Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Dogmatica
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #921  
Vechi 27.04.2015, 21:39:21
GMihai's Avatar
GMihai GMihai is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.02.2015
Religia: Catolic
Mesaje: 1.596
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iustin10 Vezi mesajul
Adica daca-s mort de sete in desert ,si un beduin vine si imi toarna apa pe buze,eu sa ii zic "Sic ca nu te mantuiesti !"
Nu voi vedea oare pe Hristos prin mana acelui pagan ?
Postarea zilei.
  #922  
Vechi 27.04.2015, 21:39:22
iustin10 iustin10 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.01.2010
Mesaje: 2.305
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Igor_Paslusnik Vezi mesajul
Deci Dumnezeu iubește nespus de mult pe orice om, fie el ortodox sau eretic, sau păgân sau ateu. Și Dumnezeu vrea ca acel om să-l primească pe Dumnezeu Treime Iubire în inima lui și atunci va face acel om și roade.
Și va iubi atât de mult, încât e imposibil să nu devină ortodox.

De ce un protestant spre exemplu, nu se poate mântui? Nu fiindcă nu e ortodox, paradoxal, oarecum neortodox spunând, ci fiindcă nu iubește precum un ortodox, de aceea nu se va mântui.

Dacă un protestant ar iubi ca un ortodox, ar știi, conștient și viu, că unde va merge după moarte este Împărăția Iubirii, iar acolo în acea Împărăție, sunt Aceia, prin Acela, care au iubit și iubesc nu numai orice ființă diformă, om sau animal, sufletește sau trupește, dar acei Sfinți, iubesc orice văd cu ochii.

Acelor Sfinți, omul de aici, imitându-i cât îi stă în putere, le cere rugăciunile de ce întărire, de ajutor, către Împărat, căci oameni au fost și păcătoși au fost, acei Sfinți, ca și el, cel ce se roagă, și acei Sfinți îl înțeleg și îl "adoptă" spre a-l ajuta, cu rugăciunile lor, să ajungă și el ca ei.


Un ortodox, știe că poate greși, că este păcătos, că smerenia este singura lui armă, și că iubirea este singurul lui cuvânt, ascultă pe toți, orice spun și prima dată se miră de toți și toate, apoi se bucură de cele bune și plânge pentru cele rele, apoi se gândește la ele, orice ar fi ele, apoi se hotărăște dacă să spună ceva sau nu.

Acesta-i ortodoxul. Acesta-i creștinul. Aici e Hristos și mântuirea. Biserica are acești creștini și sunt frumoși.

Ortodoxia nu e doar o filosofie, cea mai înaltă filosofie la care omul se poate urca cu mintea să gândească, dar este definiția modului în care a fost creat sufletul.

Sufletul omului a fost creat ortodox. Creștin ortodox. Așa a fost creat de către Dumnezeu.
Tot ce face un om în viață, se explică ortodox. Creștinește și ortodox. Toate căutările lui de Dumnezeu, toate căderile lui, sfârșitul în alte credințe, sau în ateism, sau întrun soi de misticism, toată setea omului după Dumnezeu, se explică ortodox.

Chiar și înainte de Hristos, la papuași, la barbari, la celți, druizi, azteci, mayași, toți îl căutau pe Hristos, pe Dumnezeu Iubire, pe Mântuitorul, fratele lor preaiubit, Dumnezeul Prieten, care te salvează face totul pentru tine, și moare pentru tine. În fiecare zi. Cum să nu-L aștepți? Cum să nu-L dorești? Cum să nu-L iubești?

De aceea toți oamenii, de la Adam până la Hristos, timp de 5508 ani, și de la Hristos, până azi, 2015 ani, toți au fost ortodocși, adânc în inimile lor. Cu cât iubeau mai puțin cu atât erau mai departe de Ortodoxie, și cu cât iubeau mai mult, mai ales după Hristos, deveneau membri ai Bisericii Sale, Bisericii lui Hristos, cea Una, Ortodoxia. Și se mântuiau.

.

