Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Morala Crestina
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #111  
Vechi 08.05.2013, 11:34:52
Theodore_of_Mopsuestia
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
S-aude mă? ’Doar’!
Da, ma se aude. Citeste-ma pe topicul puit de acesta.
Reply With Quote
  #112  
Vechi 09.05.2013, 16:16:52
calinit calinit is offline
Member
 
Data înregistrării: 07.05.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 46
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Theodore_of_Mopsuestia Vezi mesajul
Hehe! Scrie ceva in Libre Office, si incearca sa il citesti in MS Office. O sa ai mare dezamagire fata de creatia marelui Shuttleworth (pe care totusi il apreciez sincer, caci e unul din putinii magnati cu ceva suflet de pe planeta asta, spre deosebire de lepadaturile monopoliste bune de dat la teroristi).
Am scris și în LibreOffice și OpenOffice, le-am salvat frumos cu .doc, le-am deschis și le-am modificat în Microsoft Office, după dorința vreunui individ "fără pretenții", la serviciu, unde toată "lumea bună" și eu, din păcate (asta e viața), folosim Windows (nu înțelege greșit, ei nu e hoț).

P.S. 1. Shuttleworth și mai ales, Linus Torvalds au ales să nu fie HOȚI. Exemplul lui Linus e demn de a intra în "cartea creștinismului": a muncit pe gratis pentru mulți (și o mai face și astăzi). Dar unii aleg să fie HOȚI și culmea că mai își și justifică mizerabil păcatul ăsta. Ehei, diavolul în care cred creștinii are multe căi ascunse, deplorabile, însă, pentru cei care vor să vadă adevărurile... nu a fost niciodată târziu!.

2. Dacă nu ai habar de programe software (sisteme de operare + aplicații), nu scrie despre ele.

Last edited by calinit; 09.05.2013 at 16:25:32.
Reply With Quote
  #113  
Vechi 10.05.2013, 01:38:07
bin000 bin000 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.06.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 508
Arrow

Citat:
În prealabil postat de motan25 Vezi mesajul
chiar aș dori să știu poziția bisericii în fața fenomenului utilizării ilegale de software. Aștept argumente atât în cazul variantelor folosite de studenți în lipsa versiunilor speciale pentru aceștia (care sunt mult mai ieftine ori gratuite) dar și încazul celor care le folosesc ilegal în scop comercial.
1.Folosirea unui soft ,film,muzica fara licenta e ilegal.
2.Folosirea unor softuri ,filme, muzica cu licenta(legal), pentru placere personala,e imoral.
3.Folosirea unor softuri ,filme ,muzica si fara licenta si pentru placere e si ilegal si imoral.

Ce ne intereseaza in primul rand ca si crestini e moralul abia apoi legalul .Se poate observa usor ca ,chiar daca ai licenta platita(e legal), folosirea poate fi imorala ,daca rezulta o placere pacatoasa .

De exemplu folosirea Adobe Photoshop cu licenta (legal), pentru prelucrarea unor poze poate parea un lucru nevinovat ,dar daca te gandesti ca poza insasi e doar o iluzie ,modificarea pozei cu scopul a parea mai tanar ,frumos,atragator decat esti in realitate e o mandrie prosteasca,iar mandria e imorala chiar daca tu ai platit licenta.Orice tine de modificarea realitatii lasate de Dumnezeu e mandrie.

Urmaresti un film pe care l-ai platit? Esti in regula cu legea ,dar cu Dumnezeu cum esti ? E comedie ? Desi tu trebuie sa-ti plangi pacatele ,ranjesti la niste glume stupide ? E drama ? Plangi ca prostul pentru niste personaje fictive dintr-o realitate virtuala falsa fara nici o legatura cu tine.E pentru adulti? ...Inseamna ca tu esti doar un copil(la minte).

Joci un joc ? Shooter ? Strategie? Pe cine ai impuscat si ce regat ai construit? Totul e o iluzie ,o pacaleala ,un timp iremediabil pierdut in care ai fi putut sa-ti construiesti sufletul si sa-l pregatesti pentru intalnirea cu Dumnezeu,sa-ti plangi pacatele sau sa ajuti pe vre-un sarac...

Imaginatia e "podul dracilor" iar industria divertismentului ,jocurilor ,filmelor ,muzicii ,softurilor o foloseste cu succes si formateaza creierele care "se bucura" ca joaca un joc sau folosesc un soft crack-uit sau vad un film copiat ilegal dar nu realizeaza ca ei sunt doar niste victime...ca asta e scenariul facut de altii.Cu cat e tinut cineva in realitatea asta virtuala cu atat se departeaza mai mult de Dumnezeul care a facut realitatea efectiva.Cand se intrerupe curentul realitatea virtuala nu mai exista,dar ti-a furat timpul pe care trebuia sa-l folosesti in realitatea actuala sa te construiesti pe tine.


