Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 18.01.2008, 20:24:21
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de veilur
Citat:
În prealabil postat de vsovi
[...]sufletul nu-shi mai gaseshte loc sa motiveze trupul fiindca iacata face acest lucru boaba de cafea.
vad ca vsovi are ceva cu cafeaua. Pana la urma consumul de cafea este un viciu la fel ca si bautul de Coca Cola si Pepsi, asta daca se bea in mod constant, ca in caz de bei doar ocazional, eu cred ca nu este viciu, ci doar o fapta in sine, dar de preferat este sa nu consumi nici cafea si nici Pepsi si Cola, mai ales cele din urma, pentru ca in timp se stiu care sunt urmarile...
Fratilor, orice fara cumpatare e nociv. Sa nu exageram si sa ne ferim chiar de toate, ca devine stresant. In general, tot ce-i natural ,fara aditivi, coloranti, este acceptat intr o alimentatie corecta si sanatoasa. Atentie studenti cum va alimentati ! Da, este extrem de importanta alimentatia in perioada examenelor si nu numai . Stresul poate fi provocat fara sa ne dam seama si din cauza meselor pe fuga, incomplete, abuzului de alcool, tutun, cafea si alte cele , care scad randamentul si puterea de concentrare . Totul facut pe fuga in ultimul moment , la repezeala declanseaza stresul. Vedeti, pana la urma urmei sunt multi factori care declanseaza stresul , nu numai o amarata de sesiune sau niste teste. Viata dezorganizata in general duce la aparitia stresului si accentuarea acestuia pe o perioada mai lunga de timp, duce la aparitia depresiilor si a altor afectiuni grave psihice si nu numai.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 18.01.2008, 21:28:06
GEORGIANA22 GEORGIANA22 is offline
Member
 
Data înregistrării: 28.08.2007
Mesaje: 95
Implicit

SA SPERAM CA O SA TRECEM CU BINE PESTE SESIUNE, NUMAI CU AJUTORUL LUI DUMNEZEU
Reply With Quote
  #13  
Vechi 18.01.2008, 22:59:12
Glamorous_witch Glamorous_witch is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 08.10.2007
Mesaje: 177
Implicit

Sincer,obisnuiesc sa invat in parc.Cam ciudat,dar in casa nu ma pot concentra,tot imi vine sa aprind calculatorul,televizorul,sa citesc ziarul,etc.Plus ca e mai frumos,langa noi este un parc destul de mare,si primavara planteaza multi trandafiri(florile mele preferate).Oricum,pana nu se incalzeste,nu ma pot duce pe acolo
Reply With Quote
  #14  
Vechi 18.01.2008, 23:05:19
Dia20_diana Dia20_diana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2007
Mesaje: 307
Implicit

Sincer,obisnuiesc sa invat in parc.

Buna idee cu parcul,mai ales ca la mine acasa este santier:( renoveaza parintii apartamentul si in fiecare zi gasesc jumate de oras la mine acasa spargand sau sudand ceva:D

Mult succes la toti studentii! si sa trecem peste stresiune fara restante:)
Reply With Quote
  #15  
Vechi 19.01.2008, 15:22:56
Annamarria Annamarria is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2006
Mesaje: 260
Implicit

O Doamne cate as putea povesti pe tema asta!...
Eu cred ca e important ca atunci cand esti stresat sa faci ceva...cel mai bine in legatura cu ceea ce te streseaza. Sa te afunzi in munca...te asigur ca o sa te simti mai bine apoi. Daca tot stai si te stresezi, si te gandesti si te framanti iti inrautatesti situatia.
Daca n-ai chef de invatat...ori te fortezi, ori amani (o sa invat la ora cutare...) si pana atunci faci ce-ti place. Dar apoi te tii de ora de care ai zis...:P
Apoi e bine sa cauti un loc unde te poti concentra si apoi sa inveti acolo tot timpul.
Atata m-am stresat la viata mea, si acuma nu-s stresata deloc chiar daca am examene grele...dar habar n-am de ce, sincer
Reply With Quote
  #16  
Vechi 23.01.2008, 18:05:45
veilur veilur is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.01.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.420
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Annamarria
[...]si acuma nu-s stresata deloc chiar daca am examene grele...dar habar n-am de ce, sincer
Nici eu nu mai sunt stresat, pentru ca toti anii din urma mi i-am irosit in stres, dar de la un timp mi-am revenit la normal, ba chiar mai bine de atat. Si plus in caz de ar fi sa intru in stres, il combat incepand sa las la o parte toate prostiile mele din cap ca as fi stresat, pentru ca asta este doar o iluzie, hai sa fim seriosi, stresul apare in functie de cum alegi sa te comporti, si daca insista sa "abuze" stresul de mine, incep sa invat si gata! Trece tot stresul! :)
Pana la urma omul se streseaza prea mult si degeaba.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 25.01.2008, 15:57:45
sovidiu sovidiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.08.2006
Mesaje: 357
Implicit

asha am fost shi eu foarte fricos shi stresat mereu, dar parca acuma i-am revenit shi banuiesc ca nu-i a buna, ca ceva rau s-a intamplat.... nu shtiu daca nu cumva am cazut in huzur, un fel de philiqq cu pile pe undeva sau in nepasare sau orbire, sau ma cred mare sau ce shtiu eu de unde mi se trage... mai cercetez shi o sa va spun de unde am capatat parca ceva narav.... ca doar stresul este provocat de confruntarea zilnica cu frica de a nu cadea in patimi shi cu nevoile grijilor sau raspunderilor, deci e un fel de tonus al spiritului, al sufletului, iar daca nu mai am stress ca pe vremuri imi pare ca ceva rau mi s-a intamplat...??? stresul apare shi cand trebuie sa-tzi duci crucea, sa-tzi infruntzi gresheala, sa dai socoteala... deci nu e neaparat ceva rau...doar ca de multe ori devine un frate prost plin de faradelege.... shi atunci trebuie invatzat nenorocitul caile Domnului.....
Reply With Quote
  #18  
Vechi 25.01.2008, 17:53:36
veilur veilur is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.01.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.420
Implicit

sovidiule/vsovi, de ce folosesti doua conturi pe forum? Si apropo, nu mi-ai raspuns la intrebarea: Ce varsta ai? daca nu te superi :)
Reply With Quote
  #19  
Vechi 26.01.2008, 04:41:16
Noesis Noesis is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 08.07.2007
Mesaje: 320
Implicit

Cel mai usor sa scapi de stresul din sesiune este sa inveti de-a lungul semestrului si sa mergi la cursuri. :D Daca te trezesti in ianuarie ca habar nu ai cu ce se mananca o anumita materie normal ca stresul poate sa atinga nivele paroxistice. Din pacate aici e si vina sistemului si a profesorilor. :(
Reply With Quote
  #20  
Vechi 26.01.2008, 10:49:07
eea eea is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.11.2007
Locație: Botosani
Religia: Ortodox
Mesaje: 205
Implicit

cineva mi-a recomandat ca in sesiune sa citesc Acatistul Sf. Duh ....este ff bun mai ales inaintea ex.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Succes în sesiune! laurastifter Generalitati 27 15.01.2013 20:34:16
Examene - sesiune .... geo.nektarios Generalitati 15 12.01.2010 11:13:18