Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #41  
Vechi 14.03.2007, 20:16:50
ancah
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Clausemi: iar daca Hristos a spus celor care voiau sa ucida cu piatre femeia adultera,pt ca asa era legea "cine este fara de pacat sa arunce primul cu piatra" atunci va las in legea voastra iar eu ma retrag caci nu sunt fara de pacat.

Sa nu amestecam lucrurile: In privinta infidelitatii, legislatia la evrei pedepsea si pe femeie si pe barbat pentru savarsirea adulterului (Deut., 22, 22) , in practica insa, era pe*depsita mai mult femeia, motiv pentru care Mantuitorul, atunci cand fari*seii au adus inaintea Lui pe o femeie prinsa in adulter - fara cel cu care savarsise adulterul - si asteptau ca El sa aprobe condamnarea fe*meii la pedeapsa lapidarii, cum prevedea legea lui Moise le-a spus : "Cel fara de pacat dintre voi sa arunce cel dintai piatra asupra ei" (Ioan, 8, 7), dar cum nici unul dintre cei care o parasera n-a aruncat cu piatra, fiind toti mustrati de cuget, nici Mantuitorul n-a condamnat pe femeia adultera, ci numai i-a recomandat ca pe viitor sa nu mai pacatuiasca.

Situatia aceasta de decadere in care se gasea casatoria la evrei, in timpul In aceste conditii, Mantuitorul inalta casatoria la rang de Sfanta Taina.

In rest, nu e om fara de pacat, caci daca am fi neprihaniti am fi acum ingerasi si nu oameni.
Reply With Quote
  #42  
Vechi 14.03.2007, 20:20:41
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

