Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #661  
Vechi 23.02.2011, 16:53:30
Doriana Doriana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.619
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AdrianAamz Vezi mesajul
Deci, daca analizez un pic aceasta afirmatie, sa inteleg ca din punctul dvs. de vedere putem duce o viata frumoasa fara sa ne mantuim. Sau ducem o viata frumoasa doar de dragul frumusetii ei ?
De-a lungul vremii, oamenii s-au folosit de principiile biblice nu musai pentru a se mantui, ci pentru a duce o viata frumoasa. Au respectat dreptul altuia, au spus adevarul, au facut binele, au ajutat pe saraci,au facut dreptate, s-au ferit de crime si hotii. Au rezultat astfel niste oameni morali, care au creat societati prospere [vezi unele tari EU] dar care nu cunosc mantuirea. Si asta numai pentru ca s-au multumit cu putin, alegand o viata frumoasa aici pe pamant, dar neglijand-o pe cea de dupa moarte.

Citat:
În prealabil postat de AdrianAamz Vezi mesajul
Si care este criteriul obiectiv ? Caci si demonii cred in Dumnezeu si se cutremura, totusi satana se face si inger de lumina (ia aspect de ~ ) atunci cand vrea sa castige un suflet.

Cum deosebiti dvs. daca Francisc Maytreia este un prooroc adevarat sau un fals prooroc ?
Ca sa putem deosebi vocea Pastorului trebuie ca mai intai sa ne asiguram ca suntem oi. Dupa ce vom fi siguri de asta, vom vedea ca vocea pastorului care sare gardul nu este cea a Pastorului celui bun.
Mai pe inteles: asa cum fiecare dintre noi este unic si se deosebeste de altii prin anumite caracteristici, la fel se intampla si cu Dumnezeu: El e unic si inconfundabil; cine Il cunoaste nu-L mai incurca cu altii. Iar atunci cand Dumnezeu vorbeste prin cineva, acel cineva emana ceva din personalitatea lui Dumnezeu. iar cei care Il cunosc pe Dumnezeu il vor recunoaste ca vorbind prin acel om.
Daca suntem fiii Lui, vom sti sa ne recunoastem Ttal cand vorbeste. Caci ce fiu e acela care nu poate deosebi vocea Tatalui sau de vocea dusmanului sau de moarte [satan] ?
__________________
"Iar mie, să nu-mi fie a mă lăuda, decât numai în crucea Domnului nostru Iisus Hristos, prin care lumea este răstignită pentru mine, și eu pentru lume!" Gal 6:14
  #662  
Vechi 23.02.2011, 18:34:20
AdrianAamz AdrianAamz is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.02.2010
Locație: Elada / Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 523
Implicit

Sa inteleg ca din punctul dvs. de vedere, catolicismul are dreptate cand sustine ca Hristos vorbeste prin Papa. Caci, iata, sute de milioane de persoane asculta de Papa pe criteriile enuntate de dvs.
  #663  
Vechi 23.02.2011, 19:30:17
Erethorn Erethorn is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.12.2009
Locație: Timisoara
Religia: Catolic
Mesaje: 2.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AdrianAamz Vezi mesajul
Sa inteleg ca din punctul dvs. de vedere, catolicismul are dreptate cand sustine ca Hristos vorbeste prin Papa. Caci, iata, sute de milioane de persoane asculta de Papa pe criteriile enuntate de dvs.
Puneti mana pe un catehism catolic si aratati unde scrie ca ar vorbi Cristos prin Papa. Daca nu veti gasi, poate va cereti scuze.
  #664  
Vechi 23.02.2011, 22:49:17
Doriana Doriana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.619
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AdrianAamz Vezi mesajul
Sa inteleg ca din punctul dvs. de vedere, catolicismul are dreptate cand sustine ca Hristos vorbeste prin Papa. Caci, iata, sute de milioane de persoane asculta de Papa pe criteriile enuntate de dvs.
"Criteriul enuntat de mine" nu duce in aceasta directie. Hristos vorbeste prin cei care ii calca pe urme. Papa, cu tot respectul, e conducatorul unei mari religii. Insa pentru a fi vocea lui Dumnezeu pe pamant trebuie mult mai mult de atat. Trebuie sa-L cunosti pe Dumnezeu, sa fi trait ani de zile intr-o stransa relatie cu El, pazindu-te de pacat si rastignindu-ti zilnic firea pamanteasca. Asta este partea ta. Mai exista si partea lui Dumnezeu :El decide daca iti da darul acesta sau altul.