Păsându-ți atât de mult, iubind atât de curat, de adânc și tainic, nu poți să nu fi ortodox, nu poți să te depărtezi de mizerie, când știi că Hristos a murit pentru mizerie, pentru scârbele oamenilor, pentru puroiul din noi, pentru otrava cuvântului și faptei cu care Îl ucideam.
Cum să spui că ești creștin, dacă nu urmezi lui Hristos? Și dacă Îi urmezi Lui, cum să nu te arunci în cocina inimii tale și să faci curat? Cât mai curat? Cum să nu vrei apoi ca inima să fie cel mai frumos loc de pe pământ, unde să-L primești pe Hristos? Cum să nu vrei să tot lucrezi la inima ta să fie tot mai frumoasă, mereu, pentru Împăratul Iubire?

Cum să nu fi ortodox, când Biserica Ortodoxă, e atât de plină, de deplină, de întreagă, de vie, de roditoare, de Sfântă, de frumoasă, mamă, prietenă, soție, amică, bunică, colegă, și e totul pentru mântuirea noastră. Cum să vrei să pleci din ea? Cum să nu vrei să o înțelegi, să îți pese de ea, de curăția ei, de parfumul, de mireasma ei ? Cum ?

Dumnezeu să ne ajute să înțelegem. Și să iubim.
Frumoasa marturisire Igor,despre ortodoxie
Intleg ca in adancul tau sunt nuante mai adanci,ca nu simplu bulletin de ortodox mantuieste ,asa cum uneori lasi sa se inteleaga.
De fapt aici nici nu mai suntem in contradictie . Caci ortodoxia intradevar trebuie sa aduca roada iubirii sau macar a sperantei , ca sa zici ca fost de folos aceluia.
Eu sunt adversarul doar al tratarii la nivel superficial al problemei ,esti orthodox treci in dreapta nu esti,mitraliera ,cum s-a povestit pe aici de acei islamisti.
Intradevar ,nimic nu poate mantui decat ortodoxia in Hristos ,dar este o piatra tare,care daca ii folosim latrura ei ascutita,ne putem noi insine taia in ea ,in certuri si teorii,si judecati care nu ni se cad .
  #923  
Vechi 27.04.2015, 22:25:15
Igor_Paslusnik's Avatar
Igor_Paslusnik Igor_Paslusnik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2015
Locație: Biserica. Creștin al Bisericii primare, cea fără erezie, numită politic după anul 1054: Ortodoxia
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.724
Implicit

Mulțumesc, iustin, nimic al meu. Da, așa văd eu nu neaparat Ortodoxia, ci creștinismul. Cine vrea să fie un astfel de creștin nu poate cădea în erezie, fiindcă "dragostea nu cade niciodată" - I Corinteni 13, 8.

Da, Sfinții Părinți spun că Duhul Sfânt, lucrează și asupra celor ce nu sunt creștini, dar fără să le dea har, lucrează cu beduinii, care dau apă creștinilor, lucrează la păgâni, atei, eretici sau alții, pentru a face bine creștinilor.
Exemplul este Ponțiu Pilat care vroia eliberarea lui Iisus, dar evreii nu au vrut și L-au ucis pe Hristos.
__________________
Noul Testament ortodox e manualul normalității. Să citim zilnic din el, din Patristică, Dogmatică, Sfintele Canoane, cărți de la Sfinți ortodocși, nu de alte culte, ptr. a avea viață sfântă. În erezii nu e Duhul Sfânt, Har, Taine, Mântuire.

Dorim unirea tuturor în Sfânta Biserică fără ereziile lor. Hristos/Biserica/Creștinismul este și va fi ecumenic nu eretic-ecumenist, deschis la dialog și vindecare ptr. orice boală până la Parusie. Iubim toată Creația. Sunt 9 Sf. Sinoade Ecumenice.
Biblia
  #924  
Vechi 28.04.2015, 12:08:48
Igor_Paslusnik's Avatar
Igor_Paslusnik Igor_Paslusnik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2015
Locație: Biserica. Creștin al Bisericii primare, cea fără erezie, numită politic după anul 1054: Ortodoxia
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.724
Implicit

