Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1761  
Vechi 14.08.2011, 01:53:32
the_Listener
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Adriana3 Vezi mesajul
Bine-nteles ca voi fi zambitoare, exact ca si Domnul Iisus pe care noi toti L-am rastignit cu pacatele noastre si cu toate astea o sa ne zambeasca tuturor celor care ne pocaim :)
cind sa incep sa te bat ? haide ca facem testul --- dar inainte scrii tu frumusel o hartie CA ESTI BUCUROASA ca esti batuta SI NU TE PLINGI DE NIMIC ca atunci cind cineva de la politie vine sa ma intrebe ce fac eu cu zambetul pe buze ii intind hartia semnata de tine in timp ce nu ma opresc din bataie ...
multa iubire
  #1762  
Vechi 14.08.2011, 02:07:00
Adriana3 Adriana3 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 12.01.2010
Locație: Turma Bunului Pastor
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.776
Implicit

Nu sunt bucuroasa ca bati oamenii pentru ca asta te trimite in Iad ci sunt bucuroasa cand te caiesti de cele facute si renunti la bataie urmand exemplul Domnului pentru ca asta iti deschide poarta Raiului :)

Sau poate te ajuta in intelegerea conceptului viata martirilor crestini ai primelor secole incepand cu apostolii. Sau poate crezi ca erau niste papa lapte care nu stiau manui o sabie? Sfantul Petru cu siguranta stia, dar a ascultat cuvantul Domnului si a renuntat la sabie murind martir si cu siguranta a zis ca si Domnul: "Tata iarta-i ca nu stiu ce fac". Iar rugaciunea dreptului multe poate dupa cum bine stim :)
  #1763  
Vechi 14.08.2011, 02:13:07
the_Listener
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Adriana3 Vezi mesajul
Nu sunt bucuroasa ca bati oamenii pentru ca asta te trimite in Iad ci sunt bucuroasa cand te caiesti de cele facute si renunti la bataie urmand exemplul Domnului pentru ca asta iti deschide poarta Raiului :)
:)
deloc ... TE BAT BINE si dupa ce ma plictisesc ma caiesc ,,,, si ajung in rai ... linga tine , unde daca mi se permite te mai bat vesnic ... ce zici esti de acord?
multa iubire
[quote=Adriana3;389020]

Citat:
În prealabil postat de Adriana3 Vezi mesajul
Sau poate te ajuta in intelegerea conceptului viata martirilor crestini ai primelor secole incepand cu apostolii. Sau poate crezi ca erau niste papa lapte care nu stiau manui o sabie? Sfantul Petru cu siguranta stia, dar a ascultat cuvantul Domnului si a renuntat la sabie murind martir si cu siguranta a zis ca si Domnul: "Tata iarta-i ca nu stiu ce fac". Iar rugaciunea dreptului multe poate dupa cum bine stim :)
tu ii jignesti pe martiri cind ii aduci in discutie ... in primul rind ERAU CRESTINI ORTODOCSI nu aveau EREZII CA ALE TALE

iara nu ai priceput nimic
SCOATEREA SABIEI DE CATRE PETRU pentru A IL APARA PE IISUS este IMPOTRIVA A CEEA CE ERA SCRIS SA SE IMPLINEASCA , SPUS DE PRoFETI INAINTE etc
. offff adriana chiar ca esti pe aratura rau
multa iubire
ps lui petru I S-A SPUS CUM VA MURI .... asadar putea sa scoate MII DE SABII ca se implinea
multa iubire
  #1764  
Vechi 14.08.2011, 02:39:14
Adriana3 Adriana3 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 12.01.2010
Locație: Turma Bunului Pastor
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.776
Implicit

In Rai nu ai cum sa continui cu bataia. Cu cainte dintr-astea prefacute nu ai cum sa ajungi asa departe.

Petru nu putea impiedica destinul Domnului daca era lasat sa casapeasca pe cativa. Ci sfarsea el casapit (cine scoate sabia de sabie va muri). Nu-i vorba ca in acel moment precis Domnul l-a impiedicat sa scoata sabia ci nu a mai scos-o niciodata de atunci incolo ci a intors obrazul mereu asa cum l-a invatat Domnul. Si la fel au facut toti martirii. Nu au pus de o razmerita insangerata cu sabii ci s-au lasat ucisi pentru numele Domnului.

