Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 24.03.2010, 22:17:49
BogdanF2 BogdanF2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Mesaje: 858
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bubulyna Vezi mesajul
De ce ma criticati?De ce ma judecati? De ce ? Nu am gresit cu nimic fata de voi,eu pur si simplu cautam raspunsuri la niste intrebari care ma framanta si am fost aspru criticata si neinteleasa.
Am fost la un pas de sinucidere ...nimeni nu stie ce este in sufletul meu .

Am primit lovituri cu pietre din partea unor "CREDINCIOSi" DE CE?

Credeti ca Iisus la fel ar proceda?Credeti ca Iisus este multumit de felu vostru ?Credeti ca veti avea parte de viata vesnica alaturi de Domnul Iisus ,criticand si judecand pe semenii vostri?
Poate ai pus niste intrebari la care nici ei nu stiau ce sa raspunda, intrebari care i-au tulburat si pe ei si singura metoda de refulare a fost sa dea cu pietre in tine.

Oricum, cum ti-au mai spus si altii, iti spun si eu: roaga-te si mergi la un duhovnic bun, eventual dintr-o manastire. Daca cauti cu sinceritate, Dumnezeu iti va scoate in cale raspunsurile, la vremea potrivita. Noi suntem doar niste simpli forumisti, nu te astepta la prea mult de la noi...

Doamne ajuta!

Bogdan.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 25.03.2010, 13:27:26
Samy02's Avatar
Samy02 Samy02 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.02.2010
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 196
Implicit

Nu am sa stau sa dau sfaturi , dar ma gandesc ca bunul Dumnezeu ne da mereu de toate , dar ne lasa sa invatam singuri ce e rabdarea......asta e cel mai greu de facut, sa avem rabdare cu cel de langa noi, sa-l ascultam , sa-i dam poate un sfat sau o vorba buna.....
De multe ori si eu ii plictisesc pe cei din jurul meu cu intrebari si cu ceea ce aflu merg la duhovnic .....asa imi vine mai usor sa discut fara sa-i rapesc prea mult timp, are parintele rabdare dar si "turma "pe care o pastoreste este cam mare......
Reply With Quote
  #13  
Vechi 25.03.2010, 14:30:12
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Bubulinule, n-a functionat treaba cu "cum imi sterg contul?" si acum trecem intr-un registru patetic?

Daca chiar te-ar preocupa mantuirea ta s-ar vedea din intrebari mai serioase nu ca cele pe care le-ai vanturat pe aici.

Si chiar nu vad cu ce te-ar ajuta parerile celor de aici din moment ce ti se pare deja suficient de credibil Pavel Corut sau Richard Dawkins.
Au cei ce scriu aici mai multa autoritate in fata ta decat ei? Ma indoiesc.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 26.03.2010, 07:53:14
heaven's Avatar
heaven heaven is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.11.2008
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.350
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bubulyna Vezi mesajul
Am fost la un pas de sinucidere ...nimeni nu stie ce este in sufletul meu .
Indiferent de cum se comporta cei din jurul nostru,suntem singurii responsabili de ce alegem sa facem cu viata noastra.
In momentul in care vei constientiza acest lucru,vei inceta sa te victimizezi si vei face ceva sa iti schimbi existenta in bine.
Daca crezi ca iti este destul de dificil singura,apeleaza si la psihoterapie,duhovnic si la orice crezi ca ti-ar fi de ajutor.
Ti-am mai spus si o repet:viata asta este a celor care stiu sa lupte,cu cat vei intelege mai repede,cu atat mai bine pentru tine.
Toate cele bune!
__________________
Sa invatam de la ingerul nostru pazitor...http://www.youtube.com/watch?v=pG52f...&feature=share
Reply With Quote
  #15  
Vechi 26.03.2010, 22:13:42
Darkanian's Avatar
Darkanian Darkanian is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.12.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 100
Implicit

