Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Slujbele Bisericii Ortodoxe > Despre Vecernie
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #181  
Vechi 14.10.2010, 18:22:19
o_tzaranca o_tzaranca is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.11.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 462
Implicit

Citat:
În prealabil postat de IonelS Vezi mesajul
Aceste femei, romance, dar fara de Dumnezeu, fara cultura, cu o bruma de morala au nevoie de un singur tip de dovezi privind mirajul islamului:
http://www.hotnews.ro/stiri-internat...akistanezi.htm
e groaznic !!!acolo scrie ca a comis "crime impotriva moralitatii" .Ne poti explica ce inseamna asta in islam?

sa stie romancele de CE sa se fereasca...
  #182  
Vechi 14.10.2010, 18:25:58
mirabela mirabela is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.03.2009
Locație: germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 487
Implicit

Citat:
În prealabil postat de o_tzaranca Vezi mesajul
e groaznic !!!acolo scrie ca a comis "crime impotriva moralitatii" .Ne poti explica ce inseamna asta in islam?

sa stie romancele de CE sa se fereasca...
e doar banuita ca n-a fost imbracata decent, sau doar banuita ca si-a inselat sotul sau prinsa povestind cu un barbat(e interzis in islam, ca o femeie sa povesteasca cu un barbat strain).
  #183  
Vechi 14.10.2010, 18:29:01
IonelS IonelS is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.07.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 974
Implicit

Ce rost are sa explic ? Eu incerc sa mediatizez pt cele care mai au o sansa sa se salveze:


Alta din gama "cat de bine sunt tratate femeile in lumea islamica". Matroanele care intra aici pe forum si propovaduiesc casatoria cu musulmani sa se uite la ochii femeii din poza si sa se gandeasca bine ce fac:
http://www.atheistmedia.com/2008/10/...y-stoning.html
http://www.garbo.ro/articol/Social/5...lor-arabe.html
http://www.apostatesofislam.com/media/stoning.htm
http://www.youtube.com/watch?v=G_ZWT...eature=related

Last edited by IonelS; 14.10.2010 at 18:36:49.
  #184  
Vechi 14.10.2010, 18:30:36
Elesya Elesya is offline
Banned
 
Data înregistrării: 08.10.2010
Locație: intre doua nemuriri
Religia: Ortodox
Mesaje: 169
Implicit Daca...

Citat:
În prealabil postat de mirabela Vezi mesajul
Nu prea le stii pe toate, ar fi cazul sa te mai interesezi, un musulman poate avea 9 sotii, precum profetul. Sau conform Qu'ran-ului, poate face jumate de casatorie(exact asa-i spune). Sau are ''sotie'' in fiecare tara pe unde are afaceri.

Desi musulmanii sustin sus si tare, ca accepta crestinii, istoria isi spune cuvantul. Brancovenii au fost ucisi pt ca nu au vrut sa treaca la islam, Sf. Efrem cel nou, ucis de musulmani pt ca n-a vrut sa treaca la islam, mai este cazul din zilele noastre, al tanarului soldat rus, decapitat pt ca n-a vrut sa treaca la islam.

Imi pun simpla intrebare cum pot exista casatorii mixte fericite, cand avem atatea exemple in istorie care demonstreaza contrariul!
Draga mea, daca tu n-ai trait asa ceva sau n-ai vazut, nu inseamna ca nu exista...da oficial la ei in tara au voie la 4 sotii...Si desigur ca nu agreez nici eu poligamia...Am studiat pt cultura generala despre casatoria islamica si cele 4 etape ale ei...khitbah;nikah;zifaf;walimah...si despre aspectul ei contractual...INSA eu am vb in postarea initiala despe cazurile fericite de aici din tara, pe care absolut intamplator le cunosc, si in unul din ele el este dintr-o tara araba din Africa si botezat catolic....Cei in cauza n-au alte sotii si se inteleg ff bine de vreo 14-15 ani....
  #185  
Vechi 14.10.2010, 18:35:25
ioana cristina ioana cristina is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2010
Mesaje: 3
Question

