Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1871  
Vechi 16.08.2011, 11:47:19
Adriana3 Adriana3 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 12.01.2010
Locație: Turma Bunului Pastor
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.776
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioanna Vezi mesajul
Adriana, tu confunzi preotia slujitoare cu diaconatul femeilor :) Ma opresc aici, discutia e fara sens. Daca te simti un spirit evoluat si chiar crezi ca asta e vointa Domnului ca femeia sa fie preot slujtor, foarte bine si altii si-au asumat aceasta vocatie divina, deci poarta spre Adrianism e larg deschisa! Nu te obliga nimeni sa ramai in Ortodoxie, nici nu te alunga, tu iesi singura din ea.
Nu confund absolut nimic, altii au confundat batranii cu preotii. NIMENI nu mai jertfeste ceva pentru iertarea pacatelor de cand Domnul s-a sacrificat pe El insusi. Nici macar evreii care nu au legatura directa cu noi ca sa aiba motive sa renunte. Mai exista preotii levitici la evrei care sa jertfeasca in Templu? Templul nu mai exista si nici preotia levitica, pentru ca acum preot este Iisus si prin El, toti cei care il urmeaza pe el. Nu confund absolut nimic. Altii au confundat administrativul cu sacramentalul, ca atare Duhul Sfant s-a retras mult de la om.
  #1872  
Vechi 16.08.2011, 11:51:17
I.Calin's Avatar
I.Calin I.Calin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.08.2010
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 822
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Adriana3 Vezi mesajul
Dovada că nu ai dreptate este faptul că Domnul era evreu, iar noi suntem creștini, adică o sectă ieșită din iudaism. Dacă Domnul ar fi vrut să fie cum zici tu, eram toți acum evrei.
?!!?
Ai putea să argumentezi afirmația pe care am bolduit-o în textul tău?
Multă pace!
__________________
Mulțumescu-Ți Ție, Doamne, pentru toate, pentru fiecare zi și pentru moartea ce va veni, Te ascult, Doamne și nici măcar după ascultare, nu-mi da mie, ci numai după voia Ta, ajută-mi părtaș să fiu binecuvântărilor Tale, acum și întru împărăția Ta. Amin.
  #1873  
Vechi 16.08.2011, 11:53:22
Adriana3 Adriana3 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 12.01.2010
Locație: Turma Bunului Pastor
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.776
Implicit

Citat:
În prealabil postat de nutucutu Vezi mesajul
Am intrat acum pe un tarim care face parte exact din subiectul acestui topic: despre viclenia sectantilor. Dar dumneavoastra cum stiti ca Domnul va vrea preot? Nu are sens sa incepem o discutie interminabila despre cum perceptia mea aupra vointei Domnului e mai buna sau mai proasta decit a altora. Eu stiu citeva lucruri de baza:
1.Pentru lucrurile mari: nu am voie sa interpretez Biblia dupa bunul plac (asa ne-a spus sfintul apostol Petru) si atunci ma ghidez dupa ceea ce spune Biserica Catolica. Daca Biserica Catolica spune ca femeile nu trebuie sa fie preot, sint si eu de acord. Cind isi va schimba Biserica Catolica decizia, mi-o voi schimba si eu.
2. Pentru lucrurile mai mici, de zi cu zi, ascult de ceea ce-mi spune Domnul (Ioan 14.21):
21. Cel ce are poruncile Mele și le păzește, acela este care Mă iubește; iar cel ce Mă iubește pe Mine va fi iubit de Tatăl Meu și-l voi iubi și Eu și Mă voi arăta lui.

Deci, pentru viata de zi cu zi incerc sa respect poruncile Domnului acolo unde ma aflu: in fabrica, in familie sau la biserica; ce insemana asta? Sa-mi fac cit mai bine treaba ca angajata, ca sotie sau ca si crestina catolica.

