Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserica Romano-Catolica
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 31.05.2012, 08:32:14
tikkun_olam tikkun_olam is offline
Banned
 
Data înregistrării: 27.05.2012
Mesaje: 35
Implicit

Citat:
În prealabil postat de danyel Vezi mesajul
deci se poate justifica rolul si existenta unui pastor universal al Bisericii urmas a lui Petru? cum explicam noi ortodocsii catolicilor aceste versete cand ne sunt puse inainte pentru a ne face sa credem in necesitatea existentei unui Suveran pontif?
Nu știu dacă se poate justifica rolul și existența unui păstor universal, și mai les în felul în care înțeleg schismaticii și ereticii catolici. În Evanghelii ni se pomenește un episod când între apostoli a a părut la un moment dat o ceartă pentru întâietate; Hristos nu a respins pretenția unei anumite întâietăți, însă a spus că această întâietate trebuie să fie una în slujire, în iubire, spre deosebire de felul în care își exercită întăietatea monarhii lumești. De-a lungul istoriei a existat o respingere a papalității tocmai din acest motiv, anume al tentativei de a impune în Biserica lui Hristos o întâietate de tipul celei din despotismele lumești; papii se vedeau stăpânii absoluți ai Bisericii, mai apoi au devenit și șefi de stat, iar mai apoi au pretins stăpânirea asupra întregii lumi, asupra întregului pământ, monarhii seculari fiind niște simple unelte în mâna adevăratei monarhii universale, adică aceea a papalității. Vedem deci cum treptat mentalitatea imperială romană și germanică, duhul schismatic și totalitar al scaunului Romei au alterat conceptul de primat de la unul cu justificări creștine la unul de tipul unei monarhii absolutiste pământești în care toți trebuie să se supună ca niște sclavi papalității și nimeni nu are dreptul și legitimitatea să existe decât sub puterea papalității. Nu intru în amănunte cât este de schismatică și de eretică această poziție; am argumentat la topicul despre primatul papal. Nu poate să existe un pastor universal al Bisericii în felul în care cugetă schismaticii și ereticii catolici și asta pentru că adevărul și călăuzirea la tot adevărul a fost promisă de Hristos prin intermediul Sfântului Duh (care este adevăratul vicar al lui Hristos în materie de adevăr) apostolilor, aleșilor deci ai lui Dumnezeu și nu doar unuia singur. Prin urmare având în vedere că asistența spre adevăr nu a fost, nu este, nu va fi și nici nu poate fi vreodată a unui singur "ales", tipul de păstor universal pe care și-l închipuie schismaticii și ereticii catolici nu este compatibil cu adevărata Biserică a lui Hristos.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 31.05.2012, 11:18:13
tikkun_olam tikkun_olam is offline
Banned
 
Data înregistrării: 27.05.2012
Mesaje: 35
Implicit

Citat:
În prealabil postat de danyel Vezi mesajul
Catolicii din cate cunosc eu se bazeaza pe urmatoarele versete pentru a justifica existenta papei si institutiei papale: " 15. Si le-a zis: Dar voi cine ziceti că sunt?
. Răspunzând Simon Petru a zis: Tu esti Hristosul, Fiul lui Dumnezeu Celui viu.
. Iar Iisus, răspunzând, i-a zis: Fericit esti Simone, fiul lui Iona, că nu trup si sânge ti-au descoperit tie aceasta, ci Tatăl Meu, Cel din ceruri.
. Si Eu îti zic tie, că tu eeti Petru si pe această piatră voi zidi Biserica Mea si portile iadului nu o vor birui.
. Si îti voi da cheile împărătiei cerurilor si orice vei lega pe pământ va fi legat si în ceruri, si orice vei dezlega pe pământ va fi dezlegat si în ceruri)Matei 16:16-19) si
" Deci după ce au prânzit, a zis Iisus lui Simon-Petru: Simone, fiul lui Iona, Mă iubesti tu mai mult decât acestia? El I-a răspuns: Da, Doamne, Tu stii că Te iubesc. Zis-a lui: Paste mieluseii Mei.
16. Iisus i-a zis iarăsi, a doua oară: Simone, fiul lui Iona, Mă iubesti? El I-a zis: Da, Doamne, Tu stii că Te iubesc. Zis-a Iisus lui: Păstoreste oile Mele.
17. Iisus i-a zis a treia oară: Simone, fiul lui Iona, Mă iubesti? Petru s-a întristat, că i-a zis a treia oară: Mă iubesti? si I-a zis: Doamne, Tu stii toate. Tu stii că Te iubesc. Iisus i-a zis: Paste oile Mele.(Ioan 21:15-17)

