Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox

Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Alte discutii > Exorcismul
Răspunde

Thread Tools Moduri de afișare
Vechi 19.11.2006, 02:36:58
pixel3cs pixel3cs is offline
Junior Member

Data înregistrării: 19.11.2006
Locație: Iasi
Religia: Ortodox
Implicit

Salutare !

Am intrat aici pentru ca am ceva de spus. In primul rand as vrea sa aud si parerea altora, ca eu nu mai stiu ce sa cred.

Sunt student in Bucuresti la Politehnica si stau in regie.In primul rand totul a inceput in 2005, vara, in sesiune. Eram plictisit, nu stiam ce sa fac ! Am intrat pe Google si am inceput sa caut cazuri paranormale, iesite din comun, exorcizari, ceva care sa ma impresioneze.
In acest fel am gasit cazuri de posedati, to felul de chestii legate de diavoli si de religie. Am citit despre yoga, Buddha, Iisus, pana cand... am citit despre rugaciunea lui Iisus si am inceput si eu sa o rostesc mereu in gand.
Nu mergeam la biserica decat de Paste si de Craciun, si nici nu credeam cu adevarat, dar am zis sa zic rugaciunea sa vad ce se intampla...
In acest fel am inceput sa observ cateva chestii importante, cum ar fi Iisus ne iubeste, in timp ce ziceam rugaciunea simteam la inima un foc, si odata am simtit cum numele Iisus rastoarna tot, numai conteaza nimic decat numele Lui, rastoarna si cucereste totul. Odata am simtit cum ne cheama si ne asteapta.
In acel timp eu credeam ca acestea sunt semne de la Dumnezeu, acuma nu mai cred nimic, nici ca sunt de la Dumnezeu, nici ca de la diavol, ci cum primesc un semn il bag in folderul "de la diavol", fie ca e cu iubire, fie ca e cu ura, fie ca e atat, dar atat de clar ca e de la Dumnezeu.

Asta nu e tot, de ar fi tot.... Dupa ce am zis rugaciunea si am primit semne de bucurie au inceput gandurile... Astea nu erau prevazute in program, dar s-a intamplat. Ganduri de mandrie, ganduri ciudate, ganduri de tot felul, mai mult sau mai putin intemeiate, ganduri spurcate, am vazut odata o icoana pe un site si nu o suportam. Cred ca erau de la diavol, dar ce nu vine de la diavol ! Am inceput sa urasc prietenii, mintea mea era intunecata, chiar nebuna. Ma credeam sfant, dar ce nu ma imaginam.

Am inceput sa spun si alte rugaciuni, sa merg si la biserica. Adevarul e ca de cate ori mergeam la biserica simteam cum imi reveneam si la minte si la ganduri si la purtare si imi indeplineam functia pentru care am fost creat. Dar si in timpul slujbelor nu eram lipsit de ganduri de la diavol si de chinuri. Au fost foarte multe semne. O mare smecherie a diavolului e aceea ca el se da si Dumnezeu se da si diavol, in functie de ce are nevoie si in functie de ce vrea sa crezi, ca sa te poata duce in capcana lui. De aceea am refuzat sa mai vreau ceva sau sa mai cred in vreun semn, de orice natura.

Am inceput sa il vad cum e viu in mine, cum fac voia lui, am inceput sa vad si viclesugurile lui, cand ma rog e foarte viclean. Numai ca eu sunt slab, mintea mea e mandra, si ma chinuie foarte mult, mai ales cu ganduri si mai ales in somn imi aduce o stare foarte greu de suportat, de-abia mai dorm. Nu stiu pana la urma ce vrea de la mine.

Cred ca sunt posedat, in ultimele zile stau la calculator si sunt relaxat, si dintr-o data inima se clatina si ma pomenesc ca zic "Nu!". Dar ce este aces "Nu", zii frate daca ai de zis ceva! Foarte multe chinuri si nu mai vreau ! Eu nu il vreau dar el nu ma mai lasa in pace.

Eu as vrea sa ma calugaresc, am fost la manastire la Frasinei si am vazut ca un calugar se uita la mine intr-un fel anume. Un altul a venit si mi-a spus ceva ca am o sensibilitate bla bla bla si ca Dumnezeu a lucrat la ea si ca sunt chemat la manastire si ca ar trebui sa ma duc, ca stia care au fost chemati si nu s-au dus a fost vai de ei. Tot acolo la manastire un calugar m-a atins odata si mi s-a pus un scut la inima. Nu stiu ce a fost, dar m-am saturat de o gramada de semne, si nu mai vreau sa las mintea mea sa isi dea cu parerea, minte e inselatoare cand se face partasa cu diavolul.

