Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Umanitare
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 22.01.2011, 23:37:51
Andrei_so Andrei_so is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 08.09.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 28
Implicit

Citat:
În prealabil postat de o nestiutoare_ Vezi mesajul
Insanatosire grabnica iti dorim!Maica Domnului sa mijloceasca pentru tine totdeauna.
Sa treci examenele cu bine,fiind luminat de Duhul Sfant.
Hristos sa te intareasca intr-u rabdare si sa-ti dea putere.
Sa ne auzim cu bine:).
Amin! Maicuta Domnului sa fie si cu tine mereu!

Citat:
În prealabil postat de Raoul Vezi mesajul
Dumnezeu sa te rasplateasca! Ma cheama chiar Raoul. Mai exact Raoul Andrei Mult succes in sesiune si tie,Domnul cu tine!

De mare folos ne vor fi rugaciunile facute unii pentru altii (pacat ca putina lume realizeaza asta).
Multumesc, Raoul! Domnul sa te apere!

Citat:
În prealabil postat de caty_deea Vezi mesajul
Sfantul Andrei sa ne ajute pe toti .Si pe mine ma cheama Andreea si am examene.Spre deosebire de Andrei eu nu am varicela(am avut :/).Mult succes si sa ai grija de sanatatea ta in primul rand ca e mai importanta decat niste examene.
Eu de multe ori am avut incercari de boala chiar inainte de examene,dar sa stii ca simteam ca sunt intarita de Dumnezeu .Probabil ca mi se intampla asta pt ca tot universul meu era facultatea,studiul.Si Dumnezeu ma smerea si imi arata ca daca nu am sanatate nu pot da randament la examene.Si acum nu ma mai rog Doamne ajuta.ma sa iau note mari,ci Doamne da.mi sanatate si minte luminata si sa se faca voia ta.
Mult succes in sesiune Andreea! Bunul Dumnezeu sa te lumineze! Eu incerc sa fac tot ce e omeneste posibil, sa fac o prioritate din a trai cat mai aproape de Dumnezeu, iar de restul se ocupa El.

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
Sa iti ajute Dumnezeu, Andrei, sa iei toate examenele! Trebuie credinta in Dumnezeu. Pe mine m-a ajutat mereu Sfantul Antonie, cand am avut examene grele.
@glykys: Domnul sa te ocroteasca! Ma voi ruga si eu Sfantului Antonie.

Din suflet va multumesc tuturor! Va raman dator cu cel putin un pomelnic si/sau o rugaciune! :)

Noaptea asta o sa fie mai grea, dar cu nadejde in Dumnezeu si prin mijlocirea Preacuratei Maicii noastre si Pururea Fecioara Maria, ale tuturor sfintilor si cu ajutorul rugaciunilor voastre poate voi ajunge marti la examene.

Imi cer iertare ca nu am raspuns chiar la fiecare in parte, dar toti aveti loc in inima mea si in rugaciunile mele.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 22.01.2011, 23:56:06
Elena00 Elena00 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 22.01.2011
Mesaje: 1
Implicit

Andrei și eu mă aflu în aceeași situație. De 10 zile mă lupt cu varicela și am pierdut 3 examene. Iți sugerez să nu ieși din casă marți, dacă spui că tocmai ai aflat de boală, asta înseamă ca ești abia la început sau în plină evoluție a ei. Pot apărea complicații și bineînțeles vor contacta și alți colegi care nu au avut varicela de la tine. Așteaptă măcar până se usucă o parte din erupție. Mie asta mi-a recomandat medicul. Îți doresc sănătate și reusită la examene. Sper să trecem amândoi cu bine peste acest moment de încercare. Numai bine!
Reply With Quote
  #13  
Vechi 23.01.2011, 00:01:32
Raoul's Avatar
Raoul Raoul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.046
Implicit

Sa treceti cat mai repede de aceasta boala si sa nu spargeti acele eruptii,vor ramane urme (gauri in piele). Dumnezeu sa va intareasca!
Reply With Quote
  #14  
Vechi 23.01.2011, 00:24:12
Andrei_so Andrei_so is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 08.09.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 28
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Elena00 Vezi mesajul
Andrei și eu mă aflu în aceeași situație. De 10 zile mă lupt cu varicela și am pierdut 3 examene. Iți sugerez să nu ieși din casă marți, dacă spui că tocmai ai aflat de boală, asta înseamă ca ești abia la început sau în plină evoluție a ei. Pot apărea complicații și bineînțeles vor contacta și alți colegi care nu au avut varicela de la tine. Așteaptă măcar până se usucă o parte din erupție. Mie asta mi-a recomandat medicul. Îți doresc sănătate și reusită la examene. Sper să trecem amândoi cu bine peste acest moment de încercare. Numai bine!
Ai dreptate, Elena, ma tem sa nu ia si altii. Sunt in plina evolutie si totusi inca sper sa fac o forma mai usoara. In rest regim alimentar, multe lichide si antitermice(pt febra). Multumesc pentru mesaj! Succes in sesiune si sa-ti dea Domnul multa sanatate! Si de ce nu, bine ai venit pe forum!

