Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1711  
Vechi 12.04.2021, 12:17:51
Moroco's Avatar
Moroco Moroco is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.04.2019
Locație: Crestin Ortodox cu Calea ✝ Apocalipsa
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.277
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gpalama Vezi mesajul
Le dai apa la moara la sectari... adica tot continut sectar si toxic.

Atata poti de fapt.
Domnul ortodox, Hristos-Cuvantul, nu a venit sa judece pe nimeni si nici sa dea cu toiagul ci sa caute oile cele pierdute si celor insetati sa dea apa vie.

Ce vrei defapt sa zici? Ca dau apa toxica la moara sectarilor? Cred ca ma confunzi cu tine care dai intruna venin la ortodocsi vrand sa ajunga pripiti si obedienti la justitiopatia celor rai, sefii lumii cu zburai-bondarii lor cu tot care vor sa multumesti idolilor si dumnezeilor straini si sa fi nemultumit de mielutul Iisus.

Nu cred ca gasesti la sectari astfel de texte:
Citat:
În prealabil postat de Moroco
”Sfintele Icoane pot fi folosite si ele pe post de idoli daca omul ca un naiv pripit folosindu-se de ele si comunicand cu sfintii si cu Dumnezeu incepe sa-si permita sa faca rele, desfranari, etc. si cu cat face mai multe se lauda si se increde tot mai pilos si mai nevinovat asa ca un sectant... cu duh blestemat mormormor-mortodox... ”mor daca cred”... Adevarului.”
Ziceam ca si iubirea poate deveni idol daca o folosesti gresit ca prostul: vrei cu ea sa iubesti banul sau pofta desfranarilor si trufia lumii, daca pentru ea judeci si te razbuni pripit si te faci unealta uneltirilor si implinirii blestemului-necredintei-griji lumii...
__________________
MoroncEkU înVaț leppădeLUMEjuglu(fivrEhoț-îșcaUsLEUzeu=smințeE-=nEbUParven=pripISexpUngi+cârâmErit-logivina-stiEsinerEUtU-lăudobasculaș-trădățol-scobârfEU-distrugiTUtEu-trufhus=altvisgrij-strescapoSS-feciUkUxklacUj-ghinorokkciospădosdă-teresUșefhUț-fantezis-progrexit=victiviclUadicdol lenteiASIAgrozînșelumi picUpic n facinatia gogoșerporksdecaine satE plâplaci sascapi d Tata-ch salefaci tlaba mudara poftarmorE-pliktisU c@luatu-droghipocrițU-fakE) sascult iubimca ucemici Cuvânteul si FataTa

Last edited by Moroco; 12.04.2021 at 12:21:18.
Reply With Quote
  #1712  
Vechi 12.04.2021, 13:14:35
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

O idiotenie mai mare decat aia nu puteai sa spui sa folosesti icoanele pe post de idoli.

Chestia asta nu s-a intamplat in ortodoxie, dar ai inceput tu sa propui tot felul de fantasmagorii si chestii...

Mai usor cu pianul pe scari.
Reply With Quote
  #1713  
Vechi 13.04.2021, 10:24:27
Moroco's Avatar
Moroco Moroco is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.04.2019
Locație: Crestin Ortodox cu Calea ✝ Apocalipsa
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.277
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gpalama Vezi mesajul
O idiotenie mai mare decat aia nu puteai sa spui sa folosesti icoanele pe post de idoli.

Chestia asta nu s-a intamplat in ortodoxie, dar ai inceput tu sa propui tot felul de fantasmagorii si chestii...

Mai usor cu pianul pe scari.
N-am spus ce spui tu ca am spus!
Sunt deductiile tale pripite si rastalmacite!

