Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 08.08.2009, 15:00:04
danyel danyel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2006
Locație: Cluj Napoca, Ardeal ,Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.306
Implicit Poate duminica viitoare

[SIZE=2]E duminica dimineata, esti in pat, te intorci, ti-e somn, gura ti-e uscata , iar ai facut-o lata azi noapte , iar ai ajuns in zori acasa, prea mult alcool, tutun si dans te-au epuizat, poate ti-e patat tricoul de sangele ce a curs in scandalul in care te-ai bagat, oricum ce conteaza esti tanar, nu faci nimic altceva decat sa-ti traiesti viata..auzi un clopot, a da, e slujba..de cand n-ai mai fost la slujba?..sa tot fi trecut ceva vreme,..parca ai fost in noaptea de inviere nu?..oricum in ultima vreme n-ai avut probleme asa ca nu ai avut nevoie de Hristos, de Biserica , de Sfanta Liturghie..a ,ce e aia? eu sunt tanar... mda..de parca conteaza..Tinere tie-ti zic astazi scoala-te..fa-ti ordine in viata, uita-te pe ce cale ai apucat, uita-te pe ce drumuri pline de mocirla umbli, uita-te ce anutraj ai, ce prieteni ai, ce obiceiuri ai si gandeste-te , sunt lucrurile acestea in ordine?
El e langa tine, a fost si azi noapte in discoteca numai ca a stat deoparte ca sa nu te faca sa te simti jenat, e si acum langa patul tau, incearca sa-ti sopteasca "Vino la masa Mea" ..nu departe de tine ,in bisericuta din cartier deja a fost data Binecuvantarea pt Sf Liturghie, mai ai un pic de timp...,ce? doar n-ai inebunit, oricum n-am haine pregatite, mi-e somn , mi-e rau si in plus nu le prea am pe astea cu biserica si pedeasupra ma enerveaza barfele de acolo.. logic ca nu ma duc, Hristos sta..se uita la tine, pe obrazul Lui curg doua lacrimi.. te mangaie , apoi se pregateste sa iasa, trebuie sa mearga la Sfanta Liturghie sa se jertfeasca iar, isi mai intoarce odata privirea spre tine se uita cu iubire si cu mila ..iar apoi sopteste ..."poate duminica viitoare"
[/SIZE]
__________________
"Cine seamana in firea pamanteasca va secera din firea pamanteasca putrezirea dar cine seamana in Duhul va secera din Duhul Viata Vesnica"Galateni 6;8

Pacea lui Hristos, la care ați fost chemați, ca să alcătuiți un singur trup, să stăpânească în inimile voastre, și fiți recunoscători.(Coloseni 3:15)
Reply With Quote
  #2  
Vechi 08.08.2009, 15:05:43
tigerAvalo9 tigerAvalo9 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.03.2008
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.448
Implicit

Trista si adevarata povestirea...



Uite aici inca ceva:



Oare nu pot să mă distrez acum și abia mai încolo să mă preocupe Dumnezeu?

