Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Morala Crestina
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 10.09.2011, 23:05:06
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anna21 Vezi mesajul
De unde stii cine merge si cine nu?
Ma refeream ca voi faceti copii si nu va duceti sa infiati de la orfelinat.
Si sa stii ca multi ar vrea sa infieze si nu pot nici asta...

Da, copiii ar trebui sa fie un dar de la Dumnezeu, insa multi si-i cumpara.
Pentru tratamente si adoptie trebuie sa ai multi bani...
Poate nu stiai asta.

Si inca ceva: sarcini multiple pot apare si la tratamente hormonale, nu numai IVF.
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape
Reply With Quote
  #32  
Vechi 10.09.2011, 23:11:26
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

Sophia, chiar daca Dumnezeu nu ti-a dat copii, probabil ca ti-a facut alte daruri :).

Ai incredere in Dumnezeu, ca iti poarta de grija.
Reply With Quote
  #33  
Vechi 10.09.2011, 23:33:30
Adanna Adanna is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.08.2011
Mesaje: 52
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anna21 Vezi mesajul
Nu inteleg intrebarea in context.
Credeam ca se discuta despre fertilizare in vitro si viata crestina.
Pai pentru ca se spune ca din cauza pacatelor parintilor se pierd sarcinile.

Last edited by Adanna; 11.09.2011 at 08:52:48.
Reply With Quote
  #34  
Vechi 11.09.2011, 09:11:05
teodoraianys teodoraianys is offline
Member
 
Data înregistrării: 06.09.2011
Mesaje: 42
Implicit inca o parere, va rog

Sa presupunem ca in urma unei histero...(nu mai stiu exact cum se cheama) se constata ca trompele sunt infundate si nu se mai poate face nimic nici prin operatie (sau nu garanteaza ca va fi bine), atunci optiunea ar fi: fie am relatii sexuale si risc o sarcina extrauterina, fie relatiile sexuale nu-si mai au rostul, intrucat nu se mai poate procreea (deci si casatoria asemeni nu si-ar mai avea rostul)

P.S: Este o curiozitate pur personala, la care ma tot gandesc, fiindu-mi teama pana acum sa recurg la aceea histero...(cum s-o numi).
Reply With Quote
  #35  
Vechi 11.09.2011, 10:16:46
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de teodoraianys Vezi mesajul
Sa presupunem ca in urma unei histero...(nu mai stiu exact cum se cheama) se constata ca trompele sunt infundate si nu se mai poate face nimic nici prin operatie (sau nu garanteaza ca va fi bine), atunci optiunea ar fi: fie am relatii sexuale si risc o sarcina extrauterina, fie relatiile sexuale nu-si mai au rostul, intrucat nu se mai poate procreea (deci si casatoria asemeni nu si-ar mai avea rostul)

P.S: Este o curiozitate pur personala, la care ma tot gandesc, fiindu-mi teama pana acum sa recurg la aceea histero...(cum s-o numi).
Histerectomie,daca te referi la indepartarea chirurgicala a uterului si/sau anexe.
Domnul sa-ti dea o sansa sa nu ajungi acolo!
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #36  
Vechi 11.09.2011, 10:28:17
teodoraianys teodoraianys is offline
Member
 
Data înregistrării: 06.09.2011
Mesaje: 42
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
Histerectomie,daca te referi la indepartarea chirurgicala a uterului si/sau anexe.
Domnul sa-ti dea o sansa sa nu ajungi acolo!
Nuuuuu.....Ma refeream la procedura prin care se constata starea de functionalitate in care se gasesc trompele, ce se cheama (am cautat pe net :) )histerosalpingografie.

http://healthy.kudika.ro/articol/hea...-genitale.html
Reply With Quote
  #37  
Vechi 11.09.2011, 10:40:11
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de teodoraianys Vezi mesajul
Nuuuuu.....Ma refeream la procedura prin care se constata starea de functionalitate in care se gasesc trompele, ce se cheama (am cautat pe net :) )histerosalpingografie.

http://healthy.kudika.ro/articol/hea...-genitale.html
aaaahhhh,ok
se pare ca am citit printre randuri si am scapat esentialul :)
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #38  
Vechi 11.09.2011, 11:39:59
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Este vorba de histero(salpingo)grafie. Pe scurt, HSG.

În cazul unei infertilități a cărei cauză este obstrucția trompelor uterine, cuplul respectiv poate avea legătură sexuală. Improbabilă este sarcina în general, nu numai sarcina extrauterină. Dacă am pune mereu răul în față și ne-am gândi numai la sarcini extrauterine, atunci, într-adevăr, nu ne-am mai căsători.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #39  
Vechi 11.09.2011, 12:21:51
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Aici ai dreptate Mihnea.
Acum exista doua variante:
1. Nu-ti doresti sa ramai insarcinata (inca) - cu trompele infundate sunt sanse aproape nule sa ramai. Dar asa cum spune Mihnea, casatoria este totusi casatorie.

2. Vrei sa ai copii - se poate numai cu IVF.
Mi-am amintit intre timp ca exista si o varianta blanda, pot sa spun crestina, a IVF, care se foloseste chiar cu succes in unele tari. Nu stiu daca si in Romania. Nu se mai face stimulare. Sunt prelevate si ajutate la fecundare numai ovulele produse pe cale naturala. Si astea nu sunt mai mult de 2-3.
Si atunci nu mai moare nimeni si totul este O.K. Dar trebuie ca cele doua celule sa se intalneasca si embrionul sa ajunga in uter, ceea ce in astfel de cazuri nu se poate pe cale naturala.

Ar mai fi posibila o "operatie" de desfundare a trompelor. Nu stiu exact in ce consta si ce succes are.
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape
Reply With Quote
  #40  
Vechi 11.09.2011, 13:32:24
teodoraianys teodoraianys is offline
Member
 
Data înregistrării: 06.09.2011
Mesaje: 42
Talking o alta ipoteza

Sa presupunem ca tanara domisoara, inca necasatorita, a primit confirmarea medicala ca are putine sanse, daca nu nule chiar, sa ramana insarcinata. Deci ma refer nu la o persoana deja casatorita, care are nesansa sa-si descopere problema dupa ce deja a facut pasul, ci la o persoana singura, care gandeste, doar, la casatorie.
In cazul acesta mai sunt valabile cuvintele lui Mihnea?
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ce parere aveti? CM Punk Generalitati 24 10.09.2011 22:23:41
ce parere aveti cadrian79 Preotul 10 04.05.2011 21:36:49
Ce parere aveti? Floar3 Generalitati 11 20.01.2010 18:08:47
Fertilizarea în vitro și înseminarea artificială au fost interzise în România ! cristiboss56 Generalitati 143 19.10.2009 17:04:40
Voi ce parere aveti? AndreiM Generalitati 12 06.10.2009 09:13:24