Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #171  
Vechi 19.12.2015, 20:32:28
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ahilpterodactil Vezi mesajul
E de înțeles, nu-ți face griji.
Din moment ce "ambii părinți Necula au fost afectați de învățătura ecumenistă", cum scrii într-o postare mai sus, ai deocamdată mult de lucru cu dânșii, până îi aduci pe calea cea dreaptă.
Ei, nu-i nimic, cu răbdare vei reuși mai întâi să faci îndreptarea rătăciților Necula, apoi va veni desigur și rândul lui Vulcănescu. Spor la treabă!
Nu am nicio sansa la parintele Constantin Necula, inca din 2008 spune in interviu ca are prieteni, pe care ii numeste prosti si fanatici, care ii spun ca nu-s de acord cu conceptiile astea, deci inca de atunci era coada sa il traga de maneca. Iar parintele Nicolae Necula nu mai e decan, a fost fortat sa demisioneze din cauza unei probleme de coruptie.
Iar din discutiile avute pana acum nu am observat ca cineva cu unele conceptii moderniste sa si le schimbe prea mult, chiar daca ar vedea si spusele sfintilor. Doar se supara ca a fost contrazis.
Parintele Vulcanescu in schimb are conceptii ortodoxe, in acel caz era o neintelegere dupa care se luasera cateva persoane de pe forum. Cuiva caruia ii place adevarul se bucura cand il afla, nu conteaza cine i-l spune. Iar cu-i nu-i place nu accepta nici ce spune vreun sfant ( in lucrarile sale), daca e in contradicite cu ce crede el.
Reply With Quote
  #172  
Vechi 19.12.2015, 21:53:05
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de oitza ratacita Vezi mesajul
Cei ce au onoarea de a avea astfel de profesori ies din facultatile teologice mai lucizi si cu competenta de a gandi, nu ies papagali care reproduc textele patristice, versetele biblice si interpretarile scripturistice fara sa le inteleaga si fara sa le simta, ca si cum ar recita poezii eminesciene.
Ce inseamna pentru tine sa fi mai mult ortodox decat altul? Cine ai iluzia ca esti sa emiti asemenea afirmatii? Vezi-ti, frate de propria mantuire si nu-ti compara prea multa-ti ortodoxie cu prea putina ortodoxie a altora.
Daca citesti topicul de la inceput o sa vezi ca acum trei ani am scris laudativ la adresa parintelui, sperand ca a fost doar o dorinta de propovaduire a ortodoxiei printre penticostali. Dar cu ultimele intamplari si citind si interviul din 2008 imi dau seama ca acel "frate Pustan" nu era doar o formula de politete, parintele chiar ii considera frati (in credinta, nu doar in umanitate) pe toti din alte culte.
Din ceea ce ai scris rezulta ca admiratia pentru parintele vine in primul rand datorita conceptiilor asemanatoare. Mentionati inca din prim fraza cliseul ecumenist cu modernistii deschisi la minte fata de inchistatii ortodocsi. Continuati in aceeasi intelegere, neavand importanta invatatura de credinta, fiecare cu ortodoxia lui. Ati inteles gresit, e vorba de o alta invatatura, de sorginte protestanta, nu de o ortodoxie mai multa sau mai putina. Inatatura de credinta este aceeasi pentru toti, nu apartine cuiva, pentru ca e de sorginte divina, revelata. Nu poate fi schimbata de mintile oricat de deschise, pentru ca e o mare greseala.
In concluzie, daca iubiti adevarul si a fost doar o neintelegere din necunoastere nu avem cum sa nu ne intelegem. Dar daca doriti sa ramaneti la conceptiile moderniste date de mintile deschise cel mai bine e sa nu mai discutam vreodata despre invatatura de credinta, pentru ca avem conceptii complet diferite si, ca si in cazul de fata, o sa va deranjeze ce scriu. Iar eu nu o sa-mi schimb credinta doar ca sa va fac pe plac si nici nu am de gand sa devin frate de credinta cu Pustan sau cu cineva din afara ortodoxiei.
Reply With Quote
  #173  
Vechi 19.12.2015, 22:15:18
oitza ratacita's Avatar
oitza ratacita oitza ratacita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.05.2015
Locație: RO
Religia: Ortodox
Mesaje: 271
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihailc Vezi mesajul
Material prospăt, să încărunțească dușmanii de necaz!