Acum să vedem, pe lângă mine, cine mai sunt cei "cu probleme medicale", conform ereticului ecumenist Alin B. :

Ateii și păgânii
*
"Plânge-i pe cei necredincioși, plânge-i pe cei care prin nimic nu se deosebesc de ei, adică pe cei care au murit fără a fi luminați de Sfântul Botez, fără a fi pecetluiți cu harul Sfântului Duh. Aceștia sunt cei cu adevărat vrednici de suspine și plâns, pentru că se găsesc afară de Împărăție, laolaltă cu cei condamnați la iad: "Adevărat, adevărat zic ție: de nu se va naște cineva din apă și din duh, nu va putea să intre în Împărăția lui Dumnezeu" - Ioan 3, 5. Plânge-i pe aceia."
Sfântul Ioan Gură de Aur, Omilii la Epistola către Filipeni, Omilia IV, pagina 17.

Purtarea creștinilor cu toți oamenii
*
"Neamurile să se obișnuiască cu cei care locuiesc lumea (creștinii), iar cei ce locuiesc lumea, să primească cu dragoste pe cei străini de Testamente (pe neamuri, adică toți de alte credințe)."
Sfântul Vasile cel Mare, Omilii la Psalmi, Omilie la Psalmul XLVIII, PSB vol. 17, pagina 311.

Despre "adunările" neo-protestanților
*
"...adunările ilegale sunt partide formate de preți sau episcopi nesupuși (Dumitru Cornilescu, n.n.), precum și de mireni indisciplinați. De pildă, dacă un cleric oarecare a fost judecat pentru o abatere și înlăturat din slujire pentru că nu se mai supunea canoanelor, ci cerea pentru el întâietate și funcția respectivă, iar împreună cu el au plecat și alții, părăsind Biserica cea sobornicească: aici avem o adunare ilegală."
Sfântul Vasile cel Mare, Epistole, Epistola 188, PSB 12, pagina 374.

Ce este un eretic?
*
"Între erezii, părinții au numit grupările celor care s-au lepădat și s-au înstrăinat cu totul de credință"
Sfântul Vasile cel Mare, Epistole, Epistola 188, PSB 12, pag. 374.

Ce este EREZIA?
*
"Ce este erezia? Nimic nu o va defini mai bine, ca și parabola noastră. Dușmanul a venit și a semănat neghină în mijlocul grâului bun; neghină, grău rău, sec, stricător grâului celui bun, dar care i se aseamănă. Erezia, ca și diavolul, tatăl ei, strică adevărul. Ea nu-l răstoarnă cu o lovitură, ca și necredința, ea se mulțumește a amesteca cu el rătăcirile, așa cum a fost amestecată neghina cu grâul curat. La fiecare învățătură sobornicească, erezia a venit să-i amestece stricăciuni, care fără a o distruge deodată, o strică încet, o denaturează."
Sfântul Ioan Gură de Aur, Bogățiile oratorice, pagina 111-112.

Cum să-i numim pe eretici? - (!!!) -
*
"Trebuie să-i vădesc din Sfintele Scripturi și de peste tot, pe aceștia, ereticii, ca niște vrăjmași ai lui Hristos, care au fost numiți astfel și de către prooroci, sau lupi, numiți de Domnul Iisus Hristos și Sfinții Apostoli, și nu numai lupi s-au numit, dar și stricători, și păgâni, și potrivnici, și vrăjmași, și vicleni, și hulitori, și fățarnici, și furi, și tâlhari, și urâți, și prooroci mincinoși, și dascăli mincinoși, și povățuitori orbi, și înșelători, și vicleni, și antihriști, și învrăjbitori, și fiii celui viclean, și nebuni, și fără de Dumnezeu, și luptători de Duh Sfânt, care au hulit Duhul Sfânt al darurilor, cărora nu li se va ierta, nici în veacul cel de acum, nici în cel viitor, pentru hula lor împotriva adevărului; fiii celui viclean, diavolul, se mai cheamă, fiii diavolului, precum a zis despre ei Domnul, că ei sunt de la tatăl lor, diavolul, iar Ioan Evanghelistul zice adesea că sunt copiii diavolului"
Sfântul Ioan Gură de Aur, volumul Mărgăritarele Sfântului Ioan Gură de Aur, pagina 173-174.