deci se poate justifica rolul si existenta unui pastor universal al Bisericii urmas a lui Petru? cum explicam noi ortodocsii catolicilor aceste versete cand ne sunt puse inainte pentru a ne face sa credem in necesitatea existentei unui Suveran pontif?
Pe de altă parte tot Sfânta Scriptură este aceea care ne revelează că Biserica nu a fost zidită pe o singură "piatră de temelie" așa cum tendențios insinuează "catolicii". Există mai multe mărturii care infirmă această poziție greșită a schismaticilor "catolici": în Apocalipsa 21,14 se vorbește clar despre cele "12 pietre de temelie" ale Noului Ierusalim, Sfântul Pavel menționează clar că Biserica a fost întemeiată pe apostoli (nu doar pe unul singur), puterea de a lega și de a dezlega nu este dată doar unui singur apostol sau unui singur creștin, puterea de a ierta și de a ține păcatele nu este dată unui singur apostol sau creștin, călăuzirea la tot adevărul a fost făgăduită aleșilor lui Dumnezeu iar nu unuia singur. Sunt deci argumente "la greu" care ne pot arăta lămurit schisma și erezia în care stă catolicismul pretinzând că absolut totul într-un fel sau altul (mai puțin anumite harisme pe care le primesc unii direct de la Dumnezeu) depinde și trebuie să depindă de papă și că nimic de fapt nu poate avea loc decât sub papa.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 25.07.2012, 21:39:36
Decebal Decebal is offline
Banned
 
Data înregistrării: 19.07.2012
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.651
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Theodor_de_Mopsuestia
In BC, dupa al doilea Sfant Sinod Ecumenic de la Vatican, s-a deschis o noua directie. In BC sunt oameni vii care iau decizii noi, adaptate. Noi ne luam ascultarea in serios. Eu, prin tot ce am scris pe forum in privinta altor confesiuni, merg pe linia Vatican 2. DACA PAPA, CARE IN MOD EVIDENT E DEASUPRA ORICARUI SINOD ECUMENIC DIN TRECUT, ANULEAZA DECIZIILE DOGMATICE, SA ZICEM ALE SINODULUI 3 ECUMENIC, EU FAC ASCULTARE. Biserica e vie, deci ia decizii pentru aici si acum, pentru clipele din aceasta viata si lume, create de Dumnezeu, si "bune foarte".
Mai rar mi-a fost dat să văd atâta inovație pe câmpul de muncă al latinilor, și mă mir cum absolut nici un romano-catolic nu i-a dat măcar o atenționare "catolicului" de mai sus. Deși nu scrie în nici o dogmă de-a catolicilor că papa ar fi deasupra oricărui sinod ecumenic din trecut în sensul că ar putea să îi anuleze hotărârile dogmatice, omul "merge" pe linia vatican II. Nu doar că papa nu are dreptul să anuleze cu toată "infailibilitatea" lui deciziile dogmatice ale vreunui sinod ecumenic, dar trebuie să facă ascultare de ele, iar definirile sau lămuririle se fac în sensul dezvoltării sau al aprofundării, al lămuririi dogmelor deja existente, adică nu este vorba despre nici o anulare. Dar el face ascultare ... și se mai și ia în serios, și mai și vorbește la plural de parcă ar mai reprezenta pe cineva. Domnul merge pe linia Vatican II pentru că încă nu a apărut un papă care să anuleze și Vatican II ... ce "consecvență", ce "coerență" ...
Reply With Quote
  #24  
Vechi 03.08.2012, 20:06:41
Decebal Decebal is offline
Banned
 
