Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Postul in Biserica Ortodoxa > Postul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #181  
Vechi 20.06.2009, 12:58:25
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit P.S Pt. Bmd


Nu cred ca biserica se opune postului! Sau te inteleg gresit?
Cred ca amandoi vorbim de o punere de o definire corecta a postului si reguli corecte, unice si flexibile la nevoile omenirii.
In rest daca unul poate si vrea sa tina post negru toata viata nu-l impiedica nimeni si bravo lui.
Si...Dumnezeu il stie pe fiecare cat poate duce.
Pace tie.
Reply With Quote
  #182  
Vechi 20.06.2009, 13:03:38
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit Să te ferești Sofia :

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Cristi esti dur. Da, suntem in post de fapt.
1. Nu stiam ca Marius este medic si nu prea cred, dupa felul in care explica unele lucruri. Ma rog.
2. Si el este aspru de multe ori.
3. Ma deranjeaza cand oamenii nu vor sa inteleaga lucruri omenesti si lovesc in cei care nu spun si nu gandesc ca ei (fiindca nu pot).
4. Imi cer scuze fata de toti daca i-am suparat, dar eu mi-am spus parerea si pasul. Nici eu nu spun lucrurile cu rautate, chiar daca asa pare.
Deci să te ferești toată viața de cei ce-ți aduc cuvinte numai pe placul tău, de laude, de cuvintele mieroase. Să te ferești Sofia toată viața ta, de cei ce-ți desfătează urechile , iar în sufletul lor e ură, mânie și invidie.
Duritatea mea, dragă Sofia, o să-ți prindă bine pentru mai târziu. Post binecuvântat și multă înțelepciune !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #183  
Vechi 20.06.2009, 13:49:22
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

"Fereste-te de insultele invaluite in elogii ! "
__________________
" Nu suntem prizonierii propriului destin, suntem prizonierii propriei minti "
Reply With Quote
  #184  
Vechi 20.06.2009, 14:10:17
bmd
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Sophia nu trebuie sa te scuzi fata de mine! Eu nu-mi doresc sa-mi fac prieteni iar tonul meu este voit asa cum este ca sa "irite" am eu asa o idee in cap ca o rana care nu se vindeca trebuie mai intii zgindarita.
Si ai dreptate nu sint medic (am fost cindva dar si atunci eram unul veterinar) Cristian ma cunoaste de mult si a inteles ca in spatele cuvintelor mele, nu sta omul pe care crezi tu ca l-ai descoperit.....
Problema ta Sophia este ca nu ai atita credinta incit sa nu-ti pese de cei din jur si sa ti postul. Ma conving de asta cu fiecare mesaj al tau. Nu doar Dumnezeu stie cit poate omul duce, stie fiecare dintre noi si mai ales fiecare dintre noi stie cit vrea el sa duca sau nu. VREA!
Soacra ta este obosita din cauza diabetului nu a lipsei de mincare. Ti-o spun eu nu ca medic ci ca..... diabetic. Exista niste probleme medicale cu vegetarienii, dar ele apar dupa 10 ani ori postul este mult mai scurt decit aceasta perioada.
Observatia ta cu glucidele este adevarata. De aceea marii dietecienii (care de obicei nu-s crestini, sau doar se cred a fi) spun ca cineva care tine post nu poate face o dieta adevarata (mai ales una de slabire)
Uiti draga Sophia ca postul si dieta sint doua lucruri diferite. Uiti prin asta ca mai exista Dumnezeu! Pai El ce face in timp ce eu mor postind? Face! Face pentru ca n-a murit nimeni din post! Din dieta sint destui, mai ales fete care se supun idolului moda pina in mormint.
EU NU TIN POST DECIT USOR, atita pot momentan, atita fac. NIciodata n-am spus altfel ci doar ca majoritatea tin ca si mine si atunci dezlegarile sint de prisos) deci nu-i nevoie sa-ti versi fierea cu : "daca unul poate si vrea sa tina post negru toata viata nu-l impiedica nimeni si bravo lui"
Iar [COLOR=red]"Pace tie!"[/COLOR] in gura unui apostol, duhovnic, preot suna frumos in gura ta suna a oala sparta asa ca.....renunta la astfel de manifestari.
Reply With Quote
  #185  
Vechi 20.06.2009, 14:13:34
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ory Vezi mesajul
"Fereste-te de insultele invaluite in elogii ! "
Sa ne ferim si de umbra noasta ?
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #186  
Vechi 20.06.2009, 15:08:15
Hartford's Avatar
Hartford Hartford is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2005
Locație: USA
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.809
Implicit diabet