Vreau sa fiu normal, sa se termine, chestia e ca nici nu imi imaginez cum e sa mai fii linistit, sau nu imi mia imaginez cum e sa se termine sau nu imi imaginez pe Dumnezeu sa ma ajute.
Posibil ca ce am scris paici sa fie inspirat in mare parte de fratii mei diavoli care s-au asigurat ei dinainte sa mai uit cate ceva. Multe semne au parut ca sunt de la Dumnezeu, revelatii si alte prostii, am invatat multe. Dar un lucru e clar, nu vreau semne, nu mai vreau nimic, vreau linite si pace, si daca va fi sa inaintez spre Dumnezeu sa se faca dupa voia Lui.
Multa ura si invidie au diavolii pentru noi, ei nu pot sta linistiti cu un singur gand, nu le convine nici un lucru asezat la locul lui.

Pre multa vorbarie, si cine stie ce am mai facut, as vrea ca Dumnezeu sa se miluiasca de mine, ma simt ciudat, si toata inselarea asta vreau sa dipara. Tot el ma pune sa merg la manastire ca sa obtin puteri si alte chestii, vrajeli. Sunt momente de nebunie si chiar deznadejde totala, eu ma gandesc ca am facut ceva rau vreodata si de=asta se intampla astea.

Eu vreau sa fug de el, sa nu il mai bag in seama, dar vine singur, nu e zi fara el.

As vrea un sfat, sau cineva care a trecut prin asta si cum a iesit, eu vreau sa spun si la preot, sa ma spovedesc dar nu cred ca are efect la ce smerenie falsa a avut grija diavolul sa puna in mine. Am mai spus odata la un preot dar a zis ceva rapid si a zis ca e normal.., ca inainte nu ma rugam... si ca acuma ma ispiteste. A.. cred ca eram si fanatic, ma rugam mai toata ziua, nu stiu ce a fost in capul meu da e rau sa fii in intuneric.

Multumes!
Reply With Quote
Vechi 19.11.2006, 02:39:32
pixel3cs pixel3cs is offline
Junior Member

Data înregistrării: 19.11.2006
Locație: Iasi
Religia: Ortodox
Implicit

Scuze, totul a inceput in vara anului 2006. Oricum lucrurile nu stau cum vred eu, tare a svrea sa stiu adevarul adevarat de la cineva, dar nu prea se poate...
Reply With Quote
Vechi 19.11.2006, 04:35:06
mirelat
Guest

Implicit

Dragule, nu ma pricep tare la cazurile astea dar eu nu as zice ca esti posedat ci doar debusolat si, iarta-ma ca-ti spun asa direct, cam vrei sa faci lucrurile dupa capul tau si nu dupa sfaturile unui parinte al bisericii. Ai mare grija pentru ca mare pericol este!

Pentru ca spui ca ai vrea sa te faci calugar, de ce nu iti gasesti mai intai un parinte duhovnic aproape de tine, sunt schituri si manastriri si in Bucuresti, nu trebuie sa ajungi tocmai la Frasinei. Ma gandesc la Schitul Darvari (de la Piata Gemeni) si la Manastirea Plumbuita (din Colentina), pe care le cunosc mai indeaproape si care sunt adevarate oaze de liniste in tumultul Capitalei.

Sa nu mai zici niciodata "fratii mei diavoli"... tu nu esti frate cu diavolul, Doamne fereste!

Ai grija de tine si Dumnezeu sa te ajute si sa te aiba in paza!
Reply With Quote
Vechi 19.11.2006, 15:10:35
euftalia euftalia is offline
Senior Member

