Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Stiri, actualitati, anunturi
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 26.08.2008, 18:33:59
andreival andreival is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 14.08.2008
Mesaje: 8
Implicit

nu stiu cine este acest dorstor,dar e cam arogant.tot ne explica el cum e treaba cu legatul de catre arhierei,cu ascultarea de stareta,etc.din cate imi dau seama habar nu are despre ce e vorba.l-as sfatui sa se documenteze despre viata parintelui pantelimon,si dupa sa isi dea cu parerea.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 26.08.2008, 23:45:15
dorstor dorstor is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 08.12.2007
Mesaje: 357
Implicit

Poate sa nu stiu bine cine este acest parinte ,dar stiu bine dreptul canonic,sau cel putin am bunul simt sa-mi intemiez afirmatiile pe Nomocanonul ortodox,adica nu-mi permit sa inlociesc canoanele ecumenice cu parerile mele personale.Iar ca sa nu va mai par arogant ,cititi Regulile mari si mici ale Sfantului Vasile!Apoi...vorbim si ...despre aroganta!Ortodoxia nu se intemeiaza decat pe canonicitate;ce este in plus este erezie sau schisma!
Iar daca vreti sa stiti cinesunt intrati pe ,,agora-crestina'si imi veti vedea chipul la avatar.l-as fi postat si aici dar nu stiu cum!
Reply With Quote
  #13  
Vechi 26.08.2008, 23:56:55
dorstor dorstor is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 08.12.2007
Mesaje: 357
Implicit

Ancah,am afirmat eu ca parintele s-a opus mutarii?Parintele a procedat corect si s-a supus.Dar a venit unul pe forum care lanseaza acuzatii impotriva obstii care nu a vrut sa isi ramas bun si alte acuzatii grave aduse impotriva unor monahii care sunt ingeri in trup si nu pot fi acuzate de un oarecare frate!A venit unul care nu intelege ca pana si episcopul trebuie sa se supuna sinodului eparhial!Si a mai aparut unul care poate stie viata unui parinte dar o pune in acelasi cantr cu casnoanele celor 7 soboare ecumenice si i se pare ca ..se pricepe la aroganta gand chiar postarea lui este aroganta! Nu era mai simplu sa citeasca Pidalionul!
Reply With Quote
  #14  
Vechi 27.08.2008, 17:51:19
andreival andreival is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 14.08.2008
Mesaje: 8
Implicit

draga DORSTOR,nu ti se parea normal ca obstea,dar nu obstea ci macar o maicuta din 55 cate sunt in ghighiu sa vina si sa isi ia ramas bun de la parintele lor duhovnic,de la cel ce le-a fost povatuitor timp de 35 ani.nu le-a acuzat nimeni de nimic pe monahiile de acolo,ci doar zic ca e doar o chestie de onoare si bun simt.Nimic mai mult.ce mai trebuie sa stii tu,este faptul ca despre cazul parintelui pantelimon nu s-a discutat in cadrul sinodului eparhial{mitropolitan}ci doar in cadrul permanentei Arhiepiscopiei Bucurestilor.eu stiu o vorba vis-a-vis de cei care pun accentul atat de mult pe canoane:"TIPIC,TIPIC SI LA INIMA NIMIC".DAR POATE CA MA INSEL.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 27.08.2008, 18:52:18
ancah
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

dorstor, daca nu ai afirmat ca s-a opus mutarii, ce vrei atunci sa spui cu: "orice impotrivire a unui monah este o impotrivire a unui inger in trup" ? La cine se refera afirmatia ta, devreme ce parintele nu s-a opus?!?

Dar oare consideri ca ceilalti, vazand ce se intampla, trebuie sa ramana indiferenti? Uite, pe mine stramutarea unui batran de peste 80 de ani din locul lui m-a impresionat neplacut, caci stiu cat de greu le e batranilor sa fie mutati din cele obisnuite ale lor si sa se adapteze noilor locuri.
Poate ar trebui sa atenuam tonul, ocolind cuvinte ca "rusine" si "aroganta".
Dar, sigur, asta e doar parerea mea.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 27.08.2008, 20:00:12
BogdanF BogdanF is offline
Member
 
Data înregistrării: 20.07.2007
Mesaje: 89
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Laurentiu
Probabil ca aceasta vine si dupa ce Parintele Panteliomn a dat acel interviu in Fomula As despreParintele Arsenie Boca.
Ce interviu? Un link ceva?