Cum să-i mai numim pe eretici?
*
"Urâta erezie a maniheilor, pe care dacă ai numi-o puroiul Bisericii, n-ai păcătui cu nimic, este ceea ce i se cuvine."
Sfântul Vasile cel Mare, Omilii la Hexaemeron, Omilia II, PSB 17, pagina 89.

Cine sunt ereticii?
*
"Cel care nu mărturisește mărturia Sfintei Cruci, este de la diavolul, iar cel care răstălmăcește cuvintele Domnului spre poftele sale și spune că nu-i nici Înviere, nici Judecată, acela este primul născut al lui Satana, (în acea familie)."
Sfântul Policarp al Smirnei, Epistola către Filipeni, capitolul VII, PSB 1, pagina 253.

Ce sunt ereticii?
*
"Pavel îi numește "câini" pe cei ce amăgeau pe credincioși, zicând: "Păziți-vă de câini"(Filipeni 3, 2), iar în altă parte îi numește "Îngerii Satanei" și "cu cunoștiința înfierată", vai lor."
Sfântul Ioan Gură de Aur, Tâlcuirea Epistolei I către Corinteni, Omilia XXVII, pagina 283.

Ereticii au răvnă fără cunoștiință
*
"Despre eretici, ar putea spune cineva ca și despre iudei: "Le dau mărturie că au răvnă pentru Dumnezeu, dar sunt fără cunoștință" (Romani 10, 2). Căci închipuindu-și că grăiesc cele drepte și sunt înțelepți, nu bagă de seamă nenorociții că se războiesc împotriva dogmelor adevărului; și stăpâniți de o răvnă falsă ei socotesc că vorbesc în cinstea slavei lui Dumnezeu, dar împotrivindu-se celor ce grăiesc drept și mântuitor."
Sfântul Chiril al Alexandriei, Închinarea în Duh și în Adevăr, PSB 38, pagina 479.


- Deci toți acești Părinți au probleme medicale, nu, Alin B. ?

Sau poate recunoști măcar acum, citind acestea, că tu ești cel cu probleme. Și iată acum am dovedit. Dar nu spun medicale. Poate spirituale. -
__________________
Noul Testament ortodox e manualul normalității. Să citim zilnic din el, din Patristică, Dogmatică, Sfintele Canoane, cărți de la Sfinți ortodocși, nu de alte culte, ptr. a avea viață sfântă. În erezii nu e Duhul Sfânt, Har, Taine, Mântuire.

Dorim unirea tuturor în Sfânta Biserică fără ereziile lor. Hristos/Biserica/Creștinismul este și va fi ecumenic nu eretic-ecumenist, deschis la dialog și vindecare ptr. orice boală până la Parusie. Iubim toată Creația. Sunt 9 Sf. Sinoade Ecumenice.
Biblia

Last edited by Igor_Paslusnik; 28.04.2015 at 12:14:35.
  #925  
Vechi 28.04.2015, 13:51:58
GMihai's Avatar
GMihai GMihai is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.02.2015
Religia: Catolic
Mesaje: 1.596
Implicit

Emiliane, Alin se referea la probleme psihice. Iar faptul că tocmai te-ai pus pe tine însuți în rând cu Sf. Ioan Gură de Aur și Sf. Vasile cel Mare este o nouă confirmare a bănuielii lui.
  #926  
Vechi 28.04.2015, 14:03:27
Igor_Paslusnik's Avatar
Igor_Paslusnik Igor_Paslusnik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2015
Locație: Biserica. Creștin al Bisericii primare, cea fără erezie, numită politic după anul 1054: Ortodoxia
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.724
Implicit

Nu m-am pus la rând cu ei, omule rătăcit, ci i-am citat, că din ei vorbesc mai ales despre eretici.

Prea bine, te întreb și pe tine la fel ca și pe Alin B. :

- Sunt Sfinții Părinți și toți oamenii (eu sau alții) care îi citează pe Sfinții Părinți, oameni cu probleme psihice ? -

Ca să nu o mai lungim atâta, cu confirmarea sau infirmarea.

Scurt și la obiect, da sau nu.


Aștept răspuns.
__________________
Noul Testament ortodox e manualul normalității. Să citim zilnic din el, din Patristică, Dogmatică, Sfintele Canoane, cărți de la Sfinți ortodocși, nu de alte culte, ptr. a avea viață sfântă. În erezii nu e Duhul Sfânt, Har, Taine, Mântuire.

Dorim unirea tuturor în Sfânta Biserică fără ereziile lor. Hristos/Biserica/Creștinismul este și va fi ecumenic nu eretic-ecumenist, deschis la dialog și vindecare ptr. orice boală până la Parusie. Iubim toată Creația. Sunt 9 Sf. Sinoade Ecumenice.
Biblia

Last edited by Igor_Paslusnik; 28.04.2015 at 14:11:43.
  #927  
Vechi 28.04.2015, 14:22:09
GMihai's Avatar
GMihai GMihai is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.02.2015
Religia: Catolic
Mesaje: 1.596
Implicit

Sfinții Părinți nu.

Dintre cei care-i citează, unii, evident, da.

De altfel, nu numai AlinB, ci și alți utilizatori ți-au sugerat, mai direct sau mai voalat, că ar fi bine să iei în serios o astfel de posibilitate. Nu cred că o face nimeni din răutate. A fi bolnav nu e un păcat.
  #928  
Vechi 28.04.2015, 14:45:40
Igor_Paslusnik's Avatar
Igor_Paslusnik Igor_Paslusnik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2015
Locație: Biserica. Creștin al Bisericii primare, cea fără erezie, numită politic după anul 1054: Ortodoxia
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.724
Implicit

Frate rătăcit, fiu risipitor,

Experții, în domeniul medical trupesc, întro mai mică sau mare măsură și competență, sunt medicii, nu useri de pe forum.

De asemenea oricine poate recomanda controale, medicale și nu numai, de diferite tipuri medicale și de alte domenii, diferitor oameni.

Dar eu, real îți recomand, cu durere, fiindcă îmi pasă de tine, un medic al sufletului: un preot duhovnic. A fi bolnav sufletește, nu numai că e păcat, dar boala sufletului, vine tocmai de la păcate, și doctorul sufletului, te ajută ca nimeni altul, lucrează pentru mântuirea ta.

Iar în general, personal, mă limitez însă a ignora adesea, nu mereu, oamenii neputincioși duhovnicește, care nu e nevoie să îi cataloghez, să îi etichetez, să îi judec și să cred cu tărie că medicina farmaceutică îi ajută. Pentru că știu că nu-i adevărat. Doar harul preotului îi ajută.

De asemenea, personal, mă limitez, pe mai departe, prin citate scripturistice și ale Sfinților Părinți, să chem la mântuire, pe cei care conform celor citate, sunt departe de ea.

Iar pentru că Sfinții Părinți, cu adevărat nu au nici un fel de problemă, de nici un raport, voi mai adăuga câteva citate, ca să chem pe mai departe, pe cine vrea să-i asculte, la mântuire.
__________________
Noul Testament ortodox e manualul normalității. Să citim zilnic din el, din Patristică, Dogmatică, Sfintele Canoane, cărți de la Sfinți ortodocși, nu de alte culte, ptr. a avea viață sfântă. În erezii nu e Duhul Sfânt, Har, Taine, Mântuire.