Citat:
În prealabil postat de ellysgiulia Vezi mesajul
hmm....nu stiu de ce noi,crestinii suntem impotriva musulmanilor..si ei sunt oameni ca si noi,cred in acelasi dumnezeu ca si noi.si credeti ca un ortodox are mai mult respect fata de femeie? Total gresit.aici tine de educatie,de caracter nu de religie.poate ca sunt eu mai "credula",dar sunt ferm convinsa de pasul meu si ca nu as face nici o greseala.nu spun ca nu vor fi greutati....dar le putem depasi.dar nu cred ca un crestin e mai bun decat un musulman,din contra,ei respecta femeia.islamul asta ii invata.ca sunt unii rai si nu respecta femeia asta e altceva,nu trebuie sa ii bagam pe toti in aceeasi oala,asta tine de felul lor de a fi.la fel si la noi,biserica ne invata sa fim buni.dar suntem oare? Sa ne uitam intai la noi si pe urma sa judecam.eu nu am cerut sfaturi daca sa ma marit cu el sau nu,doar vreau sa stiu cum se procedeaza in acest tip de casatorie.oricum va multumesc si poate se gaseste cineva mai putin contra musulmanilor care sa ma ajute cu aceasta informatie.
crestinii nu sint impotriva nimanui,atita timp cit respecta pe proapele lui ca pe el insusi;dupa cum bine stii musulmanii nu sint aceia care pot fii clasificati ca oameni vazind ca ii omoara pe altii ca pe niste animale.inainte sa faci afirmatii informeazate bine.uitete pe you tube si ai sa intelegi mai multe.credema daca ai singe rece uitete la niste video la care si dumnezeu se sperie si pe urma vina sa comentezi,si numi spune ca nu sint toti la fel.
  #186  
Vechi 14.10.2010, 18:40:18
IonelS IonelS is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.07.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 974
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Elesya Vezi mesajul
INSA eu am vb in postarea initiala despe cazurile fericite de aici din tara, pe care absolut intamplator le cunosc, si in unul din ele el este dintr-o tara araba din Africa si botezat catolic....Cei in cauza n-au alte sotii si se inteleg ff bine de vreo 14-15 ani....
Cata viclenie sa repeti acelasi mesaj "inocent" ! Vinzi sperante ieftine cu cazurile tale unicat !

Cum sunt tratate femeile in islam!

http://www.atheistmedia.com/2008/10/...y-stoning.html
http://www.garbo.ro/articol/Social/5...lor-arabe.html
http://www.apostatesofislam.com/media/stoning.htm
http://www.youtube.com/watch?v=G_ZWT...eature=related
  #187  
Vechi 14.10.2010, 18:43:15
daniil96 daniil96 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.09.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Elesya Vezi mesajul
....Cei in cauza n-au alte sotii si se inteleg ff bine de vreo 14-15 ani....

ceea ce faci tu se numeste totusi prozelitism ... prezinti doar partea care "da bine"

dar refuzi sa spui ...


ce religie au copiii lor?

care este sansa acelor femei sa se mantuie - vazut ca telul suprem al oricarui ortodox; unirea lor cu barbatul musulman ... este un pas spre mantuire? sau o piedica?



evident, eu judec din punct de vedere crestin, cred ca scopul vietii acesteia este sa ne mantuim ... nu sa "ne intelegem fff. bine"
  #188  
Vechi 14.10.2010, 18:44:53
o_tzaranca o_tzaranca is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.11.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 462
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirabela Vezi mesajul
e doar banuita ca n-a fost imbracata decent, sau doar banuita ca si-a inselat sotul sau prinsa povestind cu un barbat(e interzis in islam, ca o femeie sa povesteasca cu un barbat strain).
a incalcat ,asadar...,,reguli morale,,..ale lor...
asta in timp ce casatoria nu este ..o TAINA ca la noi
  #189  
Vechi 14.10.2010, 18:46:23
mirabela mirabela is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.03.2009
Locație: germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 487
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Elesya Vezi mesajul
NOTA...RECITITI ATENT : n-am scris ca e o fericire sa fii casatorit cu un musulman...am scris CLAR ca stiu cazuri in care arabi dintre care unul botezat catolic , au mariaje fericite aici la noi....ATAT a fost toata ideea si nici gand sa pledez pt asa ceva...insa am vrut sa arat ca exista si exceptii...
Hai sa-ti spun si io un caz, a unui mariaj reusit dintre un arab musulman si o romanca crestina. Arabul in sufletul lui e ortodox, si merge la biserica si se roaga, se inchina la icoane, dar asta stiu doar apropiatii, adica sotia,copii si cativa prieteni, pt ca fam lui din Palestina, stiu ca el este inca musulman, ca el nu calca intr-o biserica,mai stiu ca nepotii sunt musulmani, nicidecum ca sunt botezati la ortodocsi, etc.