Data înregistrării: 19.07.2012
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.651
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir
Iarăși: întorceți-vă la textul biblic și analizați Sinodul de la Ierusalim, la care faceți referire. Veți observa că Sinodul urma să dezbată chestiunea iudeo-creștină. Petru și câțiva aliați (care erau în minoritate) susțineau că pentru a fi creștin trebuie mai întâi să fii evreu. Ceilalți (care formau majoritatea) susțineau că Legea Nouă înlocuiește Legea Veche. Pe cale supranaturală, lui Petru i s-a relevat adevărul. Drept urmare, Petru retractând eroarea teologică, Sinodul nici nu a mai dezbătut problema pentru care se întrunise, ci au vorbit de altele, că tot erau împreună: dacă să mănânce mâncare de porc etc. Observați deci că: 1) Petru este personajul pivotal în toată chestiunea și că 2) Duhul Sfânt este cel Care îl îndreaptă pe primul Papă. Tot așa este și astăzi, cu al 266 urmaș al Sf Petru.
Relatarea nu este chiar cea exactă, însă într-adevăr așa este, Petru este cel care a primit acea descoperire pe care a interpretat-o spunând că harul mântuirii nu este doar pentru iudei ci și pentru neamuri.

Însă aș vrea să știu cum i s-a descoperit Sfântului Ioan că Hristos este Logosul lui Dumnezeu și practic taina Sfintei Treimi? Cum i s-a descoperit Sfântului Ioan rugăciunea arhierească a lui Christos cuprinsă acum în cap. 17 și care nu este menționată de nici o altă sursă? Cum i s-a descoperit Sfântului Pavel că Hristos este Capul Bisericii? Cum i s-a descoperit Sfântului Pavel că el era destinat să fie apostol pentru neamuri? Și lista poate continua.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 23.08.2012, 18:55:34
Decebal Decebal is offline
Banned
 
Data înregistrării: 19.07.2012
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.651
Implicit

Pe scurt cum contrazice așa zisul primat papal constituția Bisericii crezând catolicii că numai un episcop poate să fie predicator universal al Bisericii. Papalitatea se bazează pe așa zisa tradiție a sfântului Petru însă problema care apare în sânul Bisericii este aceea că nu doar apostolul Petru era considerat de predicator al Bisericii. Ceilalți apostoli care au scris și ne-a rămas, cum sunt Ioan sau Pavel și ei au fost și au rămas până în ziua de azi păstori universali ai Bisericii chiar dacă Petru avea o anumită întâietate sau o anumită formă de primat între ceilalți. Însă primatul apostolului Petru nu implică faptul că învățătura altor sau celorlalți apostoli nu ar fi o învățătură universală a Bisericii și prin urmare acei apostoli, spre exemplu Ioan sau Pavel, sunt și ei, nu doar Petru, învățători universali ai Bisericii. Iar acest lucru se bazează pe faptul că învățătura creștină este una universală, pentru toți creștinii adică, și, în virtutea universalității doctrinei sau a propovăduirii inspirată de Sfântul Spirit, înșiși purtătorii acestei doctrine revelate de Sfântul Spirit sunt și devin pastori universali ai Bisericii. Dovadă este că Biserica lui Christos se bazează, în primul rând, pe un Nou Testament care cuprinde mai multe cărți scrise, sub inspirația Sfântului Spirit, de Ioan, Petru, Pavel, Iuda, Iacob, Matei, Luca, Marcu, pe lângă acestea fiind inclusă și Epistola către Evrei a cărei paternitate nu este foarte bine definită. Cine își poate închipui că Biserica Universală se bazează exlusiv pe cele două epistole care ne-au rămas de la apostolul Petru; după cum bine vedem, scrierile lui Petru sunt, ca să zic așa, în minoritate raportat la întreg canonul Noului Legământ, și însuși faptul că Biserica are un canon în care sunt cuprinse mai multe cărți inspirate de Sfântul Spirit și care nu au fost scrise exclusiv de apostolul Petru, ne arată și ne dovedește valoarea universală a învățăturilor celorlalți scriitori inspirați de Sfântul Spirit, și în mod implicit, caracterul acelor scriitori de păstori universali ai Bisericii, caracterul de universalitate derivând din caracterul inspirat de Dumnezeu al învățăturilor cuprinse în scrierile canonice. Prin urmare realitatea ne dovedește cu asupra de măsură că primatul Sfântului Petru în cadrul Bisericii primare nu îi exclude pe ceilalți purtători ai Sfântului Spirit, sub inspirația Acestuia, de la caracterul de păstori universali sau dascăli universali ai Bisericii. Universalitatea învățăturii sau a doctrinei se bazează așadar pe inspirația și călăuzirea Sfântului Spirit și în baza acesteia orice apostol, nu doar Petru, este dascăl universal al Bisericii.

