Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #121  
Vechi 09.02.2011, 08:15:37
calator prin ploaie calator prin ploaie is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.01.2011
Locație: intre rai si iad
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.419
Unhappy

Raoul

Anul 2, nu? :)) Tocmai ce am sustinut examenul la international sambata. Am luat 7 "pe ochi frumosi"


Si crezi tu Raoul...ca asta e o" bila alba" pentru tine? Daca vreodata vei avea nevoie de ceva din acea materie, ce vei face? Vei spune celor pt care lucrezi ca....ai facut facultatea pe ochi frumosi?!
Din pacate insa stiu ca marea majoritate a studentilor de azi, trec prin facultati ca printr-un vis....Habar n-au dc o fac...si nici cum o termina...
Reply With Quote
  #122  
Vechi 09.02.2011, 10:00:32
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

Pana la urma, tine de caracterul fiecaruia, eu cred ca toate calitatile si defectele tin de educatie, gena, experiente, si, mai ales de autoeducatie si de atitudinea proprie fata de viata si fata de valorile acesteia.
Practic, noi dam valoare lucrurilor prin constiinciozitate si prin noi ele reusesc sa supravavietuiasca societatii .
Un lucru, insa, este foarte important, si anume, felul cum actionam fata de aceste valori ne determina insasi valoarea proprie . Sa nu avem impresia ca daca luam in deradere educatia, ii facem acesteia vre-un rau. Nu !, practic, in acest fel ne sabotam propria personalitate fiindca, desi pare banala, uneori ( educatia, munca, responsabilitatea in general ), ea ne formeaza ca oameni si ne da posibilitatea de-a lua deciziile cat mai corecte in viata, iar viata nu este decat un manunchi dificil de decizii.
Ma intreaba Raul daca am facultate.
Nu !, nu am facultate, nu am " studii superioare ", pentru ca in adolescenta prioritatile au fost altele, am renuntat la scoala, desi scoala pentru mine a fost cea mai fidela prietena, nu avea cum sa ma injoseasca si sa-mi decada personalitatea, imi dadea putere si incredere in mine atunci cand in familia mea traiul era destul de dificil.
Timpul a trecut, a aparut in mod firesc casatoria, copilul, achizitionarea unui barlog si, in cele din urma m-am gandit sa ma intorc la " prima dragoste ", la scoala, fiindca mereu mi-am spus ca pot mai mult.
Astfel, la aceasta varsta m-am inscris la Facultate la cursuri de zi, fiindca scopul meu a fost sa ma implic cat pot de mult si nu doar " sa o fac " creionata frumos pe o diploma care, oricum nu are valoare in sine, cu atat mai putin in societatea noastra.
Tocmai termin maine sesiunea, este ultimul examen.
M-am implicat zilnic, am facut toate temele posibile, desi copilul ma tipa, raceste frecvent, sotul este obisnuit cu masa calda, casa curata, etc.
Oricum, m-am implicat si datorita faptului ca nu lucrez...dar sunt destui adolescenti care stau la mama acasa, sunt ingrijiti, intretinuti si fara responsabilitati, dar n-ar pune mana pe carte nici sa-i pisti cu ceara, vorba romanului.( aceasta atitudine tine si de o latura naiva a tineretii ).
P.S.....am terminat prima sesiune cu media 9 ( nu pot sa spun ca o merit pe deplin, desi am muncit mult ). Singurul lucru de care am nevoie este sanatatea si, multumesc Lui Dumnezeu pentru aceasta !
Si, vorba unui coleg, " am venit la scoala ca sa nu ma screlozez ! "...ea poate ajuta si in acest sens, fiindca ocupatia fizica si intelectuala inseamna, inainte de toate, sanatate mintala.
Daca vrei sa faci un lucru, incearca sa-l faci bine...
__________________
" Nu suntem prizonierii propriului destin, suntem prizonierii propriei minti "

Last edited by ory; 09.02.2011 at 10:21:44.
Reply With Quote
  #123  
Vechi 09.02.2011, 14:06:15
Raoul's Avatar
Raoul Raoul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.046
Implicit

Citat:
În prealabil postat de calator prin ploaie Vezi mesajul
Si crezi tu Raoul...ca asta e o" bila alba" pentru tine? Daca vreodata vei avea nevoie de ceva din acea materie, ce vei face? Vei spune celor pt care lucrezi ca....ai facut facultatea pe ochi frumosi?!
Daca ma intreaba cineva ceva sau o sa am nevoie de aceste cunostinte voi lua frumos cartea in mana si o sa caut,sau exista si Google (accesibil si de pe telefon/PDA). Crezi ca stie cineva materia pe derost? Daca da de ce avem profesori diferiti la toate materiile (valabil si pt liceu,generala chiar) etc.?? Adica eu trebuie sa stiu toate materiile si profesorul nu le stie?? Pai... e nashpa! Nu?