Data înregistrării: 12.10.2006
Implicit

Dragul meu, stai mai linistit, nu cred ca este cazul sa te calugaresti, daca ai sensibilitati in privinta religiei. E bine sa vorbesti cu un duhovnic, dar cauta si un psiholog. Eu sunt o persoana bolnava psihic, care am trecut prin delir mistic. Las-o mai moale cu rugaciunea inimii, poti incepe sa te sugestionezi in rau cu tot felul de lucruri, roaga-te numai cand simti ca poti si nu te tulbura in vreun fel. Tin sa precizez ca si eu doream sa ma calugaresc, dar din cauza bolii, viata mea a luat alta turnura. Cand esti labil psihic este foarte usor sa capeti delirul acesta mistic, adica teama de rele, fanatism, in cazul meu chiar halucinatii. Sfatul meu este sa incerci sa iti vezi de facultate, mai domol si aceasta, nu de 10. Calea de mijloc echilibrata este solutia pentru oamenii sensibili, am observat ca esti un tip fragil d.p. d. v. psihic, si cred ca ma pricep dupa 14 ani de boala. Nu iti spun asta ca sa te sperii, ci ca sa te indemn sa nu faci excese in a te ruga si posti. Doamne ajuta!
Reply With Quote
Vechi 20.11.2006, 01:11:53
Va_iubesc Va_iubesc is offline
Senior Member

Data înregistrării: 28.09.2006
Implicit

Salutare, salutare, mai draga fratioare,

Eu nu cred ca esti posedat. Asa cum a subliniat si Mirela, faptul ca tu nu ai un duhovnic care sa-ti coordoneze viata spirituala, tu esti coordonat de diavoli. Nu glumesc. E ca in "Pateric". Unul ajuns la manastire, cu ravna mare, MARE, MAAAARE...ca a ta. Ii spune duhovnicul sa se duca sa se culce si sa manance, dar sa nu iasa din chilie. El imediat intreaba de rugaciune. Duhovniul ii zice: NU! Ajuns in chilie, el se gandeste ca doar a venit in manastire pentru rugaciune, ca duhovnicul nu stie el, asa ca nu-l mai intereseaza nici mancarea, nici somnul, ci stimabilul nostru se apuca de rugaciune peste rugaciune... La un moment dat vrea sa se culce. Cine era in pat...cel cu cornite care-l impinsese la toate astea. Si de atunci a inteles fratele nostru ca ascultarea e lege, fiind fundamentata pe smerenie.

Deci e simplu, mergi la un Preot, dar unul care sa aiba timp de tine, nu care sa stea 10 minute. Tu ai nevoie sa discuti serios cu un Preot in Taina Spovedaniei. Fiindca numai in spovedanie, esti numai tu cu Hristos si cu Preotul respectiv. Cel cu cornite nu intra. N-are cheie!!! Cheia se numeste smerenie si nu o poate procura. Si fii fara teama! Pr. Arsenie Papacioc spune ca "diavolul e un tolerat". Ne anunti dupa ce te duci sa te spovedesti. Te asteptam repede, bine?! :) Si sa stii ca o sa vina si pacea, bucuria si lumina. Crede numai!

Elena
Reply With Quote
Vechi 20.11.2006, 10:43:25
consuela consuela is offline
Senior Member

Data înregistrării: 22.02.2006
Implicit

Problema pleaca de la rugaciunea inimii pe care nu trebuia sa o faci. Se spune ca trebuie sa ai inima curata sa iti permiti sa faci pasul asta. Asa ceva nu e pentru oameni obisnuiti, e pentru sfinti poate si calugari dar unii se frig rau, nu sunt toti pregatiti. Sa nu o mai faci niciodata si vei scapa de spirite malefice .
Eu am o fobie de cand ma stiu, le simt prezenta in camera si din cauza asta nu pot sa stau singura nicaieri nici ziua nici noaptea, eu nu am facut rugaciuni de calugari, mi s-a intamplat de cand eram mica sa simt prezente care emiteau frisoane reci si stari de neliniste si deznadejde din anumite directii unde desigur nu vedeam nimic. Exista, din pacate nu avem ce sa facem. Poarta si tu o cruce sfintita la gat si nu te mai gandi vreodata ca esti la un nivel spiritual ridicat mai ceva ca alti oameni ca asta e mandrie si asa intra duhurile in gandul tau. SI mie mi-au bagat ganduri odata incat nu mai puteam citi nici o rugaciune. Eu mi-am chemat ingerul pazitor si chiar l-am simtit cand a venit . De atunci nu am mai avut ganduri straine induse fortat in cap. Pe cat posibil incearca sa ignori aspectul asta si incearca sa fii ca toti oamenii nu sa te crezi deasupra lor ca asta e calea prin care intra la tine in minte si nu mai face niciodata rugaciuni pentru sfinti, fa din astea de oameni obisnuiti. La toti ne place sa avem puteri dar vezi care e plata dupa asta...mai bine renunta. Ai vazut ce pericol este. Nu esti posedat stai linistit eu am vazut posedati si fac mai rau ca epilepticii, numai in momentul in care ii atinge ceva sfintit, in rest sunt ok, nu cred ca e cazul tau. Daca te poti atinge de icoane, apa sfintita, moastele unui sfant nu esti posedat!
Reply With Quote
Vechi 20.11.2006, 19:50:41
euftalia euftalia is offline
Senior Member