Alt caz, mai nefercit, de altfel, cea mai buna prietena a mea, a vrut sa se casatoreasca cu un arab sirian, acum 22 ani, dar regimul ceausescu nu le-a permis, astfel el ii expulzat din Ro, pe cand ea era insarcinata in 6 luni. De 22 ani, el nu si-a cunoscut copilul, doar pana la vasrta de 3 ani a stiut de el, prin scrisori desigur si dupa...pauza!

Alt caz: studenta ucisa in cj, de iubitul ei arab, pt ca vroia sa se desparta de el! Cum? a taiat-o bucati si a dormit cu ea in pat pana dimi. Fata locuia in camin studentesc, colega ei de camera urma sa plece la parinti, in drum spre gara isi aminteste ca si-a uitat cheile de la casa parinteasca, pe noptiera langa pat, in camera de camin. Stiind, ca in camera se afla colega ei cu iubitul arab, intra fara sa aprinda becul, ia cheile si pleaca. A doua zi dimineata, era scris pe perete: ''daca aprindeai becul, asa aratai si tu!''.

Alt caz: tot in cj, tanara aruncata de pe pod in Somes, de sotul arab, pentru ca vroia sa divorteze. S-au casatorit in Romania, toate bune si frumoase, dupa un timp au decis sa se mute in tara lui, ajunsi acolo, el s-a schimbat radical, devenind agresiv, verbal si fizic. Fata se intoarce in tara, cu dorinta de a divorta, el nu vroia sa divorteze, vine dupa ea in tara, o prinde si o arunca in somes.

Deci, unde e atata fericire si implinire?
  #190  
Vechi 14.10.2010, 18:55:14
ioana cristina ioana cristina is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2010
Mesaje: 3
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirabela Vezi mesajul
Hai sa-ti spun si io un caz, a unui mariaj reusit dintre un arab musulman si o romanca crestina. Arabul in sufletul lui e ortodox, si merge la biserica si se roaga, se inchina la icoane, dar asta stiu doar apropiatii, adica sotia,copii si cativa prieteni, pt ca fam lui din Palestina, stiu ca el este inca musulman, ca el nu calca intr-o biserica,mai stiu ca nepotii sunt musulmani, nicidecum ca sunt botezati la ortodocsi, etc.

Alt caz, mai nefercit, de altfel, cea mai buna prietena a mea, a vrut sa se casatoreasca cu un arab sirian, acum 22 ani, dar regimul ceausescu nu le-a permis, astfel el ii expulzat din Ro, pe cand ea era insarcinata in 6 luni. De 22 ani, el nu si-a cunoscut copilul, doar pana la vasrta de 3 ani a stiut de el, prin scrisori desigur si dupa...pauza!

Alt caz: studenta ucisa in cj, de iubitul ei arab, pt ca vroia sa se desparta de el! Cum? a taiat-o bucati si a dormit cu ea in pat pana dimi. Fata locuia in camin studentesc, colega ei de camera urma sa plece la parinti, in drum spre gara isi aminteste ca si-a uitat cheile de la casa parinteasca, pe noptiera langa pat, in camera de camin. Stiind, ca in camera se afla colega ei cu iubitul arab, intra fara sa aprinda becul, ia cheile si pleaca. A doua zi dimineata, era scris pe perete: ''daca aprindeai becul, asa aratai si tu!''.

Alt caz: tot in cj, tanara aruncata de pe pod in Somes, de sotul arab, pentru ca vroia sa divorteze. S-au casatorit in Romania, toate bune si frumoase, dupa un timp au decis sa se mute in tara lui, ajunsi acolo, el s-a schimbat radical, devenind agresiv, verbal si fizic. Fata se intoarce in tara, cu dorinta de a divorta, el nu vroia sa divorteze, vine dupa ea in tara, o prinde si o arunca in somes.

Deci, unde e atata fericire si implinire?
Eu cred ca e inutil sa ne batem capul sai explicam acestei femei ca nu tot ce zboara se maninca,stii unii sint TOMA necredinciosul pina nu vad nu cred si vai si amar sa i se intimple sa vada si sa traiasca pe propia piele.
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Casatoria intre o musulmanca si un crestin ortodox Shalom Nunta 37 06.12.2012 13:34:40
casatoria ortodoxa- musulman simona_fidela Nunta 4 15.05.2012 20:01:17
Musulman casatorit religios la Catedrala Dia20_diana Religia Islamica 4 14.11.2010 01:22:44
eu crestina el musulman Carine Generalitati 60 03.08.2010 22:06:28
HELP , VA ROG !!! Casatoria dintre o musulmanca si un crestin , TOTAL INTERZISA ??? dreamhappy Religia Islamica 40 11.01.2010 11:00:14