Citat:
În prealabil postat de calator prin ploaie Vezi mesajul
Din pacate insa stiu ca marea majoritate a studentilor de azi, trec prin facultati ca printr-un vis....Habar n-au dc o fac...si nici cum o termina...
Atata timp cat nu ti se asigura un loc de munca,salariile sunt mici si taxele de studiu mari,omul/elevul are si alte probleme si datorii,crezi ca mai pune facultatea pe primul plan? Si daca da... cu ce se alege??
Reply With Quote
  #124  
Vechi 09.02.2011, 14:44:03
Adriana Cluj
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Templier Knight Vezi mesajul
Mi se intampla ceva , care ma uimeste , de fiecare data cand imi propun , planuiesc ,sa fac fac ceva in viitorul apropiat parca cineva tot timpul imi pune bete in roate, de cele mai multe ori nu iese cum vreau eu,de exemplu daca saptamana viitoare imi propun un lucru , mai mult ca sigur ceva intervine si nu mai pot face acel lucru , de multe ori am observat (asta e deja ca o regula )cand ma pregatesc la un obiect pt ascultare , a doua zi proful mai mult ca sigur nu ma asculta , si cand nu ma pregatesc atunci chiar ca ma asculta :))) deci am ajuns sa ma uimesc de toate aceste lucruri. nu stiu ce sa mai cred
Facand haz de necaz, asa cu un pic de umor, te-as sfatui ceva esential: invata!
Invata atat din aceste "intamplari", cat si la scoala!
Nu incerca sa treci ca gasca prin apa, mai incolo vei avea nevoie de invatatura asta si nu ti-o mai da nimeni mura-n-gura. A trebui' s-o cauti singur!
Iar cand iti propui sa faci ceva, cere ajutorul Tatalui Ceresc, dac-a fi spre folosul tau s-a implini, daca nu, nu!
Mult succes!
Reply With Quote
  #125  
Vechi 09.02.2011, 14:46:40
Adriana Cluj
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ana.Maria. Vezi mesajul
Mie mi se intampla la fel la examene, ce nu am invatat, exact aia imi pica la subiect, nu scriu mai nimic, dat totusi trec. o data, din toata materia, au fost decat 3 subiecte de care eram aproape sigura ca nu mi le da si nu m-am uitat pe ele. la examen am avut pe 11 numere, sau mai multe, la fiecare numar cate 3 subiecte, si la numarul meu ghici ce! exact alea 3 sub care nu le-am invatat. eram in anul I si imi venea sa plang, abia m-am abtinut. dar am luat 5....Asta ma uimeste pe mine...ca nu scriu mai nimic bine, scriu asa....sa nu fie foaia goala...si totusi trec...
Iar tie ti-as spune cu aceeasi intelegere ca celui caruia i-am raspuns mai devreme: invata si tu! Vei avea nevoie de cunostintele aste peste care sari acum.
Mult succes si tie,
Cu drag amandurora!
Reply With Quote
  #126  
Vechi 09.02.2011, 15:21:06
Callyope Callyope is offline
Member
 