Sa fiu sincer sunt de acord cu bubulina, pe site sunt uni membri care se crede a fi mari invatati: de exemplu eu cand am intrebat daca este pacat sa bei cicolata cald am fost luat in ras , normal nu se face asa chiar si la cea mai penibila intrebare care sa pus e bine sa dai un raspuns celui care nu stie nu sa il iei in ras sau sa il judeci....
__________________
" Unde dragoste nu e, nimic nu e ! "
Reply With Quote
  #16  
Vechi 27.03.2010, 22:23:28
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Darkanian Vezi mesajul
Sa fiu sincer sunt de acord cu bubulina, pe site sunt uni membri care se crede a fi mari invatati: de exemplu eu cand am intrebat daca este pacat sa bei cicolata cald am fost luat in ras , normal nu se face asa chiar si la cea mai penibila intrebare care sa pus e bine sa dai un raspuns celui care nu stie nu sa il iei in ras sau sa il judeci....
Eu cred ca pana la urma ti s-a dat un raspuns, e normal cand pui astfel de intrebari majoritatea sa creada ca ii ei in ras sau faci misto.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 28.03.2010, 19:20:34
luminita- luminita- is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.03.2010
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 180
Implicit

unii cred ca sunt intrebari puse aiurea asa cum ai zis tu alin dar se intampla asta pt ca pe internet nu poti stii cum e omul respectiv si daca e sincer sau nu, sau nu ii poti stii tonul cu care a pus intrebarea,daca a fost ironic sau nu
Reply With Quote
  #18  
Vechi 28.03.2010, 19:43:15
Emanuel Cristian's Avatar
Emanuel Cristian Emanuel Cristian is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 04.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 11
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Emanuel Cristian
Implicit Nu fi suparata.

Citat:
În prealabil postat de bubulyna Vezi mesajul
De ce ma criticati?De ce ma judecati? De ce ? Nu am gresit cu nimic fata de voi,eu pur si simplu cautam raspunsuri la niste intrebari care ma framanta si am fost aspru criticata si neinteleasa.
Am fost la un pas de sinucidere ...nimeni nu stie ce este in sufletul meu .

Am primit lovituri cu pietre din partea unor "CREDINCIOSi" DE CE?

Credeti ca Iisus la fel ar proceda?Credeti ca Iisus este multumit de felu vostru ?Credeti ca veti avea parte de viata vesnica alaturi de Domnul Iisus ,criticand si judecand pe semenii vostri?
Draga sora nu fi suparata ,toti suntem pacatosi unul mai mult decat celalat ,dar nu toti scriem prin ce incercari am trecut si ce pacate avem si ne-au incercat ,dar sa stii ca un duhovnic este singurul ce te poate lamurii in sufletul tau ,iarta-ma pentru sfatul primit de la mine pacatosul .


Bine voi cuvânta pe Domnul în toată vremea, pururea lauda Lui în gura mea.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 28.03.2010, 20:25:16
alinnasser2010 alinnasser2010 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.03.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 161
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bubulyna Vezi mesajul
De ce ma criticati?De ce ma judecati? De ce ? Nu am gresit cu nimic fata de voi,eu pur si simplu cautam raspunsuri la niste intrebari care ma framanta si am fost aspru criticata si neinteleasa.
Am fost la un pas de sinucidere ...nimeni nu stie ce este in sufletul meu .

Am primit lovituri cu pietre din partea unor "CREDINCIOSi" DE CE?

Credeti ca Iisus la fel ar proceda?Credeti ca Iisus este multumit de felu vostru ?Credeti ca veti avea parte de viata vesnica alaturi de Domnul Iisus ,criticand si judecand pe semenii vostri?
Sti ce e zis IIsus ucenicilor lui ? Daca pe mine ma iubeste lumea si pe voi va va iubi,daca pe mine ma uraste lumea si pe voi va va ura,veti fi omorati pentru credinta voastra si multi vor crede ca facand aceasta ii aduc jertja lui Dumnezeu.Nu te intrista daca cineva te huleste ci bucura-te pentru ca nu esti din lume ci esti la Dumnezeu.
Reply With Quote
Răspunde