Cu siguranta Domnul nu iubeste discriminarea. Dar cu siguranta Domnul iubeste ordinea si nu-I place anarhia. Daca a rinduit lucrurile intr-un anumit fel, trebuie sa ne supunem, asa cum s-a supus Domnul nostru Isus Cristos cind si-a luat crucea in spate. Ce s-ar intimpla daca toata lumea s-ar razvrati? Daca furnicile ar vrea sa faca miere, daca pasarile ar vrea sa fie paznicii curtii, daca, daca, daca... Toate aceste forme de a ne impune PROPRIA vointa nu sint decit forme de neascultare la rinduiala Domnului, asta e parerea mea.
Eu stiu ca pe toti ne vrea preoti, pe absolut toti. Si stiu ca nu El a vrut ca oamenii sa discrimineze in numele Lui in care nu mai exista barbat, femeie, sclav, stapan etc. Si stiu ca nu a dorit ca oamenii sa faramiteze Biserica si apoi fiecare in parte sa se creada favorizat. Si stiu ca nu dorestele luptele astea interne ci fiecare sa isi asume preotia si sa o duca mai departe la toti oamenii pamantului.
  #1874  
Vechi 16.08.2011, 11:59:46
the_Listener
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Adriana3 Vezi mesajul
Eu stiu ca pe toti ne vrea preoti, pe absolut toti. Si stiu ca nu El a vrut ca oamenii sa discrimineze in numele Lui in care nu mai exista barbat, femeie, sclav, stapan etc. Si stiu ca nu a dorit ca oamenii sa faramiteze Biserica si apoi fiecare in parte sa se creada favorizat. Si stiu ca nu dorestele luptele astea interne ci fiecare sa isi asume preotia si sa o duca mai departe la toti oamenii pamantului.
waw... cite stii ... si a vorbit cu tine personal de stii atitea?????
multa iubire
  #1875  
Vechi 16.08.2011, 12:03:13
Adriana3 Adriana3 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 12.01.2010
Locație: Turma Bunului Pastor
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.776
Implicit

Citat:
În prealabil postat de I.Calin Vezi mesajul
?!!?
Ai putea să argumentezi afirmația pe care am bolduit-o în textul tău?
Multă pace!
Cum sa nu, in primul rand este clar ca Iisus, Sfanta Fecioara, apostolii, ucenicii directi ai lui Iisus erau toti evrei, si toti au renuntat la datinile iudaismului ca atare erau in afara comunitatii evreiesti a timpului lor si dovada ca nici noi nu ne numim evrei si nu respectam datini evreiesti. Apoi, apare in Biblie un intelept evreu care ia cuvantul intr-o adunare care se intreba ce atitudine sa ia fata de aceasta secta aparuta. Iar inteleptul a spus ca au mai existat si in trecut secte desprinse din iudaism, si au disparut de la sine. Ca atare, daca nu-i de la Dumnezeu, va disparea, daca insa este de la Dumnezeu, luptand impotriva ei risca sa lupte impotriva lui Dumnezeu.
Dvs. ce credeti ca este o secta? Credeti ca neaparat cineva care crede gresit? Ei iata ca nu-i asa. Secta este cea care se desprinde din gruparea mama in care s-a nascut dar asta nu inseamna neaparat ca ar afirma neadevaruri. Crestinismul a aparut prin desprinderea unui grup de evrei din iudaism promovand ceea ce nu era prevazut prin prescriptiile conducatorilor religiosi ai acelor timpuri deci pentru ei erau o secta.
  #1876  
Vechi 16.08.2011, 12:12:08
the_Listener
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Adriana3 Vezi mesajul
Cum sa nu, in primul rand este clar ca Iisus, Sfanta Fecioara, apostolii, ucenicii directi ai lui Iisus erau toti evrei, si toti au renuntat la datinile iudaismului ca atare erau in afara comunitatii evreiesti a timpului lor si dovada ca nici noi nu ne numim evrei si nu respectam datini evreiesti. Apoi, apare in Biblie un intelept evreu care ia cuvantul intr-o adunare care se intreba ce atitudine sa ia fata de aceasta secta aparuta. Iar inteleptul a spus ca au mai existat si in trecut secte desprinse din iudaism, si au disparut de la sine. Ca atare, daca nu-i de la Dumnezeu, va disparea, daca insa este de la Dumnezeu, luptand impotriva ei risca sa lupte impotriva lui Dumnezeu.
Dvs. ce credeti ca este o secta? Credeti ca neaparat cineva care crede gresit? Ei iata ca nu-i asa. Secta este cea care se desprinde din gruparea mama in care s-a nascut dar asta nu inseamna neaparat ca ar afirma neadevaruri. Crestinismul a aparut prin desprinderea unui grup de evrei din iudaism promovand ceea ce nu era prevazut prin prescriptiile conducatorilor religiosi ai acelor timpuri deci pentru ei erau o secta.
gresit ... CAPUL este HRISTOS pe care PROFETII din vechiul testament l/au anuntat .... asadar '' secta '' de care vorbesti nu e secta ....
oare un orb poate sa isi dea cu parea despre lumina ?
multa iubire
ps sectaro esti confuza rau in toate
multa iubire
  #1877  
Vechi 16.08.2011, 12:28:12
Adriana3 Adriana3 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 12.01.2010
Locație: Turma Bunului Pastor
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.776
Implicit

