Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 24.06.2010, 01:01:29
Panthera Panthera is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.06.2010
Mesaje: 35
Question Cum este o zi tipica crestinului?

Cum este o zi tipica crestinului? Incluzand ritualuri, munca, mancarea, religia etc.
(Curiozitate)

Last edited by Panthera; 24.06.2010 at 01:05:41.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 24.06.2010, 01:18:48
The_Fallen The_Fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.06.2009
Mesaje: 380
Implicit

Irelevant, la fel ca cealalta intrebare a ta despre atei.
Ateu nu defineste un stil de viata, e doar cineva care nu crede in existenta divinitatii.In rest poate sa faca orice si sa fie orice.
Cam la fel si cu crestinii.E putin mai complicat aici, dar sunt crestini de multe nivele de credinta si prin urmare exista o mare varietate si aici. Asa ca nu poti vorbi despre ceva tipic.
__________________
Cel mai tare schimb de replici de pe forum:
"Spune Biblia clar"
"Bblia zice clar si ca liliecii sunt pasari."
Reply With Quote
  #3  
Vechi 24.06.2010, 10:39:40
eodor nastasa's Avatar
eodor nastasa eodor nastasa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.03.2010
Locație: ...
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.038
Implicit

Pai cum sa fie, se trezeste "strica" o rugaciune printre dintii spalati cu colgate, dupa care soarbe o cafea "fort"(d'aia proletara), se indeamna spre mijlocu' de transport care'l deplaseaza la fabrica de facut otel, unde presteaza munca patriotica(el zice ca'si castiga existenta), se intoarce de la "repetitie" cu acelasi mijloc de transport "suprapopulat", isi dadaceste plozii daca are, ca mai apoi pe'nserat, dupa ce "strica" alta rugaciune, se "ocupa" vajnic de nevasta, asta daca nu'i post ori nevasta nu'i "incalzita" de peste zi...Multumit de raspuns ?

S'acu lasand bascalia la o parte, crestinu' trece ziua ca si ateu', musulmanu', budistu', etc, cu o mica diferenta, dar care face toti "banii", crestinu' traieste ziua nu o risipeste ca si cei de mai sus.
__________________
Intunericul este doar absenta Luminii...
Reply With Quote
  #4  
Vechi 24.06.2010, 10:49:59
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de eodor nastasa Vezi mesajul
...dintii spalati cu colgate...
Colgate contine fluoruri (sau fluoride in engleza), adica otravuri, adica toxine care se folosesc la omorarea sobolanilor si la extinctia noastra lenta de pe Pamantul "supraaglomerat".

Recomand in loc Parodontax clasic (ala cu tubul rosu) sau Sensodyne (varianta fara "fluoride") - ca astea n-au fluoruri, fiind facute din plante. Dezavantajul e ca-s mai scumpe ca alealalte, da' na... nu bem, nu fumam, nu ne drogam, macar sa fim atenti cu ce ne spalam pe dinti!
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 24.06.2010, 10:55:40
colaps's Avatar
colaps colaps is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.04.2010
Locație: dor de Moldova...
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.210
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Colgate contine fluoruri (sau fluoride in engleza), adica otravuri, adica toxine care se folosesc la omorarea sobolanilor si la extinctia noastra lenta de pe Pamantul "supraaglomerat".

Recomand in loc Parodontax clasic (ala cu tubul rosu) sau Sensodyne (varianta fara "fluoride") - ca astea n-au fluoruri, fiind facute din plante. Dezavantajul e ca-s mai scumpe ca alealalte, da' na... nu bem, nu fumam, nu ne drogam, macar sa fim atenti cu ce ne spalam pe dinti!
Măi să fie ... mulțam fain, nu știam de Colgate. Și eu care arunc toate chimicalele la gunoi și uit de esențial ... pasta de dinți.
__________________
Sunt împotriva: avortului, homosexualității, sectelor, ateismului, masoneriei, păgânătății, ereziilor, ecumenismului, băncilor, cipurilor și actelor cu cip, politicianismului și a părăsirii patriei.

