Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #161  
Vechi 14.01.2010, 20:40:22
dorinastoica14
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AndruscaCIM Vezi mesajul
Ce presupun aceste necazuri?

Eu de exemplu consider ca nu am mai nici un necaz in comparatie cu altii, cu alte tari....civilizatii, si a afirma constant ca ai necazuri nu inseamna si a-ti cere osanda oarecum?

Oamenii/crestinii o tin chiar numai in necazuri, sau trebuie in egala masura sa multumeasca lui Dumnezeu si pentru perioadele frumoase, relaxate si pentru lucrurile frumoase care li se intampla in viata si sa le perceapa?
Nu Andrușca,oamenii care cred nu o țin numai în necazuri.Ei pot să transforme durerea în bucurie și primesc fericre pentru lacrimi,pentru prigoniri,pentru milostivire și pentru câte altele.
Sunt stări de bine minunate în fața cărora pălesc toate strălucirle lumii.Cine a gustat din acestea va fi mereu flămând și însetat,și va mânca și va bea și nu se va sătura.
"Gustați și vedeți că bun este Domnul..."
Reply With Quote
  #162  
Vechi 14.01.2010, 20:57:50
AndruscaCIM's Avatar
AndruscaCIM AndruscaCIM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.750
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dorinastoica14 Vezi mesajul
Nu Andrușca,oamenii care cred nu o țin numai în necazuri.Ei pot să transforme durerea în bucurie și primesc fericre pentru lacrimi,pentru prigoniri,pentru milostivire și pentru câte altele.
Sunt stări de bine minunate în fața cărora pălesc toate strălucirle lumii.Cine a gustat din acestea va fi mereu flămând și însetat,și va mânca și va bea și nu se va sătura.
"Gustați și vedeți că bun este Domnul..."
Deci transforma...si bucuria ( si hai sa nu punem mana la gura, gandind ca bucuria e ceva negativ, ca nu poate fi asta realitatea!) in durere implicit?

Totusi atunci cand afirmi ca ai un necaz, se subintelege ca treci prin ceva negativ si nu pozitiv de nicio cuoare...iar daca toate necazurile/durerile=bucurii...atunci ar trebui nici sa nu mai afirmam ca avem necazuri si sa ni se para toate usor de depasit, nu?

Un crestin care gandeste ca totul e fericire si bucurie si il cunoaste pe Hristos de ce ar mai afirma ca are necazuri totusi, nu e un oximoron?

E ceva ce imi ridica mie intrebari totusi, ori de cate ori aud ca e imperios natural sa ai necazuri...iar daca cineva afirma ca nu simte ca ar avea, i se replica ori ca e uitat de Dumnezeu, ori ca e impietrit, ateu sau ca se duce cu viteza maxima spre iad!!! De ce?
Reply With Quote
  #163  
Vechi 15.01.2010, 04:22:23
Irina-Magdalena's Avatar
Irina-Magdalena Irina-Magdalena is offline
Member
 
Data înregistrării: 20.12.2009
Locație: Iasi
Religia: Ortodox
Mesaje: 35
Unhappy

Citat:
În prealabil postat de costel Vezi mesajul
Laura, te asemeni foarte mult cu fiul din "Pilda fiului risipitor". Acela ajunge in una din zile sa-si dea seama cat de mult a pierdut prin faptul ca a parasit casa parinteasca, ca s-a despartit de Dumnezeu. Isi vine in fire. Ce inseamna asta? Ca mersul sau dupa venirea in fire, nu mai este ratacitor. Duce catre Dumnezeu. Asa trebuie sa faci si tu. Nu e de ajuns sa constientizezi starea in care te afli, trebuie sa ajungi la fapte.

Zilnic sa te rogi pentru parinti, zilnic sa le zambesti, sa-i imbratisezi, sa le spui ceva drag. De la o varsta nu mai este importanta painea si celelalte bucate. Adevarata hrana vine din cele mentionate de mine mai sus. Ofera-le acele daruri si niciodata nu se vor simti infometati si in lipsa de ceva.
M-a facut sa izbucnesc in lacrimi postarea ta, Costel.
As vrea sa-mi pot imbratisa acum tatal, sa-i zambesc, sa-i spun cuvintele calde pe care stiu ca le-a asteptat mereu, dar nu se mai poate. El s-a dus.. Ce e cu adevarat insuportabil este felul in care m-am purtat cu el cat timp a trait. Rece, rautacios, critic. Si asta pt ca n-am putut sa-i iert unele iesiri violente din copilarie, faptul ca bea.. L-am desconsiderat total. I-am spus cuvinte grele pt care nu exista iertare. Acum inteleg ca el m-a iubit chiar si cand il raneam.. Dar eu???
De cand nu mai este printre noi parca astept ceva .. indefinit.. Sa-l visez.. Sa-l simt cumva. Sa primesc un semn de la el desi shtiu ca nu merit. E ingrozitoare tacerea care s-a lasat. Imi vad orbirea, rautatea, si intrevad cat se poate de clar intunericul care va sa fie .. care mereu a fost acolo, ca un avertisment..
Rugati-va pentru mine!
Reply With Quote
  #164  
Vechi 15.01.2010, 08:44:33
philalex philalex is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.05.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 517
Implicit

Necazul meu e ca nu mai exista elite in tara.....mi se pare o lume mediocra.....as vrea sa se schimbe ceva....
Reply With Quote
  #165  
Vechi 15.01.2010, 10:20:17
ai2 ai2 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.10.2008
Locație: Micul Paris medieval
Mesaje: 1.625
Implicit

Citat:
În prealabil postat de philalex Vezi mesajul
Necazul meu e ca nu mai exista elite in tara.....mi se pare o lume mediocra.....as vrea sa se schimbe ceva....
Lasa ca faceti voi ceva sa fie religia obligatorie si evolutionismul interzis alaturi de celelalte stiinte ateiste si sa vezi atunci elite! Mai ceva ca in evul mediu!

LE: era sa uit de interzicerea vaccinurilor si medicinii in general!
Reply With Quote
  #166  
Vechi 15.01.2010, 11:13:49
mikidi mikidi is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 15.01.2010
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1
Smile

La multi ani!
Necazul vietii mele in clipa de fata? Am un baietel de 10 luni care are o malformatie complexa la inima...In ciuda faptului ca medicii m-au avertizxat in legatura cu consecintele, va marturisesc ca Maica Domnului mi-a ascultat rugaciunile si a s-a milostivit de el, iar bebe Dimitris este intr-o forma fizica foarte buna. Medicii dau din umeri, insa eu stiu ca Dumnezeu il va ajuta mult pe Dimitris. Suntem programati la operatie in primavara si cred ca va fi bine pana la urma. Mediul trateaza, dar Dumnezeu vindeca!
Dumnezeu sa va ajute pe toti si sa va lumineze gandurile!
Reply With Quote
  #167  
Vechi 15.01.2010, 11:38:12
dani_ella's Avatar
dani_ella dani_ella is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 14.01.2010
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 4
Implicit

necazul meu este ca fetita mea pana acum sanatoasa si plina de viata e suspecta de limfom hodgkin.merg la MANASIREA RADU VODA la SF NECTARIE si ma rog sa faca o minune .va doresc sanatate celor bolnavi,alinare celor mahniti si rugati-va ca numai DUMNEZEU vindeca.
dupa ce am studiat NOUL TESTAMENT mi-am dat seama ca nu sta in puterea omului sa-si aleaga drumul .
Reply With Quote
  #168  
Vechi 15.01.2010, 11:41:05
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Citat:
În prealabil postat de philalex Vezi mesajul
Necazul meu e ca nu mai exista elite in tara.....mi se pare o lume mediocra.....as vrea sa se schimbe ceva....
Mai sunt inca elite, dar nu sunt recunoscute... sau nu pot supravietui in aceasta lume, unde accentul nu este pus pe valoare, ci exact pe non-valoare, prostie si mita! Iata doua modele elitiste. Veti spune ca sunt batrani, dar va asigur ca acesti doi oameni,cel putin, au facut totul ca sa ii transforme in elite pe copiii care le-au trecut prin maini si nu le-au cerut absolut nimic in schimb. A, ba da, cel de-al doilea ii ruga, spre sfarsitul vietii, pe studenti, sa nu uite sa ii aprinda si lui o lumanare cand si-or aduce aminte de el:

http://www.radioguerrilla.ro/colecti...age.php?id=675
http://www.radioguerrilla.ro/colecti...age.php?id=677
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #169  
Vechi 15.01.2010, 14:14:21
dorinastoica14
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AndruscaCIM Vezi mesajul
Deci transforma...si bucuria ( si hai sa nu punem mana la gura, gandind ca bucuria e ceva negativ, ca nu poate fi asta realitatea!) in durere implicit?

Totusi atunci cand afirmi ca ai un necaz, se subintelege ca treci prin ceva negativ si nu pozitiv de nicio cuoare...iar daca toate necazurile/durerile=bucurii...atunci ar trebui nici sa nu mai afirmam ca avem necazuri si sa ni se para toate usor de depasit, nu?

Un crestin care gandeste ca totul e fericire si bucurie si il cunoaste pe Hristos de ce ar mai afirma ca are necazuri totusi, nu e un oximoron?

E ceva ce imi ridica mie intrebari totusi, ori de cate ori aud ca e imperios natural sa ai necazuri...iar daca cineva afirma ca nu simte ca ar avea, i se replica ori ca e uitat de Dumnezeu, ori ca e impietrit, ateu sau ca se duce cu viteza maxima spre iad!!! De ce?
Unei prietene i-a murit cineva foarte apropiat și foarte drag acum câțiva ani.Am mers la parastas.Mă așteptam să o văd cu lacrimi pe față sau cu figura schimonosită de suferință.Era exact așa cum am știut-o dintodeauna -senină și cu nelipsitul zâmbet .
M-am frământat mult, căci nu înțelegeam.Mersesem acolo pentru a-i ridica moralul și am plecat convinsă că eu sunt cea care are nevoie de așa ceva.
În cele din urmă,peste ani am înțeles totuși că acea femeie avea o anumită vârstă duhovnicească și era undeva unde anevoie poți ajunge - acolo unde necazurile și a suferințele sunt trepte spre desăvârșire..

Last edited by dorinastoica14; 15.01.2010 at 14:18:48.
Reply With Quote
  #170  
Vechi 16.01.2010, 01:22:10
icamilin's Avatar
icamilin icamilin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.05.2007
Locație: Timisoara Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 737
Implicit Incearca sa te rogi pentru el.....

[quote=Irina-Magdalena;200856]As vrea sa-mi pot imbratisa acum tatal, sa-i zambesc, sa-i spun cuvintele calde pe care stiu ca le-a asteptat mereu, dar nu se mai poate. El s-a dus.. Ce e cu adevarat insuportabil este felul in care m-am purtat cu el cat timp a trait. Rece, rautacios, critic. Si asta pt ca n-am putut sa-i iert unele iesiri violente din copilarie, faptul ca bea.. L-am desconsiderat total. I-am spus cuvinte grele pt care nu exista iertare. Acum inteleg ca el m-a iubit chiar si cand il raneam.. Dar eu???

Poate sti, poate nu....

Incepand din 6 februarie 2010 ( Mosii de Iarna ),in fiecare sambata pana in saptamana Floriilor, avem "pomenirea celor adormiti". Du-te la biserica ta sau la vreo manastire din apropiere si pomeneste-l pe tatal tau si nu numai ( toti cei adormiti din familie carora le sti numele sau spui " cu tot neamul cel adormit " ) in toate aceste sambete si ai sa vezi ce mari schimbari se vor produce. Tatal tau iti va simti dragostea si tu il vei ajuta sa se ridice mai sus, i se vor ierta multe din pacatele cu care a plecat...
Vorbeste cu duhovnicul sau cu orice preot si te va lamuri ce trebuie de facut.
Pentru noi ortodocsi, in aceasta perioada a Sfantului Post al Pastelui, este adevarata pomenire a celor adormiti. Doamne ajuta-ti!
__________________
" Fiti buni intre voi si milostivi, iertand unul altuia, precum si Dumnezeu v-a iertat voua in Hristos "

Last edited by icamilin; 16.01.2010 at 01:26:26.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Care este scopul vietii? amatyyy Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 53 23.05.2013 20:57:02
Discretia care pazeste taina vietii duhovnicesti autentice Adriana Cluj Calugarul 3 12.03.2012 18:33:52
Care este pozitia BOR fata de persoanele care fac doar cununuia civila? elom Nunta 38 16.08.2011 23:45:58
Ce asteapta o fata care vrea sa se casatoreasca de Ioan_Ciobota Generalitati 42 28.07.2007 01:13:20