CAPUL adventistilor, baptistilor etc este HRISTOS pe care il vestisera profetii, deci secta nu-i secta? Vezi ca ai scris cu manuta ta.

Iar profetii VT erau crestini?

Last edited by Adriana3; 16.08.2011 at 12:31:14.
  #1878  
Vechi 16.08.2011, 12:44:32
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Adriana3 Vezi mesajul
Iar profetii VT erau crestini?
Dreptii VT au trait prin anticipatie Legea harului, spre deosebire de ceilalti iudei. Imi place cum ne explici tu noua semnificatia jertfei lui Hristos, cum ne spui "acum preot este Iisus si prin El, toti cei care il urmeaza pe el" de parca am fi cu totii idioti :) Nu a negat nimeni ca n-am avea cu totii preotia harica, insa tu te incapatanezi sa o limitezi la preotia slujitoare, deci ai senzatia ca femeia e discriminata. Afirmatia crestinism=secta iudaica e de-a dreptul o ineptie, caci asta implica un caracter restrans, printre altele.

Last edited by ioanna; 16.08.2011 at 12:56:40.
  #1879  
Vechi 16.08.2011, 12:57:43
the_Listener
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Adriana3 Vezi mesajul
CAPUL adventistilor, baptistilor etc este HRISTOS pe care il vestisera profetii, deci secta nu-i secta? Vezi ca ai scris cu manuta ta.

Iar profetii VT erau crestini?
sectaro , am vorbit pe nivelul tau .....
ioan botezatorul ŽŽ a scazut ŽŽ ca iisus sa ŽŽ se ridice ŽŽ ... asadar iisus A IMPLINIT VECHIUL TESTAMENT , cu evrei cu tot si a dat NOUL TESTAMENT unde nu mai exista elin sau evreu ... ASADAR NU ARE CUM SA FIE SECTA .... dar nu ma gindeam ca ai sa pricepi astfel de subtilitati ,,,, de asta cind tu incepi sa vorbesti ma apuca rasul
ps porumbeii se inmultesc pe zi ce trece
multa iubire
cind un om termina o casa POATE face alta sa semene cu prima dar CU IMBUNATATIRI , sau e sectar ?
multa iubire

Last edited by the_Listener; 16.08.2011 at 13:06:17.
  #1880  
Vechi 16.08.2011, 13:21:59
Adriana3 Adriana3 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 12.01.2010
Locație: Turma Bunului Pastor
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.776
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioanna Vezi mesajul
Dreptii VT au trait prin anticipatie Legea harului, spre deosebire de ceilalti iudei. Imi place cum ne explici tu noua semnificatia jertfei lui Hristos, cum ne spui "acum preot este Iisus si prin El, toti cei care il urmeaza pe el" de parca am fi cu totii idioti :) Nu a negat nimeni ca n-am avea cu totii preotia harica, insa tu te incapatanezi sa o limitezi la preotia slujitoare, deci ai senzatia ca femeia e discriminata. Afirmatia crestinism=secta iudaica e de-a dreptul o ineptie, caci asta implica un caracter restrans, printre altele.
Deci tradus, raspunsul tau ar fi: dreptii VT au fost prin anticipatie crestini?

Cat despre preotia harica si slujitoare, tocmai aceasta diferentiere este o anomalie pentru ca slujirea o poate face numai cel cu Har iar la slujire sunt chemati absolut toti oamenii. De aceea toti sfintii ii slujesc Domnului in chip de preot.
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Nervul laringial si viclenia lui Richard Dawkins flying Teologie si Stiinta 88 23.09.2011 18:24:40
Minciuna si viclenia maria40 Generalitati 68 22.06.2011 22:13:56
Nu mai raspunde-ti sectantilor ionut stefan Secte si culte 146 15.03.2011 09:23:38