Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 13.03.2009, 20:27:33
silverstar's Avatar
silverstar silverstar is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.04.2006
Mesaje: 1.791
Implicit

Citat:
În prealabil postat de monica.miholca Vezi mesajul
Sa inteleg ca tu, care nu crezi in existenta iadului, esti mai ortodoxa decat cei botezati ortodocsi care isi fac griji cu privire la cipurile din pasaport?!
[COLOR=green]Sunt rațională! Sunt un ortodox rațional. Și mă rog bunului Dumnezeu să mă țină așa. [/COLOR]
[COLOR=green][/COLOR]
[COLOR=green]Învață și tu că de la sublim la ridicol e numai un pas... [/COLOR]
[COLOR=green][SIZE=3]Mic,[/SIZE] mic, [SIZE=1]mic...[/SIZE][/COLOR]
__________________
[COLOR=green]"În vremuri ale minciunii universale, a spune adevărul este un act revoluționar..."
George Orwell[/COLOR]
Reply With Quote
  #22  
Vechi 13.03.2009, 20:37:15
Anca-Miha
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de silverstar Vezi mesajul
[COLOR=green]M-am exprimat foarte clar și nu văd nici un motiv pentru care nu m-aș face înțeleasă.[/COLOR]



[COLOR=green]Exact ceea ce BOR ignoră, exact persoanele de care BOR se dezice, aceia care s-au isterizat strigând că vor fi cip-uiți... Penibil, nu?[/COLOR] [COLOR=green]M-am distrat bine în timp ce am citit comunicatul BOR...[/COLOR]
[COLOR=green][/COLOR]
[COLOR=green]Am întrebat de ce cei care se dau "credincioși" se tem? Cum se poate teme un credincios? Mie nu mi-e frică nici de cip, nici de 666, nici de iad pentru că nu există... Simple închipuiri, povești negre pentru copii retardați... [/COLOR]
[COLOR=green][/COLOR]
[COLOR=green]Nu crezi? Treaba ta![/COLOR]
[COLOR=green]Atunci trăiește exact ca în povestea aceea cu drobul de sare... [/COLOR]
[COLOR=green]Eu o să trăiesc ca într-un basm fără eroi negativi...[/COLOR]
Daca ai depasi automultumirea, te-ai alatura celor care sunt constienti de un pericol imanent. Dar asa te complaci; sa mai asteptam putin...poate te trezesti pana nu e prea tarziu. Poate deja este...
Reply With Quote
  #23  
Vechi 13.03.2009, 21:39:22
alx alx is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.01.2009
Mesaje: 221
Implicit

Unii sunt incapatanati si o tin pe a lor. Cad in pacatul mandriei (primul pacat capital), si neaga realitati evidente (precum iadul). Adevarata cunoastere se face prin revelatie divina, restul e de la diavoli. Noi trebuie sa ne rugam, tinem capul plecat, si asa, prin voia Domnului, sa-I fim placuti, in vecii vecilor, Amin.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 13.03.2009, 21:41:44
iulyaan's Avatar
iulyaan iulyaan is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.09.2006
Mesaje: 315
Implicit

Of, Doamne!Sfintia Voastra Silvia.Doamna iartama!
Reply With Quote
  #25  
Vechi 13.03.2009, 22:20:01
silverstar's Avatar
silverstar silverstar is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.04.2006
Mesaje: 1.791
Implicit

Citat:
În prealabil postat de alx Vezi mesajul
Unii sunt incapatanati si o tin pe a lor. Cad in pacatul mandriei (primul pacat capital), si neaga realitati evidente (precum iadul). Adevarata cunoastere se face prin revelatie divina, restul e de la diavoli. Noi trebuie sa ne rugam, tinem capul plecat, si asa, prin voia Domnului, sa-I fim placuti, in vecii vecilor, Amin.
[COLOR=green]Îmi indici și mie versetul din Biblie unde scrie așa ceva?[/COLOR]
[COLOR=green]Dar din Biblie, nu din altă parte... [/COLOR]
[COLOR=green]În ce fel este iadul "realitate evidentă?" Ai fost pe acolo? Ai luat și imagini?[/COLOR]
__________________
[COLOR=green]"În vremuri ale minciunii universale, a spune adevărul este un act revoluționar..."
George Orwell[/COLOR]
Reply With Quote
  #26  
Vechi 13.03.2009, 22:26:30
tigerAvalo9 tigerAvalo9 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.03.2008
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.448
Implicit