Din ceea ce am citit pana acum ca venind drept replici la afirmatiile mele din partea persoanelor carora nu le-am impartasit opiniile,observ ca de fapt nu s-a inteles nimic...dar ABSOLUT NIMIC!,asa ca nu stiu de ce-mi mai bat capul si cugetul cu lucruri atat de evidente,dar tare greu de observat din perspectiva celor care refuza sa perceapa viata de crestin bazata pe iubire si intelegere mai mult decat oricare lege care inaintea acestora se dovedeste a fi atat de infima.
Si n-am pretins sub nici un chip ca sustin si laud prostitutia,deci reveniti asupra postarilor si cugetati MACAR O CLIPA daca sunteti cu adevarat crestini cu sufletul vrednic de judecata celor mai neputinciosi si cazuti.
Alexandra,chiar daca am vorbit degeaba pana acum,tot am sa-ti spun ca nu ai dreptate cand sustii ca,caderea acelei femei se datoreaza pacatelor ei...am mai spus eu,in acest fel ar trebui sa cadem jumatate de popor in fiecare zi,sau mai bine spus,numai copii ar mai ramane in picioare!!Exista pacate si mai mari decat prostitutia,sau exista foarte multe pacate pe care le facem zilnic,care insumate ne situeaza,poate,mai prejos decat acea femeie prostituata la capitolul moralitate.Cred cu TARIE ca este foarte gresita si insensibila teoria intalnita deseori la crestini;"uite ce-a patit aia fiindca este pacatoasa!"
Daca vrem semne de la Dumnezeu pentru edificare credintei sau a decaderii spirituale,sa privim in primul rand in propriul,suflet in propria minte si in propriul barlog si vom vedea mai mult decat ne vom inchipui,semnele necredintei universale,semnele racirii umane si-a transformarii cotidiene,vom vedea ca nimeni nu mai este asa cum cere Dumnezeu,faptele nimanui nu mai pot naste desavarsirea...si-atunci nu ne ramane decat sa ne umilim si sa nu mai judecam,fiindca viata a acaparat intreaga fiinta cu
o mandrie inselatoare de izbavire,cu materialismul si pretextele ipocrite,cu un dar greu ca un plumb de ura si nepasare.Nu observati cum traim in goana dupa adulmecare,chiar daca nu prin desfranare,ne creem placeri nenumarate prin diverse cai,fie ele si aparent minore.Daca ne smerim atat prin teorii fara temei,cred ca ar fi mult mai satisfacator sa ne usuram sufletul,sa-l facem ca al unui copil pentru ca nevointa noastra sa nu fie in zadar.Fiindca altfel,nu facem decat sa ne mintim si sa continuam a pretinde ca-l iubim pe Dumnezeu.Stiti exemplul calugarului care pacatuia sistematic si era judecat permanent de semenii si fratii sai intru Domnul???Cred ca este cea mai viabila pilda pentru cei ca voi care considerati ca a judeca pe cineva va indreptateste credinta si spiritul propovaduitor.Acel calugar nu mergea niciodata la slujba bisericii,manca carne in postul mare si face multe alte pacate care contraveneu mai ales vietii monahale,insa un lucru nu-l face niciodata,nu judeca pe nimeni,nici pe cei care-l ocarau permanent.Si astfel aflanduse acesta inainte de moarte,calugarii au vazut ca el rade si este fericit,si sau mirat,stiindu-l asa de pacatos se asteptau sa fie vai de sufletul lui si sa mearga in iad.Astfel un calugar s-a incumetat si l-a intrebat pe frate;"te rog spune-mi,de ce esti fericit!",si calugarul i-a marturisit ca merge la ceruri si vede ingeri.Atunci calugarul i-a spus;"cum sa vezi ingeri,doar tu n-ai facut nimic ale calugariei si-ai pacatuit mereu!",si atunci fratele i-a amintit de porunca aceia;"nu judeca si nu vei fi judecat!",caci el nu a judecat pe nimeni si astfel si-a dobandit mantuirea.
Sa stiti ca Dumnezeu randuieste pentru acea femeie prostituata,si nu se stie ce va ajunge,si nu se stie in ce o va gasi sfarsitul,poate se pocaieste si poate ajunge mai virtuasa decat toti dintre voi,nu se stie,este mai bine sa ne vedem mai degraba de ale noastre si daca vrem sa-l slavim si sa evidentiem lucrarile lui Dumnezeu o putem face prin foarte multe lucruri accesibile si care sa nu raneasca nimic si pe nimeni,si prin calea blandetii si-a intelepciunii care izvoraste in primul rand din puterea de-a ne judeca intai de toate pe noi insine.Cum am mai spus,chiar daca nu sunt prostituata nu ma consider cu absolut nimic mai presus de aceasta femeie,fiindca sufletu-mi este napustit de atatea cugetari rusinoase,si simtirile de-atata patima,iar faptele...of!,faptele imi amintesc cat de egoista sunt in pofida faptului ca aceasta lume este atat de vremelnica, cat de adevarat este faptul ca trupul nu-i decat o pulbere,pulberea pieirii.
Reply With Quote
  #43  
Vechi 14.03.2007, 20:36:00
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

anca,atata timp cat va luati de starea de sanatate a femeii si o asociati cu meseria ei injositoare,nu inseamna ca judecati faptele si nu omul,ci chiar omul.Observ ca va invartiti in niste teorii "biblice"care de fapt nu va justifica atitudinea defaimatoare a persoanei in cauza.Dumnezeu spune clar;"Nu judecati si nu veti fi judecat!".sau :"iubiti-va aproapele mai mult decat pe voi insiva!",nu spune sa va iubiti aproapele care face numai pacate mici,nu face discriminare in nici un fel.Iar daca in acest fel considerati ca va iubiti aproapele ar insemna sa nu va cada capul pe umeri inert de paralizie,ci sa va cada de tot...ca o iubire mai puternica decat pe sine,nu-i asa!
Voi crestini,sa stiti ca pentru teoria;"acel om patimeste nu stiu ce necaz fiindca este pacatos!",sincer nu aveti nici o justificare crestineasca,absolut niciuna,indiferent cat a-ti rascoli religia de "sfintenie".
Reply With Quote
  #44  
Vechi 14.03.2007, 21:30:43
ancah
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Imi pare rau ca cuvintele mele au starnit o criza de manie. Nu asta era intentia.
Citeste in liniste ce am scris si vei vedea ca am ales cu grija cuvintele ca sa nu raneasca, caci cuvantul este o arma. Dar arma aceasta este si la cititor si acesta trebuie sa-si struneasca nervii si nerabdarea, pentu a nu atribui textului valente pe care nu le are.
Reply With Quote
  #45  
Vechi 14.03.2007, 21:49:38
alexandra28 alexandra28 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.12.2006
Mesaje: 88
Implicit

