Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Minuni ale Ortodoxiei > Intamplari adevarate
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #451  
Vechi 30.01.2011, 18:07:13
whyme80 whyme80 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 13.05.2010
Mesaje: 13
Implicit

Citat:
În prealabil postat de didi_25 Vezi mesajul
Si eu ca multi dintre noi am o problema... o problema care imi macina sufletul si care ma lasa fara putere. Persoana pe care am iubit-o si pe care o iubesc enorm a hotart dupa 6 ani de zile ca e mai bine sa ne despartim. Am trecut prin foarte multe probleme impreuna, am ytrecut peste, dar acum nu imi explic decizia luata. Il iubesc, esye persoana alaturi de care mi-am facut planuri si cu care imi doream sa imi intemeiez o familie. Amandoi visam la asta! Am incredere in Sf Nectarie ca ma va ajuta si ca persoana pe care o iubesc se va intoarce la mine! Doamne ajuta!


Buna,
Eu sunt persoana care a avut aceeasi problema cu logodnicul si care a fost lasata fara nici o explicatie, dar pana la urma am aflat ca si-a gasit pe altcineva.
Poate are nevoie de o pauza, sau poate are nevoie de un timp de gandire, sau poate vrea ceva nou.
Din punctul meu de vedere un lucru este cert, daca nu va mai impacati inseamna ca totusi cineva acolo sus te iubeste si nu a vrut sa te lase sa suferi o viata intreaga dupa aceea.
Tu zici ca il iubesti, sau poate e doar obisnuita si ti-e teama sa o iei de la capat.
Sper sa nu am dreptate si sa fie doar ceva pasager, dar ar trebui sa iei si lucrurile astea in calcul
Reply With Quote
  #452  
Vechi 30.01.2011, 19:35:40
didi_25 didi_25 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 28.01.2011
Mesaje: 6
Implicit

Va multumesc pentru incurajari. Stiu ca nu este un capat de lume dar simt ca totul se naruie in jurul meu. Stiu ca aveti dreptate si ca trebuie sa imi revin dar nu pot sa cred ca mi se intampla asta dupa 6 ani de zile. m incredere ca Sf Nectarie si Maica Domnului ma vor ajuta asa cum au mai facut-o.Cateodata ma intreb daca merit asta... Doamne ajuta
Reply With Quote
  #453  
Vechi 30.01.2011, 19:42:25
didi_25 didi_25 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 28.01.2011
Mesaje: 6
Implicit

Citat:
În prealabil postat de whyme80 Vezi mesajul
Buna,
Eu sunt persoana care a avut aceeasi problema cu logodnicul si care a fost lasata fara nici o explicatie, dar pana la urma am aflat ca si-a gasit pe altcineva.
Poate are nevoie de o pauza, sau poate are nevoie de un timp de gandire, sau poate vrea ceva nou.
Din punctul meu de vedere un lucru este cert, daca nu va mai impacati inseamna ca totusi cineva acolo sus te iubeste si nu a vrut sa te lase sa suferi o viata intreaga dupa aceea.
Tu zici ca il iubesti, sau poate e doar obisnuita si ti-e teama sa o iei de la capat.
Sper sa nu am dreptate si sa fie doar ceva pasager, dar ar trebui sa iei si lucrurile astea in calcul
Sper sa fie ceva pasager, imi doresc din toata inima. Poate ca tu ma intelegi pentru ca treci prin asta. Intradevar imi este teama sa o iau de la capat dar nu pot inca sa constientizez ca mi se intampla astea.Stii... chiar a fost si este o dragoste sincera. Am trecut prin foarte multe impreuna, si probleme in cuplu dar si iin viata de zi cu zi. Am crezut ca astea ne-au intarit dar se pare ca nu a fost asa... Nu stiu de ce mi se intampla asta, cand tot ce imi doream era doar o familie fericita. Am inceredere ca va fi bine!!! Multumesc mult!!! Doamne ajuta!!
Reply With Quote
  #454  
Vechi 30.01.2011, 19:48:34
gabriela8 gabriela8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.122
Send a message via Skype™ to gabriela8
Implicit

Citat:
În prealabil postat de didi_25 Vezi mesajul
Va multumesc pentru incurajari. Stiu ca nu este un capat de lume dar simt ca totul se naruie in jurul meu. Stiu ca aveti dreptate si ca trebuie sa imi revin dar nu pot sa cred ca mi se intampla asta dupa 6 ani de zile. m incredere ca Sf Nectarie si Maica Domnului ma vor ajuta asa cum au mai facut-o.Cateodata ma intreb daca merit asta... Doamne ajuta
Roaga-te si ai rabdare! Fii sigura ca nu suntem incercati mai mult decat putem noi duce!
Reply With Quote
  #455  
Vechi 31.01.2011, 01:14:12
eu_minunea eu_minunea is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 23.06.2010
Mesaje: 25
Implicit

