Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfintele Pasti - Invierea Domnului
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 08.01.2015, 21:36:10
abaaaabbbb63
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Imi pare rau, dar tot n-am inteles de unde se ajunge la o diferenta de pana la sase saptamani intre cele doua sarbatori...


Poate se va schimba asta in curand, si ortodoxia se va lua si ea dupa evenimentele astronomice si calendarul pe care il folosim.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 08.01.2015, 21:40:15
maria.15 maria.15 is offline
Member
 
Data înregistrării: 14.12.2014
Locație: Timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 38
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul

Am inteles ca ca se va discuta problema calendarului la sinodul ce va sa vina. Sa dea Domnul sa se faca ordine si sa-l serbam toti asa cum se cuvine.
poate ca va deranja mesajul meu, dar "sinodul ce va sa vina" nu-mi inspira incredere.
multe dintre problemele care se vor discutate ridica mari semne de intrebare.
si ca sa nu fiu off topic,sunt profetii ca in vremurile din urma calendarul nou se vrea impus in toate Bisericile.cat despre Pastile care se tin dupa stil vechi,am citit ca atunci cand Biserica Ortodoxa Romana a trecut pe stil nou,a vrut sa tina si Pastile pe stil nou,iar Lumina Sfanta nu a venit in acel an la romani...recunosc totusi ca doar am auzit despre acest lucru,se poate sa fie un zvon.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 08.01.2015, 21:59:09
abaaaabbbb63
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de maria.15 Vezi mesajul
poate ca va deranja mesajul meu, dar "sinodul ce va sa vina" nu-mi inspira incredere.
multe dintre problemele care se vor discutate ridica mari semne de intrebare.
si ca sa nu fiu off topic,sunt profetii ca in vremurile din urma calendarul nou se vrea impus in toate Bisericile.cat despre Pastile care se tin dupa stil vechi,am citit ca atunci cand Biserica Ortodoxa Romana a trecut pe stil nou,a vrut sa tina si Pastile pe stil nou,iar Lumina Sfanta nu a venit in acel an la romani...recunosc totusi ca doar am auzit despre acest lucru,se poate sa fie un zvon.
A venit lumina, nici o problema. Problema era ca ortodoxia se impartea in doua: Cei care sarbatoresc pastele pe rit vechi, si cei pe rit nou. Asa ca au pastrat calendarul vechi ca sa nu existe o segmentare.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 08.01.2015, 22:22:18
Lucian008's Avatar
Lucian008 Lucian008 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.12.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.204
Implicit

Citat:
În prealabil postat de maria.15 Vezi mesajul
cand Biserica Ortodoxa Romana a trecut pe stil nou,a vrut sa tina si Pastile pe stil nou
A vrut atat de mult incat a si reusit.

Citat:
În prealabil postat de maria.15 Vezi mesajul
,iar Lumina Sfanta nu a venit in acel an la romani
Nu a venit multi ani la romani.

Acum serios, nu vreau sa fiu rautacios (nu prea imi iese), dar cand postam ceva nu ar fi indicat sa si gandim? Cum si unde vine Lumina Sfanta?
Cum si unde sa vina la romani?
Lumina Sfanta este adusa de cativa ani cu avionul la noi in tara.
__________________
Preasfântă Născătoare de Dumnezeu, mântuiește-ne pe noi.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 09.01.2015, 09:37:00
maria.15 maria.15 is offline
Member
 
Data înregistrării: 14.12.2014
Locație: Timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 38
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lucian008 Vezi mesajul
A vrut atat de mult incat a si reusit.



Nu a venit multi ani la romani.

Acum serios, nu vreau sa fiu rautacios (nu prea imi iese), dar cand postam ceva nu ar fi indicat sa si gandim? Cum si unde vine Lumina Sfanta?
Cum si unde sa vina la romani?
Lumina Sfanta este adusa de cativa ani cu avionul la noi in tara.

eu ma refeream la romanii aflati la Sfantul Mormant,la ei nu a venit.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 09.01.2015, 09:39:51
maria.15 maria.15 is offline
Member
 
Data înregistrării: 14.12.2014
Locație: Timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 38
Implicit

Citat:
În prealabil postat de abaaaabbbb63 Vezi mesajul
A venit lumina, nici o problema. Problema era ca ortodoxia se impartea in doua: Cei care sarbatoresc pastele pe rit vechi, si cei pe rit nou. Asa ca au pastrat calendarul vechi ca sa nu existe o segmentare.

de unde stii ca a venit? eu nu am gasit o sursa sigura nici pt ce am scris in mesajele anterioare (ca am tinut si Pastile pe stil nou,ca nu a venit Lumina si apoi ne-am intors pe vechi) si tare sunt curioasa.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 09.01.2015, 11:38:53
zaharia_2009's Avatar
zaharia_2009 zaharia_2009 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.239
Implicit

Ierta-ti indrasneala, dar ceea ce trebuia spus despre calendar s-a spus deja in prima pagina a firului .
Restul sunt amanunte care nu au valoare pt. crestinul practicant ci doar pt istoriografia crestina si cel mult pt crestinul flecar.
Deja s-a depasit interesul si folosul firesc pt. problema.

Desigur, este o parere . Restul, stabilesc concurentii.
__________________
Credinta dreapta este medicamentul cel mare si cel dintii al mintuirii !- Sf. Maxim Marturisitorul .
Reply With Quote
  #18  
Vechi 09.01.2015, 16:30:00
abaaaabbbb63
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Tot n-am inteles de ce sunt si diferente de 6 saptamani intre Pastele catolic si Pastele ortodox... Deci subiectul este inca deschis
Reply With Quote
  #19  
Vechi 09.01.2015, 16:43:38
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.688
Implicit

Citat:
În prealabil postat de abaaaabbbb63 Vezi mesajul
Tot n-am inteles de ce sunt si diferente de 6 saptamani intre Pastele catolic si Pastele ortodox... Deci subiectul este inca deschis
Pentru cine are google si wikipedia: http://ro.wikipedia.org/wiki/Calculu..._de_Pa%C8%99te
E scris in detaliu acolo.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 10.01.2015, 19:38:13
Lucian008's Avatar
Lucian008 Lucian008 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.12.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.204
Implicit

Citat:
În prealabil postat de maria.15 Vezi mesajul
eu ma refeream la romanii aflati la Sfantul Mormant,la ei nu a venit.
La romani nu a venit? Dar la cine a venit?
Cand nu stii sau spui o prostie este bine sa recunosti. La fel, cand nu stii ceva.
Dar daca tot incepem un subiect macar sa il terminam. Ce inseamna ca la romanii de la Sf Mormant nu a venit Lumina Sfanta.
Care si cati romani au participat cand BOR a tinut Pastele calculat dupa echinoctiul de primavara confom calendarului gregorian? Cati bulgari/greci/sarbi/rusi... au participat? La cati s-au aprins lumanarile singure? Care este sursa ca nu s-au aprins lumanarile romanilor?
Cator romani li s-au aprins lumanarile singure anul trecut?

Ca sa stabilim: singura regula este ca Sfanta Lumina vine an de an si este data ulterior credinciosilor de catre patriarhul Ierusalimului. Nu exista cate o lumina care se da fiecarei nationalitati.

Astfel reiterez rugamintea sa postam doar lucruri pe care le stim din surse clare.
__________________
Preasfântă Născătoare de Dumnezeu, mântuiește-ne pe noi.

Last edited by Lucian008; 10.01.2015 at 19:54:32.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare