Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Slujbele Bisericii Ortodoxe > Tinuta in Biserica
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #221  
Vechi 18.01.2012, 23:51:56
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.856
Implicit

Citat:
În prealabil postat de heaven Vezi mesajul
Mie insusi subiectul topicului mi se pare deplasat...nu vad nici o legatura intre piosenie si mizeria trupului.
Asa cum biserica este trupul lui Hristos,asa si corpul este templul sufletului.
Si asa dupa cum in biserica atunci cand intri,nu miroase urat,nu gasesti gunoaie aruncate pe jos,ci afli curatenie,miros frumos si toate sunt primenite si aranjate,nu vad de ce cu corpul nostru ar sta diferit treburile.
ai dreptate. Este cel mai stupid subiect pe care l-am vazut pana acum pe un forum
Reply With Quote
  #222  
Vechi 19.01.2012, 01:20:48
Theodor_de_Mopsuestia
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Mai bine in Iad curat, decat jegos si mantuit. Parerea mea.
Reply With Quote
  #223  
Vechi 19.01.2012, 14:38:47
MariS_'s Avatar
MariS_ MariS_ is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.10.2009
Locație: Religie: creștin
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.419
Implicit

Incerc sa destind atmosfera, decat trist si posac mai bine nitel haz de necaz.
Un ascet din cel ce nu se spala niciodata se ruga intens in pustie: "Doamne, curateste-ma! Doamne curateste-ma! Doamne curateste-ma!" Soare torid, amiaz de vara secetoasa, niciun pic de nor pe cer, niciun pom unde sa se puna omul la umbra, ascetul nostru transpira abundent dar se ruga in continuare: "Doamne, curateste-ma! Doamne curateste-ma! Doamne curateste-ma!"
Deodata izbucneste din senin o ploaie abundenta. Brusc omul nost' schimba placa: "Doamne, da-mi o umbrela! Doamne, da-mi o umbrela! Doamne, da-mi o umbrela!"
Har, smerenie si jertfa de sine.
__________________
Făcutu-ți-s-a ocara ca și lauda, paguba precum câștigul și străinul ca fratele?
Cum nu înțelegeți că nu despre pâini v-am zis? Ci feriți-vă de aluatul fariseilor și al saducheilor! (Matei 16:11)
Omul deține atâta Adevăr câtă Iubire dăruie.
Reply With Quote
  #224  
Vechi 19.01.2012, 15:01:47
Lucian008's Avatar
Lucian008 Lucian008 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.12.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.204
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Theodor_de_Mopsuestia Vezi mesajul
Mai bine in Iad curat, decat jegos si mantuit. Parerea mea.
Ideea de a renunta pentru orice la mantuire nu poate duce la mantuire. Dar...

Daca prima varianta e posibila ceea de a doua e contradictie de termeni. Unii ar putea spune ca omul "jegos" mantuit a renuntat la propria fiinta si s-a dedicat lui Dumnezeu. Eu spun ca asa ceva nu e posibil. Dumnezeu insusi ne spune sa ne spalam fata si sa ne ungem capul. Si in plus e lipsa de respect fata de celalat care trebuie sa indure "duhoare" noastra.
__________________
Preasfântă Născătoare de Dumnezeu, mântuiește-ne pe noi.
Reply With Quote
  #225  
Vechi 18.04.2012, 17:03:09
Antonela Antonela is offline
Member
 
Data înregistrării: 18.01.2012
Mesaje: 31
Smile

fratilor...am ras...va dati seama....sa nu ne spalam o luna in zilele noastre....cred ca ne am imbolnavi....si asta ar insemna sa ne facem rau trupului nostru cu voia noastra....deci neglijenta trupului...care e un pacat....nu cred ca e pacat sa te speli....dar e pacat sa te speli in zile de Sarbatoarre!
am ras, m am amuzat de situatie...sa nu ne spalam....va dati seama...
sa va spun o istorioara....adevarata...englezii pe vremuri..nu se spalau un an....iar cand venea vremea imbaierii....se facea baie in aceeasi apa, acelasi lighean mai intai, tata...mama si daca erau mai multi frati,descrescatoare....iar ultimul saracul...era mai murdar decat ceilalti...iar cand un cuplu se casatoarea de regula primavara..la nunta se aduceau flori multe ca sa mai ia din mirosul insuportabil....si de aici si traditia cu BUCHETUL MIRESII...raspandita peste tot in lume...
la un moment dat..regina Angliei A afirmat foarte mandra de traditia lor cu nespalatul..ca ea face baie numai la 3 luni....
f haios topicul....nota 10....pentru cine a avut o asemenea intrebare.
Reply With Quote
  #226  
Vechi 18.04.2012, 17:07:53
JoyDivision JoyDivision is offline
Banned
 
Data înregistrării: 10.04.2012
Locație: Chicago, IL
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 434
Implicit

Ce intrebare e asta, daca trebuie sa ne spalam?
Da, trebuie sa ne spalam pacatele in sangele Domnului ! dar si fizic de murdarie.
Reply With Quote
  #227  
Vechi 18.04.2012, 17:42:05
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lucian008 Vezi mesajul
Ideea de a renunta pentru orice la mantuire nu poate duce la mantuire. Dar...

Daca prima varianta e posibila ceea de a doua e contradictie de termeni. Unii ar putea spune ca omul "jegos" mantuit a renuntat la propria fiinta si s-a dedicat lui Dumnezeu. Eu spun ca asa ceva nu e posibil. Dumnezeu insusi ne spune sa ne spalam fata si sa ne ungem capul. Si in plus e lipsa de respect fata de celalat care trebuie sa indure "duhoare" noastra.
este posibil doar in cazul unui pustnic, ce nu vede pe nimeni luni, poate ani de zile.
in asceza lui poate sa ajunga la faza in care considera ca igiena este o ispita, o placere lumeasca.
in Vietile Sfintilor gasim cateva exemple.

dar, dupa cum imi spunea un fost coleg, jurnalist cu inclinatii filozofice, probabil citand de undeva, "omul se obisnuieste cel mai usor cu propria-i mizerie".
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
spalam miercurea si vinerea? steliana-steli Postul 2 12.08.2011 12:18:29
Copiii nascuti prematur trebuie botezati si preotul trebuie chemat spre_rasarit Botezul 3 08.04.2011 20:23:54
Oare de ce? romi2000 Din Vechiul Testament 10 02.06.2010 15:00:43
oare.. ioanhodean Mari Duhovnici si predicile lor 10 22.07.2008 12:32:27