Didi mult curaj si eu am trecut prin ceva cat de cat asemanator...stiu cum e...te imbratisez cu drag...nu are rost sa-ti dau sfaturi...daca te spovedesti, te rogi sigur Dumnezeu te va ajuta si ai sa vezi mai tarziu cu alti ochi aceasta poveste...dar trebuie sa ai rabdare.
Apropo de rabdare voiam sa va zic o minune a Sf Nectarie...o minune de zi cu zi pe care uneori poate nici nu le bagam de seama...v-am scris mai sus ca aveam probleme cu o masea, o masea lucrata finisata tratata aranjata ...la curent se umfla putin si acum mi-a ramas putin umflata cat un bob de orez dar ma stresa desi nu ma durea si m am uns cu ulei de la Sf Nectarie si mereu puneam degetul sa vad daca s-a desumflat...cu alte cuvinte asteptam o minune la comanda, m-am desteptat si am zis ca o sa ma dau in fiecare zi cu ulei si intr o zi sigur Sf Nectarie va face o minune si asa a fost...acum cateva zile cand m am trezit apoape ca nu se mai vedea ....ma dau incontinuare si sunt sigura ca se va retrage de tot...apoi sper sa ajung sa fac si o radiografie si sper sa nu am nimic...culmea e ca nu pare infectie ca nu e rosu, nu e inflamat, oricum am luat si antibiotic...am mai avut asa de vreo 2 ori in anii trecuti si mi a trecut de la sine in cateva saptamani. Deci cam asa e cu rabdarea...rugati-va chiar daca nu primiti imediat ca sunteti pusi la incercare...nu va zic toate astea ca as fi eu mare credincioasa...va spun doar din experienta si din sfaturile altora. Va doresc numai bine. Doamne ajuta.
Reply With Quote
  #456  
Vechi 06.02.2011, 20:27:31
didi_25 didi_25 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 28.01.2011
Mesaje: 6
Implicit

Am revenit!!! Referitor la problema mea...sunt mult mai bine.Nu m-am impacat cu fostul meu iubit dar acum stau si ma intreb daca aceasta relatie mai are vreun rost.Sunt mult mult mult mai bine.Am o stare sufleteasca mult mai buna si sper sa imi fie bine in continuare. Multumesc Sf Nectarie din inima si am incredere ca va avea grija de mine in continuare!!!
Reply With Quote
  #457  
Vechi 09.02.2011, 13:36:41
gina.C gina.C is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 17.01.2011
Mesaje: 1
Implicit o alta minunata minune

vreau si eu sa marturisesc una din minunile facute de sfantul Nectarie. Desi recunosc ca eram putin sceptica si indoita nitel de puterea credintei mele Sf Nectarie mi-a aratat imediat puterea sa. M-am rugat ca sotul meu sa se lase de fumat. Fuma de f mult timp si parea ca nimic pe lumea aceasta nu-l va face sa se lase de acest viciu. Eram plina de scepticism si in gandul meu am spus, ei sa o vad eu si pe asta, mai ales ca incercam de ani buni sa-l conving sa se lase si sincera nu credeam sa pot aduce vreo motivatie care sa-l determine sa ma asculte. Dar minunea s-a intamplat in 2 zile dupa ce m-am rugat. Sfantuletul meu drag a creat si contextul, i-a adus si motivatia, care nu-mi trecuse pana atunci prin minte si pot spune ca sotul meu are mai bine de o luna decand nu mai fumeaza.
Sunt plina de multumire si nu incetez sa ma ninunez de puterea binefacatoare a Sf Nectarie.
Reply With Quote
  #458  
Vechi 10.02.2011, 16:24:07
ai2 ai2 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.10.2008
Locație: Micul Paris medieval
Mesaje: 1.625
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gina.C Vezi mesajul
vreau si eu sa marturisesc una din minunile facute de sfantul Nectarie. Desi recunosc ca eram putin sceptica si indoita nitel de puterea credintei mele Sf Nectarie mi-a aratat imediat puterea sa. M-am rugat ca sotul meu sa se lase de fumat. Fuma de f mult timp si parea ca nimic pe lumea aceasta nu-l va face sa se lase de acest viciu. Eram plina de scepticism si in gandul meu am spus, ei sa o vad eu si pe asta, mai ales ca incercam de ani buni sa-l conving sa se lase si sincera nu credeam sa pot aduce vreo motivatie care sa-l determine sa ma asculte. Dar minunea s-a intamplat in 2 zile dupa ce m-am rugat. Sfantuletul meu drag a creat si contextul, i-a adus si motivatia, care nu-mi trecuse pana atunci prin minte si pot spune ca sotul meu are mai bine de o luna decand nu mai fumeaza.
Sunt plina de multumire si nu incetez sa ma ninunez de puterea binefacatoare a Sf Nectarie.
Nu crezi ca unul din motivele pentru care fuma era tocmai faptul ca-l cicaleai? Cum te-ai lasat de cicalit si te-ai apucat de rugaciuni, facandu-se liniste-n casa, omul n-a mai simtit nevoia de tigara. Simplu!
Reply With Quote
  #459  
Vechi 10.02.2011, 20:01:51
Callyope Callyope is offline
Member
 
