Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #351  
Vechi 03.02.2011, 09:23:45
tricesimusquintus tricesimusquintus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.05.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.822
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dianagroza Vezi mesajul
Ca sa inteleg anumite lucruri, pentru inceput, as vrea sa-mi permiteti sa va intreb, si logic sa-mi si raspundeti, de ce considerati ca religia dvs, care o fi ea, este cea mantuitoare? De unde vine certitudinea?
Vă permit și vă răspund cu multă plăcere:
1. Eu consider că nu religia este mântuitoare, ci Cel ce stă în centrul acestei religii: Mântuitorul Iisus Hristos.
2. Religia mea este aceeași cu a dumneavoastră: religia creștină. Doar confesiunile diferă, însă aceasta e o problemă a fondatorilor confesiunilor respective; ei le-au dat aceste denumiri.
  #352  
Vechi 03.02.2011, 09:32:32
tricesimusquintus tricesimusquintus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.05.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.822
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AdrianAamz Vezi mesajul
Intrebarea mea este: ce marturiseste adventismul in plus fata de aceasta marturisire ?
Răspunsul meu este: cam tot ce au mărturisit Domnul Hristos și sfinții apostoli, mărturisire găsită de altfel și în simbolul de credință niceean. Desigur sunt unele diferențe, însă acestea sunt în raport cu practica ortodoxiei nu cu cea a apostolilor.
  #353  
Vechi 03.02.2011, 09:35:13
tricesimusquintus tricesimusquintus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.05.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.822
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bairstow Vezi mesajul
Stiti el nu e sensibil.
Aveam in firma o pocaita si ea isi mai chema rudele acolo sa o astepte sau nu stiu de ce. Ea era mai dezghetata dar pe ceilalti cand ii vedeai parca erau batuti in cap le era frica sa vorbeasca te evitau si in cel mai bun caz te salutau cu acel zambet care te roaga sa -i lasi in pace! Apoi parca erau veniti de pe alta planeta. Albi si uscati se uitau in toate partile nu mai la oameni nu! In fine... Astazi mai ales la biserica adventa are loc o mai mare deschidere fata de lume. Tipii si-au dat seama ca omul nu poate fi convertit numai cu cantece folosite si de comunisti si cu lecturi biblice. Asa ca acesti tipi par foarte degazati la prima vedere. Ba chiar ducandu-ma la o intalnire de-a lor aveam impresia ca lipsesc numai tobele si fumul de tigara! Si va spun eu ca daca te duci intr-o discoteca sti la ce sa te astepti! dar cand te duci la o astfel de adunare te infricosezi mai tare de pacat. Zici : daca si astia care vor sa para crestini sunt asa atunci e clar ca lumea a luat-o razna. Dar ce m-a frapat cel mai tare? exact o problema care a luat amploare la ei! Era imbracamintea! Desigur avem o deschidere fata de lume (penticostalii au inceput sa aiba lantisoare cu simboluri crestine) si prin imbracaminte. Dar chiar asa? Inainte acesti adventi erau imbracati numai in negru acum e mai altfel...
Am doar impresia, ori chiar confundați pe adventiști cu alții? Totuși m-a amuzat caracterizarea făcută de dumneavoastră: "acesti tipi par foarte degazati". Probabil datorită folosirii cărbunelui medicinal.
  #354  
Vechi 03.02.2011, 09:42:45
tricesimusquintus tricesimusquintus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.05.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.822
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Geony Vezi mesajul
ce e trice, ai vazut convertirea pastorului adventist la ortodoxie, si acum faci spume?
N-am văzut-o, în schimb am găsit pe Youtube o parodie. Mă refer desigur la pretenția că respectivul ar fi pastor adventist, nu la slujba în sine (acesta e alt subiect, nu vreau să intru în detalii). Cât despre spume, eu folosesc Colgate.
  #355  
Vechi 03.02.2011, 11:13:24
calator prin ploaie calator prin ploaie is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.01.2011
Locație: intre rai si iad
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.419
Wink trice

Imi vine in minte "pastila de ras" !Si chiar ma amuz!!!! E reconfortant...
  #356  
Vechi 03.02.2011, 12:00:14
AdrianAamz AdrianAamz is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.02.2010
Locație: Elada / Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 523
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tricesimusquintus Vezi mesajul
Răspunsul meu este: cam tot ce au mărturisit Domnul Hristos și sfinții apostoli, mărturisire găsită de altfel și în simbolul de credință niceean. Desigur sunt unele diferențe, însă acestea sunt în raport cu practica ortodoxiei nu cu cea a apostolilor.
Intrebare, cu tot respectul: de unde stie adventismul, aparut in secolul 19, care era practica apostolilor in secolul 1 ?
Din cate stiu eu, ortodoxia isi asuma originea si continuitatea apostolica.

Ce am remarcat eu:
1. Biserica a aparut inaintea Noului testament.
2. Pana cand s-a definitivat NT, nu e mentionat un cod scris dupa care se ghida si functiona Biserica.
2. In NT nu scrie absolut totul despre ce si cum faceau apostolii si ceilalti crestini.

Intrebarea este: daca traiati in secolul 1, secol in care nu aveati la indemana NT, pe ce baza practicati dvs. credinta crestina si pe ce baza functiona comunitatea dvs. ca Biserica ?
  #357  
Vechi 03.02.2011, 12:14:23
tricesimusquintus tricesimusquintus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.05.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.822
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AdrianAamz Vezi mesajul
Intrebare, cu tot respectul: de unde stie adventismul, aparut in secolul 19, care era practica apostolilor in secolul 1 ?
Răspuns: din cartea de bază a oricărui creștin - Sfânta Scriptură- inspirată de Duhul Sfânt al lui Dumnezeu.