Cand un prooroc vorbeste, ceea ce spune el ia fiinta. Cand Ilie a spus ca nu va mai ploua decat la cuvantul lui, asa a fost. Iar cand a spus ca vine ploaia, a venit. Cand Elisei a spus ca femeia stearpa va avea copil peste un an, asa a fost. Si cand a spus ca apa rea se va face apa buna de baut, asa a fost. Si ei au facut intotdeauna voia lui Dumnezeu, lucrand asa cum ar fi lucrat Dumnezeu in locul lor. In plus, proorocii noutestamentali au vindecat boli incurabile, au inviat mortii si au vestit Evanghelia curata. Acum spuneti-mi dvs cati prooroci de acest fel cunoasteti.
__________________
"Iar mie, să nu-mi fie a mă lăuda, decât numai în crucea Domnului nostru Iisus Hristos, prin care lumea este răstignită pentru mine, și eu pentru lume!" Gal 6:14

Last edited by Doriana; 23.02.2011 at 23:20:45.
  #665  
Vechi 24.02.2011, 00:50:30
AdrianAamz AdrianAamz is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.02.2010
Locație: Elada / Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 523
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Doriana Vezi mesajul
"Criteriul enuntat de mine" nu duce in aceasta directie. Hristos vorbeste prin cei care ii calca pe urme. Papa, cu tot respectul, e conducatorul unei mari religii. Insa pentru a fi vocea lui Dumnezeu pe pamant trebuie mult mai mult de atat. Trebuie sa-L cunosti pe Dumnezeu, sa fi trait ani de zile intr-o stransa relatie cu El, pazindu-te de pacat si rastignindu-ti zilnic firea pamanteasca. Asta este partea ta. Mai exista si partea lui Dumnezeu :El decide daca iti da darul acesta sau altul.
Cred cu toata convingerea ca Papa, episcopul Romei de azi, ca si predecesorii lui cu care am fost contemporan incepand cu 1964, au calcat pe urmele lui Hristos, ca l-au cunoscut pe Dumnezeu, ca au trait nu doar niste ani de zile ci toata viata intr-o stransa relatie cu Dumnezeu, ca s-au pazit de pacat si ca si-au rastignit zilnic firea pamanteasca. Si daca Dumnezeu i-a invrednicit cu functia suprema in BRC, inseamna ca le-a dat nu doar un singur dar.


Citat:
În prealabil postat de Doriana Vezi mesajul
Cand un prooroc vorbeste, ceea ce spune el ia fiinta. Cand Ilie a spus ca nu va mai ploua decat la cuvantul lui, asa a fost. Iar cand a spus ca vine ploaia, a venit. Cand Elisei a spus ca femeia stearpa va avea copil peste un an, asa a fost. Si cand a spus ca apa rea se va face apa buna de baut, asa a fost. Si ei au facut intotdeauna voia lui Dumnezeu, lucrand asa cum ar fi lucrat Dumnezeu in locul lor. In plus, proorocii noutestamentali au vindecat boli incurabile, au inviat mortii si au vestit Evanghelia curata.
Ati ajuns tot acolo unde am zis si eu ca se gasesc proorocii autentici: in Biblie.

Citat:
În prealabil postat de Doriana Vezi mesajul
Acum spuneti-mi dvs cati prooroci de acest fel cunoasteti.
Pe baza declaratiei dvs. de mai sus, cunosc tot atatia cati cunoasteti si dvs.
Adica, atatia cat cunoaste oricine care citeste Biblia.
  #666  
Vechi 24.02.2011, 01:29:31
AdrianAamz AdrianAamz is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.02.2010
Locație: Elada / Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 523
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Erethorn Vezi mesajul
Puneti mana pe un catehism catolic si aratati unde scrie ca ar vorbi Cristos prin Papa. Daca nu veti gasi, poate va cereti scuze.
Imi cer scuze. Nu am gasit aceasta idee intr-un catehism catolic.

