Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #261  
Vechi 19.01.2011, 12:34:20
AdrianAamz AdrianAamz is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.02.2010
Locație: Elada / Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 523
Implicit

Citat:
În prealabil postat de caty_deea Vezi mesajul
Iti pot confirma acest lucru.E vin fiert pt ca astfel iese alcoolul.Rezista si iarna acest must minune.Ce.i drept e bun cu apa minerala ca e natural,dar de aici pana la a spune ca Iisus a prefacut apa in must...sau ca la Cina cea de Taina tot must era in cupa....si eu am ramas socata cand mi.a zis asta colega mea adventista.E ca un fel de ROBBY BUBLLE SAMPANIE PT COPII
Colega adventista chiar citeste Biblia ? si chiar crede in ce scrie acolo ?
Daca da, atunci trebuie sa vada ca scrie foarte clar ca la nunta din Caana Galileii " nunul a gustat <b>apa care se facuse vin</b> ". VIN, nu must !!! Chiar si in saracacioasa limba ebraica, cele doua cuvinte, "vin" si "must" sunt definite de termeni diferiti, la fel ca si in greaca veche, Koine, in care s-a scris Evanghelia dupa Ioan.

Ebraica: vin = iain
must = asis, tirosh
(Regret ca nu pot scrie in alfabetul ebraic aici; s-ar fi vazut diferenta si din punct de vedere grafic.)

Deci, ce i-a spus ei seful adventist despre problema apei prefacute in Caana Galileii are prioritate fata de ce scrie in Biblie... Interesant lucru, la niste oameni care spun ca ei cred DOAR ce scrie in Biblie...

Ca o paranteza, am mai avut candva o discutie cu un neo-protestant care sustinea pe de o parte ca numai Biblia merita citita si crezuta, iar pe de alta parte ii dispretuia pe toti autorii cartilor biblice fiindca au murit , si mai sustinea ca Biblia a fost deformata si falsificata de la inceput... asa ca ceea ce conta pana la urma era doar parerea lui personala. E trist cand omul spune ca vrea sa faca dupa cuvantul Domnului, dar se pune pe sine mai presus decat Dumnezeu si decat oamenii cei sfinti ai Lui care "au grait fiind purtati de Duhul Sfant."

PS Eu nu dau citatul biblic insotit de cartea, capitolul si versetul respectiv, fiindca pana in secolul 13 Biblia nu a fost impartita pe capitole si versete. Toti credinciosii si teologii antichitatii crestine si medievale de pana atunci cunosteau Biblia mai duhovniceste astfel. Astazi, exista o cunoastere axata pe cifre, ca la negustori: capitolul X, versetul Y...

Impartirea a dus, ce-i drept, la o mai buna sistematizare si la o mai buna lucrare cu textul; dar pe de alta parte, a dus la faramitare spirituala, apoi la faramitare din toate punctele de vedere. Asa se face ca s-a ajuns ca doctrinele grupurilor de factura crestina de dupa reforma protestanta sa se bazeze doar pe cate o idee desprinsa din anumite versete, izolate de contextul general. Si s-a mai ajuns, iata, la negarea realitatilor lui Hristos in favoarea simbolismelor atat de dragi omului secolelor 20 si 21.
Trupul si Sangele Domnului, despre care am scris in seria intitulata "Probleme" nu sunt simboluri, ci realitati...
Altfel, daca am consuma doar simboluri, iar nu realitati, atunci si mantuirea e doar simbolica, nu reala.
  #262  
Vechi 19.01.2011, 15:18:04
Iosif77 Iosif77 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 10.01.2011
Mesaje: 183
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Silencer Vezi mesajul
Iosif, nu ai raspuns la intreabrea lui nutucutu

"Am vazut ca pe un alt topic spuneati cum va marturisiti dumneavoastra. V-as intreba: de ce le-o fi lasat Isus apostolilor urmatoarele cuvinte:
21. Și Iisus le-a zis iarăși: Pace vouă! Precum M-a trimis pe Mine Tatăl, vă trimit și Eu pe voi.
22. Și zicând acestea, a suflat asupra lor și le-a zis: Luați Duh Sfânt;
23. Cărora veți ierta păcatele, le vor fi iertate și cărora le veți ține, vor fi ținute."
Nu am un raspuns satisfacator pentru intrebare.
Am doua explicatii dar ele nu sunt suficient de consistente.

Oricum, intrebarea era si cam offtopic, nu?
  #263  
Vechi 19.01.2011, 15:43:47
delia31's Avatar
delia31 delia31 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.742
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AdrianAamz Vezi mesajul
Milioane de probleme aici, ca in orice discutie pe tema credintei.

Una din ele: predicarea crestinismului la crestinii considerati "necrestini".
Dar la miliardele de musulmani, buddhisti, hinduisti, shintoisti etc., de ce nu se duc zelosii neo-crestini sa il predice pe Hristos ?
Crestinii aprig persecutati din tarile islamice _ in care (inca mai) exista crestini _ nu apartin noilor miscari din ultimele 3 secole, ci confesiunilor mult mai vechi.
A lasa toate pentru Hristos _ avere, familie _ este remarcabil, dar a fi martir pentru Hristos este actul suprem de slujire a lui Dumnezeu.
Intreb doar din curiozitate statistica, iar nu cu sarcasm si ironie: exista martiri neo-protestanti in spatiile cu adevarat necrestine ?


si pe mine ma intereseaza raspunsul la intrebarea asta.
  #264  
Vechi 19.01.2011, 16:45:31
Iosif77 Iosif77 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 10.01.2011
Mesaje: 183
Implicit

Raspunsul este afirmativ.
Unii spun ca probabil in ultimul secol au fost mai multi crestini martiri decat in primele trei secole.
Multi dintre acesti martiri au fost crestini neoprotestanti.

