Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Dogmatica
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #441  
Vechi 26.03.2015, 16:46:18
nectarios nectarios is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 16.03.2015
Mesaje: 23
Implicit O intrebare pt Igor

Personal, eu unul, voi continua, cu cine va dori să vorbească, pe marginea celor 8 erezii ale lui Augustin, dovedite dogmatic, patristic și biblic, după scrierile lui Augustin din PL și nu numai.

Despre influenta lui Augustin asupra Sf. Grigorie Palama ce parere ai? Dar despre faptul că în Retractări, Augustin își retrage părerile greșite pentru a fi "conforme cu gândirea Bisericii"? Mi se pare că nu l-ai citit pe Augustin, ci pe Pr. Romanidis.
  #442  
Vechi 26.03.2015, 16:53:50
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de oaie_cugetatoare Vezi mesajul
Nu frate.Tu esti.
Propun sa deschidem un topic in care sa votam cine e eretic, Fer. Augustin sau Igor-Emilian?
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
  #443  
Vechi 26.03.2015, 18:42:59
Igor_Paslusnik's Avatar
Igor_Paslusnik Igor_Paslusnik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2015
Locație: Biserica. Creștin al Bisericii primare, cea fără erezie, numită politic după anul 1054: Ortodoxia
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.724
Implicit

Citat:
În prealabil postat de nectarios Vezi mesajul
Despre influenta lui Augustin asupra Sf. Grigorie Palama ce parere ai? Dar despre faptul că în Retractări, Augustin își retrage părerile greșite pentru a fi "conforme cu gândirea Bisericii"? Mi se pare că nu l-ai citit pe Augustin, ci pe Pr. Romanidis.
Nu vreau să te mint, nu am citit retractările, pentru că nu le-am găsit traduse, iar în PL, englez, am țintit doar pistele pe care s-au observat de teologii americani și greci, "aterizări forțate" în "teologia" lui Augustin. Am citit un compendiu al teologilor americani ortodocși de la colegiul "Holy Trinity" din Boston, în care se spunea că în Retractările lui Augustin, el nu vorbește despre greșelile dogmatice, ci doar de câteva retușuri simple, alături de o critică ușoară a dogmaticii vremii sale, puțină, cu referire în principal la screrile sale.

Oricum, să spui că oricine se numește creștin, poate boteza, chiar și eretic fiind, și botezul este valid, pentru că harul lucrează prin pronunțarea forumulei treimice, e o erezie incredibilă. Augustin practic desființează ereziile, și pentru el, oricine se numește creștin și orice spune, e bun spus, dacă rămâne cât de cât, în liniile mare ale învățăturii. Deci e oarecum, primul ecumenist. În fine, asta ca o notă personală.
__________________
Noul Testament ortodox e manualul normalității. Să citim zilnic din el, din Patristică, Dogmatică, Sfintele Canoane, cărți de la Sfinți ortodocși, nu de alte culte, ptr. a avea viață sfântă. În erezii nu e Duhul Sfânt, Har, Taine, Mântuire.

Dorim unirea tuturor în Sfânta Biserică fără ereziile lor. Hristos/Biserica/Creștinismul este și va fi ecumenic nu eretic-ecumenist, deschis la dialog și vindecare ptr. orice boală până la Parusie. Iubim toată Creația. Sunt 9 Sf. Sinoade Ecumenice.
Biblia
  #444  
Vechi 26.03.2015, 19:37:30
nectarios nectarios is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 16.03.2015
Mesaje: 23
Smile un raspuns la igor

Citat:
În prealabil postat de Igor_Paslusnik Vezi mesajul
Nu vreau să te mint, nu am citit retractările, pentru că nu le-am găsit traduse, iar în PL, englez, am țintit doar pistele pe care s-au observat de teologii americani și greci, "aterizări forțate" în "teologia" lui Augustin. Am citit un compendiu al teologilor americani ortodocși de la colegiul "Holy Trinity" din Boston, în care se spunea că în Retractările lui Augustin, el nu vorbește despre greșelile dogmatice, ci doar de câteva retușuri simple, alături de o critică ușoară a dogmaticii vremii sale, puțină, cu referire în principal la screrile sale.