Nu spun niciodata idiotenii sau fantasmagorii si am scris exact invers: am indemnat sa nu folosesti sfintele icoane sau iubirea divina sau umana pe post de idoli ca sa nu ajungi pilos-privilegiat in trufia vietii. (Te crezi nevinovat-nevinovat, infailibil, pilos, privilegiat, smintisor, invincibil, justitiar, trimis, marturisitor, iti permiti sa slujesti haita, hartuiesti, haituiesti, prigonesti, iti permiti sa minti din interes, slujesti interesul sefului suprem al lumii pagane, slujesti intereul inchizitiei, imperiului necrutator, interesul justitiei pripite, lumesti, esti gazda si silnicistul grijilor lumesti, te crezi mare si tare, te dai grozav, ingamfat, semet, trufas, te crez sef bun dar n-ai suflet, n-ai mila, n-ai Har, n-ai credinta decat ura si agresivitate, rautate, devi o fiara, un sarpe-lup ipocrit travestit in pastor de suflete dar nu te gandesti decat la banul-ochiul dracului si la lux, la privilegii, si multe alte, desfranezi, lovesti cu ura in mai mici, bati, certi, terorizezi si te lauzi toata ziua, te mandresti, tradezi, esti las si-ti pui nadejdea in idolii stiintelor tale confundand pe Dumnezeu si pe sfintii din icoane cu idolii inchipuirilor tale de putoare nevinovata, nemultumita si razvratita, nesupusa, cu fire de drac sarpe-lup-zburau-liliac-erete patimas: mancare multa si aleasa, desfranare agresiva, judecare si razbunare pripita. U, euhu smintisor egoist 4-IV-lenesul-putoridolulnevinovat nu poate sa faca-creada ca atunci cand Domnul il mustra e vinovat si nu nevinovat. Nu poate munci-lucra nici macar atata, nu poate trece de la sef-putoare-”nevinovat” la ”sef”-putoare-vinovat exact asa ca secatrii mormormorm”ortodocsi” care mor daca cred in Cele7Tr.Ap. si asa ca slujitorii grijilor marelui papalâc care au sustinut farfuria si acum sustin globul de ne-au pus sa ne defazam cu 13 zile sarbatorile sfintilor.)

Asta s-a intamplat peste tot si mai ales in ortodoxie, la cei de acum 2000 de ani si la cei de azi, la habotnicii-ipocriti, la unii monahi si chiar la pustnici care au inceput sa multumeasca satanei si sa-si faca cin comunis, sânagoga, apropiereuri cu satanistii si zburaii bondari carora le multumea ca binefacatori uitand de Dumnezeu si zeificandu-se ca grozavii-beroii din vechime.

Nu eu sunt cu pianul ci tu esti cu flasneta ruginita pe scari asa ca nu mai invarti marota sectelor si nu ma confunda cu tine.
__________________
MoroncEkU înVaț leppădeLUMEjuglu(fivrEhoț-îșcaUsLEUzeu=smințeE-=nEbUParven=pripISexpUngi+cârâmErit-logivina-stiEsinerEUtU-lăudobasculaș-trădățol-scobârfEU-distrugiTUtEu-trufhus=altvisgrij-strescapoSS-feciUkUxklacUj-ghinorokkciospădosdă-teresUșefhUț-fantezis-progrexit=victiviclUadicdol lenteiASIAgrozînșelumi picUpic n facinatia gogoșerporksdecaine satE plâplaci sascapi d Tata-ch salefaci tlaba mudara poftarmorE-pliktisU c@luatu-droghipocrițU-fakE) sascult iubimca ucemici Cuvânteul si FataTa

Last edited by Moroco; 13.04.2021 at 12:25:26.
Reply With Quote
  #1714  
Vechi 19.04.2021, 14:45:58
Moroco's Avatar
Moroco Moroco is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.04.2019
Locație: Crestin Ortodox cu Calea ✝ Apocalipsa
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.277
Implicit

Defapt idolul (dumnezei straini) poate fi orice cu care omul se lauda pe sine si se iubeste pe sine, pacatuind si terorizand pe altii.

De exemplu: e bine sa ascultam de staretul Ilie Cleopa si nu sa-l idolizam!

