Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #81  
Vechi 30.10.2009, 17:22:16
laurschepsis laurschepsis is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 602
Implicit Fii ceea ce ii place Lui sa fii, nu ce te impinge Satana sa fii

Citat:
În prealabil postat de anna21 Vezi mesajul
Cineva din familie foloseste orice prilej pentru a ma umili. Dar absolut orice ocazie. De ex. daca spun "sa ne grabim ca vom intarzia", pers. va spune "esti "intarziata" dintotdeauna. e felul tau". Deci alege de-aiurea o afirmatie/cuvant si o transforma in "misto" de prost gust (chiar daca nu ma adresez lui). In general ignor astfel de afirmatii si incerc sa ma port cu amabilitate.
Daca intreb ceva raspunde in batjocura sau evaziv (in general trebuie sa ghicesc cumva informatia lipsa), uneori nu neaparat din rautate, dar cum considera ca lumea se invarte in jurul lui, crede ca ceilalti stiu deja multe despre el si lucrurile evidente nu trebuie spuse.
Am mers pe ideea ca daca ma port intotdeauna cu atentie si drag, daca ignor toate nesimtirile, daca eu vorbesc intotdeauna decent, nu spun lucruri in plus, nu incurajez critica si barfa... ei bine, am sperat ca se va "simti" si va deveni mai moderat. Dar comportamentul meu este luat drept slabiciune (desi este fff greu sa nu ripostezi) si parca l-ar incuraja catre mai multa batjocura. Este din ce in ce mai greu de suportat.
Sugestii?
Doamne-ajuta!

In fata lui Dumnezeu vei da socoteala pentru ce ai facut si ai simtit tu. Nu conteaza ce au facut ceilalti. Vei fi judecata cu propriile tale judecati si cu propriile tale ganduri si vei fi iertata cu masura cu care ai iertat si tu. Calea spre mantuire cere ca pana la sfarsitul vietii pe pamant, macar, sa ajungi sa iti iubesti si dusmanii.

Deci, in locul tau eu m-as comporta vis-a-vis de el ca si fata de prietenii dragi. Ca si cum nu as cunoaste raul. Daca tu incerci sa te mentii in sfera modelului Hristic, atunci Dumnezeu iti va aseza dusmanii sub picioare. Ia cele ce ti se intampla ca o incercare spre devenirea ta.

Doamne-ajuta!
__________________
Parintele Arsenie Boca: Am vrut sa pun mana pe radacina durerii, care nu este alta decat pacatul... Rugandu-ma - pentru Pacea a toata lumea si pentru bunastarea Sfintelor lui Dumnezeu Biserici - aud deodata in urechea dinauntru infruntarea amarnica: "Nu te ruga de Mine sa le dau Pace, roaga-te de oameni sa-si schimbe purtarile, daca vor sa mai vada Pace pe pamant"..."

Last edited by laurschepsis; 30.10.2009 at 17:24:55.
Reply With Quote
  #82  
Vechi 30.10.2009, 17:36:51
AndruscaCIM's Avatar
AndruscaCIM AndruscaCIM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.750
Implicit

Citat:
În prealabil postat de laurschepsis Vezi mesajul
Doamne-ajuta!

In fata lui Dumnezeu vei da socoteala pentru ce ai facut si ai simtit tu. Nu conteaza ce au facut ceilalti. Vei fi judecata cu propriile tale judecati si cu propriile tale ganduri si vei fi iertata cu masura cu care ai iertat si tu. Calea spre mantuire cere ca pana la sfarsitul vietii pe pamant, macar, sa ajungi sa iti iubesti si dusmanii.

Deci, in locul tau eu m-as comporta vis-a-vis de el ca si fata de prietenii dragi. Ca si cum nu as cunoaste raul. Daca tu incerci sa te mentii in sfera modelului Hristic, atunci Dumnezeu iti va aseza dusmanii sub picioare. Ia cele ce ti se intampla ca o incercare spre devenirea ta.