Tot așa existența succesorului sfântului Petru nu implică și nu înseamnă că alți episcopi nu sunt sau nu pot fi păstori sau dascăli universali ai Bisericii lui Christos. Având în vedere că universalitatea învățăturii derivă din inspirația sau călăuzirea Sfântului Spirit, orice episcop sau chiar orice sfânt ales de Dumnezeu care grăiește învățătură sub inspirația sau călăuzirea Sfântului Spirit acționează pe post de dascăl universal al Bisericii, cu alte cuvinte implicând faptul că, așa cum Petru deși întâiul nu era singurul dascăl universal al Bisericii, pentru că Sfântul Spirit nu a fost făgăduit unui singur om, succesorul lui Petru nu este și nu poate fi singur sau singurul dascăl universal al Bisericii atâta vreme cât există și alți episcopi sau sfinți călăuziți de Sfântul Spirit la tot adevărul așa cum a făgăduit Însuși Christos.

Pe de altă parte, primatul petrin și mai apoi papal, înțeles în sensul că Petru ar fi fost singura piatră de temelie a Bisericii lui Christos, este infirmat de Apocalipsa 21, 14 unde se vorbește foarte clar de cele 12 pietre de temelie ale Noului Ierusalim purtând cele 12 nume ale apostolilor lui Christos. Astfel când se definește caracterul apostolic al Bisericii, așa cum este și în Crez, acest caracter apostolic sau întemeiere apostolică nu se referă exclusiv la apostolul Petru și la apostolatul său, ci la întreaga adunare apostolică, la comuniunea apostolică în Sfântul Spirit sub autoritatea dumnezeiască a Capului Bisericii Universale, Iisus Christos, comuniune din care și Petru, ca întâi, făcea parte.
Reply With Quote
  #26  
Vechi 23.08.2012, 18:57:06
Decebal Decebal is offline
Banned
 
Data înregistrării: 19.07.2012
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.651
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Grigorie Vezi mesajul
Daca judecam dupa canoanele date la Conciliul I Vatican (1870-1871), ortodocsii intra in categoria celor dati anatemei. Iata canoanele:

"1. Daca va spune cineva ca Fericitul Apostol Petru nu a fost asezat de catre Domnul nostru Isus Hristos ca print al tuturor apostolilor si capetenie vazuta a intregii Biserici luptatoare, sau sa nu fi primit direct si nemijlocit de la Acelasi Isus Hristos Domnul nostru un real si legitim primat in detinerea autoritatii, ci numai un primat onorific, sa fie anatema!