Citat:
În prealabil postat de Raoul Vezi mesajul
Sa treceti cat mai repede de aceasta boala si sa nu spargeti acele eruptii,vor ramane urme (gauri in piele). Dumnezeu sa va intareasca!
Asa este, raman urme. Am fost avertizat.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 23.01.2011, 00:37:05
Melissa
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Uite Andrei,mai multe despre varicela:

Tratament

Varicela este o afectiune care trebuie declarata obligatoriu numeric, izolarea facandu-se la domiciliu timp de cel putin 6 zile de la aparitia eruptiei, iar contactii adulti sunt lasati liberi cu efectuarea dezinfectiei, continua si terminala.
Tratamentul la domiciliu presupune si repaus la pat, igiena pielii si a mucoaselor (veziculele nu se rup intrucat se pot infecta). Tegumentul cu eruptie se pudreaza cu alcool mentolat sau talc mentolat. Baia generala este permisa numai dupa caderea crustelor.
Cazurile severe sau complicate necesita spitalizare. In formele usoare si medii sunt suficiente masurile de prevenire a suprainfectiei bacteriene si calmarea pruritului. Prevenirea se face prin:
- imunizare activa (cu vaccin viu atenuat) recomandata copiilor
- imunizare pasiva cu imunoglobuline specifice antivaricela, care se administreaza in primele 3-4 zile de la contactul infectant, mai ales celor cu imunosupresie.



Gasesti articolul complet aici:

http://www.sfatulmedicului.ro/varicela

Iti doresc sa iei decizia corecta!
Dumnezeu si Maica Domnului sa te aibe in paza!
Reply With Quote
  #16  
Vechi 23.01.2011, 17:00:21
Andrei_so Andrei_so is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 08.09.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 28
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Melissa Vezi mesajul
Tratament

Varicela este o afectiune care trebuie declarata obligatoriu numeric, izolarea facandu-se la domiciliu timp de cel putin 6 zile de la aparitia eruptiei, iar contactii adulti sunt lasati liberi cu efectuarea dezinfectiei, continua si terminala.
Tratamentul la domiciliu presupune si repaus la pat, igiena pielii si a mucoaselor (veziculele nu se rup intrucat se pot infecta). Tegumentul cu eruptie se pudreaza cu alcool mentolat sau talc mentolat. Baia generala este permisa numai dupa caderea crustelor.
Cazurile severe sau complicate necesita spitalizare. In formele usoare si medii sunt suficiente masurile de prevenire a suprainfectiei bacteriene si calmarea pruritului. Prevenirea se face prin:
- imunizare activa (cu vaccin viu atenuat) recomandata copiilor
- imunizare pasiva cu imunoglobuline specifice antivaricela, care se administreaza in primele 3-4 zile de la contactul infectant, mai ales celor cu imunosupresie.



Gasesti articolul complet aici:

http://www.sfatulmedicului.ro/varicela

Iti doresc sa iei decizia corecta!
Dumnezeu si Maica Domnului sa te aibe in paza!
Multumesc frumos. S-a intamplat sa citesc articolul acum cateva zile. Decizia corecta este sa nu ma duc marti la examene si chiar asa cred ca o sa si fac. Cred ca am fost umbrit destul de propriul egoism si propria incapatanare astfel incat sa nu-mi pese de cei din jur. Slava tie, Doamne slava tie ca ma luminezi!

Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #17  
Vechi 23.01.2011, 17:08:09
Melissa
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Eu sunt convinsa ca ai decis corect!

Citat:
În prealabil postat de Andrei_so Vezi mesajul
Multumesc frumos. S-a intamplat sa citesc articolul acum cateva zile. Decizia corecta este sa nu ma duc marti la examene si chiar asa cred ca o sa si fac. Cred ca am fost umbrit destul de propriul egoism si propria incapatanare astfel incat sa nu-mi pese de cei din jur. Slava tie, Doamne slava tie ca ma luminezi!

Doamne ajuta!
Ma bucur ca ai luat aceasta decizie.Rugaciunile dau roade.Ai sa vezi ca in urma acestei decizii corecte,desi iti pare acum greu,ai sa-ti iei si licenta cu brio!
Maica Domnului sa te ocroteasca in continuare!
Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #18  
Vechi 30.01.2011, 14:42:48
Andrei_so Andrei_so is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 08.09.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 28
Implicit Va multumesc tuturor!

Ultimele semne ale bolii trec. Mi-as fi dorit intr-o masura mai mare sa merg la acele examene decat sa ma vindec, dar nu m-am mai dus, si intr-adevar a fost mai bine. Slava lui Dumnezeu pentru toate!