Am gasit-o in alta parte, la niste teologi catolici, mai precis la Msgr. Louis Prunel, "Cours superieur de religion", vol. 2 - L'Eglise, precum si in lucrarile episcopului Bougaud despre Biserica:
“În Taina Euharistiei avem așa zicând o jumătate a lui Hristos, pentru că El e mut în taina Euharistiei. Cealaltă jumătate a lui Hristos se găsește în Papa care vorbește. ... Papa e al doilea mod al prezenței reale a lui Iisus Hristos în Biserică. Iisus Hristos a adunat, a condensat toată Biserica în Papa. ... Mergeți la Hristos care vorbește, mergeți la Papa !”.
  #667  
Vechi 24.02.2011, 09:03:04
Iosif77 Iosif77 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 10.01.2011
Mesaje: 183
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AdrianAamz Vezi mesajul
Cred cu toata convingerea ca Papa, episcopul Romei de azi, ca si predecesorii lui cu care am fost contemporan incepand cu 1964, au calcat pe urmele lui Hristos, ca l-au cunoscut pe Dumnezeu, ca au trait nu doar niste ani de zile ci toata viata intr-o stransa relatie cu Dumnezeu, ca s-au pazit de pacat si ca si-au rastignit zilnic firea pamanteasca. Si daca Dumnezeu i-a invrednicit cu functia suprema in BRC, inseamna ca le-a dat nu doar un singur dar.
Nu am nici un motiv sa cred ca Dumnezeu nu-i poate da Papei darul proorociei.
Poate i l-a dat deja, nu stiu.
Citat:
În prealabil postat de AdrianAamz Vezi mesajul
Ati ajuns tot acolo unde am zis si eu ca se gasesc proorocii autentici: in Biblie.
Proorocii autentici nu pot fi gasiti numai in Biblie ci si printre noi, in Biserica.
In Biblie se gasesc prooroci adevarati si prooroci falsi. La fel ca si astazi in Biserica.

Crestinii in aceasta privinta se impart in doua categorii:
1. unii cred ca darurile Duhului Sfant au incetat odata cu moartea ultimului apostol. Sau cu incheierea canonului Bibliei. Teologia cesationista.
2. altii cred ca Darurile Duhului Sfant s-au manifestat de-a lungul istoriei bisericii si pot fi intalnite si astazi in Biserica.

Biserica Ortodoxa nu imbratiseaza teologia cesationista.
Ea crede ca nu doar in timpurile biblice au existat prooroci autentici ci si astazi pot exista prooroci adevarati in sanul ei.
Arsenie Boca este doar unul din multele exemple.
  #668  
Vechi 24.02.2011, 09:43:46
Doriana Doriana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.619
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AdrianAamz Vezi mesajul
Cred cu toata convingerea ca Papa, episcopul Romei de azi, ca si predecesorii lui cu care am fost contemporan incepand cu 1964, au calcat pe urmele lui Hristos, ca l-au cunoscut pe Dumnezeu, ca au trait nu doar niste ani de zile ci toata viata intr-o stransa relatie cu Dumnezeu, ca s-au pazit de pacat si ca si-au rastignit zilnic firea pamanteasca. Si daca Dumnezeu i-a invrednicit cu functia suprema in BRC, inseamna ca le-a dat nu doar un singur dar.
Vedeti, dvs, ideile acestea bolduite trebuie intai demonstrate, apoi afirmate cu convingere.

Ce inseamna sa calci pe urmele lui Hristos? Inseamna sa traiesti cum a trait El. A renuntat la orice in viata pentru a sluji altora, a rabdat si a suferit, a vindecat oameni, i-a eliberat de sub apasare demonica, a proorocit lucruri care se vor intampla, iar pentru aceasta a fost dispretuit si parasit, neinteles de cele mai multe ori, urat de multi sus-pusi ai vremii.
Ca sa calci pe urmele lui Hristos nu e musai sa fii conducator; poti la fel de bine sa fii rastignit. Lumea in care traim are niste gusturi ciudate in ceea ce priveste tratamentul acordat oamenilor lui Dumnezeu. In afara de ilie si alti cativa prooroci, restul au murit ucisi, nu conducatori. Cam atat pretuieste lumea cuvantul lui Dumnezeu.