Cat despre faptul ca nu aveau "erezii" este chiar foarte normal pentru ca "ereziile" de astazi era dreapta credinta de atunci
  #1765  
Vechi 14.08.2011, 02:46:42
the_Listener
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Adriana3 Vezi mesajul
In Rai nu ai cum sa continui cu bataia. Cu cainte dintr-astea prefacute nu ai cum sa ajungi asa departe.
saul A OMORIT IN NUMLE LUI IISUS ... si ia devenit apostol lui iisus ...nu cred ca ai priceput de ce , ca daca ai priceput TOT CE AI SPUS PINA ACUM cade
asadar daca te bat pe tine ajung departe ,,,,, si inca ma mai joc cu tine ... dar la final o sa pun concluzia si sa iti arat ca tu ar trebui nici sa nu deschizi gura ....dar te mai las ca sa ma distrez cit de sectara esti ]
multa iubire
Citat:
În prealabil postat de Adriana3 Vezi mesajul
Petru nu putea impiedica destinul Domnului daca era lasat sa casapeasca pe cativa. Ci sfarsea el casapit (cine scoate sabia de sabie va muri). Nu-i vorba ca in acel moment precis Domnul l-a impiedicat sa scoata sabia ci nu a mai scos-o niciodata de atunci incolo ci a intors obrazul mereu asa cum l-a invatat Domnul. Si la fel au facut toti martirii. Nu au pus de o razmerita insangerata cu sabii ci s-au lasat ucisi pentru numele Domnului.

Cat despre faptul ca nu aveau "erezii" este chiar foarte normal pentru ca "ereziile" de astazi era dreapta credinta de atunci
ERA APOSTOL . mare madrie sa spui despre tine ca esti ca el ... ha ha ha
sectara pina in maduva oaselor
multa iubire

Last edited by the_Listener; 14.08.2011 at 02:52:11.
  #1766  
Vechi 14.08.2011, 02:51:11
Adriana3 Adriana3 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 12.01.2010
Locație: Turma Bunului Pastor
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.776
Implicit

Saul nu ucidea in numele lui Hristos dimpotriva, dupa ce L-a cunoscut pe Hristos a incetat cu prigoana nevinovatilor. Si s-a cait apoi o viata pentru prigoana facuta in tineretile sale.

Cat despre faptul ca Petru era apostol, nu imi este chiar deloc piedica sa-L urmez si eu pe Domnul. Dimpotriva, cu cat mai multi, cu atat mai bine.
  #1767  
Vechi 14.08.2011, 02:56:24
the_Listener
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Adriana3 Vezi mesajul
Saul nu ucidea in numele lui Hristos dimpotriva, dupa ce L-a cunoscut pe Hristos a incetat cu prigoana nevinovatilor. Si s-a cait apoi o viata pentru prigoana facuta in tineretile sale.

Cat despre faptul ca Petru era apostol, nu imi este chiar deloc piedica sa-L urmez si eu pe Domnul. Dimpotriva, cu cat mai multi, cu atat mai bine.
LASA VRAJELILe.... DE CE A FOST ALES DE CATRE IISUS ? haide sectaro ca spuneai ca cei care ucid nu ajung in rai .... waw ... AU aJUNS APOSTOLI.... morrrrr de rasssssssssss

CUM A FACUT PETRU asa sa il urmezi pe domnul .... PETRU A FACUT BISERICA ... PREOTI ... CREDINCIOSI ..... nu preotese , ecumenisme , anglicanisme , catolicisme si alte timpenisme


multa iubire
  #1768  
Vechi 14.08.2011, 03:12:51
Adriana3 Adriana3 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 12.01.2010
Locație: Turma Bunului Pastor
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.776
Implicit

Toti oamenii ajung in Rai daca se lasa de cele rele, se caiesc si se hotarasc sa-i urmeze Domnului. Si cei mai mari talhari si criminali pot ajunge, vezi talharul de pe cruce, cel de-a dreapta. Care insa nu vor sa se caiasca, n-au cum ajunge in Rai, Botezul caintei fiind indispensabil pentru a ajunge langa Dumnezeu. Si este valabil nu numai pentru crima ci pentru orice actiune lipsita de iubire, oricat de mica ar fi ea. Fara desavarsirea Tatalui Ceresc nu se ajunge.

