Quote
  #16  
Vechi 23.04.2009, 22:07:51
patinina34's Avatar
patinina34 patinina34 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.11.2008
Locație: peste oceane si peste mari
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.185
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru patinina34
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ory Vezi mesajul
Patinina,ma pui intr-o situatie dificila....ei,era unu noaptea,baiguiam si eu.



Ei, Ory, credeam ca intr-adevar am uitat limba romana, intr-atit incat nu mai stiu la ce te referi!!!



Nu-ti face probleme.
Acum ca rasuflu usurata, ca am inteles bine, hai sa zambim si sa radem putin sa ne destindem.
__________________
Doamne, fie voia Ta, nu voia noastră!
http://sashaparagulla.blogspot.com/
Reply With Quote
  #17  
Vechi 23.04.2009, 22:19:59
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Este interesant cum animalele nu se spala si totusi sunt curate si nu miros daca sunt lasate in salbaticie

Frunzele si florile nu se spala si totusi natura le-a inzestrat cu calitati sa ramina curate.

Oare noi suntem mai prejos ca aceste organisme? Conform Mintuitorului , Nu! si tot El ne invata ca nu trebuie sa ne agitam prea mult cu infatisarea exterioara...vezi exemplul crinului

Deci cind s-a produs aceasta abatere de la firesc si natural?

Cine a inventat spalatul corpului, aceasta necesitate care pare a fi o indepartare de pe calea indumnezeiri.....si dovada este felul straniu in care se comporta unii calugari care refuza sa se spele si acelasi lucru exista si la alte culturi indigene care nu numai ca nu se spala dar se si acoppera sistematic cu argila si stau in soare pina cade de pe ei si gata nu mai miros urit
Reply With Quote
  #18  
Vechi 23.04.2009, 22:29:47
tigerAvalo9 tigerAvalo9 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.03.2008
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.448
Implicit

Sa nu exageram,daca nu ne spalam mirosim urat,scurt si la obiect,raspuns de clasa a doua.Daca nu iti ingrijesti corpul nu ai respect nici fata de suflet,parerea mea.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 23.04.2009, 23:32:44
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Este interesant cum animalele nu se spala si totusi sunt curate si nu miros daca sunt lasate in salbaticie. Frunzele si florile nu se spala si totusi natura le-a inzestrat cu calitati sa ramina curate.
Plantele si animalele nu pacatuiesc. Mirosul cel urat este prezenta pacatului in om.
Sfintii nu miroseau urat nici in timpul vietii, nici dupa.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 24.04.2009, 00:09:49
Anca-Miha
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Este interesant cum animalele nu se spala si totusi sunt curate si nu miros daca sunt lasate in salbaticie
Cainele si pisica mai ales, se spala tot timpul.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
spalam miercurea si vinerea? steliana-steli Postul 2 12.08.2011 12:18:29
Copiii nascuti prematur trebuie botezati si preotul trebuie chemat spre_rasarit Botezul 3 08.04.2011 20:23:54
Oare de ce? romi2000 Din Vechiul Testament 10 02.06.2010 15:00:43
oare.. ioanhodean Mari Duhovnici si predicile lor 10 22.07.2008 12:32:27