Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #71  
Vechi 10.02.2013, 01:01:20
Andra_07 Andra_07 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.09.2012
Religia: Ortodox
Mesaje: 214
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mena59 Vezi mesajul
Sigur ca nu se poate generaliza. Dar este un scenariu foarte des intalnit. Si tocmai de aceea trebuie prudenta in aceste situatii. Si nu numai in astfel de situatii.
Pe de alta parte tinerii vad lucrurile altfel, si, poate, e mai bine asa, caci nu s-ar mai marita si insura nimeni.
Sigur ca noi femeile avem dreptul sa alegem. Dar dintre cei care ni se ofera. Parerea mea e ca nu se face ca o fata sa faca primul pas.. Stiu ca e o conceptie invechita dar si eu sunt veche :). Nu pot gandi altfel.
Ideia cu ograda si cautatul in afara nu am inteles-o…
M-am referit la faptul ca intai este mai precaut sa cauti in jurul tau perechea potrivita. Printre prieteni, vechi colegi de scoala, colegi de serviciu etc. Printre oamenii care deja i-am vazut cum se comporta in anumite situatii. Daca niciunul nu este pe placul nostru, putem sa incepem a cauta si printre straini.
Mie mi se pare mai sigur asa. Bineinteles, nici dragostea la prima vedere nu e exclusa.
Reply With Quote
  #72  
Vechi 10.02.2013, 01:19:55
Mena59 Mena59 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 20.11.2012
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 362
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Andra_07 Vezi mesajul
M-am referit la faptul ca intai este mai precaut sa cauti in jurul tau perechea potrivita. Printre prieteni, vechi colegi de scoala, colegi de serviciu etc. Printre oamenii care deja i-am vazut cum se comporta in anumite situatii. Daca niciunul nu este pe placul nostru, putem sa incepem a cauta si printre straini.
Mie mi se pare mai sigur asa. Bineinteles, nici dragostea la prima vedere nu e exclusa.
Am inteles.
Dar uite ca nici de data asta nu suntem de aceeasi parere. Diferenta de varsta=diferenta de gandire, ce sa-i faci...
Eu as zice ca nu-i nevoie ca o fata sa caute ci sa astepte cuminte, la locul ei, ca perechea potrivita s-o caute si s-o gaseasca.
Reply With Quote
  #73  
Vechi 10.02.2013, 02:56:05
simona_fidela simona_fidela is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.07.2010
Locație: Guildford
Religia: Ortodox
Mesaje: 86
Implicit

Ai dreptate, Andra_07. Imi place cum gandesti vis a vis de subiectul acesta. Normal ca e mai sigur sa studiezi mai intai oamenii pe care ii cunosti deja si stii ce le poate capul decat pe unul necunoscut pe care il vezi in te miri ce loc/ipostaza/situatie.
Citat:
În prealabil postat de Andra_07 Vezi mesajul
M-am referit la faptul ca intai este mai precaut sa cauti in jurul tau perechea potrivita. Printre prieteni, vechi colegi de scoala, colegi de serviciu etc. Printre oamenii care deja i-am vazut cum se comporta in anumite situatii. Daca niciunul nu este pe placul nostru, putem sa incepem a cauta si printre straini.
Mie mi se pare mai sigur asa. Bineinteles, nici dragostea la prima vedere nu e exclusa.
Reply With Quote
  #74  
Vechi 10.02.2013, 03:02:35
simona_fidela simona_fidela is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.07.2010
Locație: Guildford
Religia: Ortodox
Mesaje: 86
Implicit

De acord ca fata sa astepte. Dar nu sunt de acord cu suspiciunile dumneavoastra vis a vis de coordonatorul meu. Daca e sa fac o paralela, daca el e dubios ca e necasatorit la 38 de ani si eu sunt dubioasa, nu-i asa? Ca nici eu la 28 de ani nu mai sunt chiar asa de tanara, mai ales daca ma compar cu fete maritate de 22-24 de ani. Si scuzati-ma, dar sa insinuati despre cineva ca este batran la 38 de ani mi se pare deja prea de tot...Vorbind la modul general, ce conteaza asa mult 10 ani? Ce asa mare diferenta de gandire? Ok, sunt de acord ca unul ca el e mai matur ca mine, dar nu e asta si ideea (ca barbatul sa fie ceva mai matur decat femeia)? Apoi, o femeie de 28 de ani si un barbat de 38 se poate spune ca pot avea aproximativ aceleasi dorinte de la viata: casatorie, copii, succes profesional. Nu am 20 de ani ca sa ziceti ca imi doresc facultate, iar el familie si copii. 10 ani diferenta nu-s ca 20. Doar nu vreti sa spuneti ca el la 38 e ca tata la 54. Daca ati avea aproximativ varsta mea, v-as intelege acuzatiile astea, dar fiind trecuta de 50, zau ca nu inteleg.

Citat:
În prealabil postat de Mena59 Vezi mesajul
Am inteles.
Dar uite ca nici de data asta nu suntem de aceeasi parere. Diferenta de varsta=diferenta de gandire, ce sa-i faci...
Eu as zice ca nu-i nevoie ca o fata sa caute ci sa astepte cuminte, la locul ei, ca perechea potrivita s-o caute si s-o gaseasca.
Reply With Quote
  #75  
Vechi 10.02.2013, 03:06:17
simona_fidela simona_fidela is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.07.2010
Locație: Guildford
Religia: Ortodox
Mesaje: 86
Implicit

Faza asta cu suspinele din dragoste asa imi suna de zici ca as avea 16 ani si inca nu ar fi cazul sa am o relatie, daramite casatorie. De zici ca la 28 de ani cati am inca nu e vremea potrivita pentru relatie/casatorie. Se pare ca dumneavoastra ma vedeti ca pe un copil ce mai trebuie sa copilareasca, nu sa iubeasca si sa fie iubit de o persoana de sex opus. Daca chiar vreti sa stiti, am avut deja parte de suferinta din dragoste, dupa cum am si scris in prima mea postare de la acest subiect.