Doamne-ajuta!
E foarte frumos sfatul tau...dar uite ca eu nu suport acest tip de comportament si trec in ofensiva urgent, indiferent ca e vorba de mine sau de cei din anturajul meu. Pur si simplu eu nu suport sa aud astfel de intepaturi si in general cred ca fac un bine....pentru ca isi cam revin si gasesc alte moduri de exprimare.

Care ar fi lectia de invatat in situatia in care cineva ti se adreseaza intr-un mod care nu iti convine sau in care esti luat peste picior frecvent??? Ei bine eu nu inteleg de ce ar trebui sa se repete cand eu vreau sa ii pun capat exact din faza incipienta?????

Cred ca este vorba si de demintate, iar o persoana care nu reuseste sa puna la punct pe cineva, lasa de fapt lucrurile sa ia o turnura posibil foarte defavorabila si neprevazuta...pentru ca ii poate fi anihilata personalitatea, respectul de sine si dreptul la opinie ( si nu e vorba doar de persoana in sine, ci si de atitudinea celorlalti asupra ei).

Deci eu chiar cred ca trebuie luata atitudine imediat, pentru ca aceste situatii chiar nu au nici un sens...decat daca le dam unul
Reply With Quote
  #83  
Vechi 30.10.2009, 17:39:30
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Roaga-te intens sa-ti dea Dumnezeu solutia cea mai potrivita. Daca e din familie, poate l-ar surprinde daca l-ai dezarma putin. Ti-a zis intarziata? El (ea) vrea sa te superi pentru aceasta remarca, probabil e o persoana mandra. Lucreaza cu ,,armele'' lui (ei).

Eu i-as spune: ,,Abia acum ai observat? Inseamna ca si tu esti la fel." Si as zambi ca si cum nimic nu s-ar fi intamplat, lasand si persoana respectiva sa se ,,bucure" de ,,gluma" mea. Zambetul tau l-ar pune pe ganduri fara scantei, te asigur.
Reply With Quote
  #84  
Vechi 30.10.2009, 17:41:41
AndruscaCIM's Avatar
AndruscaCIM AndruscaCIM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.750
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
Roaga-te intens sa-ti dea Dumnezeu solutia cea mai potrivita. Daca e din familie, poate l-ar surprinde daca l-ai dezarma putin. Ti-a zis intarziata? El (ea) vrea sa te superi pentru aceasta remarca, probabil e o persoana mandra. Lucreaza cu ,,armele'' lui (ei).

Eu i-as spune: ,,Abia acum ai observat? Inseamna ca si tu esti la fel." Si as zambi ca si cum nimic nu s-ar fi intamplat, lasand si persoana respectiva sa se ,,bucure" de ,,gluma" mea. Zambetul tau l-ar pune pe ganduri fara scantei, te asigur.
Uhuuu...esti foarte tare, imi place replica, se vede ca esti inspirata!

Intr-adevar acest tip de comportament trebuie anihilat cat mai rapid
Reply With Quote
  #85  
Vechi 30.10.2009, 17:46:17
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

Laur, multumesc pentru mesaj.
Chiar asa incerc sa ma port.. cu drag. Dar il enerveaza! Cred ca tocmai de aceea ma umileste in permanenta. Cred ca-i amintesc de mama lui, pe care el o considera "slaba", sacaitoare etc.. (desi femeia are o dragoste imensa fata de el).
Pentru Andrusca si Metanoia... chiar asta asteapta: sa-i raspund la fel. Nu se supara, dimpotriva, se amuza daca-mi bat si eu joc putin. Pot sa o fac, dar nu-mi place, pentru ca ma gandesc ca voi da socoteala pentru fiecare cuvintel.. si am deja prea multe si prea grele pentru care voi da socoteala.