2. Daca va spune cineva ca Fericitul Petru nu are primatul asupra intregii Biserici, atat el cat si succesorii sai, bazata pe ceea ce a stabilit Domnul nostru Isus Hristos, adica in ordinea dreptului divin, sau ca Intaistatatorul Scaunului de la Roma nu este succesorul Fericitului Petru, sa fie anatema!

3. Daca va spune cineva ca Intaistatatorul Scaunului de la Roma are doar atributii de supraveghere sau de conducere si nu de deplina si suprema autoritate jurisdictionala asupra intregii Biserici universale, nu doar in chestiuni care se refera la credinta si morala, ci si in cele ce privesc disciplina si conducerea Bisericii extinse in intreaga lume, sau ca ii revin doar partile de maxima importanta, neavand insa plenitudinea autoritatii superioare, sau ca aceasta autoritate nu este efectiva si directa, asupra tuturor Bisericilor si a fiecarei Biserici in parte, precum si a tuturor pastorilor si pastoritilor, sa fie anatema!

4. Fideli traditiei mostenite de la inceputurile credintei crestine, invatam si decidem ca dogma de fata apartine adevarurilor Revelatiei divine. Atunci când se pronunță ex cathedra, adică atunci cand se afla in exercitiul magisteriului său de pastor si dascăl al tuturor creștinilor, in virtutea autoritatii sale apostolice supreme, cand stabileste o invatatura de credinta sau de morala, obligatorie pentru intreaga Biserica, Intaistatatorul Scaunului de la Roma o face cu ajutorul lui Dumnezeu, fagaduit Fericitului Petru, prin acea infailibilitate pe care Fericitul Rascumparator a binevoit sa o atribuie Bisericii Sale in privinta stabilirii invataturilor de credinta si de morala, prin aceasta fiind atribuite Sacerdotului de la Roma, nu pe baza consimtamantului Bisericii, si ca acestea nu pot fi modificate. Cine va indrazni sa se ridice impotriva hotararii noastre, sa fie anatema!"
Ce mi se pare mie criticabil în dogmele romano-catolice este această viziune asupra Sfântului Apostol Petru de șef suprem în materie de credință, pentru că papa de la Vatican este considerat succesorul lui Petru, viziune care mi se pare că este în neconformitate cu adevărul, și spun asta în baza a existenței multor învățături ale apostolilor, alții decât Petru, care au fost păstrate și respectate cu sfințenie încă din perioada primară a Bisericii, și cu privire la care nu avem nici un indiciu că erau predicate și acceptate exclusiv pe temeiul unei aprobări oficiale date de "stăpânul suprem și absolut" al apostolilor și al Bisericii, Sfântul Petru. Nu consider că exista vreun spirit schismatic și nici nu încurajez schismatismul de Biserică, dar sunt atâtea învățături de credință pe care nu le avem exclusiv de la Petru, iar unele nici măcar nu se află în epistolele rămase de la el, dar care au fost crezute și acceptate de diferite biserici locale, iar mai apoi de întreaga Biserică în virtutea apostolicității lor, și nu neapărat în virtutea faptului că și-ar fi dat Petru apostolul aprobarea pentru autoritatea lor în materie de credință. În baza acestor considerații nu cred că se poate susține conceptul de supremație și absolutism în materie de credință al vreunui episcop, considerând că papa este succesorul lui Petru și că în general episcopii sunt succesorii apostolilor, pentru că nu cred că Petru avea o astfel de superioritate absolută în materie de credință între apostolii lui Christos. Avem destulă învățătură de credință de origine apostolică, cuprinsă mai apoi în canonul sfintelor scripturi ale noului legământ, asupra cărora nu se pretinde de nimeni, de nici un apostol, de nici un evanghelist că și-ar fi dat Petru aprobarea și că fără aprobarea lui exclusivă și explicită nici o carte de învățături revelate de Dumnezeu nu ar fi putut să apară; ba dimpotrivă lucrurile mi se par exact împotriva a ceea ce cred romano-catolicii, iar dacă ne gândim la Cartea Apocalipsei, care este o Revelație dată direct de Dumnezeu apostolului Ioan, fără a îi cere intermedierea și permisiunea apostolului Petru, lucrurile merg în direcția pe care eu o cred. Altfel spus, atâta timp cât Petru nu avea vreo autoritate supremă și absolută în materie de credință, așa cum ne sugerează romano-catolicii în "dogmele" lor că ar fi avut, tot așa nu cred că succesorul lui, fie el și papa al Vaticanului, nu are această supremație absolută, această autoritate supremă în materie de credință în fața celorlalți episcopi chiar și dacă el ar fi sau este primatul sau întâiul în Biserică.
Reply With Quote
  #27  
Vechi 10.10.2012, 08:49:40
Decebal Decebal is offline
Banned
 