Oricum, să spui că oricine se numește creștin, poate boteza, chiar și eretic fiind, și botezul este valid, pentru că harul lucrează prin pronunțarea forumulei treimice, e o erezie incredibilă. Augustin practic desființează ereziile, și pentru el, oricine se numește creștin și orice spune, e bun spus, dacă rămâne cât de cât, în liniile mare ale învățăturii. Deci e oarecum, primul ecumenist. În fine, asta ca o notă personală.
Ce zici de faptul ca amandoi am putea avea dreptate? Tu pe linie dogmatica, iar eu pe linie istorica si patristica? E posibil ca noi sa-l vedem din unghiuri diferite pe Augustin si fiecare sa aiba dreptate in felul sau. Oricum ca si scriitor bisericesc, este al doilea ca numar de opere cu 131, dupa Origen care a scris 3000. Am citit intr-o carte mai noua de la Edit. Sophia o afirmatie care m-a pus pe ganduri, si anume: ca daca vrei sa citesti toata opera lui Augustin ai nevoie de 80 de ani, in conditiile in care citesti 8 ore zilnic. Trebuie tinut cont si de faptul ca daca a scris atat de mult, e posibil sa fi sustinut unele abateri dogmatice (prefer acest termen, in locul termenului erezie), ca si alti Sf. Parinti si Scriitori Bisericesti. Nu mai spun faptul ca intreg Evul Mediu a fost profund influentat de gandirea sa, iar in filosofie a influentat pana in secolul XX. H. I. Marrrou sustine ca Augustin face trecerea de la gandirea antica la cea medievala. Dintre Sf. Parinti care imi vin in minte pe care i-a influentat Augustin imi vin in minte: Sf. Teofan Zavoratul, Sf. Grigorie Palama care se inspira din tratatul De Trinitate, si mai sunt cativa, dar din pacate nu am cartea lui S. Rose la mine momentan. Prefer termenul de abatere dogmatica din cauza ca abaterea nu te scoate in calendar daca esti praznuit, iar daca sustii erezii nu ai ce cauta in calendar. Ca sa-ti dau un exemplu concret: Evagrie Ponticul, care nu e sfant desi a trait o viata sfanta, nu este trecut in calendar pentru ca sustine unele erezii ale lui Origen.
  #445  
Vechi 26.03.2015, 22:25:51
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Mr. Emilian nu are vocabularul asa dezvoltat.

Auzi la tine, abatere dogmatica, erezie...prea complicat de priceput.

Erezie si atat.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
  #446  
Vechi 26.03.2015, 23:10:48
Wryetui's Avatar
Wryetui Wryetui is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.12.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 208
Implicit

Dar cine este acest Daniel Ortodox si ce a facut, de ii spuneti lui Igor ca el este? Eu fiind mai nou nu prea stiu despre ce vorbiti.
  #447  
Vechi 26.03.2015, 23:11:48
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Igor_Paslusnik Vezi mesajul
Alin, îl compari pe ereticul ecumenist Patrick Barnes, cu Sfântul Mitropolit Ignatie Briancianinov ? No comment.
Nu este eretic, eretici sunt cei care sunt si condamnati de Sinod. Nu prea e nici ecumenist, scrie impotriva ecumenismului in carte. A scris cartea la 4 ani dupa ce s-a convertit, incearca sa impace si ortodoxia si mediul protestant in care traieste, facand cateva greseli. De altfel spune ca lucrarea sa nu e dogmatica, e doar o incercare.
  #448  
Vechi 26.03.2015, 23:27:40
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Sper sa-l citesti, inainte sa-mi mai servesti vreo poveste si despre halatul lui Barnes.
Sa fii tu sanatos, am dat si citate din carte pe forum, de exemplu la discutia despre despre iconomie.
Azi am citit-o mai atent si am gasit toate greselile (de fapt omisiunile).
1. Nu prea stii ce spui, data trecuta imi spuneai de ce scriu despre autor, iar acum dai o lucrare care spune exact aceleasi lucruri pe care le scriam si eu data trecuta. Nu cred ca ai citit cartea, acolo critica lucrarea lui Kalistos Ware si scrie si despre Homiakov, aceleasi lucruri le-am scris si eu in mesajul meu.
2. Deci tu nu te uiti mai intai cine e autorul si ce-i cu el. Probabil de aceea intelegi mule lucuri ca protestantii, le iei din Turnul de veghe, ai crezut ca e revista ortodoxa (din moment ce nu verific). Ca sa stii si tu, orice om spune si scrie in functie de ce conceptii are. Un protestant va scrie in functie de doctrina lui, cineva cu conceptii ecumensite va scrie in functie de acea doctrina. Dar daca nu stii invatatura ortodoxa nici nu le poti deosebi, crezi ca toate sunt la fel.
Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Pentru cine e prea lenes si autosuficient, concluziile:
Nu cred ca ai citit cu atentie ce scrie acolo sau nu ai inteles. Acolo scrie de cei ce vor ajunge in Biserica, adica cei ce se vor converti. DEci nu despre cei ce raman in afara Bisericii.
  #449  
Vechi 26.03.2015, 23:44:59
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Sa fii tu sanatos, am dat si citate din carte pe forum, de exemplu la discutia despre despre iconomie.
Nu pe topicul asta.
Tu ziceai ca eu m-as referi la Kalistos Ware.