Citat:
În prealabil postat de bmd Vezi mesajul
Sophia nu trebuie sa te scuzi fata de mine! Eu nu-mi doresc sa-mi fac prieteni iar tonul meu este voit asa cum este ca sa "irite" am eu asa o idee in cap ca o rana care nu se vindeca trebuie mai intii zgindarita.
Si ai dreptate nu sint medic (am fost cindva dar si atunci eram unul veterinar) Cristian ma cunoaste de mult si a inteles ca in spatele cuvintelor mele, nu sta omul pe care crezi tu ca l-ai descoperit.....
Problema ta Sophia este ca nu ai atita credinta incit sa nu-ti pese de cei din jur si sa ti postul. Ma conving de asta cu fiecare mesaj al tau. Nu doar Dumnezeu stie cit poate omul duce, stie fiecare dintre noi si mai ales fiecare dintre noi stie cit vrea el sa duca sau nu. VREA!
Soacra ta este obosita din cauza diabetului nu a lipsei de mincare. Ti-o spun eu nu ca medic ci ca..... diabetic. Exista niste probleme medicale cu vegetarienii, dar ele apar dupa 10 ani ori postul este mult mai scurt decit aceasta perioada.
Observatia ta cu glucidele este adevarata. De aceea marii dietecienii (care de obicei nu-s crestini, sau doar se cred a fi) spun ca cineva care tine post nu poate face o dieta adevarata (mai ales una de slabire)
Uiti draga Sophia ca postul si dieta sint doua lucruri diferite. Uiti prin asta ca mai exista Dumnezeu! Pai El ce face in timp ce eu mor postind? Face! Face pentru ca n-a murit nimeni din post! Din dieta sint destui, mai ales fete care se supun idolului moda pina in mormint.
EU NU TIN POST DECIT USOR, atita pot momentan, atita fac. NIciodata n-am spus altfel ci doar ca majoritatea tin ca si mine si atunci dezlegarile sint de prisos) deci nu-i nevoie sa-ti versi fierea cu : "daca unul poate si vrea sa tina post negru toata viata nu-l impiedica nimeni si bravo lui"
Iar [COLOR=red]"Pace tie!"[/COLOR] in gura unui apostol, duhovnic, preot suna frumos in gura ta suna a oala sparta asa ca.....renunta la astfel de manifestari.
Urita boala diabetul asta, Mariusica am auzit ca ceaiul de urzica baut in loc de apa stimuleaza splina nu e rau sa incerci.
__________________
Rugaciunea care-i plansa
In a lacrimei parau,
Te sfinteste si te-nalta
Ca sa-l vezi pe Dumnezeu!
Reply With Quote
  #187  
Vechi 20.06.2009, 15:11:15
bmd
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Pai ce are splina cu insulina?
Oricum multumesc de sfat (sint un bolnav convins ANTI_NATURIST) cel mai bun este postul.
Reply With Quote
  #188  
Vechi 20.06.2009, 15:19:03
Cristina_Cristea Cristina_Cristea is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2008
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 8
Implicit Doamne ajuta!

Doamne ajuta!
"A manca peste nu inseamna a calca postul, ci a indeplini o ascultare fata de cei ce au randuit astfel, care au stiut de ce au ales anumite zile spre usurarea postului. Nu pestele strica postul, ci rautatea inimilor noastre."

Asa zic si eu. Nu trebuie să uităm că ascultarea caracterizează ortodoxia.
Reply With Quote
  #189  
Vechi 20.06.2009, 15:22:53
bmd
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Wauuuuuuuuuuuuu! Drept urmare cei care tin de epiecopul care s-a impartasit la catolici ...sa o faca si ei!
Cei care tin de cel care ia bani pt preotie sa fie si ei coruptibil
samd
Reply With Quote
  #190  
Vechi 20.06.2009, 15:39:01
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Cristina_Cristea Vezi mesajul
Doamne ajuta!
"A manca peste nu inseamna a calca postul, ci a indeplini o ascultare fata de cei ce au randuit astfel, care au stiut de ce au ales anumite zile spre usurarea postului. Nu pestele strica postul, ci rautatea inimilor noastre."

Asa zic si eu. Nu trebuie să uităm că ascultarea caracterizează ortodoxia.
A ține ascultare de neascultare e mai gravă ca neascultarea însăși . Corect , mult mai corec, să ținem calea Dreaptă și de-o ținem astfel, suntem de partea celor drepți, deci suntem în ascultare negreșit. Din nou fac apel la înțelepciune și discernământ.
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Postul meu ? Mihnea Dragomir Postul 179 10.11.2013 16:37:57
Postul + cristiboss56 Pocainta 43 03.08.2012 03:11:25
Postul de pacate vs postul de bucate tigerAvalo9 Generalitati 21 28.02.2012 23:29:05
Postul la crestini si postul la maestri yoghini - oare sunt acelasi lucru? mihailt Generalitati 21 10.09.2010 10:24:12
POSTUL aliscami Impartasania (Taina Euharistiei) 21 13.08.2009 23:58:18