Dar nu pot lasa lucrurile cum sunt ca fiecare cuvant cu care ma raneste ramane. Nu dispare in aer, ci ramane in mine. Nu sunt in stare sa iert, dar'mite sa uit. Pentru ca-mi face probleme imense.
De ex. imi tot repeta ca nu sunt in stare sa vorbesc engleza. In realitate merg prin strainate decand aveam 20 ani (21 nu e varsta mea reala) si niciodata nu am avut vreun complex legat de engleza mea, indiferent cate greseli faceam. Deci am ceva exercitiu. Dar dupa ce mi-a repetat de multe ori ca ma exprim inadecvat, intai m-am ferit sa mai vorbesc de fata cu el.. pana cand intr-o zi am deschis gura in fata unei vorbitoare native de engleza si asa am ramas.. cu gura deschisa! Mi-au disparut toate cuvintele! Cumva, ironiile lui au dat roade neasteptate.
Sau... ma acuza pe nedrept cand pierde cate ceva. Dar incep sa ma autoconving... da, probabil eu am luat acel obiect, dar unde l-am pus? Si imi amintesc vag ca am facut ceva, dar ce? ... Pana cand el scoate obiectul pierdut din buzunar. Nici scuze nu-si cere. Iar eu o iau razna asumandu-mi vini care nu sunt ale mele!

Si asa mai departe.
Si asta incerc sa fac.. ce vrea Dumnezeu. Dar ce? Ca dragostea lui Hristos eu nu o am!

Aaaa, sau puteti sa va imaginati cum cineva spune: "o sa versi supa", "o sa spargi aia" etc.. Si se intampla in acel moment. Sunt doar exemple, dar este fantastic ce se intampla. Imaginati-va cum cineva spune ca esti bun de nimic, dar in acelasi timp apasa un buton invizibil si te transforma in ce spune: cineva bun de nimic.
Am zis, Dumnezeu vrea sa ma puna la punct un pic, ca prea eram cu nasul pe sus. (In fond mi-am batut si eu joc de altii la vremea mea).
Dar acum nu sunt sigura, poate gresesc undeva.
Reply With Quote
  #86  
Vechi 30.10.2009, 17:54:28
AndruscaCIM's Avatar
AndruscaCIM AndruscaCIM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.750
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anna21 Vezi mesajul
Laur, multumesc pentru mesaj.
Chiar asa incerc sa ma port.. cu drag. Dar il enerveaza! Cred ca tocmai de aceea ma umileste in permanenta. Cred ca-i amintesc de mama lui, pe care el o considera "slaba", sacaitoare etc.. (desi femeia are o dragoste imensa fata de el).
Pentru Andrusca si Metanoia... chiar asta asteapta: sa-i raspund la fel. Nu se supara, dimpotriva, se amuza daca-mi bat si eu joc putin. Pot sa o fac, dar nu-mi place, pentru ca ma gandesc ca voi da socoteala pentru fiecare cuvintel.. si am deja prea multe si prea grele pentru care voi da socoteala.

Dar nu pot lasa lucrurile cum sunt ca fiecare cuvant cu care ma raneste ramane. Nu dispare in aer, ci ramane in mine. Nu sunt in stare sa iert, dar'mite sa uit. Pentru ca-mi face probleme imense.
De ex. imi tot repeta ca nu sunt in stare sa vorbesc engleza. In realitate merg prin strainate decand aveam 20 ani (21 nu e varsta mea reala) si niciodata nu am avut vreun complex legat de engleza mea, indiferent cate greseli faceam. Deci am ceva exercitiu. Dar dupa ce mi-a repetat de multe ori ca ma exprim inadecvat, intai m-am ferit sa mai vorbesc de fata cu el.. pana cand intr-o zi am deschis gura in fata unei vorbitoare native de engleza si asa am ramas.. cu gura deschisa! Mi-au disparut toate cuvintele! Cumva, ironiile lui au dat roade neasteptate.
Sau... ma acuza pe nedrept cand pierde cate ceva. Dar incep sa ma autoconving... da, probabil eu am luat acel obiect, dar unde l-am pus? Si imi amintesc vag ca am facut ceva, dar ce? ... Pana cand el scoate obiectul pierdut din buzunar. Nici scuze nu-si cere. Iar eu o iau razna asumandu-mi vini care nu sunt ale mele!

Si asa mai departe.
Si asta incerc sa fac.. ce vrea Dumnezeu. Dar ce? Ca dragostea lui Hristos eu nu o am!