Data înregistrării: 19.07.2012
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.651
Implicit

O altă basnă din repertoriul papismului este aceea cum că papa nu poate fi judecat de nimeni, ca și cum Petru nu ar fi fost judecat de nimeni. Această poziție, această idee papistă este însă contrazisă de Sfânta Scriptură, care la Epistola către Galateni a Sf. Pavel ne arată clar înfruntarea pe care Pavel i-o aduce lui Petru și anume pentru că, potrivit cuvintelor apostolului Pavel, "Petru nu călca drept, potrivit adevărului evangheliei":

Iar când Chefa a venit în Antiohia, pe față i-am stat împotrivă, căci era vrednic de înfruntare. Căci înainte de a veni unii de la Iacov, el mânca cu cei dintre neamuri; dar când au venit ei, se ferea și se osebea, temându-se de cei din tăierea împrejur. Și, împreună cu el, s-au fățărnicit și ceilalți iudei, încât și Barnaba a fost atras în fățărnicia lor. Dar când am văzut că ei nu calcă drept, după adevărul Evangheliei, am zis lui Chefa, înaintea tuturor: Dacă tu, care ești iudeu, trăiești ca păgânii și nu ca iudeii, de ce silești pe păgâni să trăiască ca iudeii? (Galateni 2, 11-14)

Se vede deasemenea din comportamentul apostolului Pavel față de Petru, sau Chifa, că Pavel nu are nici un fel de raportare ca de la slugă la stăpân, sau ca de la inferior la superior, și cu siguranță această atitudine de îndrăzneală nu poate fi pusă pe obrăznicia lui Pavel, mai ales în contextul ipotezei papiste că Petru ar fi fost superiorul lui. Cu siguranță un simplu soldat nu și-ar permite să își înfrunte generalul, dar vedem o total altă poziție la Pavel care își permite să îl înfrunte pe Petru atunci când acesta calcă strâmb, pe lângă adevărul evangheliei. De unde deci pretenția papilor de a nu fi ei judecați de nimeni, nici măcar atunci când greșesc? Cu siguranță un astfel de papă nu este și nu poate fi succesor al apostolului Petru!

După opinia papiștilor, Biserica lui Hristos este de fapt petrină, fiind fundamentată doar pe Petru, și mai apoi durând pe "succesorul" lui, papa, însă și această poziție este contrazisă de numeroase mărturii ale Bibliei care arată că apostolicitatea Bisericii nu înseamnă "petrinitatea" ei, Biserica fiind întemeiată pe apostoli, iar nu pe unul singur, după cum s-a mai văzut în citatele pe care le-am adus, piatra din capul unghiului fiind Însuși Hristos Iisus. Basna papistă este contrazisă și de apostolul Pavel care spune clar că Biserica este a lui Hristos, că Hristos nu S-a împărțit, că biserica nu este a lui Petru, sau a lui Pavel, sau a lui Apollo. La papiști însă Biserica este petrină, iar Hristos S-a împărțit. Chiar și Crezul ne confirmă că Biserica lui Hristos este apostolică, nu exclusiv petrină, fiind fundamentată pe apostoli iar nu pe unul singur, așa cum fabulează eretic papiștii.
Reply With Quote
  #28  
Vechi 10.10.2012, 12:10:39
Cornel Urs's Avatar
Cornel Urs Cornel Urs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.05.2012
Locație: Miercurea Ciuc - Harghita
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.621
Implicit