Asa frumos a zis: ”...cel ce predica fara sa fi fost trimis de (Dumnezeu) episcopul sau preotul sau, acela este pe calea neascultarii si stim cu totii ca neascultarea lucreaza moarte. Iata, fratilor, eu v-am invatat cat am putut din mila lui Dumnezeu, dupa a mea slaba putere. V-am raspuns la intrebarile voastre si va indemn cu toata dragostea, cat inca mai sunt in viata, sa iubiti biserica, sa ascultati de preotii vostri, sa nu lipsiti de la sfintele slujbe, sa va spovediti regulat, sa faceti milostenie dupa putere, sa va rugati cat mai mult si sa va iubiti duhovniceste unii pe altii.”
__________________
MoroncEkU înVaț leppădeLUMEjuglu(fivrEhoț-îșcaUsLEUzeu=smințeE-=nEbUParven=pripISexpUngi+cârâmErit-logivina-stiEsinerEUtU-lăudobasculaș-trădățol-scobârfEU-distrugiTUtEu-trufhus=altvisgrij-strescapoSS-feciUkUxklacUj-ghinorokkciospădosdă-teresUșefhUț-fantezis-progrexit=victiviclUadicdol lenteiASIAgrozînșelumi picUpic n facinatia gogoșerporksdecaine satE plâplaci sascapi d Tata-ch salefaci tlaba mudara poftarmorE-pliktisU c@luatu-droghipocrițU-fakE) sascult iubimca ucemici Cuvânteul si FataTa

Last edited by Moroco; 14.05.2021 at 16:39:38.
Reply With Quote
  #1715  
Vechi 20.04.2021, 00:10:55
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.952
Implicit

Iertare pt comentariu
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.

Last edited by Iorest; 20.10.2021 at 21:32:46.
Reply With Quote
  #1716  
Vechi 19.06.2021, 19:51:02
Adr.iu91's Avatar
Adr.iu91 Adr.iu91 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 19.03.2021
Locație: Constanta
Religia: Ortodox
Mesaje: 396
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
Duhul Sfânt poate lucra și prin icoane, veșminte, dar nu poate fi obligat de om să lucreze prin ele, sunt milioane de icoane în toată lumea, unele în custodia celor care nu au eclesiologie patristică, ex monofiziți, copți.

Urmând firul cronologic, oamenii ar trebui să se vindece atingând veșmintele episcopilor(urmașii apostolilor) cât timp ei sunt în slujire, vindecări care nu se mai întâmplă cu aceeași frecvență din Biblie când Apostolii vesteau Evanghelia.
Ai dreptate, ce am intalnit recent... nu stiu de ce acum protestantii de orice fel in general, cauta pe orice tip de retea social media sa promoveze chestia asta ca uite Doamne, icoanele sunt idoli si ca noi ortodoxii suntem "demonizati" ca ajungem in Iad ca ne inchinam la Sfinti, la icoane, la Maica Domnului etc.... vorbe grele si urate din partea lor gen. Adica na luam spre exemplu TikTok, care e retea de divertisment....au ajuns pana si aici sa promoveze chestii de genu ca icoanele sunt idoli, ca noi ardem in Iad etc... la niste copii sincer, sau promoveaza Apocalipsa cu Trambitele tot pe TikTok.... m-au enervat ca uneori cand am pauze mai dau un scroll pe TikTok (mai rar) si vad asemenea aberatii din partea sectantilor/protestantilor.

Si oricat ai vrea sa le explici adevarul calm, sa intri in discutie cu ei, tot nu inteleg. Uneori ei par habotnici asa, si daca incerci sa le explici ceva se iau in gura cu tine si iti sterg comentariile (ca le e rusine de adevar eu stiu).

Idolii sunt: zei, statui, banul (iubitorii de arginti), celebritatile, faima, femeia/barbat in cazul desfraului (cel/cea care cauta desfrau pentru o anumita/e persoana/e) , si lucrurile pe care oamenilor le plac si idolatrizeaza. Deci, icoanele din Bisericile Ortodoxe nu sunt idoli! Cum ati spus domnu Iorest, poate lucra Harul Duhului Sfant prin ele.
__________________
"Not all those who wander are lost. All we have to do is decide what to do with the time that is given to us.
It is the small things, everyday deeds of ordinary folk that keeps the darkness at bay, simple acts of love and kindness."

