Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Cultura, Arta, Stiinta > Arta bisericeasca in general
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 09.10.2007, 18:53:15
bmd
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Da catolicii acesti anticristi moderni tip Maica Tereza care s-a aruncat in mocirla ca sa-i soata pe ceilalti care si-a dat viata pentru celalat fara sa gindeasca ca poate e o ispitire!!!:rolleyes:
Daca asi ajunge eu macar la jumatatea valorii ei!
Reply With Quote
  #22  
Vechi 09.10.2007, 19:19:06
cozia cozia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.01.2007
Mesaje: 2.567
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bmd
te-ai comparat cu Iisus pe aripa templului ispitit de diavol sa se arunce
L-am dat exemplu nu m-am comparat, Doamne Fereste, departe de mine gindul asta negru, nu asta facem aici, vorbim de la Sfinti citire...nu de la noi:)
Reply With Quote
  #23  
Vechi 09.10.2007, 19:26:14
cozia cozia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.01.2007
Mesaje: 2.567
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bmd
Sint pacatos, cel mai pacatos daca te multumeste si toata tamiia din lume si toate cintarile din lume plus iconostasele toate nu ma fac vrednic de EUHARISTIE.
interesant ce spui, dar stai asa pe rind....

Asta este parerea ta si a mea de pacatosi, dar in acelasi timp daca recunoastem asta hai sa nu ne mai dam cu parerea ca-i mindrie, alt pacat, si sa lasam Biserica sa ne vindece. Asa ca tine si ca mine noi in mintea noastra vicleana de pacatosi credem ca cele enumerate de tine si de mine nu ajuta de aceea TREBUIE SA CREDEM pe cei ce ne vindeca si sa nu intram cu bocancii nostri plini de "noroi" in SFINTA SFINTELOR, pentru ca suntem mici si nestiutori.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 09.10.2007, 19:34:19
cozia cozia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.01.2007
Mesaje: 2.567
Implicit

Parerea mea este ca nu trebuie sa stam sa ne gindim prea mult, ...este nevoie doar de prezenta noastra smerita in Biserica, asa dupa puterea fiecaruia si cu credinta sa lasam preotul si Duhul Sfint sa ne binecuvinteze cu rugaciunile lor in speranta vindecarii si mintuirii sufletului...
Reply With Quote
  #25  
Vechi 09.10.2007, 19:51:45
bmd
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Esti offtopic!:p
Aici discutam despre iconostas si necesitatea lui. Tu il sustii eu il combat mai precis tu dai ca argument pe Pavel Florenski eu pe Schmemann (daca ai citit Euharistia lui o sa intelegi cum inteleg eu crestinismul...desigur nu am cultura si inteligenta lui sa sustin ideeile ca el). Probabil din diaspora crestinismul...se vede altfel!
Reply With Quote
  #26  
Vechi 09.10.2007, 20:46:00
cozia cozia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.01.2007
Mesaje: 2.567
Implicit

...de ce offtopic, comentariul tinea de Euharistie - iconostas - Sfinta Sfintelor - omul, pentru ca fara credincios in biserica iconostasul nu face doi bani, nu se intimpla NIMIC, la fel cum altarul nu mai este altar fara Taina ce se savirseste acolo, taina de neinteles pentru muritorii de rind.
Catolicii au renuntat la el , treptat in urma presiunilor din partea acestor muritori care in urma revolutiei stiintifice initiata de Renascentism au inceput sa se umfle in pene devenind tot mai importanti, mai ales femeile care mureau de curiozitate sa "calce" pe acolo desi nu aveau voie, dar deh, feminismul isi cerea dreptul...

Nu am citit pe Florenski, ce stiu este din faptul; ca am tangenta cu pictura icoanelor si fresca bizantina...si de pe la preoti.
Reply With Quote
  #27  
Vechi 09.10.2007, 20:47:50
cozia cozia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.01.2007
Mesaje: 2.567
Implicit

....la ea, la catapeteasma, si iconostas
Reply With Quote
  #28  
Vechi 09.10.2007, 22:25:45
bmd
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Cam depate adus la topic..dar ma rog.:D
Icoana este una Andrei si suportul ei este cu totul altceva. Nimeni nu vrea sa se desparta de icoane. Nici chiar de altarul in forma lui actuala inchis si accesibil doar preotilor nu se doreste. CE vreau eu sa spun este ca-i un lucru care nu-i necesar si caruia i se da importanta si functia pe care de fapt nu o are si nu a avut-o la inceput.
Este daca vrei ca cu zicala ca "lacatele sint pentru oamenii cinstiti" Pina unde mergi trebuie sa-ti spuna constinta nu gardul.
Dar si iconostasul ca si alte briz-brizuri din biserica au devenit mult mai importante decit ce este important cu adevarat.
Mie mi se pare un semn de respect mai important sa vi la cina la timp decit cine unde sta si pina unde are voie... Dar asta nu preocupa mai nici un preot si pe enoriasi ca atare si mai putin. Preocuparea mare este daca se saruta mina preotului cind si unde si altele de felul asta.
Nu sint preot dar daca asi fi dupa "Cei chemati iesiti"....asi inchide usile sau poate chiar odata cu "Binecuvintata este Imparatia Cerurilor" pare dur dar si fecioarele nebune au patit la fel!
Iar restul cu pina unde are voie femeia sau nu nu m-ar preocupa prea tare si nici daca cineva e prea aproape de Taine. Nu l-a preocupat pe Iisus deloc de ce m-ar preocupa pe mine. Crezi ca daca El nu ar dori-o....ar putea cineva sa o faca?
Reply With Quote
  #29  
Vechi 10.10.2007, 02:12:09
cozia cozia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.01.2007
Mesaje: 2.567
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bmd
Icoana este una Andrei si suportul ei este cu totul altceva.

CE vreau eu sa spun este ca-i un lucru care nu-i necesar si caruia i se da importanta si functia pe care de fapt nu o are si nu a avut-o la inceput.

Pina unde mergi trebuie sa-ti spuna constinta nu gardul.

Nu l-a preocupat pe Iisus deloc de ce m-ar preocupa pe mine. Crezi ca daca El nu ar dori-o....ar putea cineva sa o faca?
Uite incerc sa-ti raspund punctual din putinul care-l stiu si eu insa care l-am verificat pe sufletul meu.:)

Prima fraza...
Ce te faci cu atitea icoane, unde le pui pe jos, nu trebuie prezentate intr-un Dumnezeu? ; Omul nostru simplu este de asa natura ca daca nu-i pui in fata scenele incepe sa se uite in dreapta -stinga si ..l-ai pierdut( eu nu zic ca cu Iconostasul il tii concentrat pe cele sfinte ...dar MACAR AI SANSE MAI MULTE sa-i mentii frica cea buna!

2. Noi ne mai conducem si dupa sinoadele ecumenice si Sf. Traditie, nu numai dupa Sf.Scripturi, ce spui tu este un argument al protestantilor care nu cred ca invatatura lui Hristos s-a continuat si dupa Inaltarea sa la cer prin Sfintii Parinti.

3. Vezi tu Marius, eu speram ca nu o sa ajungem la aceasta intrebare mai ales ca ai crescut copii si intelegi perfect importanta ingradirilor, a "gardurilor si a zidurilor" care trebuie depasite prin vointa proprie, strunirea maselor care moare de curiozitate sa dea buzna...(caruia "numai prin parabole i se poate vorbi, iar cei ce vad sa nu vada iar cei ce nu vad sa vada"...)

Noi am avut MAREA SANSA sa traim in Est si intelegem situatia de detinut, de intemnitat, este o ocazie unica pentru credincios in drumul spre mintuire, si de regula numai cel Ortodox a avut parte de tezaurul acesta din lumea nevazuta care reprezinta suferita sub un tiran.
Vorbind despre ascultare un monah in pregatire de pe valea Oltuluiprintre altele imi spunea ca daca nu ai avut parte de un tiran du-te si cumpara-ti unul ca este foarte necesar!

