Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox

Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Alte discutii > Exorcismul
Răspunde

Thread Tools Moduri de afișare
Vechi 16.04.2011, 17:40:58
Mikala Mikala is offline
Junior Member

Data înregistrării: 11.11.2010
Implicit

Nu vreau sa fiu nesimtita si nici sa spun prostii si sa ma ierte Dumnezeu daca spun neadevaruri. Pe mine ma cheama Mihaela, port un nume de Sfant. Uneori, am impresia si repet, sa ma ierte Dumnezeu ca as fi fost trimisa pe Pamant pentru a Il sluji. Am trecut prin multe incercari, ultima din ele fiind o fosta colega de la facultate , Dumnezeu sa o Odihneasca in Pace care a murit, dupa inmormantare in noaptea respectiva am avut cea mai cumplita noapte din cate am avut si anume, erau 1 milion de voci in cap si imagini legate de fata respectiva care vroiau sa ma faca sa imi fie frica, nu puteam sa dorm incercam sa ma rog sa nu mai imi vorbeasca toate vocile acelea si mai aveam un pic si plangeam pana intr-un final cand mi-am zis Doamne Ajuta-ma si s-a oprit tot. Chiar si acum cand scriu imi aduc aminte ce greu mi-a fost si nu de putine ori am avut astfel de atacuri, mai mult legate de exorcizari de parca trebuie sa vina un moment in viata in care trebuie eu sa fac unul. Am imagini de fiecare data cand visez legate de persoane apropiate si nu numai, iar cand vad un caz la televizor sau cand aud ca cineva din familie e bolnav mereu imi zic mie si lui Dumnezeu, ca mi-as sacrifica eu sanatatea ca persoana respectiva sa fie bine. Mereu m-am gandit la alte persoane inaintea mea, am invatat sa fiu buna, nu zic ca nu am pacatuit, Dumnezeu stie cat si am invatat mereu sa recunosc ca am gresit si chiar daca nu imi cer scuze fata de persoanele la care am gresit, recunosc fata de Dumnezeu.

Trebuia sa spun ce am pe suflet si sincer ma simt mult mai bine.

Last edited by Mikala; 16.04.2011 at 17:43:17.
Reply With Quote
Vechi 01.07.2014, 03:06:08
Teodosie Teodosie is offline
Senior Member

Data înregistrării: 21.09.2012
Locație: Timisoara
Religia: Ortodox
Implicit

Asa mi s-a parut si mie la inceput ca as fi posedat dar mi-au spus preotii categoric sa imi scot asta din cap ca nu e cazul. Asa pare crucea duhovniceasca pe care o au cei ce au o fire mistica ,cei din rasarit indeosebi , si care au o sensibilitate aparte care este un dar pana la urma desi pare o slabiciune .Trebuie sa mergem pe calea noastra a trairii ortodoxiei autentice pana dobandim pacea Hristica cea neclintita.Suferintele duhovnicesti sunt foarte grele caci corpul spiritual e mult mai delicat decat cel material dar vor trece toate si vom avea pacea Domnului in final.Si neaparat cu Maica Domnului alaturi mereu ca ea ne invata si ne ajuta in toate cele duhovnicesti sa nu ne ratacim sau deznadajduim.

Last edited by Teodosie; 01.07.2014 at 03:08:09.
Reply With Quote
Vechi 28.07.2014, 17:42:50
antoniap
Guest

Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mikala Vezi mesajul
Nu vreau sa fiu nesimtita si nici sa spun prostii si sa ma ierte Dumnezeu daca spun neadevaruri. Pe mine ma cheama Mihaela, port un nume de Sfant. Uneori, am impresia si repet, sa ma ierte Dumnezeu ca as fi fost trimisa pe Pamant pentru a Il sluji. Am trecut prin multe incercari, ultima din ele fiind o fosta colega de la facultate , Dumnezeu sa o Odihneasca in Pace care a murit, dupa inmormantare in noaptea respectiva am avut cea mai cumplita noapte din cate am avut si anume, erau 1 milion de voci in cap si imagini legate de fata respectiva care vroiau sa ma faca sa imi fie frica, nu puteam sa dorm incercam sa ma rog sa nu mai imi vorbeasca toate vocile acelea si mai aveam un pic si plangeam pana intr-un final cand mi-am zis Doamne Ajuta-ma si s-a oprit tot. Chiar si acum cand scriu imi aduc aminte ce greu mi-a fost si nu de putine ori am avut astfel de atacuri, mai mult legate de exorcizari de parca trebuie sa vina un moment in viata in care trebuie eu sa fac unul. Am imagini de fiecare data cand visez legate de persoane apropiate si nu numai, iar cand vad un caz la televizor sau cand aud ca cineva din familie e bolnav mereu imi zic mie si lui Dumnezeu, ca mi-as sacrifica eu sanatatea ca persoana respectiva sa fie bine. Mereu m-am gandit la alte persoane inaintea mea, am invatat sa fiu buna, nu zic ca nu am pacatuit, Dumnezeu stie cat si am invatat mereu sa recunosc ca am gresit si chiar daca nu imi cer scuze fata de persoanele la care am gresit, recunosc fata de Dumnezeu.

Trebuia sa spun ce am pe suflet si sincer ma simt mult mai bine.
In viata aceasta am aparut cu totii prin voia lui Dumnezeu. Sa ne smerim si sa ne intarim duhovniceste, prin post si rugaciune, pentru a putea gasi ajutor de la Dumnezeu atunci cand fortele raului ne ataca. Participarea la Sfantul Maslu urmat de citirea Moliftelor Sfantului Vasile si de Dezlegarile Sfantului Iaona Gura de Aur era pana nu de mult timp o practica la indemana oricarui creștin. Nimeni nu se jena sa participe la un Sfant Maslu urmat de Dezlegari atunci cand era bolnav cu trupul sau cu sufletul.

Denumirea de ,,exorcisme" pentru Moliftele Sfantului Vasile si Dezlegarile Sfantului Iaona Gura de Aur le pune intr-o lumina negativa. Aceste rugaciuni se fac doar la cerere, iar crestinii, din pricina mandriei, cer cu greu sa li se citeasca aceste rugaciuni, desi sunt foarte folositoare. Fiecare patima este stapanita de cate un necurat, asa ca citirea acestor rugaciuni ne poate ajuta.

Sfantul Maslu, insa, e de folos chiar si asa. Rugiunile sunt mai line, mai blande, iar preotul nu mai este pus in situatia de a certa necuratii din oameni care parca s-au prea inmultit. Ma refer la impatimire, nu la demonizarea propriu-zisa. Ne facem idoli din te miri ce si Il lasam pe Dumnezeu sa astepte mult si bine pana sa catadicsim sa-I spunem o rugaciune.

Noi suntem niste soldati aflati in slujba unui Imparat Ceresc, spunea un parinte. De aceea, in fiecare zi, trebuie să avem grija sa ne rugam sa ne binecuvanteze tot ce facem, tot ce vorbim si tot ce gandim. Fara o legatura stransa cu Dumnezeu, ramanem caldicei, adica numai buni de aruncat in focul cel vesnic. Daca nu facem voia lui Dumnezeu, locul Lui este ocupat imediat de catre necurat si pacatuim. Daca pacatuim, Il pierdem pe Dumnezeu. Iar daca-L pierdem pe Dumnezeu,am pierdut totul.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare

Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ajutor! zriyac Generalitati 18 16.10.2010 17:47:38
un mic ajutor evelon Rugaciuni 4 29.10.2008 17:06:45