dar chiar si denumirea asta, de "papa", este demonica, nimeni niciodata nu i s-a adresat apostolului Petru cu acest apelativ, de "papa".
Reply With Quote
  #29  
Vechi 06.01.2013, 22:26:39
Decebal Decebal is offline
Banned
 
Data înregistrării: 19.07.2012
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.651
Implicit

O altă bază mincinoasă a papismului constă în revendicarea pentru papalitate a unei stăpâniri universale, care nu se răsfrânge nici măcar asupra tuturor catolicilor și nici măcar asupra tuturor creștinilor, ci chiar și asupra altora prin așa numita deținere a celor două spade ale puterii de către papalitate, anume spada puterii religioase și spada puterii temporale sau seculare sau politice. Fără îndoială că puterea spirituală este într-un anume sens superioară puterii temporale, însă eroarea și pretenția tendențioasă a papismului este aceea că, și în situația în care am accepta că Petru a primit un oficiu de conducere a întregii Biserici a lui Hristos direct de la Hristos prin învestire divină, papalitatea pretinde că Petru apostolul ar fi primit mai mult decât stăpânirea Bisericii lui Hristos, mai mult decât să păstorească "oile și mielușeii" lui Hristos. Papalitatea romană însă, mânată de duhul imperialismului roman, pretinzând că are puterea nu doar asupra Bisericii, ci și asupra politicului, își extinde pretențiile de stăpânire asupra tuturor celor care intră sub stăpânirea unei anumite forțe politice, spre exemplu a unui împărat sau a unui rege, etc, prin urmare implicit asupra celor care nu fac parte din Biserică însă fac parte dintr-un imperiu, un regat, o țară sub obediența papalității. Astfel papalitatea romană extinde păstorirea dincolo de cea conferită de Hristos lui Petru, anume dincolo de cei care fac parte din Biserica lui Hristos, deși, chiar și acceptând ipotetic ceea ce am menționat mai sus, Hristos i-a spus lui Petru: "Paște oile Mele! Paște mielușeii Mei!", adică s-a referit evident și clar la cei care fac parte din Biserica lui Hristos. Hristos nu a oferit lui Petru o păstorire mai mare decât aceea asupra Bisericii, deși Petru nu poate fi considerat și nici nu a fost singurul păstor al Bisericii, însă papalitatea și-a pretins și, atunci când a putut și-a și luat, o putere mai mare decât aceea conferită de Hristos, pretinzând că ar avea nu se știe ce "drepturi și legitimități divine ori de origine divină". Cel puțin asta este ceea ce s-a transmis prin Scripturile Noului Legământ și prin Evanghelia după Ioan, însă probabil că papismul deține și o altă evanghelie adevărată sau alte evanghelii adevărate pe undeva prin subteranele Vaticanului și încă nu a binevoit să ne-o facă și nouă descoperită. De altfel, nu avem nici o înregistrare în cartea Faptelor, ori în vreo Evanghelie, ori în vreo Epistolă cum că Apostolul Petru ar fi pretins mai mult decât i s-a dat ori că ar fi pretins că el este stăpânitorul legitim de drept divin al Imperiului Roman, ori al altei împărății lumești. Dacă eu sunt acela care se înșeală rog pe oricine crede că are ceva de spus să îmi arate cu argumente că greșesc și unde este greșeala.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Vizita papala in 2013 ? Mihnea Dragomir Biserica Romano-Catolica 92 13.09.2012 21:04:03
Iarasi despre infailibilitatea papala leloup Biserica Romano-Catolica 397 06.02.2009 19:37:50