Deci daca e pacat sa utilizam software cu licenta platita care produce pacate sau placeri vinovate ,sau predispune la asa ceva ,cu atat mai mult e pacat sa utilizam acelasi software(+filme ,jocuri ) fara licenta .

Last edited by bin000; 10.05.2013 at 01:40:37.
Reply With Quote
  #114  
Vechi 23.07.2015, 15:46:31
Steve Works Steve Works is offline
Member
 
Data înregistrării: 05.03.2012
Religia: Ortodox
Mesaje: 69
Implicit

Asa e. Desi furtul este pacat, si folosirea unui bun/serviciu in scopuri gresite e la fel de rau.
__________________
acoperis tabla
Reply With Quote
  #115  
Vechi 23.07.2015, 19:08:32
autunit
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Greu de gasit o viziune mai fanatică decât cea a lui bin000.
Reply With Quote
  #116  
Vechi 27.07.2015, 09:55:49
Corinusha's Avatar
Corinusha Corinusha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2009
Locație: Mures
Mesaje: 1.231
Implicit

pai haideti atunci, sa stam sa ne plangem ca prostii pacatele si atat; nu cumva sa radem, nu cumva sa asculam o muzica, nu cumva sa plangem la un film; ca e imoral. Hai sa irosim viata lasata de Dumnezeu in plans, plans si iar plans, ca deh, suntem pacatosi si nu meritam placere personala, ca e imoral.

si ne miram ca se convertesc tinerii la alte religii...
__________________
Zambeste, maine poate fi mai rau.
Iarta, maine poate ai tu nevoie de iertare.
Iubeste si nu astepta nimic in schimb.
Daruieste si vei primi la randul tau.
Traieste ca si cum ar fi ultima ta zi de viata.
Reply With Quote
  #117  
Vechi 27.07.2015, 10:16:00
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Corinusha Vezi mesajul
si ne miram ca se convertesc tinerii la alte religii...
Păi n-ar trebui să ne mirăm, ci să-i plângem și p'ăia!
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #118  
Vechi 27.07.2015, 10:59:05
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Corinusha Vezi mesajul
pai haideti atunci, sa stam sa ne plangem ca prostii pacatele si atat; nu cumva sa radem, nu cumva sa asculam o muzica, nu cumva sa plangem la un film; ca e imoral. Hai sa irosim viata lasata de Dumnezeu in plans, plans si iar plans, ca deh, suntem pacatosi si nu meritam placere personala, ca e imoral.

si ne miram ca se convertesc tinerii la alte religii...
Nu avem de ce sa ne miram!
Este alegerea lor.
Ce-i asta ,shopping pt religie? Cine are oferta cea mai atragatoare?
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #119  
Vechi 27.07.2015, 11:08:10
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Corinusha Vezi mesajul
pai haideti atunci, sa stam sa ne plangem ca prostii pacatele si atat; nu cumva sa radem, nu cumva sa asculam o muzica, nu cumva sa plangem la un film; ca e imoral. Hai sa irosim viata lasata de Dumnezeu in plans, plans si iar plans, ca deh, suntem pacatosi si nu meritam placere personala, ca e imoral.

si ne miram ca se convertesc tinerii la alte religii...
Ma intreb de unde vine perspectiva asta simplifcatoare, dintr-io intelegere rea sau voit rea pentru a te iluziona cu falsa superioritate a propriei gandiri?
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #120  
Vechi 28.07.2015, 10:13:15
Corinusha's Avatar
Corinusha Corinusha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2009
Locație: Mures
Mesaje: 1.231
Implicit

de cand ortodoxia inseana tristete? de cand nu ai voie sa razi la o gluma, sa canti, sa dansezi, sa te distrezi din cand in cand? de cand nu ai voie sa te uiti la filme sau sa asculti muzica?
Cine a inventat chestiile astea? Chiar asta inseamn ortodoxia?
Hai sa fim seriosi. N-are nici o treaba nici o superioritate cu nimic; pur si simplu e absurd. stai si iti plangi pacatele non stop, nu cumva sa razi vreodata. Asta nu cred ca-i ortodoxie;

ps: nu doar la topicul asta am vazut ideea conform areia ortodocsii nu au voie sa ascultamuzica, sa se distreze etc.
__________________
Zambeste, maine poate fi mai rau.
Iarta, maine poate ai tu nevoie de iertare.
Iubeste si nu astepta nimic in schimb.
Daruieste si vei primi la randul tau.
Traieste ca si cum ar fi ultima ta zi de viata.
Reply With Quote
Răspunde