Cat despre preoti, toti suntem preotie imparateasca doar ca multi habar nu au, dar asta nu schimba realitatea. Nu vad nici un impediment in a-L urma pe Domnul ca femeie dimpotriva, barbatii nici cei chemati nu au avut puterea sa urce Golgota impreuna cu Domnul, cu exceptia unuia, in timp ce femei au fost atatea, si inca fara sa le cheme nimeni. Nu L-am vazut pe Domnul sa le alunge pe motiv ca n-ar fi fost chemate ci nazbatia asta doar omul este in stare sa o faca. Domnul dimpotriva, a apreciat curajul femeilor asa ca s-a aratat lor mai intai. Iar faptul ca mai apoi Ap. Pavel a spus ca Domnul s-a aratat prima data apostolilor dupa inviere, nu schimba realitatea. Interesant ca Martorii lui Iehova inteleg prin acest "apostolilor" din discursul Ap. Pavel atat barbatii cat si femeile ce L-au urmat pe Domnul :)
In rest, ce sa-i faci, cand suntem legati unii de alti cu lanturi, ritmul de mers este dat de cei mai inceti, ca daca ar fi fost dat de femei, multi ramaneau de caruta, n-ar fi tinut pasul :)))

Last edited by Adriana3; 14.08.2011 at 03:18:54.
  #1769  
Vechi 14.08.2011, 03:25:56
the_Listener
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Adriana3 Vezi mesajul
Toti oamenii ajung in Rai daca se lasa de cele rele, se caiesc si se hotarasc sa-i urmeze Domnului. Si cei mai mari talhari si criminali pot ajunge, vezi talharul de pe cruce, cel de-a dreapta. Care insa nu vor sa se caiasca, n-au cum ajunge in Rai, Botezul caintei fiind indispensabil pentru a ajunge langa Dumnezeu. Si este valabil nu numai pentru crima ci pentru orice actiune lipsita de iubire, oricat de mica ar fi ea. Fara desavarsirea Tatalui Ceresc nu se ajunge.

Cat despre preoti, toti suntem preotie imparateasca doar ca multi habar nu au, dar asta nu schimba realitatea. Nu vad nici un impediment in a-L urma pe Domnul ca femeie dimpotriva, barbatii nici cei chemati nu au avut puterea sa urce Golgota impreuna cu Domnul, cu exceptia unuia, in timp ce femei au fost atatea, si inca fara sa le cheme nimeni. Nu L-am vazut pe Domnul sa le alunge pe motiv ca n-ar fi fost chemate ci nazbatia asta doar omul este in stare sa o faca. Domnul dimpotriva, a apreciat curajul femeilor asa ca s-a aratat lor mai intai. Iar faptul ca mai apoi Ap. Pavel a spus ca Domnul s-a aratat prima data apostolilor dupa inviere, nu schimba realitatea. Interesant ca Martorii lui Iehova inteleg prin acest "apostolilor" din discursul Ap. Pavel atat barbatii cat si femeile ce L-au urmat pe Domnul :)
In rest, ce sa-i faci, cand suntem legati unii de alti cu lanturi, ritmul de mers este dat de cei mai inceti, ca daca ar fi fost dat de femei, multi ramaneau de caruta, n-ar fi tinut pasul :)))
daca s/ar ingadui femei ca tine sa devina preotese in ortodoxie , eu as deveni satanist
multa iubire
ps ce bine ca nu a lasat DUMNEZEU femeia sa conduca lumea ca eram demult in apocalipsa si '' nu ar fi tinut pasul '' profetiile ....
si eva tot asa gindea cind a fost ispitita de diavol .. si stim cu toti ce s/a intimplat .... haide da/mi o replica cum ca nu eva a facut si a dres ca o sa cad pe jos ..... de rassssssssssss.... cred ca diavolul a apreciat curajul femeilor cind i s'a aratat evei ,,,, stia ca ea e puternica si a si demonstrat . ....ha ha ha ... am cazut din rai ....
multa iubire

Last edited by the_Listener; 14.08.2011 at 03:34:46.
  #1770  
Vechi 14.08.2011, 12:19:54
Adriana3 Adriana3 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 12.01.2010
Locație: Turma Bunului Pastor
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.776
Implicit

Mesaj aparut de doua ori :)

Last edited by Adriana3; 14.08.2011 at 12:32:28.
Subiect închis

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Nervul laringial si viclenia lui Richard Dawkins flying Teologie si Stiinta 88 23.09.2011 19:24:40
Minciuna si viclenia maria40 Generalitati 68 22.06.2011 23:13:56
Nu mai raspunde-ti sectantilor ionut stefan Secte si culte 146 15.03.2011 10:23:38