Întrebare: „De ce nu poate cineva să-L accepte pe Iisus Cristos și să fie salvat după moarte? Trebuie să mă preocupe acest lucru acum?”
Răspunsul nostru: Biblia spune că „oamenilor le este rânduit să moară o singură dată, iar după aceea vine judecata” (Evrei 9:27). Acum este timpul să Îl alegi sau să Îl respingi pe Iisus Cristos, nu mai târziu. Biblia nu spune nicăieri că vei avea această ocazie mai târziu. S-ar putea ca Dumnezeu să le arate milă celor care nu au auzit niciodată despre Cristos, dar de ce să le arate milă celor care au auzit despre Cristos și totuși L-au respins?
Ceea ce prorui tu este să-ți poți trăi viața în acestă lume așa cum vrei, iar apoi să ai parte și de cer. Dar Dumnezeu nu ne permite să avem prăjitura și să o și mâncăm. El spune: „La ce i-ar folosi unui om să câștige toată lumea dacă își pierde sufletul?” (Marcu 8:36). Nu poți să câștigi lumea și să Îl respingi pe Dumnezeu (chiar dacă temporar) fără a-ți pierde sufletul.
Dacă respingi revelația pe care ți-a dat-o Dumnezeu cu privire la Sine, sperând că te vei ocupa de „Dumnezeu” mai târziu, este posibil ca Dumnezeu să nu-ți mai dea această șansă. Noi trebuie ca astăzi să răspundem pozitiv oricărei revelații pe care ne-a dat-o El... „Astăzi, dacă auziți glasul Lui, nu vă împietriți inima” (Evrei 4:7). Dacă astăzi Îl respingi pe Dumnezeu în speranța că Îl vei primi mâine, astăzi îți împietrești inima față de El.
În spatele întrebării tale stă neînțelegerea că tu știi mai bine decât Dumnezeu ce este cel mai bine pentru viața ta. Știi cum ar trebui să îți trăiești viața și presupui că nu este loc în ea pentru Dumnezeu/Iisus Cristos chiar acum. Dar acest lucru este greșit. Dumnezeu este Cel care știe ce este cel mai bine pentru viața ta astăzi, iar acest lucru este El.
Sunt multe pilde și învățături ale lui Iisus, care ne arată că cei care Îl resping în această viață vor fi judecați ca necredincioși, chiar dacă au înțeles că El este Fiul lui Dumnezeu, care a murit pentru păcatele lor. Cristos nu le cere oamenilor doar să fie de acord cu cine spune El că este, ci le cere să Îl și urmeze. Dacă nu Îl urmezi în această viață, nu ai nicio asigurare în Biblie că El te va primi mai târziu în casa Lui veșnică.
Te rog să te mai gândești o dată la ceea ce ai spus. Dumnezeu este Dumnezeu, Creatorul, însuși motivul pentru care tu exiști, singura Ființă Veșnică, Cel care știe toate lucrurile și care poate fi în mai multe locuri în același timp. El ne este mult superior în toate privințele. Prin urmare, trebuie să ne umilim în fața Lui. Aceasta este înțelepciune. Dacă vrei să-ți trăiești viața fără Dumnezeu, El îți va permite. Totuși, această viață - viața pe care ai ales să o trăiești așa cum vrei tu - va fi singura ta răsplată. Dumnezeu nu se joacă, probabil pentru că dorește ca noi să ne dăm seama cât de important și cât de mare este El. La urma urmei, numai El e Dumnezeu.
Biblia spune că această lume și plăcerile ei sunt trecătoare (1 Ioan 2:17). Ai da o fericire veșnică pe o plăcere de scurtă durată (propria ta variantă de plăcere)? Mulți oameni fac acest lucru. Iisus a spus: „Eu sunt calea, adevărul și viața; nimeni nu vine la Tatăl decât prin Mine” (Ioan 14:6). De asemenea, El a mai spus: „Eu am venit pentru ca oile să aibă viață și să o aibă din belșug” (Ioan 10:10). Dumnezeu nu ne oferă numai viață veșnică, ci și o viață mai deplină aici pe pământ (bucurie spirituală). Dar avem nevoie de credință pentru a vedea și a alege acest lucru. Vei crede ce spune Dumnezeu sau te vei încrede în propria ta judecată? Aceasta este întrebarea reală.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 08.08.2009, 18:48:40
danyel danyel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2006
Locație: Cluj Napoca, Ardeal ,Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.306
Implicit

[SIZE=2] A mai trecut o saptamana, munca , stres, facturi de platit, copii de crescut, curatenie, masina e la reparat, benzina s-a scumpit, restanta la gaze nu-ti da pace, fetei ii trebuie o bluza noua de firma, baiatul te streseaza cu perechea de Nike de 250 de lei pe care o tot vede in vitrina magazinului, ce mai , o adevarata harababura, ..duminica dimineata..o zi de ragaz, mai zabovesti putin in pat..daca nu azi atunci cand, niciodata nu avem timp..vorba aia "Doamne iarta-ne" dar azi nu merg la Liturghie , o fi si Dumnezeu intelegator , vede clar ca nu am timp, numai un stres si o fuga sunt, cand sa am timp sa-mi trag sufletul daca nu azi, azi cand nustiu de ce tocmai se nimereste sa fie si slujba Sfintei Liturghi, nu am timp si cu asta basta..asa sa fie? dar timp pentru telenovela preferata gasesc, pentru meci tot timpul gasesc o portita, ..a, la o bere e musai sa merg ca doar om sunt...totusi trebuie sa imi verific si mailu..mai o conversatie pe messenger... a da si o plimbare prin mall..poate azi punem de un gratar sau stai..un prieten tot insista sa-l vizitez..cand altcandva daca nu azi..Doamne ..vezi.,. pur si simplu nu am timp..poate duminica viitoare
[/SIZE]
__________________
"Cine seamana in firea pamanteasca va secera din firea pamanteasca putrezirea dar cine seamana in Duhul va secera din Duhul Viata Vesnica"Galateni 6;8