Iar daca ai un dar sau mai multe trebuie de asemenea sa se vada. Proorociile tale se implinesc, bolnavii se vindeca, mortii invie si untdelemnul vaduvei se inmulteste. Astfel de lucruri s-au intamplat si se intampla si in zilele noastre; nu le cunosc numai din Biblie si de aceea cred ca inca le mai pot vedea. Dumnezeu are aceeasi putere azi ca si in vechime.
__________________
"Iar mie, să nu-mi fie a mă lăuda, decât numai în crucea Domnului nostru Iisus Hristos, prin care lumea este răstignită pentru mine, și eu pentru lume!" Gal 6:14
  #669  
Vechi 24.02.2011, 18:51:37
AdrianAamz AdrianAamz is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.02.2010
Locație: Elada / Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 523
Implicit

As fi si eu curios sa cunosc pe acei contemporani ai nostri inviati din morti pe care ii cunoasteti si dvs. Macar numele si adresa lor de e-mail.
  #670  
Vechi 24.02.2011, 19:12:43
AdrianAamz AdrianAamz is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.02.2010
Locație: Elada / Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 523
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Doriana Vezi mesajul

Ce inseamna sa calci pe urmele lui Hristos? Inseamna sa traiesti cum a trait El. A renuntat la orice in viata pentru a sluji altora, a rabdat si a suferit, a vindecat oameni, i-a eliberat de sub apasare demonica, a proorocit lucruri care se vor intampla, iar pentru aceasta a fost dispretuit si parasit, neinteles de cele mai multe ori, urat de multi sus-pusi ai vremii.
Inseamna ca nimeni nu ii mai calca pe urme lui Hristos, dar absolut nimeni.
1. Majoritatea dintre noi nu renunta la tot ce au ("Fiul Omului nu are unde sa-si plece capul", nu ?).
Dar sunt unii calugari care renunta la tot ce este avere, placere si putere. La punctul acesta, ar fi cine sa corespunda.

2. Majoritatea dintre noi nu slujim altora, ci doar muncim pentru un patron sau pentru stat, ori pentru propria noastra afacere.
Chiar si cei care fac o meserie din vocatie, nu o fac pe gratis, deci nu se poate compara exercitarea profesiei lor cu slujirea facuta de Hristos.
Si medicii, si avocatii, si profesorii, si preotii sau pastorii trebuie sa aibe din ce trai in aceasta lume. Hristos primea un blid de mancare si un adapost provizoriu pentru o noapte.
Azi nu cred ca mai e nimeni care sa slujeasca in acest mod. Nici chiar calugarii de mai sus.

3. Rabdarea si suferinta. Unii rabda si sufera anumite lucruri, dar nu cele rabdate si suferite de Hristos.
Dvs. suferiti sa fiti numiti incompetenti in domeniul dvs. dupa ce v-ati sustinut inclusiv doctoratul ? Hristos era Dumnezeu, dar a fost acuzat ca are demon.
Rabdati sa incasati bataie si sa fiti condamnati pe nedrept la moarte ? Nu faceti recurs la toate instantele posibile ? Hristos nu a facut nici un recurs.
Deci, nu mai e nimeni asemenea Lui.

4. A vindecat oameni. Si inca doar prin puterea cuvantului, sau printr-o atingere fugara.

E un criteriu absolut necesar pentru a dovedi ca cineva calca pe urmele lui Hristos ?
Daca da, iarasi suntem pierduti, caci suntem departe de urmele lui Hristos.
Fiindca deseori nici macar medicii nu reusesc sa vindece oamenii. Si atunci, de la ceilalti ce pretentii sa mai fie ??

5. Eliberarea de sub apasarea demonica.
In BO si in BC exista rugaciuni de exorcizare pe care le citesc clericii in anumite cazuri.
Dar credeti dvs. in eficientza lor ?
Daca da, inseamna ca mai sunt niste persoane care in acest punct calca pe urmele lui Hristos. Daca nu... nu.

6. A proorocit lucruri care se vor intampla.

Cati dintre crestinii (de orice confesiune) au acest dar ?


In concluzie, nimeni nu poate indeplini simultan aceste criterii.

Atunci, intrebarea este: mai exista cineva azi care sa poata fi considerat ca ar calca pe urmele lui Hristos ?
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Nervul laringial si viclenia lui Richard Dawkins flying Teologie si Stiinta 88 23.09.2011 18:24:40
Minciuna si viclenia maria40 Generalitati 68 22.06.2011 22:13:56
Nu mai raspunde-ti sectantilor ionut stefan Secte si culte 146 15.03.2011 09:23:38