Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #381  
Vechi 04.02.2011, 00:34:49
AdrianAamz AdrianAamz is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.02.2010
Locație: Elada / Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 523
Implicit

Domnule Anatolie,

credeti ca daca aruncati in fata unor oameni anumite afirmatii, ii veti face mai buni ?Ca ei isi vor schimba crezul ? Ca vor analiza daca credinta lor e gresita sau corecta ?
Nu.
Ei va vor raspunde doar cu aceeasi moneda, adaugand niste citate biblice pentru condimentare.

De aceea, eu propun sa discutam concret, pe textul biblic, fara sa ne catalogam reciproc, fara sa ne jignim, fara sa ne intzepam. Cred ca asta ii place lui Dumnezeu, cel in numele caruia va razboiti unii cu altii oriunde va intalniti.
  #382  
Vechi 04.02.2011, 00:44:25
anatolie
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Adrian Amz ai dreptate!
Doamne ajuta!
  #383  
Vechi 04.02.2011, 01:03:18
tricesimusquintus tricesimusquintus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.05.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.822
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AdrianAamz Vezi mesajul
AOLEU !! Dar dupa ce sunteti crestin ?? dupa Coran ??
Sunt după o zi plină. Mulțumesc, asemenea!
  #384  
Vechi 04.02.2011, 01:07:52
tricesimusquintus tricesimusquintus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.05.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.822
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AdrianAamz Vezi mesajul
Intrebarea mea era clara : cei care isi zic adventisti, dar nu tin ziua a 7-a, sunt sau nu adventisti autentici ?
Eu personal, nu știu să mai existe alți adventiști decât de ziua a 7-a (care să țină sâmbăta). Primii adventiști păzitori ai duminicii din vremea lui taica Miller (care erau așteptători proveniți din mai toate confesiunile creștine, inclusiv catolici) au cam fost asimilați de Biserica AZȘ (unii au părăsit creștinismul cu totul după Marea Dezamăgire).

Citat:
În prealabil postat de AdrianAamz Vezi mesajul
In BO, daca un membru al ei nu tine duminica, el nu mai e considerat ortodox, chiar daca se proclama pe sine ortodox.
La adventisti cum e ? Ca asta am uitat sa-l intreb pe consateanul meu adventist...
Păi era bine s-o faceți, ne-am fi lămurit precis ce hram poartă. Un azș dacă renunță la sâmbătă și păzește duminica, conform Manualului își pierde calitatea de membru.

Citat:
În prealabil postat de AdrianAamz Vezi mesajul
Eu nu v-am intrebat unde NU scrie, ci unde scrie.
Și eu v-am răspuns în aceeași formulă. Nu știu cât de "explicit" ați dori să scrie despre sabatul apostolilor. Oricum, scrie mai explicit decât despre duminica lor. Găsiți textele cu lux de amănunte pe topicul despre sabat, în acest sub-frum.

Citat:
În prealabil postat de AdrianAamz Vezi mesajul
In plus, din cate stiu eu, duminica nu e tinuta ca sabat de majoritatea crestinilor ca zi de frangere a painii, ci ca zi a invierii lui Hristos. "Daca Hristos nu a inviat, zadarnica este credinta voastra".... scrie asta sau nu ?
Scrie, dar nu văd legătura (explicită, ori implicită) a textului cu porunca zilei de odihnă.

Citat:
În prealabil postat de AdrianAamz Vezi mesajul
Atunci nu exista nici internet, nici xerox, nici macar automobilul sau trenul... circulatioa epistolelor respective din biserica in biserica se facea cu viteza mica, dura ani sau macar luni ca sa ajunga o epistola din Roma pana in India (cred ca stiti ca in India s-a fondat o comunitate crestina in secolul 1, in zona Malabar...) sau din Ierusalim pana in Spania.

Pe de alta parte: cine le garanta celor din Spania ca epistola X a fost scrisa de apostolul Y, pe care ei nu l-au vazut niciodata ? Cine ii garanta lui Jose din Barcelona ca epistola catre evrei a evreului crestinat Saul-Pavel, adusa in orasul sau de grecul Sosipatru, are inspiratie divina ?
Aveti un raspuns satisfacator, stiintific, care sa depaseasca simpla declaratie de tip politician in campanie electorala ?
Îmi pare rău (pentru dvs., nu pentru mine), dar nu pot să vă satisfac așteptările de tehnocrat în ce privește lucrarea Duhului Sfânt în Biserica Primară. Cert e că această cea mai iubită și urâtă Carte, cea mai prețuită și mai arsă (bine că s-a închis topicul cu arderea Bibliilor) carte a istoriei a ajuns până la noi, fiind și cea mai răspândită. Să vedem ce facem cu ea...
  #385  
Vechi 04.02.2011, 02:17:42
AdrianAamz AdrianAamz is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.02.2010
Locație: Elada / Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 523
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tricesimusquintus Vezi mesajul
Eu personal, nu știu să mai existe alți adventiști decât de ziua a 7-a (care să țină sâmbăta). Primii adventiști păzitori ai duminicii din vremea lui taica Miller (care erau așteptători proveniți din mai toate confesiunile creștine, inclusiv catolici) au cam fost asimilați de Biserica AZȘ (unii au părăsit creștinismul cu totul după Marea Dezamăgire).