Data înregistrării: 09.12.2009
Mesaje: 59
Implicit

Aoleo....pune-ti burta pe carte si invatati!!! Nu de alta dar de la voi se presupune ca o sa imi iau eu pensie....si daca sunteti "tufa de Venetia" precum povestiti pe aici, adio, economie....adio pensie!!
Sigur ca o sa va dezamagesc...si nu o sa fiu nici "cool", daca va spun ...nu am copiat la nici un examen...ba din contra mi s-a intamplat sa le fac altora lucrarile si sa ia nota mai mare ca mine...in primul an de facultate am tras cativa dupa mine....niste trantori si profitori, care vesnic erau nepregatiti si pusi doar pe copiat...evident erau foarte fericiti cand luau o nota de trecere de parca cine stie ce realizasera ca au pacalit profesorul. si tot asa se laudau ca "cine nu are nicio restanta, nu e student..." texte de 2 lei...In anul 2 am scapat de trantori, oricum nu le faceam niciun bine , ajutandu-i sa fure defapt...si nici mie nu-mi faceam ca doar ma sacaiau..si deranjau in timpul exemenelor.
Mi-a fost frica doar de un singur examen, la matematica, tin minte si acum ca in drum spre examen , am trecut prin fata unei biserici, si m-am rugat sa iau examenul , cand am ajuns ieseau niste colegi care dadusera examenul din discutii... cu ce le-a dat...3 exercitii stiam sa le fac eu deci era nota 5 si m-am relaxat, doua mi-au explicat ei cum se fac, iar la ultimul ...mi-au spus "doar nu vrei sa ei 10, ca pe asta nu-l stie nimeni.."...si am luat 10...faza este ca de emotii am vazut 1. Si imi cazuse fata...nu imi explicam cu am putut sa iau 1...noroc cu profesoara...ca a zis "felicitari ati luat 10!"...s-a facut liniste in sala si toti se uitau la mine si eu in loc sa zic "multumesc!" am zis "ma scuzati!" :).
La exemenul de Master aveam emotii, trebuia sa sustin lucrarea oral sa vorbesc in fata comisiei...imi facusem un speach...si stiam lucrarea foarte bine...dar aveam emotii de...trebuia sa vorbesc liber...si imi era frica sa nu ma incurce profesorii cu vreo intrebare.
Inainte sa plec de acasa m-am rugat pentru mine si prietenele mele...inainte sa intru in sala am spus Tatal Nostru...vreau sa va spun ca am vorbit in fata comisiei...fara sa ma balbai, am raspuns la toate intrebarile...am luat 10. Prietenele mele...una tot 10 alta 9.
Reply With Quote
  #127  
Vechi 09.02.2011, 15:46:48
Raoul's Avatar
Raoul Raoul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.046
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Callyope Vezi mesajul
Aoleo....pune-ti burta pe carte si invatati!!!
Mai bine "pun-e" tu mana si invata. Mai spui ca ai si master...
Reply With Quote
  #128  
Vechi 09.02.2011, 15:49:24
Callyope Callyope is offline
Member
 
Data înregistrării: 09.12.2009
Mesaje: 59
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Raoul Vezi mesajul
Mai bine "pun-e" tu mana si invata. Mai spui ca ai si master...
Se intampla si la case mai mari....
Reply With Quote
  #129  
Vechi 09.02.2011, 17:26:36
Ana.Maria.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Adriana Cluj Vezi mesajul
Iar tie ti-as spune cu aceeasi intelegere ca celui caruia i-am raspuns mai devreme: invata si tu! Vei avea nevoie de cunostintele aste peste care sari acum.
Mult succes si tie,
Cu drag amandurora!
Mersi, stiu ca trebuie sa invat, ma chinui si eu cat pot.

Imi place mult poza ta cu Sfantu Ioan Rusul.
Reply With Quote
  #130  
Vechi 09.02.2011, 19:28:25
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Raoul Vezi mesajul
Mai bine "pun-e" tu mana si invata. Mai spui ca ai si master...
Chiar devii rautacios !
Crezi ca daca ai master nu poti gresi, crezi ca profesorii nu mai gresesc, sau cum, crezi ca tu nu gresesti niciodata ? Prea ai inceput sa deviezi mereu de la subict, doar din dorinta de-a te umfla in pene si a arata greselile gramaticale ale celorlalti. Toti gresim !
Slava Domnului, cei care cu adevarat nu stiu sa scrie romaneste sunt mai putini.
Te rog, nu mai fa pe dascalul rigid !
__________________
" Nu suntem prizonierii propriului destin, suntem prizonierii propriei minti "
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Foarte important si foarte grav ... mc2009 Homosexualitatea 28 01.06.2011 19:28:25
"foarte ciudat" annajanette Generalitati 369 16.05.2010 13:53:45
ciudat alex00 Despre Biserica Ortodoxa in general 2 01.02.2010 20:42:22