Citat:
În prealabil postat de AdrianAamz Vezi mesajul
Din cate stiu eu, ortodoxia isi asuma originea si continuitatea apostolica.
Orice denominație creștină își asumă această origine apostolică. Încă n-am auzit de vreun creștin să spună că e ne-christic ori ne-apostolic. Continuitatea apostolică este un mit fără baze în realitate. Experiența apostolilor a fost unică: ei au fost martori în viață ai minunilor lui Hristos, însă au murit de 19 secole! Ceea ce arămas în urma lor este învățătura apostolică, iar aceasta da, are continuitate.

Citat:
În prealabil postat de AdrianAamz Vezi mesajul
Ce am remarcat eu:
1. Biserica a aparut inaintea Noului testament.
2. Pana cand s-a definitivat NT, nu e mentionat un cod scris dupa care se ghida si functiona Biserica.
2. In NT nu scrie absolut totul despre ce si cum faceau apostolii si ceilalti crestini.

Intrebarea este: daca traiati in secolul 1, secol in care nu aveati la indemana NT, pe ce baza practicati dvs. credinta crestina si pe ce baza functiona comunitatea dvs. ca Biserica ?
Răspuns: tot pe baza Scripturii, așa cum ne-a învățat Hristos (Ioan 5,39). Desigur aveam la îndemână VT, în plus îi aveam în viață pe sfinții apostoli care propovăduiau doar învățătura curată a lui Hristos fără imixtiuni păgâne. Iar doar peste câțiva ani, aveam la îndemână și celelalte scrieri ale Scripturii: epistolele lor și Evangheliile.
  #358  
Vechi 03.02.2011, 13:40:41
dianagroza's Avatar
dianagroza dianagroza is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.10.2010
Locație: Iasi, Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 714
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tricesimusquintus Vezi mesajul
1. Eu consider că nu religia este mântuitoare, ci Cel ce stă în centrul acestei religii: Mântuitorul Iisus Hristos.
Aici sunt de acord. Dar sa nu ignoram si „Este un Domn, o Credinta, un Botez.” (Efeseni 4:5). Iisus Hristos este Mantuitorul, dar ca sa putem fi mantuiti avem nevoie in primul rand de IUBIRE care face ca celelalte sa vina de la sine.
Nu toata credinta in Dumnezeu este buna, dupa cum zice insusi Apostolul Pavel "Fiule Timotei, sfatuieste pe crestini sa fie sanatosi în credinta". Poate să creada cineva in Dumnezeu si credinta lui sa nu-i aduca nici un folos?
Sincer nu stiu inca cu cine vorbesc si daca mergeti pe ideea ca mantuirea se poate numai prin credinta.

Citat:
În prealabil postat de tricesimusquintus Vezi mesajul
2. Religia mea este aceeași cu a dumneavoastră: religia creștină. Doar confesiunile diferă, însă aceasta e o problemă a fondatorilor confesiunilor respective; ei le-au dat aceste denumiri.
Presupun ca aceasta confesiune isi are inceputurile prin sec. 16. Sa ma contraziceti daca este altfel si apoi am sa formulez si un raspuns.
__________________
AMIN! Intru Imparatia Ta cand vei veni, pomeneste-ne pe noi Doamne, cand vei veni intru Imparatia Ta!
  #359  
Vechi 03.02.2011, 14:03:04
tricesimusquintus tricesimusquintus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.05.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.822
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dianagroza Vezi mesajul
Aici sunt de acord. Dar sa nu ignoram si „Este un Domn, o Credinta, un Botez.” (Efeseni 4:5). Iisus Hristos este Mantuitorul, dar ca sa putem fi mantuiti avem nevoie in primul rand de IUBIRE care face ca celelalte sa vina de la sine.
Nu toata credinta in Dumnezeu este buna, dupa cum zice insusi Apostolul Pavel "Fiule Timotei, sfatuieste pe crestini sa fie sanatosi în credinta". Poate să creada cineva in Dumnezeu si credinta lui sa nu-i aduca nici un folos?
Sincer nu stiu inca cu cine vorbesc si daca mergeti pe ideea ca mantuirea se poate numai prin credinta.
Merg pe aceeași idee cu a protestanților și neoprotestanților și care de fapt este teologia Scripturii: mântuirea se capătă prin har, prin credința în Unicul Mântuitor: Iisus Hristos. Dacă s-ar căpăta prin faptele proprii, am avea peste 7 miliarde de mântuitori pe pământ (și sub pământ).

Citat:
În prealabil postat de dianagroza Vezi mesajul
Presupun ca aceasta confesiune isi are inceputurile prin sec. 16. Sa ma contraziceti daca este altfel si apoi am sa formulez si un raspuns.
Confesiunea (denominațiunea, biserica) adventistă de ziua a șaptea își are începuturile în sec. XIX.
  #360  
Vechi 03.02.2011, 14:34:17
AdrianAamz AdrianAamz is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.02.2010
Locație: Elada / Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 523
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tricesimusquintus Vezi mesajul
Răspunsul meu este: cam tot ce au mărturisit Domnul Hristos și sfinții apostoli, mărturisire găsită de altfel și în simbolul de credință niceean. Desigur sunt unele diferențe, însă acestea sunt în raport cu practica ortodoxiei nu cu cea a apostolilor.
Care sunt diferentele si care sunt asemanarile acestea ?

Putem avea o discutie despre problema crezului ?
Subiect închis

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Nervul laringial si viclenia lui Richard Dawkins flying Teologie si Stiinta 88 23.09.2011 18:24:40
Minciuna si viclenia maria40 Generalitati 68 22.06.2011 22:13:56
Nu mai raspunde-ti sectantilor ionut stefan Secte si culte 146 15.03.2011 09:23:38