Cine vrea IA cine nu NU IA! NU putem sa obligam pe cineva sa nu ieie sau sa ii convingem..Eu nu inteleg un lucru,de ce obligare pentru aceste pasapoarte?????
Reply With Quote
  #27  
Vechi 13.03.2009, 22:30:07
Anca-Miha
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de alx Vezi mesajul
Unii sunt incapatanati si o tin pe a lor. Cad in pacatul mandriei (primul pacat capital), si neaga realitati evidente (precum iadul). Adevarata cunoastere se face prin revelatie divina, restul e de la diavoli. Noi trebuie sa ne rugam, tinem capul plecat, si asa, prin voia Domnului, sa-I fim placuti, in vecii vecilor, Amin.
"Noi" trebuie sa ne rugam?!? Intrebarea este daca tu, alx, te rog. Si daca te rogi la cine te rogi, caci mai ieri te afisai cu coarne pe cap... Si acum vrei sa credem ce spui tu aici?
Reply With Quote
  #28  
Vechi 13.03.2009, 22:37:11
silverstar's Avatar
silverstar silverstar is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.04.2006
Mesaje: 1.791
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tigerAvalo9 Vezi mesajul
Cine vrea IA cine nu NU IA! NU putem sa obligam pe cineva sa nu ieie sau sa ii convingem..Eu nu inteleg un lucru,de ce obligare pentru aceste pasapoarte?????
[COLOR=green]S-a spus și la TV-uri că cine nu vrea poate solicita pașaport obișnuit. Nu-i nici o problemă. Nimeni nu obligă pe nimeni să facă ceva împotriva voinței proprii, dar sunt anume persoane care trebuie să facă, să creeze puțină panică... Așa ies în evidență...[/COLOR]
__________________
[COLOR=green]"În vremuri ale minciunii universale, a spune adevărul este un act revoluționar..."
George Orwell[/COLOR]
Reply With Quote
  #29  
Vechi 13.03.2009, 22:48:49
alx alx is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.01.2009
Mesaje: 221
Implicit

Citat:
În prealabil postat de silverstar Vezi mesajul
[COLOR=green]Îmi indici și mie versetul din Biblie unde scrie așa ceva?[/COLOR]
[COLOR=green]Dar din Biblie, nu din altă parte... [/COLOR]
[COLOR=green]În ce fel este iadul "realitate evidentă?" Ai fost pe acolo? Ai luat și imagini?[/COLOR]
Cuvantul Domnului NU trebuie pus la indoiala. Fie mergem pe calea Lui, fie ne ratacim in intunericul necuratului. Pastorul nostru, Iisus Hristos, de mare bucurie are parte, cand vede oitele sale blande, cu blana moale si pufoasa, de un alb imaculat.
Va rog sa va uitati la documentarul mirobolant "Ingerul digital" in care se arata ca iadul a fost inregistrat, sub 14 km, in Rusia. Se poate deci spune ca o prima intrare catre infern a fost facuta. Doamne, apara-ne pe noi, robii Tai!
Reply With Quote
  #30  
Vechi 13.03.2009, 22:53:11
Anca-Miha
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de silverstar Vezi mesajul
[COLOR=green]S-a spus și la TV-uri că cine nu vrea poate solicita pașaport obișnuit. Nu-i nici o problemă. Nimeni nu obligă pe nimeni să facă ceva împotriva voinței proprii, dar sunt anume persoane care trebuie să facă, să creeze puțină panică... Așa ies în evidență...[/COLOR]
Tocmai in urma interventiei cresinilor s-a ajuns la situatia de compromis, permitandu-se un pasaport fara cip valabil 1 an, nu 6 luni, cum s-a propus la inceput.
Iar cei, care au iesit in evidenta, folosindu-se de ocazie, sunt cei de la MISA, care cu putin timp in urma...umblau cu peruci pe cap prin vami; iar acum se fac aparatori crestinilor. Este deadreptul ridicol.
Vorba aceea: te faci frate cu dracu pana treci podul.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
pana cand se tine Pelerinajul pe Dealul Mitropoliei mirela1990 Generalitati 2 26.10.2010 22:48:36
S-a deschis magazinul online de carte si obiecte bisericesti a Mitropoliei Olteniei mihailt Resurse ortodoxe on-line 0 30.09.2010 15:13:57
Pelerinaje catolice la centrul de pelerinaj al Mitropoliei Olteniei mihailt Generalitati 3 06.02.2010 07:30:19
Apelul Mitropoliei Moldovei si Bucovinei catre credinciosi geo.nektarios Generalitati 2 05.02.2009 16:12:49