Alexandra,chiar daca am vorbit degeaba pana acum,tot am sa-ti spun ca nu ai dreptate cand sustii ca,caderea acelei femei se datoreaza pacatelor ei.
ory chiar ai avut dreptate,chiar nu mai inteleg nimic,te dadeai om impaciuitor si tolerant care nu judeca oamenii si chiar tu ai inceput cearta judecandu-ma pe mine???,acum vad ca ai devenit si atotstiiutoare spunand ca nu am dreptate..mai ory dar sti cumva ce noi nu stim,oare sti tu mai bine ce s-a intamplat acolo,sau sti tu mai bine decat acei doctori care erau de fata?te rog,priveste mai mult in oglinda sufletului tau ca ai sa descoperi multe lucruri de curatat.
nu este vorba ca ar trebui sa cadem jumatate din popor din pricina pacatelor...ce am vazut la televizor putea fi doar o lectie pentru noi toti,nu neaparat pentru ea,personal.
Daca vrem semne de la Dumnezeu pentru edificare credintei sau a decaderii spirituale,sa privim in primul rand in propriul,suflet in propria minte si in propriul barlog si vom vedea mai mult decat ne vom inchipui,semnele necredintei universale,
dar tu ai privit in sufletul tau mai ory?tu te-ai gasit sa dai aceste sfaturi cand tu esti cea care judeca o umila parere ajungand la concluzia ca sunt o ,,asa-zisa crestina,,(sunt de acord cu tine aici).ma intreb oare anumiti oameni chiar nu se vad pe ei insisi??
si prin calea blandetii si-a intelepciunii care izvoraste in primul rand din puterea de-a ne judeca intai de toate pe noi insine
tu vorbesti de blandete si intelepciune?:dozingoff:te rog ,daca vrei sa te credem pe cuvant intai demonstreaza-ne prin propriul tau comportament si nu prin aceste vorbe frumoase pe care le-ai scris...caci cam atat ai stiut sa faci...sa vorbesti frumos si dai lectii de viata...teorii stim si noi dar mai greu e cu practica...
anca,atata timp cat va luati de starea de sanatate a femeii si o asociati cu meseria ei injositoare,nu inseamna ca judecati faptele si nu omul,ci chiar omul
se pare ca nu prea ai inteles ce se discuta aici,se vorbeste despre pacat,despre Sfantul Post,despre acceptarea unui mare pacat,despre pedeapsa,despre diavol...nu cred ca o cunoaste nimeni pe acea persoana ca sa o judecam,aici vorbim ,analizam si ne dam cu parerea despre acel eveniment intamaplator sau dat ca un semn de alarma ca ar trebui sa respectam aceasta perioada sfanta a anului.cam despre asta trebuia sa vorbim dar se pare ca se afla pe aici cativa oameni de rea vointa care cauta mereu sa atace si sa critice...
Reply With Quote
  #46  
Vechi 14.03.2007, 21:52:05
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

Am gresit,caci am am vrut sa spun:"iubesteti aproapele ca pe tine insuti!",oricum stiti voi ce-am vrut sa spun...chiar daca am spus degeaba.
Nu m-am maniat deloc,sunt chiar calma,asa cum sunt si cand vad la televizor multe si marunte despre pacatele altora.Consider ca adevaratele pacate sunt cele care l-au rastignit pe Mantuitorul,nu prostitutia l-a rastignit ci grupurile de interese,care se temeau sa nu fie detronate,se temeau sa nu piarda fala si mandria precum si bogatiile,se temeau sa nu se schimbe legea.Ca si astazi,de altfel,cele mai periculoase pacate sunt cele care ne ocarmuieste poporul cu minciuna si dispret,crima si nepasare,ducandu-l pe culmile disperarii si-a negurei pamantene.Materialismul fara scrupule si fara frontiere,subjugarea in masa,tratand omul si spiritualitatea cu acelasi dispret cu care odinioara a fost tratat Mantuitorul lumii.Asta este pacatul colosal care duce la pieire si la desconsiderarea calitatilor vietii.
Reply With Quote
  #47  
Vechi 14.03.2007, 21:59:16
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