Data înregistrării: 12.10.2006
Implicit

Mai fratilor, lasati-o mai moale cu posedatii si cu demonii, nu va mai temeti, uite, eu aveam halucinatii auditive, la inceput imi era frica, mai mult scarba credeam ca sunt de la diavol, de fapt veneau din subconstientul meu, de ce imi era frfica aia auzeam, acum am scapat de "vorbe". Sunt multe boli psihice care te induc in eroare, stati voi linistiti ca Dumnezeu este enorm si bun , nici toti domonii la un loc nu au putere cat un deget al Domnului!
Reply With Quote
Vechi 21.11.2006, 00:02:05
consuela consuela is offline
Senior Member

Data înregistrării: 22.02.2006
Implicit

depinde de noi cat le perimtem sa patrunda . Problema e ca nu stim cand le permitem si cand nu, decat daca ne informam bine.
Reply With Quote
Vechi 21.11.2006, 00:02:25
Negroponte's Avatar
Negroponte Negroponte is offline
Senior Member

Data înregistrării: 14.06.2006
Locație: Barlad
Implicit

:)Prietene,Sfantul Arsenie Cel Mare zice ca"daca vezi un tanar ca se ridica prea repede la Dumnezeu,apuca-l de picioare si nu-l lasa,ca nu i se cuvine lui sa se ridice asa repede"Ai cam intrat in raza de actiune a neprietenului fara sa fii acoperit de binecuvantarea duhovnicului(iscusit)si de ascultarea fata de el.Doamne ajuta la gasirea unui bun Parinte duhovnic!
Reply With Quote
Vechi 21.11.2006, 05:54:39
Traditie Traditie is offline
Senior Member

Data înregistrării: 28.09.2006
Implicit

Cred ca e foarte bine ca ai facut rugaciunea inimii iar felul cum ai început sa vezi lucrurile în lumina acestei rugaciuni este bineînteles cel sanatos.

Ai început însa sa acorzi credit si unor fenomene false ca acea caldura sau privirii acelui calugar sau impresia ca detectezi cum lucreaza diavolul în tine.
Toate sunt doar proiectii ale imaginatiei tale.

Cred ca sunt posedat, in ultimele zile stau la calculator si sunt relaxat, si dintr-o data inima se clatina si ma pomenesc ca zic "Nu!". Dar ce este aces "Nu", zii frate daca ai de zis ceva! Foarte multe chinuri si nu mai vreau ! Eu nu il vreau dar el nu ma mai lasa in pace.

Sunt lucruri fara importanta, nu te mai preocupa de la cine sunt.

Multi au trecut prin experiente asemanatoare, nu le da importanta prea mare si nu fii entuziasmat.

Gaseste-ti un duhovnic si sfatuieste-te cu el, poate fi si simplu preot de mir dar de la un ieromonah (preot calugar) vei afla mai multe. Despre calugarie sfatuieste-te cu el si fi prevazator, sa nu cumva sa alegi aceasta cale si apoi sa începi sa simti ca nu ti se potriveste.

Nu te duce la psiholog cum zice Euftalia ca greu gasesti unul normal la cap. Cel mai grav e ca psihiatrii si psihologii îti induc ideea ca ai fi bolnav când de fapt nu esti iar daca accepti acest punct al lor de vedere devii o fiinta depersonalizata. Am cunoscut un astfel de prieten care începuse sa acorde credit psihologului si am reusit sa-l conving ca e o nenorocire. De fapt e si un pacat, o necinstire a chipului lui Dumnezeu în oameni.

Orice individ cu liceul facut poate da la facultatea de psihologie (se intra usor) sau la medicina si ajunge apoi dadator de sfaturi. Psihologii si psihiatrii sunt tagaduitorii tainei Duhovniciei.

Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare

Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ajutor! zriyac Generalitati 18 16.10.2010 17:47:38
un mic ajutor evelon Rugaciuni 4 29.10.2008 17:06:45