Aaaa, sau puteti sa va imaginati cum cineva spune: "o sa versi supa", "o sa spargi aia" etc.. Si se intampla in acel moment. Sunt doar exemple, dar este fantastic ce se intampla. Imaginati-va cum cineva spune ca esti bun de nimic, dar in acelasi timp apasa un buton invizibil si te transforma in ce spune: cineva bun de nimic.
Am zis, Dumnezeu vrea sa ma puna la punct un pic, ca prea eram cu nasul pe sus. (In fond mi-am batut si eu joc de altii la vremea mea).
Dar acum nu sunt sigura, poate gresesc undeva.
Si totusi inseamna ca trebuie sa fii putin mai ferma, sa impui o anumita atitudine. Nu cred ca a fi crestin, inseamna sa suporti toate prostiile pe care le poate debita cineva...e vorba si de o anumita tinuta si de ceea ce accepti tu sau nu din partea celor din jur.
Reply With Quote
  #87  
Vechi 30.10.2009, 18:07:38
monica.miholca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anna21 Vezi mesajul
Laur, multumesc pentru mesaj.
Chiar asa incerc sa ma port.. cu drag. Dar il enerveaza! Cred ca tocmai de aceea ma umileste in permanenta. Cred ca-i amintesc de mama lui, pe care el o considera "slaba", sacaitoare etc.. (desi femeia are o dragoste imensa fata de el).
Pentru Andrusca si Metanoia... chiar asta asteapta: sa-i raspund la fel. Nu se supara, dimpotriva, se amuza daca-mi bat si eu joc putin. Pot sa o fac, dar nu-mi place, pentru ca ma gandesc ca voi da socoteala pentru fiecare cuvintel.. si am deja prea multe si prea grele pentru care voi da socoteala.

Dar nu pot lasa lucrurile cum sunt ca fiecare cuvant cu care ma raneste ramane. Nu dispare in aer, ci ramane in mine. Nu sunt in stare sa iert, dar'mite sa uit. Pentru ca-mi face probleme imense.
De ex. imi tot repeta ca nu sunt in stare sa vorbesc engleza. In realitate merg prin strainate decand aveam 20 ani (21 nu e varsta mea reala) si niciodata nu am avut vreun complex legat de engleza mea, indiferent cate greseli faceam. Deci am ceva exercitiu. Dar dupa ce mi-a repetat de multe ori ca ma exprim inadecvat, intai m-am ferit sa mai vorbesc de fata cu el.. pana cand intr-o zi am deschis gura in fata unei vorbitoare native de engleza si asa am ramas.. cu gura deschisa! Mi-au disparut toate cuvintele! Cumva, ironiile lui au dat roade neasteptate.
Sau... ma acuza pe nedrept cand pierde cate ceva. Dar incep sa ma autoconving... da, probabil eu am luat acel obiect, dar unde l-am pus? Si imi amintesc vag ca am facut ceva, dar ce? ... Pana cand el scoate obiectul pierdut din buzunar. Nici scuze nu-si cere. Iar eu o iau razna asumandu-mi vini care nu sunt ale mele!

Si asa mai departe.
Si asta incerc sa fac.. ce vrea Dumnezeu. Dar ce? Ca dragostea lui Hristos eu nu o am!

Aaaa, sau puteti sa va imaginati cum cineva spune: "o sa versi supa", "o sa spargi aia" etc.. Si se intampla in acel moment. Sunt doar exemple, dar este fantastic ce se intampla. Imaginati-va cum cineva spune ca esti bun de nimic, dar in acelasi timp apasa un buton invizibil si te transforma in ce spune: cineva bun de nimic.
Am zis, Dumnezeu vrea sa ma puna la punct un pic, ca prea eram cu nasul pe sus. (In fond mi-am batut si eu joc de altii la vremea mea).
Dar acum nu sunt sigura, poate gresesc undeva.
Incearca si cu "satelitul Doamne"
http://www.crestinortodox.ro/forum/s...telitul+doamne
ca sa gasiti o cale intre inimile voastre.
Si mie imi e cunoscuta situatia, tatal meu mereu facea asa cu mine, acum am depasit-o amandoi cumva. Eu nu cred ca Domnul vrea sa "ne puna la punct" tinandu-ne intr-o stare din asta de frustrare. Frustrarea nu ajuta.
Poate cel mai bine e sa il binecuvintezi in momentul in care te jigneste sau rade de tine (in sinea ta, aratandu-i-L Domnului), si sa fii mai tare la suprafata, cum zice Andrusca.
Reply With Quote
  #88  
Vechi 30.10.2009, 18:12:35
lore86's Avatar
lore86 lore86 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.05.2009
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.203
Implicit