Dumnezeule al dragostei, Tie sunt dator a-Ti multumi pentru dulcele simtamant al dragostei si ocrotirii, de care ma bucur. O, Cel ce esti izvorul tuturor bunatatilor, revarsa binecuvantarea si binefacerile Tale peste aceia pe care inima mea ii cinsteste si ii iubeste, peste robii Tai Raoul Andrei, Andreea si peste toti cei care s-au rugat pentru mine. Apara-i de toate primejdiile ce bantuie viata muritorilor pe pamant. Fa sa rasara asupra lor intotdeauna un soare stralucitor, ca sa risipeasca norii grijilor si ai suferintelor din viata lor. Umple inimile lor de bucuria mantuirii Tale, povatuieste-le pasii pe cai drepte, in scopul mantuirii si al fericirii. Nu lasa ca apasatoarele suferinte sa le innoreze fruntea si sa le amarasca inimile. Nenorocirile lor sa nu faca a li se cobori lacrimi in ochi, inimile lor sa nu fie jertfa intristarilor. Fa ca fiecare din zilele lor sa fie o frumoasa zi de primavara, viata lor sa se asemene unui rau limpede si lin, ce curge prin gradini inverzite si pline de flori. Iar daca vor fi amenintati de nenorocire, fii aparatorul si ocrotitorul lor, precum ei sunt aparatorii mei. Ori in ce parte vor merge sau se vor afla, umbreste-i cu bunatatea si apararea Ta. Da-le, Dumnezeul meu, toate placerile si toate bucuriile iertate muritorilor care pazesc poruncile Tale si fac bine aproapelui lor. Ingerul Tau cel bun sa-i insoteasca si sa-i pazeasca in toate zilele lor si, dupa o viata lunga, plina de binefaceri si fapte bune, sa se invredniceasca a dobandi bunatatile Tale cele fara de sfarsit, gatite tuturor celor ce lucreaza virtutea. Amin.

Rugaciunea este luata dintr-o carte. Imi cer iertare pentru ca nu au aparut decat numele pe care le cunosteam si mi-au fost incredintate; sper ca n-am omis pe cineva.

Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #19  
Vechi 30.01.2011, 17:06:38
Melissa
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Andrei_so Vezi mesajul
Ultimele semne ale bolii trec. Mi-as fi dorit intr-o masura mai mare sa merg la acele examene decat sa ma vindec, dar nu m-am mai dus, si intr-adevar a fost mai bine. Slava lui Dumnezeu pentru toate!

Dumnezeule al dragostei, Tie sunt dator a-Ti multumi pentru dulcele simtamant al dragostei si ocrotirii, de care ma bucur. O, Cel ce esti izvorul tuturor bunatatilor, revarsa binecuvantarea si binefacerile Tale peste aceia pe care inima mea ii cinsteste si ii iubeste, peste robii Tai Raoul Andrei, Andreea si peste toti cei care s-au rugat pentru mine. Apara-i de toate primejdiile ce bantuie viata muritorilor pe pamant. Fa sa rasara asupra lor intotdeauna un soare stralucitor, ca sa risipeasca norii grijilor si ai suferintelor din viata lor. Umple inimile lor de bucuria mantuirii Tale, povatuieste-le pasii pe cai drepte, in scopul mantuirii si al fericirii. Nu lasa ca apasatoarele suferinte sa le innoreze fruntea si sa le amarasca inimile. Nenorocirile lor sa nu faca a li se cobori lacrimi in ochi, inimile lor sa nu fie jertfa intristarilor. Fa ca fiecare din zilele lor sa fie o frumoasa zi de primavara, viata lor sa se asemene unui rau limpede si lin, ce curge prin gradini inverzite si pline de flori. Iar daca vor fi amenintati de nenorocire, fii aparatorul si ocrotitorul lor, precum ei sunt aparatorii mei. Ori in ce parte vor merge sau se vor afla, umbreste-i cu bunatatea si apararea Ta. Da-le, Dumnezeul meu, toate placerile si toate bucuriile iertate muritorilor care pazesc poruncile Tale si fac bine aproapelui lor. Ingerul Tau cel bun sa-i insoteasca si sa-i pazeasca in toate zilele lor si, dupa o viata lunga, plina de binefaceri si fapte bune, sa se invredniceasca a dobandi bunatatile Tale cele fara de sfarsit, gatite tuturor celor ce lucreaza virtutea. Amin.

Rugaciunea este luata dintr-o carte. Imi cer iertare pentru ca nu au aparut decat numele pe care le cunosteam si mi-au fost incredintate; sper ca n-am omis pe cineva.

Doamne ajuta!
Ma bucur mult ca esti bine!Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #20  
Vechi 30.01.2011, 17:11:47
Raoul's Avatar
Raoul Raoul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.046
Implicit

Mare rasplata sa ai Andrei!
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
O mica problema ! Darkanian Generalitati 18 08.03.2011 20:58:56
O mica intrebare ! Darkanian Generalitati 1 02.03.2011 23:29:30
Va rog o mica rugaminte mara2008 Slujba inmormantarii 6 05.07.2010 00:20:46
O mica intrebare evika_evita Generalitati 21 16.09.2009 03:39:33
O mica intrebare... Andragel Generalitati 11 23.02.2008 16:46:57