Citat:
În prealabil postat de Mena59 Vezi mesajul
Sa fie cum o fi mai bine pentru tine, Simona! Pana una alta, ai de studiat, ai ce face si timpul tau e pretios. Sa nu-l risipesti. O sa vina si vremea suspinelor din dragoste si a lacrimilor de fericire. Toate la timpul lor. N-ai sa scapi :).
Cu Domnul inainte!
Reply With Quote
  #76  
Vechi 10.02.2013, 04:50:46
Karine Karine is offline
Member
 
Data înregistrării: 15.01.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 76
Implicit depinde

Am citit rapid prin topic si nu m-am lamurit:

-ce inseamna pt tine " a fi indragostit"?
- cum vine cu suferinta din dragoste la adulti?

Imi lasa un pic impresia ca ai vrea sa crezi ca esti matura (zici ca ai 28 de ani), dar poate matur de 38 de ani e chiar diferit. Sii mi se pare ca prea rationalizezi totul. Ai putea sa spui cam in ce domeniu iti faci doctoratul? Uneori un patern de gandire aplicat in studiile academice, il urmareste vrand nevrand pe cel ce abordeaza un subiect. Mintea ce gandeste analizeaza cam toate ipotezele posibile ("daca nu ma iubeste?").
Daca domnul profesor ar fi asa cum este, mai putin calitatile intelectuale, ai mai fi deschis topicul?

sa fii !
K.
__________________
ESTE
Reply With Quote
  #77  
Vechi 10.02.2013, 13:34:03
simona_fidela simona_fidela is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.07.2010
Locație: Guildford
Religia: Ortodox
Mesaje: 86
Implicit

Mai bine nu scriai nimic, nu crezi? Ai scris doar un mesaj inutil si rautacios.
Citat:
În prealabil postat de Karine Vezi mesajul
Am citit rapid prin topic si nu m-am lamurit:

-ce inseamna pt tine " a fi indragostit"?
- cum vine cu suferinta din dragoste la adulti?

Imi lasa un pic impresia ca ai vrea sa crezi ca esti matura (zici ca ai 28 de ani), dar poate matur de 38 de ani e chiar diferit. Sii mi se pare ca prea rationalizezi totul. Ai putea sa spui cam in ce domeniu iti faci doctoratul? Uneori un patern de gandire aplicat in studiile academice, il urmareste vrand nevrand pe cel ce abordeaza un subiect. Mintea ce gandeste analizeaza cam toate ipotezele posibile ("daca nu ma iubeste?").
Daca domnul profesor ar fi asa cum este, mai putin calitatile intelectuale, ai mai fi deschis topicul?

sa fii !
K.
Reply With Quote
  #78  
Vechi 10.02.2013, 13:41:38
Cornel Urs's Avatar
Cornel Urs Cornel Urs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.05.2012
Locație: Miercurea Ciuc - Harghita
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.621
Implicit

Citat:
În prealabil postat de simona_fidela Vezi mesajul
Nu am 20 de ani ca sa ziceti ca imi doresc facultate, iar el familie si copii. 10 ani diferenta nu-s ca 20. Doar nu vreti sa spuneti ca el la 38 e ca tata la 54. Daca ati avea aproximativ varsta mea, v-as intelege acuzatiile astea, dar fiind trecuta de 50, zau ca nu inteleg.
o diferenta pana la 10 ani, merge.
si oricum, domnul acela a fost ocupat cu studiile, cu universitatea, cand sa-si gaseasca si o consoarta pe masura sa?
Reply With Quote
  #79  
Vechi 10.02.2013, 14:26:29
Mena59 Mena59 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 20.11.2012
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 362
Implicit

Citat:
În prealabil postat de simona_fidela Vezi mesajul
Faza asta cu suspinele din dragoste asa imi suna de zici ca as avea 16 ani si inca nu ar fi cazul sa am o relatie, daramite casatorie. De zici ca la 28 de ani cati am inca nu e vremea potrivita pentru relatie/casatorie. Se pare ca dumneavoastra ma vedeti ca pe un copil ce mai trebuie sa copilareasca, nu sa iubeasca si sa fie iubit de o persoana de sex opus. Daca chiar vreti sa stiti, am avut deja parte de suferinta din dragoste, dupa cum am si scris in prima mea postare de la acest subiect.
Vad ca te-am cam suparat cu vorbele mele. Sa nu fii suparata. Nu am acuzat, nu am catalogat pe nimeni... Doar am lansat niste iporeze pe care le poti ignora. Sper ca nu am jignit prea tare.
Sa fii fericita! Pace si bucurie de la Dumnezeu!
Reply With Quote
  #80  
Vechi 10.02.2013, 16:29:25
Annyta
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Probabil sunt off-topic, dacă mă refer la problema ta, dacă însă mă refer doar la titlul topic-ului, nu trebuie să evităm iubirea, ci trebuie să iubim.
Nu mă pricep să spun mai multe, dar asta este porunca, nu? Să ne iubim unii pe alții... nu să iubim doar pe cei ce ne iubesc...
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare