Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Morala Crestina
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 04.10.2012, 23:46:29
laurastifter laurastifter is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2008
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit Aprox. 400 de crime comise zilnic in Romania... pe banii nostri

400 de morți...
Nu, nu este bilanțul vreunui atentat terorist, nici al unei groaznice calamități naturale din cine știe ce colț uitat de lume, ci este numărul aproximativ de copii uciși (avortați) zilnic în țara noastră.
Nu mă credeți?
http://www.razbointrucuvant.ro/recom...e-psihologica/
Și-l mai acuzăm pe Irod cel Mare pentru uciderea pruncilor din Betleem. Aceluia îi va fi mai ușor la judecată decât nouă, celor care, fiind creștini (deci, cunoscători ai voii lui Dumnezeu), îngăduim, prin indiferența noastră, ca zilnic, în țara noastră, în chiar orașele în care trăim, să fie omorâți, chiar din bani publici (deci, contribuim și noi la asta, în mod indirect), sute de copii nevinovați. Aceia, chiar dacă nu au oficial dreptul la viață, sunt ființe umane asemenea nouă și (ceea ce spun se poate verifica printr-o simplă ecografie), trăiesc, sunt ființe distincte de organismul matern în care se dezvoltă (dacă sunt lăsați). De vreme ce le bate inima, respiră, mișcă, cum poate spune cineva că nu sunt vii, că n-au viață în ei? Nu este necesar să ai cunoștințe științifice, pentru a înțelege că un ceva apărut din relația trupească a doi oameni, un ceva care se dezvoltă, care are toate caracteristicile unui organism viu, trăiește, are o viață distinctă de cea a mamei. Este atât de simplu, atât de evident!!
Îi mai acuzăm pe cei care, creștini fiind, aveau sclavi. Da, aveau sclavi (ceea ce, cu siguranță, constituia un păcat foarte grav, strigător la cer - încălcarea libertății și a demnității semenilor). Totuși, în multe familii sclavii erau tratați uman și, cel puțin, nu erau uciși fără milă.
Hristos Dumnezeu S-a sacrificat pentru noi, iar noi, contrar exemplului oferit de El, îi sacrificăm pe alții pentru jalnicul nostru confort pământesc. Iar dacă ne considerăm creștini și nu participăm nici într-un fel la această crimă legalizată, asistăm indiferenți, uitând că "cine asistă impasibil la o crimă este..." Doar cei de la Provita se implică în apărarea acestor copilași nevinovați, Dumnezeu să le binecuvânteze misiunea!
Să nu uităm că Domnul, când S-a întrupat, a devenit Copil din dragoste pentru copii. El nu S-a întrupat direct la vârsta maturității (deși, fără îndoială, I-ar fi stat în putință), ci a ales să Se facă mai întâi Prunc și să crească la fel ca toți copiii. Să nu uităm că ceea ce facem unuia dintre acești frați ai Săi preamici Lui Însuși Îi facem (cf. Mt25).
Doamne Hristoase al nostru, ajută-ne să nu ne mulțumim a evita răul, ci să ne ferim și de păcatul nepracticării binelui pe care-l putem face! Să nu ne spui, Doamne, la Judecata Ta: "în pericol de moarte am fost, iar voi nu Mi-ați venit într-ajutor nici măcar printr-un cuvânt creștinesc adresat celor care voiau să Mă ucidă, căci întrucât ați făcut unuia dintre acești frați ai Mei preamici, Mie Mi-ați făcut"!

Laura Stifter
__________________
"Duh este Dumnezeu și unde este Duhul Domnului, acolo este libertate." (II Cor3, 17)
"Pentru Tine trăiesc, vorbesc și cânt!" (Sf. Grigorie Teologul)
"Dați-mi-L pe Hristos și aruncați-mă în iad!"
"Acesta este unul dintre motivele pentru care eu cred în creștinism: e o religie pe care n-ai fi putut-o născoci." (C. S. Lewis)
Câteva gânduri scrise de mine:
http://www.ortodoxiatinerilor.ro/iis...-duhovniceasca
Reply With Quote
  #2  
Vechi 04.10.2012, 23:48:49
Simply_me
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Trist..... dar adevarat.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 04.10.2012, 23:55:04
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

A fost cineva in vreo clinica de ginecologie sa vorbeasca cu femeile de acolo, care ar dori sa faca avort?
A salvat cineva vreun copil pe cale sa fie avortat si l-a crescut el insusi, in locul parintelui care trebuia sa o faca?
Asa, un sfat bun cred ca orice crestin practicant ar da, daca i s-ar oferi ocazia, dar fapte, mai greu... E o jertfa mare sa cresti un copil, cu mult mai mare decat aceea de a-i da viata sau de la a-l salva de la moartea fizica.
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.