Un site cu informatii in domeniu: http://www.compassdirect.org/

Last edited by Iosif77; 19.01.2011 at 16:47:42.
  #265  
Vechi 19.01.2011, 17:16:22
medusa medusa is offline
Banned
 
Data înregistrării: 11.12.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 324
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iosif77 Vezi mesajul
Raspunsul este afirmativ.
Unii spun ca probabil in ultimul secol au fost mai multi crestini martiri decat in primele trei secole.
Multi dintre acesti martiri au fost crestini neoprotestanti.

Un site cu informatii in domeniu: http://www.compassdirect.org/
neoprotestantii au fost din sec. 19 incoace, ce martiriu sa fie in cazul lor? cine i-a omorat?
  #266  
Vechi 19.01.2011, 17:27:09
Iosif77 Iosif77 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 10.01.2011
Mesaje: 183
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iosif77 Vezi mesajul
Unii spun ca probabil in ultimul secol au fost mai multi crestini martiri...
Multi dintre acesti martiri au fost crestini neoprotestanti.
Citat:
În prealabil postat de medusa Vezi mesajul
neoprotestantii au fost din sec. 19 incoace, ce martiriu sa fie in cazul lor? cine i-a omorat?
Am vorbit despre ultimul secol.
Neoprotestantii sunt prezenti masiv in evanghelizarea mondiala.
Au fost omorati de musulmani si de alti pagani carora neoprotestantii au incercat sa le vesteasca Evanghelia.

Last edited by Iosif77; 19.01.2011 at 17:32:16.
  #267  
Vechi 19.01.2011, 17:31:12
Danut7 Danut7 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.543
Implicit

Cine ii pune sa se dea la urs cu mana goala?
  #268  
Vechi 19.01.2011, 17:34:19
Iosif77 Iosif77 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 10.01.2011
Mesaje: 183
Implicit

Aceeasi Persoana care i-a pus si pe Apostoli sa "se dea la urs".
  #269  
Vechi 19.01.2011, 17:35:06
Danut7 Danut7 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.543
Implicit

nu exista decat un singur crestinism.. o singura Biserica.. un singur martiriu adevarat.. cel pentru credinta pravoslavnica
  #270  
Vechi 19.01.2011, 17:39:10
nutucutu nutucutu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.08.2010
Religia: Catolic
Mesaje: 1.138
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iosif77 Vezi mesajul
Iertati-ma dar nu voi intra in acest "Concurs de Laudarosenii".
Pentru mine acestea sint roadele pe care unele biserici le au, altele nu si care imi arata ca cu siguranta invatatura Bisericii Catolice nu e una gresita.

Citat:
În prealabil postat de Iosif77 Vezi mesajul
Imi amintiti de ateii care afirma cu nonsalanta: "Nu exista Dumnezeu!".
Puteti face afirmatia de mai sus doar dupa ce ati verificat pe fiecare din sutele de milioane de credinciosi neoprotestanti.
Am verificat roadele biseriii din care fac parte. Nu trebuie ca eu sa verific roadele protestantilor, pentru ca nici nu ma intereseaza.Cum biserica mea nu ma invata un lucru care sa contravina Sfintei Scripturi si are si roade, si cum chiar si voi afirmati ca crestinii catolici se pot mintui, eu nu mai am nevoie de confirmari. Roadele si confirmarile trebuie sa vi le cautati dumneavoastra insiva.Oricum ndumneavoastra neavind nici un exemplu de credincios care sa-si fi lasat casa, familie, avere ca sa-L urmeze pe Isus si atunci prefer sa-i urmez pe cei care chiar au facut asta. Chiar nu ma intereseaza ce fac protestantii/ neo protestantii, insa pe ei ii intereseaza ce fac eu, de vreme ce bat la usa mea.
Citat:
În prealabil postat de Iosif77 Vezi mesajul
Avertizarea este foarte serioasa si este repetata de multe ori.
Amagitorii sunt aceia care invata pe oameni invataturi pe care Isus si apostolii nu le-au invatat.
Oricine invata pe altii doctrine contrare Scripturii este un amagitor.

Acesta este unul dintre motivele pentru care Biblia trebuie citita.
Doar acolo sunt scrise invataturile lui Isus si ale apostolilor.
Intr-adevar, oricine ii invata pe altii lucruri contrare Sfintei Scripturi este un amagitor. Iata citeva versete din Biblie, interpretate de secte/culte neoprtotestante diferit fata de ceea ce este scris. Toate sint cuvintele lui Isus:
Matei 26.26:
26. Iar pe când mâncau ei, Iisus, luând pâine și binecuvântând, a frânt și, dând ucenicilor, a zis: Luați, mâncați, acesta este trupul Meu.
Ioan 20.22-23:
22. Și zicând acestea, a suflat asupra lor și le-a zis: Luați Duh Sfânt;
23. Cărora veți ierta păcatele, le vor fi iertate și cărora le veți ține, vor fi ținute.
Luca23.43:
43. Și Iisus i-a zis: Adevărat grăiesc ție, astăzi vei fi cu Mine în rai.

Mai sint si alte citate, din sfintii apostoli.
Roadele pe care nu le aveti si faptul ca pastorii dumneavoastra pun la indoiala cuvintele Lui Isus mie imi arata ca pastorii dumneavoastra sint amagitorii.

Last edited by nutucutu; 19.01.2011 at 17:43:19.
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Nervul laringial si viclenia lui Richard Dawkins flying Teologie si Stiinta 88 23.09.2011 18:24:40
Minciuna si viclenia maria40 Generalitati 68 22.06.2011 22:13:56
Nu mai raspunde-ti sectantilor ionut stefan Secte si culte 146 15.03.2011 09:23:38