Dorim unirea tuturor în Sfânta Biserică fără ereziile lor. Hristos/Biserica/Creștinismul este și va fi ecumenic nu eretic-ecumenist, deschis la dialog și vindecare ptr. orice boală până la Parusie. Iubim toată Creația. Sunt 9 Sf. Sinoade Ecumenice.
Biblia

Last edited by Igor_Paslusnik; 28.04.2015 at 15:02:14.
  #929  
Vechi 28.04.2015, 15:02:10
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Igor_Paslusnik Vezi mesajul
Cum să-i numim pe eretici? - (!!!) -
*
"Trebuie să-i vădesc din Sfintele Scripturi și de peste tot, pe aceștia, ereticii, ca niște vrăjmași ai lui Hristos, care au fost numiți astfel și de către prooroci, sau lupi, numiți de Domnul Iisus Hristos și Sfinții Apostoli, și nu numai lupi s-au numit, dar și stricători, și păgâni, și potrivnici, și vrăjmași, și vicleni, și hulitori, și fățarnici, și furi, și tâlhari, și urâți, și prooroci mincinoși, și dascăli mincinoși, și povățuitori orbi, și înșelători, și vicleni, și antihriști, și învrăjbitori, și fiii celui viclean, și nebuni, și fără de Dumnezeu, și luptători de Duh Sfânt, care au hulit Duhul Sfânt al darurilor, cărora nu li se va ierta, nici în veacul cel de acum, nici în cel viitor, pentru hula lor împotriva adevărului; fiii celui viclean, diavolul, se mai cheamă, fiii diavolului, precum a zis despre ei Domnul, că ei sunt de la tatăl lor, diavolul, iar Ioan Evanghelistul zice adesea că sunt copiii diavolului"
Sfântul Ioan Gură de Aur, volumul Mărgăritarele Sfântului Ioan Gură de Aur, pagina 173-174.
Parintii se refereau de multe ori la incepatorii ereziilor si la cei ce luptau impotriva adevarului. Si care erau in Biserica sau pretindeau ca sunt in Biserica. Cei care s-au despartit acum sute de ani sau care nici n-au fost in Biserica oricum sunt in afara Bisericii. Parintii nu au spus ceva despre islamism sau alte religii, pentru ca oricum erau in afara Bisericii, unde nu e har mantuitor sau Sfinte Taine.
  #930  
Vechi 28.04.2015, 15:25:23
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iustin10 Vezi mesajul
Intre timp m-am mai luminat si eu sa recitesc ce am scris :) Pana acum, imediat ce imi ziceai ca gresesc nu reciteam textul meu ci doar pe al tau,si recunosc ca iti dadeam dreptate.
Dar acum vad ca nu ai inteles in totalitate ce am zis, ci ai sugerat ca vorbesc despre primordialitatea faptelor,facute oricum , fara har.
Nici chiar pasajul pus de tine nu se refera integral la ce am zis ,cu atat mai mult concluzia sa finala.
Acel citat nu era neaparat pentru tine, am si precizat ca e in legatura cu discutiile de pana acum, am vrut sa il postez separat, dar l-am inclus in mesajul tau.
In al doilea rand, ti-am scris de cateva ori pana acum, dar tot nu ai inteles exact. Poate e si din cauza faptului ca nu am explicat mai amanuntit la ce ma refer.
E gresit ce spui, oamenii pot face fapte bune fara har sau prin Hristos. Ti-am scris ca aceea e doctrina protestanta, protrivit careia omul e cazut de tot dupa Adam, se naste rau si nu poate face fapte bune. In ortodoxie omul e bun in esenta, poate face si fapte bune de la sine. Am mai scris ca nu e bine sa ne luam dupa logica noastra daca nu avem cunostinte, ci dupa invatatura adevarata. Altfel, in mod sigur capatam invataturi gresite din alte parti.
Faptele bune ale firii cazute sunt tocmai acele fapte bune pe care le pot face si ateii, si satanistii, si paganii, etc. Iar faptele credintei sunt ceea ce a spus si Anita. Stii ce spune sf. Serafim, ca ti-am mai dat citatul si am dat si aici un citat mia mare. Faptele bune ale firii cazute nu sunt mantuitoare, dar il poate ajuta pe un om sa fie luminat sa afle adevarul, ca Sutasul Corneliu.
Evident ca faptele bune facute de cei ce sunt alte credinte nu sunt prin Hristos sau har, sunt faptele firii cazute, adica faptele pe care le poate face un om.
Subiect închis