Last edited by glykys; 04.10.2012 at 23:58:18.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 05.10.2012, 00:22:44
laurastifter laurastifter is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2008
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
A fost cineva in vreo clinica de ginecologie sa vorbeasca cu femeile de acolo, care ar dori sa faca avort?
A salvat cineva vreun copil pe cale sa fie avortat si l-a crescut el insusi, in locul parintelui care trebuia sa o faca?
Asa, un sfat bun cred ca orice crestin practicant ar da, daca i s-ar oferi ocazia, dar fapte, mai greu... E o jertfa mare sa cresti un copil, cu mult mai mare decat aceea de a-i da viata sau de la a-l salva de la moartea fizica.
Așa este, subscriu întru totul!
Dacă fiecare familie creștină ar înfia câte un copil orfan sau abandonat, s-ar desființa toate orfelinatele din România și s-ar reduce drastic numărul de avorturi.
Să medităm mai ales noi, cei foarte tineri! Să medităm și să acționăm!
__________________
"Duh este Dumnezeu și unde este Duhul Domnului, acolo este libertate." (II Cor3, 17)
"Pentru Tine trăiesc, vorbesc și cânt!" (Sf. Grigorie Teologul)
"Dați-mi-L pe Hristos și aruncați-mă în iad!"
"Acesta este unul dintre motivele pentru care eu cred în creștinism: e o religie pe care n-ai fi putut-o născoci." (C. S. Lewis)
Câteva gânduri scrise de mine:
http://www.ortodoxiatinerilor.ro/iis...-duhovniceasca
Reply With Quote
  #5  
Vechi 05.10.2012, 00:33:04
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de laurastifter Vezi mesajul
și s-ar reduce drastic numărul de avorturi.
Am mari dubii că s-ar reduce numărul de avorturi pe această cale. Doritori de copii sunt mulți, e coadă mare la autorități, cu liste de așteptare, cu tot. Deși legea, în mod absurd, nu permite "cumpărarea" unui copil, părinții doritori de înfiat copii plătesc "pe sub mână" mamelor sume în jur de 8000 de euro pentru ca ele să semneze că sunt de acord cu înfierea. Deci, mamele care fac avort, nu o fac pentru că nu ar fi nimeni doritor să le preia copilul, ci tot ce își doresc ele este să termine cât mai repede cu acest "accident" care este sarcina.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #6  
Vechi 05.10.2012, 00:37:00
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Citat:
În prealabil postat de laurastifter Vezi mesajul
Așa este, subscriu întru totul!
Dacă fiecare familie creștină ar înfia câte un copil orfan sau abandonat, s-ar desființa toate orfelinatele din România și s-ar reduce drastic numărul de avorturi.
Să medităm mai ales noi, cei foarte tineri! Să medităm și să acționăm!
Eu am propus candva, parca la sfarsitul anului trecut, sa ne adunam mai multi si sa mergem la un orfelinat din Bucuresti, sa ii vedem si sa ne jucam putin cu micutii. Foarte putini au si raspuns la apel.
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 05.10.2012, 00:37:19
laurastifter laurastifter is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2008
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Am mari dubii că s-ar reduce numărul de avorturi pe această cale. Doritori de copii sunt mulți, e coadă mare la autorități, cu liste de așteptare, cu tot. Deși legea, în mod absurd, nu permite "cumpărarea" unui copil, părinții doritori de înfiat copii plătesc "pe sub mână" mamelor sume în jur de 8000 de euro pentru ca ele să semneze că sunt de acord cu înfierea. Deci, mamele care fac avort, nu o fac pentru că nu ar fi nimeni doritor să le preia copilul, ci tot ce își doresc ele este să termine cât mai repede cu acest "accident" care este sarcina.
Cât de trist!
Dar mă întreb: dacă și-au abandonat copiii, de ce nu sunt măcar de acord să-i dea spre adopție, să le ofere șansa de a crește într-o familie?...
__________________
"Duh este Dumnezeu și unde este Duhul Domnului, acolo este libertate." (II Cor3, 17)
"Pentru Tine trăiesc, vorbesc și cânt!" (Sf. Grigorie Teologul)
"Dați-mi-L pe Hristos și aruncați-mă în iad!"
"Acesta este unul dintre motivele pentru care eu cred în creștinism: e o religie pe care n-ai fi putut-o născoci." (C. S. Lewis)
Câteva gânduri scrise de mine:
http://www.ortodoxiatinerilor.ro/iis...-duhovniceasca
Reply With Quote
  #8  
Vechi 05.10.2012, 03:19:50
Raoul's Avatar
Raoul Raoul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.046
Implicit