Citat:
Azi am citit-o mai atent si am gasit toate greselile (de fapt omisiunile).
1. Nu prea stii ce spui, data trecuta imi spuneai de ce scriu despre autor, iar acum dai o lucrare care spune exact aceleasi lucruri pe care le scriam si eu data trecuta. Nu cred ca ai citit cartea, acolo critica lucrarea lui Kalistos Ware si scrie si despre Homiakov, aceleasi lucruri le-am scris si eu in mesajul meu.
Probabil doar tu ai inteles ce ai vrut sa spui aici si cu ce ai incercat sa te scoti.

Citat:
2. Deci tu nu te uiti mai intai cine e autorul si ce-i cu el. Probabil de aceea intelegi mule lucuri ca protestantii, le iei din Turnul de veghe, ai crezut ca e revista ortodoxa (din moment ce nu verific). Ca sa stii si tu, orice om spune si scrie in functie de ce conceptii are. Un protestant va scrie in functie de doctrina lui, cineva cu conceptii ecumensite va scrie in functie de acea doctrina. Dar daca nu stii invatatura ortodoxa nici nu le poti deosebi, crezi ca toate sunt la fel.
Nu, cred ca e mai bine sa judeci ce are de spus decat sa-l judeci din perspectiva altor lucruri care nu tin de subiect.

E ca si cand eu as zice "Catalin2 e divortat deci n-are voie sa vorbeasca pe forum crestinortodox, mai intai sa ne uitam la el si pe urma la ce are de spus".

Tu mergi invers, pe argumentul autoritatii -- aaa, imi place de tipul asta, inghit tot ce vine de la el, pe nemestecate, bun trebuie sa fie.

Tu vrei sa zici ca daca a spus sau a facut o data ceva gresit, omul ala nu poate avea niciodata dreptate.

Total eronat, pana si un ceas defect arata ora exacta de 2 ori pe zi.


Citat:
Nu cred ca ai citit cu atentie ce scrie acolo sau nu ai inteles. Acolo scrie de cei ce vor ajunge in Biserica, adica cei ce se vor converti. DEci nu despre cei ce raman in afara Bisericii.
E clar ca ai fost lenes si n-ai citit decat concluziile.

Si nici alea in intregime.

Citat:
Către acest scop, cu smerenie dăm o nouă apoftegmă: „Știm cine este în Biserică, dar nu putem fi siguri cine nu va fi”.
Asta e una.

Daca nu e pe gustul tau, citeste explicatiile pe larg.

Desi cred ca e mai dificil decat problemele ridicate de mine sau Mihai la care ai evitat in totalitate sa raspunzi pentru ca orice raspuns de bun simt ti-ar contrazice flagrant ipotezele.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.

Last edited by AlinB; 26.03.2015 at 23:54:59.
  #450  
Vechi 26.03.2015, 23:45:44
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Nu este eretic, eretici sunt cei care sunt si condamnati de Sinod.
Pai nu stii ca el face cat 9 Sinoade?
Daca el a zis ca cineva e eretic, poi eretic ramane.

Cat nu o pronuntat si afurisania.
Urmeaza in serialul urmator.


Citat:
Nu prea e nici ecumenist, scrie impotriva ecumenismului in carte.
De unde stii tu? Stie el mai bine ce coperti are cartea, de ce incerci tu sa-l inveti ce scrie in ea?

Citat:
A scris cartea la 4 ani dupa ce s-a convertit, incearca sa impace si ortodoxia si mediul protestant in care traieste, facand cateva greseli.
Ca de exemplu?

Citat:
De altfel spune ca lucrarea sa nu e dogmatica, e doar o incercare.
Mult mai buna decat a ta sau a lui Daniel-Igor-Emilian pe subiectul asta, in orice caz.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Subiect închis