Stiti ceva,daca va simtiti ofensati de cuvintele mele nu-nseamna decat ca ele au veridicitate,altfel nu-nteleg de ce atatea contraafirmatii cand eu am vorbit de cele mai multe ori in general si vad ca nu intentionati deloc sa cedati in spirit crestinesc...si sa fiti mai presus decat mine,fiindca eu sunt cam mediocra in tainele duhului religios.
Reply With Quote
  #48  
Vechi 14.03.2007, 21:59:45
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

Stiti ceva,daca va simtiti ofensati de cuvintele mele nu-nseamna decat ca ele au veridicitate,altfel nu-nteleg de ce atatea contraafirmatii cand eu am vorbit de cele mai multe ori in general si vad ca nu intentionati deloc sa cedati in spirit crestinesc...si sa fiti mai presus decat mine,fiindca eu sunt cam mediocra in tainele duhului religios.
Pacat!,chiar n-ati inteles nimic.
Reply With Quote
  #49  
Vechi 14.03.2007, 22:07:22
alexandra28 alexandra28 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.12.2006
Mesaje: 88
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ory
Stiti ceva,daca va simtiti ofensati de cuvintele mele nu-nseamna decat ca ele au veridicitate,altfel nu-nteleg de ce atatea contraafirmatii cand eu am vorbit de cele mai multe ori in general si vad ca nu intentionati deloc sa cedati in spirit crestinesc...si sa fiti mai presus decat mine,fiindca eu sunt cam mediocra in tainele duhului religios.
din moment ce-mi spui ,,tot am sa-ti spun ca n-ai dreptate cand sustii ca,caderea acelei femei se datoreaza pacatelor ei. ,, inseamna ca tu sti adevarul din moment ce tu sti ca eu nu am dreptate..puteai sa spui cred,poate ,nu ca nu am dreptate pentru ca nimeni nu poate sti ce s-a intamplat acolo cu adevarat.
ca sa nu ne mai simtim ofensati ar trebui sa nu ne mai ofensezi,nu?
Reply With Quote
  #50  
Vechi 14.03.2007, 22:14:21
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

Clausemi,vezi ca se sminteste lumea pe-aici ca ma sustii,ca ,cica ai fost "unde-ai fost" si trebuie sa gandesti ca si calul,caci este o regula in spiritul asta crestinesc,a devenit o regula impusa indirect...sau mai degraba prea direct prin teorii si iar teorii religioase dar neaducatoare de mantuire,din pacate.
Lumea cica judec si iar judec iar eu nu-mi vad barna din ochi,ba prea o vad ca de-aia mi-am etalat si putrejiunea sufletului meu,tocmai de-aceia nici nu indraznesc sa o cataloghez pe prostituata ca pacatoasa vrednica de pedeapsa,sau ca suferinta ei ne intareste credinta noastra.Doamne fereste!,daca ea este sacrificata pentru intarirea noastra atunci noi insine ce sa mai sacrificam...pentru pacatele noastre care curg cu duiumul????
Oricum vorbesc degeaba,iar cei care citesc o fac doar cu ochii...nu cu mintea,nu cu sufletul,altfel ar intelege MACAR CEVA!
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Acces direct & Teoctist Nichitean Aurelia2010 Stiri, actualitati, anunturi 18 04.03.2010 19:23:52
Apel national C.tin Stiri, actualitati, anunturi 11 25.06.2009 07:46:15
pt national vs. Saurian Generalitati 0 22.11.2007 12:31:18
ACUM IN DIRECT LA TV - RELATIA OM DUMNEZEU cristiboss56 Stiri, actualitati, anunturi 2 20.01.2007 23:51:39
IN DIRECT LA TV ! cristiboss56 Biserica Ortodoxa si Massmedia 5 12.01.2007 00:03:48