Bogdan.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 27.08.2008, 20:39:48
ancah
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

http://www.arsenieboca.ro/parintele/marturii_parintele_art_4.html
Reply With Quote
  #18  
Vechi 27.08.2008, 22:45:39
dorstor dorstor is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 08.12.2007
Mesaje: 357
Implicit

Citat:
În prealabil postat de fratelemarin
Revin cu ultimile amanunte privind mutarea Parintelui Pantelimon de la Mrea Ghighiu, jud. Prahova la Mrea Turnu, jud. Prahova. Mutarea s-a facut fortat, exact ca in timpurile de trista amintire din anii 50. In noaptea de 19 spre 20 august i-au fost mutati stupii, fara a fi anuntat, iar dimineata a fost obligat sa elibereze chilia. In momentul inceperii mutarii, peste manastire s-a asternut o liniste de mormant. Maicutele s-au ascuns in chilii si nici una nu a indraznit sa ajute parintele pentru a se muta chiar daca ar fi urmat reprasalii din partea maicii starete Epraxia. Ma asteptam macar maicutele in varsta sa vina langa parintele Pantelimon in aceste clipe grele. Dar teama de a nu fi mutate din manastire (existand un precedent) a facut ca nici una din maici sa nu-si ia ramas bun de la Parintele Pantelimon - foarte trist. Smerit si rabdator ca un adevarat duhovnic, pe o caldura infernala, inpreuna cu cativa fii duhovnicesti care nu l-au parasit, Parintele Pantelimon, a muncit toata ziua punandu-si stupii intr-o oarecare ordine, ducandu-si ascultarea la bun sfarsit. La Mrea Turnu conditiile de vietuire sunt destul de precare pentru varsta dansului si va mai trece ceva timp pana cand Parintele Pantelimon va avea chilia sa (cativa fii duhovnicesti incearca sa-i construiasca o chilie din lemn). Sa ne rugam pentru Parintele Pantelimon care este un parinte imbunatatit, si al carui crez a fost si va ramane pastrarea Sintei Traditii a bisericii ortodoxe romane.

Doamne Ajuta !
La aceasta postare se refera comentariile mele.Si nu mi se pare normal ca un monah sau monahie sa nu faca ascultare indiferent de situatie!
Reply With Quote
  #19  
Vechi 27.08.2008, 22:49:19
ancah
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Dorstor, mai raspicat te rog: cine nu a facut ascultare in acest caz?
Reply With Quote
  #20  
Vechi 27.08.2008, 23:51:38
dorstor dorstor is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 08.12.2007
Mesaje: 357
Implicit

nu intelegi!?Parintle a facut ascultare iar maicile a facut ascultare, dar autorul postaii este suparat pt ca maicile au facut ascultare adica au facut corect!iar eu i-am explicat de ce nu trebuie sa critice pe maici pt ca ele au facut exact ce trebuie sa faca i nu ce ar fi dorit autorul aceleei postari safaca maicile!Eu apreciez obstea de acolo dar nu apreciez pe cel ce a postat!citeste singura si vezi!
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
apararea credintei in Rusia mihaiB Stiri, actualitati, anunturi 34 31.08.2012 09:21:32
Bloggeri, Ridicati-va In Apararea Sibillei! silverstar Generalitati 12 23.12.2008 22:52:16
Sfantul Pantelimon mirelat Diverse Sarbatori 9 01.12.2008 23:31:27
In apararea Parintelui Pantelimon fratelemarin Stiri, actualitati, anunturi 33 29.08.2008 16:11:53
Apel pentru apararea familiei alynna Stiri, actualitati, anunturi 2 19.05.2008 14:32:07