Pacea lui Hristos, la care ați fost chemați, ca să alcătuiți un singur trup, să stăpânească în inimile voastre, și fiți recunoscători.(Coloseni 3:15)
Reply With Quote
  #4  
Vechi 26.09.2009, 00:17:03
danyel danyel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2006
Locație: Cluj Napoca, Ardeal ,Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.306
Implicit

Noi oamenii nu-l mai avem pe Hristos ca prioritate, nu mai avem Biserica pe primul loc, nu mai avem rugaciunea pe primul loc, nu mai avem pocainta pe primul loc
Oamenii nu se mai pocaiesc de faptele lor
Oamenii nu se mai pocaiesc fie ca nu vor, fie ca nu cred in pocainta, fie ca sunt orgoliosi si nu vor sa se smereasca fie ca le este drag pacatul si destrabalarea, si exemplele pot continua, tot timpul se gasesc scuze pentru a amana pocainta, tot timpul se gasesc motive pt a evita o viata morala, o conduita dreapta, o iubire neconditionata si o daruire desavarsita pt semeni, o viata in Adevar in dreptate in cinste si respect
Apoi de multe ori oamenii se intreaba, de ce ne pedepseste Dumnezeu?, nu dragii mei, noi insine ne pedepsim. Dupa cum spunea Pr Arsenie Boca, bolile, neputinta, necazul vin, fie din desfranarea noastra, fie din imbuibare, din necumpatare, din necinste, din lipsa de iubire si de adevar… din acestea ne vin pedepsele, bolile, necazurile, tocmai pentru ca nu ne pocaim si nu avem randuiala in viata noastra, in casa noastra, in familia noastra.
Din aceste motive, nu ne intelegem cu sotul/sotia, din aceste motive copiii nu ne mai asculta si o iau pe carari gresite, periculoase, distrugandu-si viata si lasandu-ne in suflet un gust amar, tocmai pentru ca noi l-am alungat pe Hristos cu tot cu Evanghelia Sa din casa noastra si L-am inlocuit cu programe, reviste, imagini deocheate, am inlocuit rugaciunea cu vorbe de ocara, cu sudalme cu barfe cu invidie, am inlocuit mersul la biserica cu mersul in carciumi, discoteci, sau alte locuri de desfranare, am inlocuit tamaia cu tutunul, am inlocuit postul cu imbuibarea, am inlocuit cumpatarea cu betia si apoi ne miram, ne intrebam, de ce societatea e la pamant? De ce copii nostri sunt tot mai obraznci? tot mai distanti, oamenii sunt tot mai reci, lucrurile normale au devenit anormale, non valorile au devenit valori, si dupa toate acestea concluzionam ca Biserica e de vina si ca Dumnezeu e nepasator! dar dupa cum se zice: “Omul se roagă de Dumnezeu să-l scape de necazuri, iar Dumnezeu se roagă de om să-și schimbe purtările. Socotiți și voi, care de cine să asculte întâi?” si parintele Arsenie Boca spunea: “Cât asculți de Dumnezeu, atât ascultă și Dumnezeu de tine.”
__________________
"Cine seamana in firea pamanteasca va secera din firea pamanteasca putrezirea dar cine seamana in Duhul va secera din Duhul Viata Vesnica"Galateni 6;8

Pacea lui Hristos, la care ați fost chemați, ca să alcătuiți un singur trup, să stăpânească în inimile voastre, și fiți recunoscători.(Coloseni 3:15)
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Rugaciuni pentru copiii ( mamici, viitoare mamici, tatici, bunicute, matusici ) cristiboss56 Rugaciuni 83 31.05.2022 11:16:25
O viitoare mama are nevoie de rugaciunea noastra mara2008 Umanitare 5 13.02.2012 15:57:26
Poate un crestin ma poate ajuta? andrei1994 Umanitare 6 16.10.2011 16:02:01
rugaciuni pentru viitoare mame Mirela0110 Generalitati 0 03.03.2011 14:12:16
Duminica iertarii omulet Generalitati 8 18.03.2008 10:21:17