Să ascultăm de poruncile lui Dumnezeu și atât! Viitoarele legi și acțiuni statale nu vor duce decât la compromiterea noastră ca ființe dumnezeiești și la pierderea libertății. Noi nu suntem legați de aceste rânduieli lumești deșarte și satanice, ci doar de voia Domnului!
Reply With Quote
  #6  
Vechi 24.06.2010, 11:20:13
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de colaps Vezi mesajul
Măi să fie ... mulțam fain, nu știam de Colgate. Și eu care arunc toate chimicalele la gunoi și uit de esențial ... pasta de dinți.
Esentialul este APA. Si apa de la oras e otravita cu fluoruri. Nu beti apa de la chiveta, mergeti la fantana sau la pompa din cartier sau de unde-o fi si faceti provizii pentru cateva zile in bidoane mari. Eu asa fac, nu mai gatesc demult cu apa care vine pe teava robinetului.

Avantaj pentru aia de la tara.

Alte cateva linkuri:

http://www.holisticmed.com/fluoride/
http://en.wikipedia.org/wiki/Fluoride_poisoning
www.google.ro ...
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 24.06.2010, 11:34:32
lore86's Avatar
lore86 lore86 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.05.2009
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.203
Cool viitor promitator

ma , pai daca o luam asa..
o sa te dezamagesc.
o cunostinta mi-a spus ca o mare parte din fantanile forate din tm sunt racordate la reteaua de apa a orasului datorita faptului ca in sol se infiltreaza o multime de deseuri iar acest lucru ar insemna analize lunare, sau chiar de doua ori pe luna ale apei.iar primaria nu si le permite.
asa ca a trecut pe varianta mai ieftina.chiar acolo lucreaza .
varianta ar fi satele din imprejurimi, dar si acolo, la ianova nasa a facut analiza apei si a gasit tot felul de reziduri in apa, printre care si reziduri fecale.
deci solutia cea mai bio e....
nu stiu, te las pe tine sa o gasesti.
pana atunci consum rosii mari si carnoase fara gust, lubenita cu gust de dovleac, apa infectata de la robinet, carne crescuta cu ingrasaminte si hormoni de crestere, paine facuta cu aditivi si emulgatori, oua de categoria a treia(de la gaini stresate , cum le numea protv).sa
daca mai luam in considerare ca si pasta de dinti e toxica, iar calitatea aerului lasa mult de dorit, sa nu fa fie cu mirare daca o sa vedeti ca de la o vreme nu o sa mai postez.
cred ca, de fapt, asta e soarta tuturor orasenilor.
solutia?
aer proaspat de munte,apa rece de izvor din creierul muntilor, lapte de la vaca ta, care paste iarba de pe inaltimi, legume si fructe din gradina ta...
suna utopic, nu?dar e asa de greu sa faci asa ceva, dupa ce te-ai obisnuit cu tot confortul orasului.
a, ca sa adaug...
sa nu va treaca prin cap sa va imbolnaviti, ca se scumpesc medicamentele, cele ptr hiper tensiune intre 50-750%(da, ati citit bine, sper ca fi inteles si eu bine), si altele asemnea lor.
__________________
Cred, Doamne, ajuta necredintei mele!
Reply With Quote
  #8  
Vechi 24.06.2010, 12:18:03
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de lore86 Vezi mesajul
ma , pai daca o luam asa..
o sa te dezamagesc.
o cunostinta mi-a spus ca o mare parte din fantanile forate din tm sunt racordate la reteaua de apa a orasului datorita faptului ca in sol se infiltreaza o multime de deseuri iar acest lucru ar insemna analize lunare, sau chiar de doua ori pe luna ale apei.iar primaria nu si le permite.
asa ca a trecut pe varianta mai ieftina.chiar acolo lucreaza .
varianta ar fi satele din imprejurimi, dar si acolo, la ianova nasa a facut analiza apei si a gasit tot felul de reziduri in apa, printre care si reziduri fecale.
deci solutia cea mai bio e....
nu stiu, te las pe tine sa o gasesti.
pana atunci consum rosii mari si carnoase fara gust, lubenita cu gust de dovleac, apa infectata de la robinet, carne crescuta cu ingrasaminte si hormoni de crestere, paine facuta cu aditivi si emulgatori, oua de categoria a treia(de la gaini stresate , cum le numea protv).sa
daca mai luam in considerare ca si pasta de dinti e toxica, iar calitatea aerului lasa mult de dorit, sa nu fa fie cu mirare daca o sa vedeti ca de la o vreme nu o sa mai postez.
cred ca, de fapt, asta e soarta tuturor orasenilor.
solutia?
aer proaspat de munte,apa rece de izvor din creierul muntilor, lapte de la vaca ta, care paste iarba de pe inaltimi, legume si fructe din gradina ta...
suna utopic, nu?dar e asa de greu sa faci asa ceva, dupa ce te-ai obisnuit cu tot confortul orasului.
a, ca sa adaug...
sa nu va treaca prin cap sa va imbolnaviti, ca se scumpesc medicamentele, cele ptr hiper tensiune intre 50-750%(da, ati citit bine, sper ca fi inteles si eu bine), si altele asemnea lor.
In lumea in care traim nu putem sa ne izolam de rau, insa putem incerca macar sa-l minimizam.