sti povestioara cu Hristos e bun dar nu si prost?
sa sti ca El nu s-a lasat niciodata batjocorit.asa canici noi nu trebuie sa o facem,a fi crestin nu inseamna a fi bataia de joc a celorlalti
dar asta e sfatul unei persoane un pic cam(mult) mandre...
Reply With Quote
  #89  
Vechi 30.10.2009, 18:14:36
laurschepsis laurschepsis is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 602
Implicit Nu ezita sa faci bine

Citat:
În prealabil postat de anna21 Vezi mesajul
Laur, multumesc pentru mesaj.
Chiar asa incerc sa ma port.. cu drag. Dar il enerveaza! Cred ca tocmai de aceea ma umileste in permanenta. Cred ca-i amintesc de mama lui, pe care el o considera "slaba", sacaitoare etc.. (desi femeia are o dragoste imensa fata de el).
....
Dar acum nu sunt sigura, poate gresesc undeva.
Se va schimba si el in bine. Depinde doar de dragostea si de rabdarea ta. Nu uita sa te rogi zilnic pentru el si sa treci cu bucurie prin toate, fie ca sunt bune, fie ca sunt rele.

Nu ai cum sa gresesti daca faci ce ii place Domnului.

Dar, atentie. Cu cat te vei apropia mai mult de El, e posibil sa intampini obsatcole mai mari. Cand el isi va regasi firea (cand vei fi trecut aceasta incercare), din alta parte pot sa apara obstacole si mai mari. Fii bucuroasa ca esti incercata. Si, nu uita ca, daca macar unul din cei doi este curat, prin el (ea) se sfinteste si celalalt.

Dumnezeu sa te binecuvanteze!

Doamne-ajuta!
__________________
Parintele Arsenie Boca: Am vrut sa pun mana pe radacina durerii, care nu este alta decat pacatul... Rugandu-ma - pentru Pacea a toata lumea si pentru bunastarea Sfintelor lui Dumnezeu Biserici - aud deodata in urechea dinauntru infruntarea amarnica: "Nu te ruga de Mine sa le dau Pace, roaga-te de oameni sa-si schimbe purtarile, daca vor sa mai vada Pace pe pamant"..."

Last edited by laurschepsis; 30.10.2009 at 18:17:05.
Reply With Quote
  #90  
Vechi 30.10.2009, 18:33:11
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

Citat:
În prealabil postat de lore86 Vezi mesajul
sti povestioara cu Hristos e bun dar nu si prost?
sa sti ca El nu s-a lasat niciodata batjocorit.asa canici noi nu trebuie sa o facem,a fi crestin nu inseamna a fi bataia de joc a celorlalti
dar asta e sfatul unei persoane un pic cam(mult) mandre...
Iisus a fost batjocorit. Chiar si pe cruce.
(Pentru batjocura exista o vama speciala dupa moarte, din cate stiu. Este un pacat urat. Eu cred ca este opusul compasiunii si iubirii, vine din multa iubire de sine. Cine se pune in locul altuia nu poate batjocori).
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Care este scopul vietii? amatyyy Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 53 23.05.2013 20:57:02
Discretia care pazeste taina vietii duhovnicesti autentice Adriana Cluj Calugarul 3 12.03.2012 18:33:52
Care este pozitia BOR fata de persoanele care fac doar cununuia civila? elom Nunta 38 16.08.2011 23:45:58
Ce asteapta o fata care vrea sa se casatoreasca de Ioan_Ciobota Generalitati 42 28.07.2007 01:13:20