Data înregistrării: 09.12.2009
Mesaje: 59
Implicit

Si eu am dat un acatist de sanatate si printre altele l-am rugat pe Sfantul Nectarie ca prietena mea cea mai buna si parintii ei sa se lase de fumat.
Sincer nu prea credeam sa se intample minunea, pentru ca ei sunt fumatori inraiti, cheltuiau cam 10 milioane pe luna numai pe tigari...mai mare grija aveau sa nu ramana fara tigari, decat fara paine sau altceva, ma afumau rau de tot cand mergeam pe la ei.Si minune m-a sunat prietena mea sa-mi spuna ca s-au lasat toti 3 fumat de vreo 2 saptamani, ba mai mult au trecut ai ei azi pe la mine pe la birou si erau tare bucurosi ca au reusit sa scape de tigari.
Reply With Quote
  #460  
Vechi 12.02.2011, 14:15:14
maria-15
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit multumesc,sfinte Nectarie!

E pt a 2-a oara cand scriu acest mesaj(pe primul nu l-am trimis).Sfantul nu s-a suparat insa pe mine ca am vrut sa tin lumina sub obroc,ci m-a ajutat sa ma indrept.
Dintotdeauna credeam ca minune inseamna vindecare de boala incurabila si alte lucruri de genul asta.Niciodata nu am crezut insa ca si eu voi trai o minune.
Cu o zi inainte,citisem Acatistul Sfantului Nectarie.O mai facusem de cateva ori(auzisem de puterea lui),dar f rar am simtit pacea de care aveam nevoie.De multe ori cand citeam Acatistul,gandul imi fugea in alta parte.Ei bine,nu stiu ce a fost in sera aceea.Citisem Acatistul la fel ca in alte dati,doar ca acum aveam o stare de extenuare.Nu imi mai gaseam rostul pe lume,toate mi se pareau inutile.Si Sfantul Nectarie a facut o minune,desi nu meritam,eu nu fusesem in stare nici sa-i citesc cu atentie Acatistul.
A doua zi,nu stiu ce-mi veni sa merg SINGURA la biserica.Mergeam doar cu mama si sora,niciodata singura.Ei bine,in acea dimineata m-am trezit si dupa ce ele m-au anuntat ca nu merg la biserica,eu am spus ca ma duc.Au fost putin surprinse.Pe drumul catre biserica am avut din nou acea stare de deznadejde,ba mai rau,ma intrebam ce mi-o fi venit sa merg de una singura la biserica.Recunosc ca imi parea rau ca merg la biserica.Nu stiam ce traire ma asteapta acolo.
Cand am intrat,El era acolo,intr-un colt,langa usa.Imbracat in negru,l-am recunoscut mai mult dupa barba.Statea smerit,se ruga.Chiar m-am indrebat daca e intradevar el.Ce cauta langa usa,si nu in altar(slujba deja incepuse).Nu i-am dat mare importanta.M-am inchinat la icoane,am fost sa aprind o lumanare,dar el nu mai era acolo.Cu toate acestea,nu-l vedeam nici in altar.Abia la sfarsitul slujbei a aparut si,dupa inchinarea la sfintele icoane(aceleasi miscari grabite,dar sigure si un pic dure,ca sa zic asa),mi-am dat seama ca da,experienta de anul trecut avea sa se repete.El este ieromonahul Serafim din Muntele Athos care mai slujise o data SF.Liturghie alaturi de parintele nostru,in urma cu un an.Predica lui de atunci mi-a ramas in minte.Tin minte ca si tatalui meu i-a placut(el merge f rar la biserica).Si acum,iata: predica din nou(am aflat dupa ca nu participase la savarseirea Sf. Liturghi alaturi de preotul nostru din probleme de sanatate).Ii cerusem cu o zi inainte Sfantului Nectarie pace sufleteasca(si nici macar nu ma rugasem cu smerenie si,trebuie sa recunosc,nici cu prea multa credinta),iar el mi-a ascultat ruga.Mi l-a trimis pe acest ieromonah care prin vorbele lui mi-a adus pacea de care atata nevoie aveam.O predica despre staruinta in rugaciune,despre educarea copiilor si demonii moderni care ispitesc tineretul de azi.Atata pace si liniste iti aduc in suflet vorbele unui om ce duce o viata cu Dumnezeu.
Multumesc Sfinte Nectarie.Nu m-ai vindecat de nici o boala incurabila,dar mi-ai dat pace si nadejde.
Reply With Quote
Răspunde

Tags
ana



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
minunile de azi florintoro Intamplari adevarate 6 15.08.2021 00:03:20
minunile sf. nectarie cosmin_82 Intamplari adevarate 140 17.04.2020 05:26:54
Minunile lui Iisus Florin Liviu Generalitati 24 21.01.2011 21:47:33