Last edited by Adr.iu91; 19.06.2021 at 19:53:06.
Reply With Quote
  #1717  
Vechi 19.06.2021, 20:46:49
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.952
Implicit

.............................................
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.

Last edited by Iorest; 20.10.2021 at 21:33:14.
Reply With Quote
  #1718  
Vechi 19.06.2021, 23:30:31
Adr.iu91's Avatar
Adr.iu91 Adr.iu91 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 19.03.2021
Locație: Constanta
Religia: Ortodox
Mesaje: 396
Talking

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
Doamne ajută, eu sunt mai mic ca tine la vârstă dacă te-ai născut în 91 cum ai pus în nick, deci nu e mare distanță între noi, nu văd dc m-as domni.
Doamne ajuta, ooo nu stiam. Mereu am impresia ca eu sunt cel mai mic de aici si ca restu sunteti mai mari :))) . Da sunt in 91 exact cum scrie acolo.

A da am inteles ce ai zis.

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
Pierdere de timp să vorbești cu alții care repetă ca o placă zgâriată aceleași lucruri, ei tot acolo o să fie și peste 10 ani dacă nu se întâmplă o schimbare lăuntrică, mai bine vorbești într-un cerc de cateheză cu un preot și alți enoriași sau aici cu frații tăi, te mai superi, te mai împaci, dar poate mai înveți sau actualizezi/clarifici câte ceva.

Poate fi un semn de disperare să încerci să atragi de pe tik-tok, înseamnă că rețeta clasică nu mai merge, sau poate fi exces să nu te mulțumești cu ce-ți vine în adunări să vrei mai mult și mai mult ca lacomul, sau considerentul e că pe tik-tok unii nu au discernământ și îi poți păcăli ușor, oricare ar fi sper să nu văd și preoți cu cont de tik-tok, adică nu e nevoie să infantilizăm mesajul Bisericii.

Oricum cine stă pe tik-tok vrea relaxare și distracție, nu hule și alte bătăi de cap, probabil că-și iau skip.
Da de acord...adica sunt unele persoane care in viata reala sunt refuzate si nu se pot exprima, si isi dau frustrarea pe internet, pe social media, TikTok ca au libertate de exprimare gen, sa promovezi si alte chestii etc, si poate de asta reactioneaza asa.

Dar acum dau un exemplu bun: m-a impresionat un baiat mai mic, de-o varsta cam de inceput de facultate (sau sfarsit de liceu asa mi se parea) pe TikTok (nu ii dau numele), care este neo-protestant, asa maturitate nu am mai intalnit vreodata. El transmite numai mesaje de iubire intre semeni, Dumnezeu, asculta si ajuta lumea, daca cineva e in depresie intervine, e cu muzica, vorbeste frumos cu lumea in general. Nu se ia de nimeni de credinta lui, nu se ia de Ortodoxi, nu se ia de icoanele noastre, nu promoveaza apocalipsa etc... Si m-am mirat, prima oara am crezut wow, uite chiar exista crestini in Biserica noastra Ortodoxi tineri care promoveaza asa ceva pe net. Dupa aia aflu mai incolo in alte filmari ca nu e Ortodox, dar el e de fapt neo-protestant, dar chiar nu pasa asta, conta genu de om care e! (Din uscaciuni exista si, copaci verzi ).

P.S: Da pai eu in general pe TikTok nu urmaresc astea, stau si urmaresc artisti muzicali, muzica, antrenori de sala, subiecte de nutritie, fitness, educatie financiara (de la care inveti cate ceva), si chestii caterinca din cand in cand! Dar mai apar niste "specialitati" din lotul national "crestinesc" pe alte valuri, din cand in cand :)))). O sa ma abtin de acum incolo sa nu ii mai bag in seama!
__________________
"Not all those who wander are lost. All we have to do is decide what to do with the time that is given to us.
It is the small things, everyday deeds of ordinary folk that keeps the darkness at bay, simple acts of love and kindness."
Reply With Quote
  #1719  
Vechi 20.06.2021, 00:17:00
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.952
Implicit

............................................
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.