https://www.youtube.com/watch?v=fDEF...&feature=share
Mihai, la minutul 3 ai vazut?
__________________
"Fiecare persoana este responsabila de desfasurarea intregului univers fizic si spiritual. Cel mai mic gest al nostru pune lumea in vibratie si ii modifica starea. (...) Deci niciodata actiunea noastra nu se infaptuieste intr-un cerc absolut inchis."(Pr. D. Staniloae)
Reply With Quote
  #174  
Vechi 19.12.2015, 22:18:21
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
Constantin Necula printre altele este și purtătorul de cuvânt al Mitropoliei Ardealului. Ce tobe, ce reclame?
Legat de reclama, daca deschideai link-ul cu interviul vedeai si titlul din 2008, parintele fiind numit "vedeta" ecleziala. Tot legat de reclama si vedeta, parintele a devenit colaborator al Cronicii carcotasilor. Chiar si azi l-am vazut pe parintele la tv (nu la o emisiune despre credinta), nu stiu cand are timp sa asculte patru ore de rock pe zi.
Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
Ah, da...încă unul la stuff. Încet, dar sigur, lista se tot mărește.
Pe parintele Calistrat l-a trimis chiar Mitropolitul, fiind caterisit timp de sase ani. Gaseai pe net si ce spunea Mitropolia despre parintele (intre tmp a fost scos de sub caterisire). http://basilica.deveu.com/ro/stiri/l...nova_iasi.html
Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
Reclamă la părinți? Ce drăcovenie o mai fi și asta?
Era o figura de stil, nu cred ca era greu de inteles.
Reply With Quote
  #175  
Vechi 19.12.2015, 22:26:14
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de crisstiann Vezi mesajul
-"Dumnezeu si Om in aceeasi persoana." - dar Dumnezeiasca nu omeneasca.
Am spus ca am scris tot ce era de scris pe topicul respectiv, nu are rost sa reincepem discutia si sa scriem aceleasi lucruri. Am spus ca e gresit, asa a aparut si monofizismul, ca reactie la nestorianism. Ceea ce ai scris tu inseamna de fapt monofizism (sau miafizism). Cum a simtit Iisus bataile? Si cum a murit? Hristos este Dumnezeu-Om, in aceeasi masura Dumnezeu si Om, tocmai asta explica firile nedesparite, neunite, etc.
Reply With Quote
  #176  
Vechi 19.12.2015, 23:21:08
crisstiann crisstiann is offline
Banned
 
Data înregistrării: 06.10.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 228
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Ceea ce ai scris tu inseamna de fapt monofizism (sau miafizism).
-pai tocmai ca nu am scris eu, adica sunt citate din p Anitulesei,care este preot si cred ca citit destula dogmatica
-cred ca ar trebui sa mai citesti,sa mai cugeti...
Reply With Quote
  #177  
Vechi 19.12.2015, 23:26:19
crisstiann crisstiann is offline
Banned
 
Data înregistrării: 06.10.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 228
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Intrarea Vagonului Vezi mesajul
Cristiann, du-te la Prislop, si zi-le cu voce tare ce ai postat. Iiti platesc eu spitalizarea.
Serios, si pe mine ma enerveaza dimensiunile sufocante ale camapaniei de canoonizare: e mai mult marketing decat evlavie. Si da, unele marturii duboase, daca sunt adevarate, ar fi o pricina de ne-canonizare. Dar, eu sunt sceptic in cam toate. Cred ca majoriatea marturiilor sunt sau pot fi minciuni ordinare, pentru a baga practicile si teoriile magice in Biserica prin usa din spate.

Daca e sa ne luam cinstit doar dupa cele doua carti autentice ale marelui duhovnic, da, trebuie canonizat!
-de ce trebuie canonizat dupa cele 2 carti si dupa o pictura necanonica,eretica (a pictat 2 eretici Francisc si Ulfila), s-a pictat pe el in locul sfintilor (mandrie..)

-de ce sa nu fie canonizati p Arsenie Papacioc,P Cleopa,...care au scris carti in duhul ortodoxiei, care au pastrat dreapta credinta ortodoxa,care au avut duhovnici (spre deosebire de p Boca care nu a avut), care nu au renuntat la haina monahala (spre deosebire de p Boca care a renuntat la haina monahala...)

