Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Morala Crestina
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 06.10.2012, 17:06:53
Zeytin Zeytin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.04.2011
Locație: United Kingdom
Religia: Ortodox
Mesaje: 99
Implicit

Am fost data la cabinet si venise o tanara pentru avort. Zicea ca mai are 2 copii. Cand a iesit de la primul consult si-a strans hainele bucuroasa si a zis ca doctorul a convins-o sa-l pastreze. Am simtit imensa usurare din sufletul ei...
__________________
"Cand iti aduci aminte de Dumnezeu inmulteste rugaciunea, ca atunci cand Il vei uita, Domnul sa-si aduca aminte de tine." - Marcu Ascetul
Reply With Quote
  #22  
Vechi 19.10.2012, 14:04:52
laurastifter laurastifter is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2008
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit

În Canada, o conferință susținută într-o biserică creștină a fost întreruptă de 20 de suporteri fanatici ai avortului, care au încercat să profaneze locașul de cult și au cântat cântece blasfemiatoare, cerând uciderea lui Hristos. Mai multe informații aici:
http://www.doxologia.ro/familie/refl...i-lui-dumnezeu

Cred că acei 20 de urmași ai ucigașilor lui Hristos au arătat, prin atitudinea lor extremistă, profilul moral al oricărui susținător al uciderii (mă refer la cei care susțin avortul conștienți fiind că acesta presupune uciderea unei ființe umane). Da, nu toți cei care sunt proavort strigă cât pot de tare că ar fi fost bine ca Hristos să fi fost ucis înainte de naștere (așa cum au spus cei 20 de fundamentaliști din Canada), dar, în mod sigur, nici măcar unul singur dintre ei nu este creștin.

Dumnezeu să-i ierte pe toți și să-i întoarcă la dreapta credință, așa cum, pe drumul Damascului, l-a convertit în Apostol pe aprigul Său prigonitor Saul!
__________________
"Duh este Dumnezeu și unde este Duhul Domnului, acolo este libertate." (II Cor3, 17)
"Pentru Tine trăiesc, vorbesc și cânt!" (Sf. Grigorie Teologul)
"Dați-mi-L pe Hristos și aruncați-mă în iad!"
"Acesta este unul dintre motivele pentru care eu cred în creștinism: e o religie pe care n-ai fi putut-o născoci." (C. S. Lewis)
Câteva gânduri scrise de mine:
http://www.ortodoxiatinerilor.ro/iis...-duhovniceasca
Reply With Quote
  #23  
Vechi 24.10.2012, 23:58:08
sisco112 sisco112 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 14.10.2012
Mesaje: 9
Implicit

st doar statistici probabil numarul e mult mai mare.
o lege anti avort ar rezolva multe.. dar cine s-o adopte ??..
pentru ca nu se doreste asta..

Sunt atatea spoturi publicitare la televizor anti alcool , anti drog , anti violenta dar nu am vazut pana acum unul anti avort.. voi ati vazut vreunul ???
Reply With Quote
  #24  
Vechi 11.12.2012, 15:31:24
Florinvs Florinvs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.12.2012
Locație: Husi, judetul Vaslui
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.893
Implicit 400 de crime comise zilnic in Romania

Intradevar, avortul este o crima si ar trebui interzis prin lege (decretul din 1967 de interzicere a avortului era foarte bun!)
Pentru acele mame care n-au posibilitati financiare de a-si creste copii exista solutia adoptiei sau de a-i da in grija statului! Evident ca ar fi ideal ca un copil sa creasca cu ambii parinti, insa in cazul unor familii dezorganizate, sau acolo unde parintii duc o viata total nepotrivita (droguri, bautura, violenta, etc) este mai bine ca acel copil sa fie luat din familie si dat in grija statului!
Reply With Quote
  #25  
Vechi 11.12.2012, 15:46:30
UNNOOM
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Cauzele sarcinilor nedorite:
- lipsa educatiei sexuale
- necunoasterea/nefolosirea metodelor contraceptive
- violul
- probleme in familie si cautarea afectiunii in alta parte
- consumul de alcool (cunosc fete care si-au inceput viata sexuala in urma unui pahar de tarie care le-a cam ametit... din fericire pentru ele, nu au ramas insarcitate...)
- etc.