Last edited by Iorest; 20.10.2021 at 21:33:38.
Reply With Quote
  #1720  
Vechi 25.06.2021, 13:59:44
Moroco's Avatar
Moroco Moroco is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.04.2019
Locație: Crestin Ortodox cu Calea ✝ Apocalipsa
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.277
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Adr.iu91 Vezi mesajul
Ai dreptate, ce am intalnit recent... nu stiu de ce acum protestantii de orice fel in general, cauta pe orice tip de retea social media sa promoveze ...(....)... Apocalipsa cu Trambitele tot pe TikTok.... m-au enervat ca uneori cand am pauze mai dau un scroll pe TikTok (mai rar) si vad asemenea aberatii din partea sectantilor/protestantilor.
Domnule Adr.iu91, am impresia ca o sa ti se lungeasca nasul. Iarta-ma ca m-am bagat in discutia ta cu alticneva. Stiu ca ai zis ca nu mai dialoghezi cu mine ca te-a speriat @gpalama, dar te rog, fa un efort.

N-am auzit pana acuma pe nimeni dintre neoprotestanti sa promoveze Apocalipsa cu Trambitele!

Arata-mi linkul, da un exemplu, spune te rog care-s Trambitele pe care le promoveaza neoprotestantii?

Am intalnit multi neoprotestanti pe strada care ma abordau sa-mi dea fluturasi: martori Iehovisti, baptisti, penticostali, adventisti... si i-am intrebat daca tot vorbesc ei de Apocalipsa daca stiu cine sunt Cele 7 Tr.Ap. caci ei spun ca au calculat pe baza Bibliei cand incepe. Vroiam sa le dau dreptate si sa-i fac sa revina la dreapta credinta trimitandu-i sa cunoasca ingeroamenii Domnului, adevaratele Trambite prin care sufla Hristos-Cuvantul pregatirea in vederea judecatii si niciunii nu m-au crezut si nici n-au vrut sa ma creada oricat le-am explicat si le-am vorbit de viata sfanta a Trambitelor, de manastirile ridicate, de Har, de purtarea smerita, umila, cuvioasa, de proorocii implinite, de minuni, de dovezi, de mucenicie, le-am zis chiar si faptul ca toate Trambitele au fost prigonite inclusiv de ortodoxie si tot nu m-au crezut.

Le-am spus ca da, Implinirea Apocalipsei a inceput in Romania imediat dupa primul razboi mondial. (in 1922 odata cu aparitia ziarului ortodox Lumina Stelelor si a fost confirmat acest inceput Apocaliptic cand s-a aratat sf. Cruce de Lumina pe CER deasupra Greciei in 1925 (ce-i in paranteza nu le-am spus)). Le-am explicat cine sunt Cele 7 Tr.Ap. si niciunii nu au vrut sa creada si s-au suparat si au incheiat discutia cu mine.

Deci draga domnule Adri.iu91, ca sa nu-ti creasca nasul, urechi de magar, copitute si coada ca la Pinochio, poti, te rog frumos, sa ne dai linkuri sau sa postezi citate din locurile unde neo-protestantii promovau Trambitele din Apocalipsa?

Te rog frumos, fa efortul asta caci sunt foarte curios despre ce ingeri Trambite vorbesc neo-protestantii.
__________________
MoroncEkU înVaț leppădeLUMEjuglu(fivrEhoț-îșcaUsLEUzeu=smințeE-=nEbUParven=pripISexpUngi+cârâmErit-logivina-stiEsinerEUtU-lăudobasculaș-trădățol-scobârfEU-distrugiTUtEu-trufhus=altvisgrij-strescapoSS-feciUkUxklacUj-ghinorokkciospădosdă-teresUșefhUț-fantezis-progrexit=victiviclUadicdol lenteiASIAgrozînșelumi picUpic n facinatia gogoșerporksdecaine satE plâplaci sascapi d Tata-ch salefaci tlaba mudara poftarmorE-pliktisU c@luatu-droghipocrițU-fakE) sascult iubimca ucemici Cuvânteul si FataTa

Last edited by Moroco; 25.06.2021 at 14:15:47.
Reply With Quote
Răspunde