-sau de ce sa nu il canonizeze pe p Staniloae care a scris o gramada de carti ortodoxe...
Reply With Quote
  #178  
Vechi 19.12.2015, 23:30:34
crisstiann crisstiann is offline
Banned
 
Data înregistrării: 06.10.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 228
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Ceea ce ai scris tu inseamna de fapt monofizism (sau miafizism). Cum a simtit Iisus bataile? Si cum a murit? Hristos este Dumnezeu-Om, in aceeasi masura Dumnezeu si Om, tocmai asta explica firile nedesparite, neunite, etc.
-iar incepem cu confuziile?
-monofizism inseamna o singura fire,ori nici eu nici p Anitulesei,...nu zice ca ar fii o singura fire, ci doua firi si o singura Persoana Dumnezeiasca

Monofizismul (greacă Μονοφυσιτισμός) (greacă mono-physis), (română o singură fire) a fost o teză predicată de Eutihie (378-454), călugăr din Constantinopol, care a afirmat că Iisus Hristos nu are decât o singură fire („monophysis”), cea divină, întrucât trupul omenesc l-a luat in mod aparent. Eutihie refuza distincția între „hypostasis” („ipostas”, „persoana”) și „physis” („natura”, „fire”), spunând că dacă Iisus Hristos e o persoană, el nu poate avea două naturi.

-deci noi zicem ca e o singura persoana (Ipostas) dar cu 2 firi,dumnezeiasca si umana

-ce nu intelegi?

-nu intelegi ca zicem altceva decat monofizismul?
Reply With Quote
  #179  
Vechi 20.12.2015, 00:12:52
crisstiann crisstiann is offline
Banned
 
Data înregistrării: 06.10.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 228
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Cum a simtit Iisus bataile? Si cum a murit? Hristos este Dumnezeu-Om, in aceeasi masura Dumnezeu si Om, tocmai asta explica firile nedesparite, neunite, etc.
Nestorianismul este o doctrină hristologică care a apărut în Biserică în secolul V. Nestorianismul a fost o încercare de a explica rațional și de a înțelege încarnarea Logosului divin, cea de-a doua persoană a Sfintei Treimi, Omul Iisus Hristos.

Nestorianismul învață că cele două esențe(firi) divină și umană sunt separate și sunt două persoane: omul Iisus Hristos și Logosul divin, care locuiește în om. De aceea, nestorienii resping terminologia "Dumnezeu a suferit" sau "Dumnezeu a fost răstignit", pentru că ei cred că omul Iisus Hristos a suferit. Mai mult, ei resping termenul Theotokos (Nascătoare de Dumnezeu) dat fecioarei Maria, utilizând în schimb termenul Christotokos (Născătoare de Hristos) sau Anthropotokos (Născătoare de om). Este considerat erezie.

-fix cum ziceti voi ca sunt 2 persoane umana si divina, asa credea si Nestorie

"Nestorianismul învață că cele două esențe(firi) divină și umană sunt separate și sunt două persoane"
Reply With Quote
  #180  
Vechi 20.12.2015, 07:46:13
Copacel Copacel is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.08.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.140
Implicit

Citat:
În prealabil postat de crisstiann Vezi mesajul
Nestorianismul este.... "
Eu daca as fi in locul tau m-as limita in primul rand sa nu mai jignesc
pe casnicii Lui Dumnezeu pt ca fara sa vreau as comita Hula la adresa
Duhului Sfant, si apoi dupa ce n-as mai avea nimic cu Dumnezeu , si m-as impaca cu EL , apoi as studia ereziile.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Duminica Ortodoxiei costel Diverse Sarbatori 4 21.03.2013 09:59:32
Pastorala Sfântului Sinod al B O R la Duminica Ortodoxiei (2012) laurastifter Stiri, actualitati, anunturi 0 03.03.2012 16:42:08
Duminica Ortodoxiei + cristiboss56 Diverse Sarbatori 2 28.02.2009 22:36:50
DUMINICA ORTODOXIEI georgeval Despre Biserica Ortodoxa in general 6 21.03.2008 00:46:06