Eu am citit ca exista inca o multime de grupari adventiste diferite intre ele prin ceva sau altceva. Daca toti ar fi ziua a 7-a, n-ar mai trebui specificat in mod expres "de ziua a 7-a", nu ?
La fel cum daca toti crestinii din lume ar fi catolici, nu s-ar mai chema Biserica (Romano)Catolica, ci doar Biserica si atat. Nu ?

Citat:
În prealabil postat de tricesimusquintus Vezi mesajul
Îmi pare rău (pentru dvs., nu pentru mine), dar nu pot să vă satisfac așteptările de tehnocrat în ce privește lucrarea Duhului Sfânt în Biserica Primară. Cert e că această cea mai iubită și urâtă Carte, cea mai prețuită și mai arsă (bine că s-a închis topicul cu arderea Bibliilor) carte a istoriei a ajuns până la noi, fiind și cea mai răspândită. Să vedem ce facem cu ea...
Pai, vad ca crestinii isi dau reciproc in cap cu aceasta carte.
Eu unul incerc s-o aduc sub ochi, nu peste crestet !

Cat despre ars... in afara de musulmani si de ateii revolutiei franceze, cine a mai ars-o ??

Pentru mine, e important ca, atunci cand incerc sa construiesc o masinarie, sa stiu de unde provine tehnologia anterioara; cu alte cuvinte, sa stiu de unde si cum a a ajuns o bucata de minereu sa fie procesor de calculator sau roata dintzata.
Pentru dvs., ca crestin, nu e important sa stiti de unde si cum a reusit Biblia sa ajunga pura si nedeformata, nefalsificata, de la apostoli si pana la Ellen G. White ? De la Petru si Pavel pana la dvs. ?

Un unitarian cu care am stat de vorba zicea pe de o parte ca sa credem numai ce e in Biblie, dar pe de alta parte ca Biblia apostolica a fost falsificata si deformata, si sub forma asta a ajuns la noi.
Deci, matematic vorbind, dupa unitarieni trebuie sa credem intr-un fals ca fiind izvorul adevarului !
  #386  
Vechi 04.02.2011, 08:14:24
Scotsman
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

In acele citate aveti clar exprimata esenta Sfintei Treimi.Categoric ca nu vi s-a facut un desen explicativ.Biblia depaseste acest nivel.Va citez:,,Nu zice sa boteze in numele unei Sfinte Treimi, ci in numele unui Tata, al unui Fiu si al unui Duh Sfant.".Faceti o adunare matematica(1+1+1),verficati sfintetia Tatalui,Fiului si a Sfantului Duh si poate veti reusi sa faceti un mare pas intelectual catre o notiune de baza:Sfanta Treime.

Logica dvs ,,matematica",raportata la Biblie,este inutila.Orice teolog va poate confirma asta(nu neaparat protestant).Aveti o eroare de rationament.Va las sa o identificati(indiciu:aplicarea unei metode gresite de analiza pe un subiect cu o esenta ce depaseste posibilitatile metodei).Despre Sola Scriptura si FA in discutia viitoare dupa ce va clarificati notiuni de baza existente in The Holy Bible.Sau in afara ei(de ex:confesiune nu inseamna ce meserie are omul>vedeti discutia dvs cu domnul Iosif).Va salut cu entuziasm.

Last edited by Scotsman; 04.02.2011 at 08:19:00.
  #387  
Vechi 04.02.2011, 08:37:59
calator prin ploaie calator prin ploaie is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.01.2011
Locație: intre rai si iad
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.419
Smile