Problema avortului este una complexa iar "bataliile" se dau intre adeptii diferitelor ideologii! Nu poti interzice avortul fara sa ai parte de opozitie deoarece argumentele celor antiavort nu pot convinge pe cei proavort.
Reply With Quote
  #26  
Vechi 11.12.2012, 15:59:09
UNNOOM
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
Cred ca cele mai multe tinere avorteaza de rusine!!!!Nu pot face fata presiunii generate de o anumita conduita sociala(daca ai copil fiind necasatorita,esti o lepadatura).
Cunosc cazul unei fete care a fost data afara din casa din acest motiv.
Sunt privite foarte urat de colegii de clasa fetele de liceu care raman insarcinate.
Reply With Quote
  #27  
Vechi 11.12.2012, 16:03:21
N.Priceputu
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

În locul lipsei educației sexuale aș pune lipsa educației creștine, în special în familie.
Iar asta e simplă, dar e cu totul opusă spiritului vremii: sexualitatea în afara căsătoriei este păcat, iar în căsătorie este păcat oprirea de la nașterea de prunci.
Mă uit cu admirație și cu rușine, totodată, la părintele Vasile Mihoc: are 13 copii.
Reply With Quote
  #28  
Vechi 11.12.2012, 16:16:33
Patrie si Credinta's Avatar
Patrie si Credinta Patrie si Credinta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.05.2011
Locație: Ploiesti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.536
Send a message via Skype™ to Patrie si Credinta
Implicit

Citat:
În prealabil postat de UNNOOM Vezi mesajul
Cauzele sarcinilor nedorite:
- lipsa educatiei sexuale
- necunoasterea/nefolosirea metodelor contraceptive
- violul
- probleme in familie si cautarea afectiunii in alta parte
- consumul de alcool (cunosc fete care si-au inceput viata sexuala in urma unui pahar de tarie care le-a cam ametit... din fericire pentru ele, nu au ramas insarcitate...)
- etc.

Problema avortului este una complexa iar "bataliile" se dau intre adeptii diferitelor ideologii! Nu poti interzice avortul fara sa ai parte de opozitie deoarece argumentele celor antiavort nu pot convinge pe cei proavort.
-prostia;
-mai multa prostie;
__________________
Every point of view is useful, even those that are wrong - if we can judge why a wrong view was accepted.
Reply With Quote
  #29  
Vechi 11.12.2012, 16:21:52
Patrie si Credinta's Avatar
Patrie si Credinta Patrie si Credinta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.05.2011
Locație: Ploiesti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.536
Send a message via Skype™ to Patrie si Credinta
Implicit

Citat:
În prealabil postat de N.Priceputu Vezi mesajul
În locul lipsei educației sexuale aș pune lipsa educației creștine, în special în familie.
Iar asta e simplă, dar e cu totul opusă spiritului vremii: sexualitatea în afara căsătoriei este păcat, iar în căsătorie este păcat oprirea de la nașterea de prunci.
Mă uit cu admirație și cu rușine, totodată, la părintele Vasile Mihoc: are 13 copii.
eu zic ca nu e rea o mica educatie sexuala, chiar daca accentul se pune pe abstinenta(si sunt total de acord). Macar sa stie cum merge treaba si sa nu fie dezinformat cand vine vorba de sex, si tot ar stii sa fie din auzite.
__________________
Every point of view is useful, even those that are wrong - if we can judge why a wrong view was accepted.
Reply With Quote
  #30  
Vechi 11.12.2012, 16:27:17
N.Priceputu
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Da, nu consider că trebuie să fie ignoranți. Însă nu cred că e nevoie de educație contraceptivă; ci de o altfel de educație: Despre cum se fac și, mai ales, cum se cresc copiii; nu despre cum nu se fac.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Banii de la aparate Dewit51 Morala Crestina 23 23.01.2017 14:40:57
De ce avem o relatie nesanatoasa cu banii? mihele_m Intrebari utilizatori 4 05.08.2013 18:01:57
Cruciadele: crime de razboi si scopuri oculte. Theodor_de_Mopsuestia Biserica Romano-Catolica 25 16.05.2013 12:46:31
Banii si Biserica alinnasser2010 Generalitati 68 28.05.2011 00:08:21
Banii McDonald’s ajung la homosexuali Iustin32 Generalitati 44 21.07.2008 21:00:07