Iisus dupa cum ai vazut nu a dezvaluit Taina Trupului sau si a Singelui Lui decit celor 12(deci nu a dorit-o) , nu a facut-o in fata poporului, nu a aruncat margaritare la porci,... si a curs mult timp pina cind Taina a fost dezvaluita Apostolilor de Duhul Sfint la Pogorire
Deci revenind la ZID, parerea mea este ca este mare nevoie de el mai ales in vremurile de pe urma care sunt acum!
Reply With Quote
  #30  
Vechi 10.10.2007, 10:28:22
bmd
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Am facut Liturghie cu 2 Icoane (a Mintuitorului si A Maicii Sale) ...MERGE!
Oamenii nostrii se uita in stinga sau dreapta si vorbesc ale lor daca iconostasul are 5 m inaltime si daca biserica este cu fresca si daca mai au icoane prin buzunare.
Care noi ne conducem? Uita-te in jurul tau si vezi cit de noi sint ortodocsi. Si toate grupurile din toate natiunile sustin : NOI avem dreptate! Noi ne conducem dupa Sf. Sinod. Noi!! Noi!!!Tu poate esti un om f. inteligent si ai reusit sa-i aflii pe Noi-i cei adevarati. Eu am incetat de mult sa-i mai caut. Am ajuns la concluzia ca-i mai usor sa sa inteleg de ce doreste ceva Iisus de la mine decit cum doreste biserica de la mine. Nu am iesit din biserica si ma supun legilor ei (desigur in cea care sint...ca pentru altele sintem eretici, ecumenici mai stiu eu cu....cum sint fiecare grup de biserici pentru alt grup de biserici ortodoxe)dar nu mai dau mare importanta pe CUM!Am inceput sama uit dupa De ce? Iar inainte de orice iconostasul a fost un banal suport pentru o icoana. Nu a inchis nimic de nimeni. Era un lemn cu 3 picioare. Icoana era importanta nu suportul. Acum e invers icoana e ca sa nu se uita lumea in stinga sau dreapta iar iconostasul a ajuns Cortina de Fier care desparte initiatii de ne-initiati.
Da am crescut copii si o mai fac. I-am crescut autoritar si acum fug nu doar de mine ci si de biserica (ca de ce imi place mie acolo) ii cresc neautoritar (pe cel mai mic) si deocamdata nu lipseste din biserica. Dar stiu ca si eu am fost copil si n-am facut niciodata nimic sau n-am facut cu placere cind am fost fortat.Poate sint eu un rebel. Eu pot sa-mi pun ziduri mai inalte decit poate sa o faca altul in fata mea. Dar trebuie sa o doresc eu. Credinta impusa nu-i credinta. Credinta este libera abia atunci este adevarata.
Sfaturile duhovnicului tau pot fi bune pentru o parte din oameni...nu pot fi bune pentru toti oamenii; din orice inveti ceva depinde ce in inveti si cum aplici.
Iisus a dezvaluit Taina Trupului lui la aceeasi masa cu "ai lui" nu dupa un zid!!!!
EL s-a dorit primul si s-a facut ultimul, nu s-a ascuns intr-o camera doar a lui de unde a vorbit ca un oracol celorlalti! Sint convins si am exemplu viu linga mine ca Iisus venit astazi intre oameni ar fi criticat de preoti pentru felul lui de a se comporta. Cunos caz de arhiereu "exilat" pentru ca mergea intre oameni sa le faca maslu , sa-i slujeasca!!!!
Andrei tu ai un suflet sensibil, dar nu ajunge!!! Incearca sa nu mai inghiti tot ce ti se spune. Tine-te de legea bisericii. Fa ascultare. Dar nu amesteca ce doreste Dumnezeu cu ce doresc oamenii (chiar ai bisericii) Nu intotdeauna se suprapun. Si nu-i un indemn la revolta sau erezie ci la mai mult decit iti cere biserica.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Salvati Iconostasul de la Cotroceni simona76 Stiri, actualitati, anunturi 1 26.03.2009 09:56:37