Scotsman....bine ai revenit! Cat despre dreptate , ca de obicei, iti apartine !
  #388  
Vechi 04.02.2011, 10:47:31
Geony's Avatar
Geony Geony is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.02.2009
Mesaje: 908
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Doriana Vezi mesajul
Si cand ma gandesc ca pe forumul np esti numai miere si zahar, numai sfintenie si pocainta...
Asta apropo de viclenie.
Nu stiu de ce forum vorbesti?
Am activat pe cateva (cu acest nick-name) , dar mai rar....
__________________
"Fiți treji, privegheați. Potrivnicul vostru, diavolul, umblă, răcnind ca un leu, căutând pe cine să înghită. Căruia stați împotrivă, tari în credință, știind că aceleași suferințe îndură și frații voștri în lume." I Petru 5, 8.
  #389  
Vechi 04.02.2011, 10:51:47
Geony's Avatar
Geony Geony is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.02.2009
Mesaje: 908
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
in primul rand nu sunt avocatul cuiva, in al doilea rand, prejudecatile nu sunt bune indiferent despre ce este vorba. "sectantul este mandru, ortodoxul este smerit" ... nu suna a mandrie?
"omul lui Dumnezeu" zici ... esti tu acela?
Eu incerc si ma lupt ca sa fiu "omul lui D-zeu", iar daca sunt sau nu , eu nu stiu...D-zeu este Cel care le stie pe toate, si nu-numai, si pastorii NP atunci cand te duci la baita (asa zis-ul botez) iti spune "ESTI MANTUIT"....si bietul om amagit si inselat de cuvintele pastorului, pune botul, crede, si traieste cum impresia ca este mantuit...
Dragul meu, nu vb din carti de povesti sau cum credeti ca ne spune popa la Biserica, spun din ceea ce vad la NP din jurul meu...
__________________
"Fiți treji, privegheați. Potrivnicul vostru, diavolul, umblă, răcnind ca un leu, căutând pe cine să înghită. Căruia stați împotrivă, tari în credință, știind că aceleași suferințe îndură și frații voștri în lume." I Petru 5, 8.
  #390  
Vechi 04.02.2011, 11:07:00
Geony's Avatar
Geony Geony is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.02.2009
Mesaje: 908
Implicit

Citat:
În prealabil postat de macsim Vezi mesajul
Spuneti-mi, cum ar trebui sa fie aceste minuni, pentru ca sa le recunoasteti drept minuni? In viata mea, si a multora din jurul meu, s-au intamplat anumite lucruri pe care eu le trec la "capitolul" minuni. Dar, nu stiu daca le-ati trece si dumneavoastra ... Deci, cum ar trebui sa fie o minune, pentru ca dumneavoastra sa spuneti: Da, aceasta este o minune... ?
O minune nu se face pe stadioane si la comanda pastorului!...asta o spun , auzind ce "minuni" au facut cativa pastori NP ....

Citat:
În prealabil postat de macsim Vezi mesajul
Desigur, minunile din viata mea le-a facut Hristosul, chiar daca au fost oameni care s-au rugat si au postit pentru mine. Acest lucru nu ii ridica la ranguri prea inalte, pentru ca nu au facut decat sa urmeze si sa respecte poruncile pe care Isus le-a dat. Si-au facut datoria lor de crestini. Nu inteleg sa imi impart inchinarea intre Dumnezeu si oameni, de aceea nu pun pe seama lor intamplarile si nu le aduc lor lauda. Lauda este numai pentru Dumnezeu.
Ai fost orb, schiop, ciung, cu boli venerice, cu boli grave????
De ce boala ai suferit de ai fost vindecat?

Cat priveste inchinarea adusa oamenilor si ingerilor, este diferita de inchinarea adusa lui D-zeu...


Citat:
În prealabil postat de macsim Vezi mesajul
Desigur, nu credinta mea ma sfinteste, ci Isus Cristos, prezent in viata mea si in fiinta mea, El ma sfinteste. Isus este cel care mi-a dat mantuire, acolo pe Golgota. Prin moartea si invierea Lui.
De unde esti tu convins ca credinta ta il marturiseste pe Hristos....ori stim ca si diavolul face minuni....inca ce minuni!!!!!


Citat:
În prealabil postat de macsim Vezi mesajul
Stiti, daca credinta si inchinarea mea exclusiva inaintea lui Dumnezeu, se numeste mandria mintii, este in regula. Mintea mea a vrut sa fie libera de orice infloritura menita sa-mi distraga atentia de la ceea ce conteaza cu adevarat. Dumneavoastra numiti-o mandrie. Eu ii spun libertate. Cand singurul meu stapan este Isus, sunt total si complet libera ... Adevarul Lui m-a facut sloboda ... Exact asa cum a promis ...

Eu cand as fi in locul tau, as cauta in scriptura ca sa vad ce este mandria si ce "minuni" a facut ea in istoria omenirii.....
__________________
"Fiți treji, privegheați. Potrivnicul vostru, diavolul, umblă, răcnind ca un leu, căutând pe cine să înghită. Căruia stați împotrivă, tari în credință, știind că aceleași suferințe îndură și frații voștri în lume." I Petru 5, 8.
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Nervul laringial si viclenia lui Richard Dawkins flying Teologie si Stiinta 88 23.09.2011 18:24:40
Minciuna si viclenia maria40 Generalitati 68 22.06.2011 22:13:56
Nu mai raspunde-ti sectantilor ionut stefan Secte si culte 146 15.03.2011 09:23:38