Citat:
În prealabil postat de laurastifter Vezi mesajul
Dar mă întreb: dacă și-au abandonat copiii, de ce nu sunt măcar de acord să-i dea spre adopție, să le ofere șansa de a crește într-o familie?...
Birocratia! Banuiesc ca se referea ca cei care vor sa adopte un copil de la stat intampina dificultati.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 05.10.2012, 03:28:04
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
A fost cineva in vreo clinica de ginecologie sa vorbeasca cu femeile de acolo, care ar dori sa faca avort?
A salvat cineva vreun copil pe cale sa fie avortat si l-a crescut el insusi, in locul parintelui care trebuia sa o faca?
Asa, un sfat bun cred ca orice crestin practicant ar da, daca i s-ar oferi ocazia, dar fapte, mai greu... E o jertfa mare sa cresti un copil, cu mult mai mare decat aceea de a-i da viata sau de la a-l salva de la moartea fizica.
Da,eu am avut exemplul asta chiar in familie!
Cu multi ani in urma,bunicii,matusa si unchiul meu au oprit o femeie tanara de la avort(o cunosteau),spunandu-i ca nu este sfarsitul lumii daca a ramas insarcinata nefiind casatorita(saraca femeie,a fost lasata de izbeliste cand a trambitat ca este insarcinata).
Ei s-au oferit sa ajute si mama si copilul si chiar s-au tinut de cuvant.
Foarte frumos exemplu am avut din partea lor,Domnul sa-i odihneasca cu dreptii!

Cred ca este dovada cea mai nepretuita pt aproapele,aceea de sprijin la ananghie cand diavolul te impresoara cu cele mai dulci si"nevinovate" solutii!
Cat este de simplu sa faci asta dar cat de greu sa iei decizia pe termen lung?!??!
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 05.10.2012, 03:49:31
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Cred ca cele mai multe tinere avorteaza de rusine!!!!Nu pot face fata presiunii generate de o anumita conduita sociala(daca ai copil fiind necasatorita,esti o lepadatura).


Daca societatea ar fi crestina cu adevarat nu ar mai judeca aspru greselile celorlalti si nici nu si-ar permite sa-si bata joc de oameni mai...naivi!
Multe tinere sunt terorizate de autoritatea nefireasca a familiilor lor;desi ce conteaza mai mult in ochii Lui Dumnezeu decat sa-ti ierti fiica pt greseala facuta si s-o ajuti pe acest drum insinuos?!?

In concluzie,si parinti si copii se feresc de rusine,de dezaprobarea sociala si de ironia cunoscutilor.Majoritatea parintilor fac educatie sexuala prin teroare:"daca ramai insarcinata te dau pe strada",fara a atinge niste resorturi mai subtile ale vastei probleme care este sexualitatea.
Atata stiu unii,nici ei nu au avut parte de mai ample explicatii si divagatii.
Uneori necazurile se tin mana-n mana cu prostia,si prostia are niste note de plata...mama,mama!!!
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Banii de la aparate Dewit51 Morala Crestina 23 23.01.2017 15:40:57
De ce avem o relatie nesanatoasa cu banii? mihele_m Intrebari utilizatori 4 05.08.2013 19:01:57
Cruciadele: crime de razboi si scopuri oculte. Theodor_de_Mopsuestia Biserica Romano-Catolica 25 16.05.2013 13:46:31
Banii si Biserica alinnasser2010 Generalitati 68 28.05.2011 01:08:21
Banii McDonald’s ajung la homosexuali Iustin32 Generalitati 44 21.07.2008 22:00:07