Eu stiu ce gust are apa de la chiveta in Timisoara - este câh! Pot sa-ti marturisesc ca apa de la pompa (fantana) este mai buna chiar decat apa plata (Izvorul Alb) pe care o cumparam constant de la magazin, pana nu demult. Mai stiu ca apa de la fantanile din oras este testata periodic (parca asa si scrie la mine in Dacia) - dar poate nu e asa si are cunostinta ta dreptate. Cert e ca n-o sa mai gatesc in veci cu apa de la robinet, afara de situatiile exceptionale cand n-o sa am alternativa.

Nu stiu daca ai urmarit documentarul asta, care merita vazut.

Eu, la indicatiile duhovnicului (pe care-l stii si tu), cand aduc apa de la fantana, primul lucru pe care-l fac este sa o transform in agheazma mare - pe care o am pastrata de la Boboteaza. In felul asta, apa se sfinteste si nu mai conteaza ce reziduuri s-au scurs in panza freatica localizata, dupa cum scrie pe fantana, la 90m adancime.

La fel si in privinta mancarii: nu mai putem manca 100% natural, insa putem sa minimizam procentul de chimicale din mancare. Putem merge la piata in loc de supermarket. Putem lua lapte de la automatele care au aparut in loc sa bem lapte re-re-re-re-re-fiert de pana la 6 ori, care se gaseste la raft. Putem alege pește pescuit in loc de pește de acvacultura. Avem inca tarani care aduc la piata oua de acasa, de-alea murdare de gainaț, 100% bio. Avem inca la piata hala cu produse lactate, unde gasesti orice vrei. Exista anumite uleiuri de masline prelucrate la rece, de prima presa, care nu sunt asa de scumpe ca altele. Samd.

Exista solutii pentru orice, trebuie doar sa ne si gandim nitel la ele, pentru sanatatea noastra.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 24.06.2010, 12:33:37
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Incerc un raspuns... o zi a unui crestin de rand implica rugaciune, munca, fapte bune si ispite.

Daca la rugaciune mai miscam, iar cate o fapta buna si ceva munca mai facem, la ispite... in loc sa privim natural si sa le ocolim pe cat putem, ne speriem, ne miram, ne revoltam... si pierdem si ceea ce credeam ca e rugaciune, fapte bune si munca.
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)

Reply With Quote
  #10  
Vechi 24.06.2010, 12:41:39
lore86's Avatar
lore86 lore86 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.05.2009
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.203
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
In lumea in care traim nu putem sa ne izolam de rau, insa putem incerca macar sa-l minimizam.

Exista solutii pentru orice, trebuie doar sa ne si gandim nitel la ele, pentru sanatatea noastra.
e adevarat, ai dreptate, exista solutii ptr orice, care sunt o alternativa mai buna la ce ne ofera comertul.dar 100% bio nu sunt.
pana si porumbul care il mananca gainile taranului e tratat cu azotat si mai stiu eu ce compusi chimici, la fel si legumele si fructele din gradina lui.

dar ideea cu apa mi se pare minunata.cum de nu m-am gandit la asta?
__________________
Cred, Doamne, ajuta necredintei mele!
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Analab sau Analav = Crucea Tipica Ieroschimonahilor si schimonahiilor Sebastiana Stiri, actualitati, anunturi 8 23.02.2012 21:54:39
Bucuria crestinului Rodica50 Intrebari utilizatori 1 26.03.2011 23:14:21
Vocatia si cariera crestinului Rodica50 Intrebari utilizatori 10 21.01.2011 15:53:10
Cum este o zi tipica ateului? Panthera Generalitati 100 13.07.2010 08:52:41
Tinuta morala a crestinului si predica vietii alecsandru Tinuta in Biserica 8 03.03.2008 13:23:26