Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 12.11.2013, 19:58:02
Corinusha's Avatar
Corinusha Corinusha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2009
Locație: Mures
Mesaje: 1.231
Implicit Minunile

Cum putem sti ca minunile catolicilor (de exemplu) nu sunt tot de la Dumnezeu, cand stim ca "nebanuite sunt caile Domnului"?


Eu personal inca nu pot da un raspuns, deoarece nu sunt deloc documentata despre asta.
Pot afla niste pareri de la voi?

Multumesc.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 12.11.2013, 20:45:10
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Minunile nu sunt in mod obligatoriu un semn al prezentei lui Dumnezeu.
Ele se pot petrece si unde nu este Dumnezeu.

Vrajile sunt niste fenomene extraordinare, niste "minuni" facute cu puterea diavolului.
Ca si vrajile, multe fenomene inexplicabile au loc in lume, insa nu ca urmare a prezentei harului lui Dumnezeu.

Sa nu cautam minuni, iar daca avem parte de ele, sa ne socotim nevrednici de ele.
Sa ii multumim lui Dumnezeu pentru tot binele si raul din viata noastra.
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)

Reply With Quote
  #3  
Vechi 13.11.2013, 06:08:06
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.987
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Corinusha Vezi mesajul
Cum putem sti ca minunile catolicilor (de exemplu) nu sunt tot de la Dumnezeu, cand stim ca "nebanuite sunt caile Domnului"?


Eu personal inca nu pot da un raspuns, deoarece nu sunt deloc documentata despre asta.
Pot afla niste pareri de la voi?

Multumesc.
Cum adică minunile catolicilor? Ori e minune, ori nu e.
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)
Reply With Quote
  #4  
Vechi 13.11.2013, 08:26:01
Corinusha's Avatar
Corinusha Corinusha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2009
Locație: Mures
Mesaje: 1.231
Implicit

Se zicea la un moemnt dat prin forum, ca, preotii catolici sau din alta confesiune care fac minuni sunt condusi de diavol, sau asa ceva, ca minunile altor confesiuni sunt toate de la diavol, deoarece doar BO este Biserica Adevarata.

Acum, eu nu stiu cum sa iau treaba asta, pentru ca Dumnezeu, cred eu, poate lucra si prin oameni care cred in el, dar apartin altei confesiuni.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 13.11.2013, 12:12:23
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Nu toti sunt "facatori de minuni".
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 13.11.2013, 12:38:44
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Corinusha Vezi mesajul
Cum putem sti ca minunile catolicilor (de exemplu) nu sunt tot de la Dumnezeu, cand stim ca "nebanuite sunt caile Domnului"?
Eu personal inca nu pot da un raspuns, deoarece nu sunt deloc documentata despre asta.
Pot afla niste pareri de la voi?
Multumesc.
Minunile pot fi de la Dumnezeu, dar pot fi si de la ingerii cazuti, pot face si ei unele minuni.
In legatura cu minunile din catolicism, e vorba doar de cele de dupa Schisma, pentur ca inainte aveau si ei minuni la fle ca cele din Rasarit:
1. In viziunile si revelatiile lor aparitiile amintesc si de invataturile lor gresite, pe care noi le consideram erezii. De exemplu lui Francisc de Assisi i se spune de Purgatoriu, la Loudes aparitia spune de noua lor dogma, Imaculata Conceptie, la Fatima se aminteste iar de Puragoriu. E imposibil chiar si pentru un inger sa spuna un neadevar, o invatatura eretica. Pentru un catolic e confirmarea invataturii catolice, dar pentru un ortodox e dovada clara ca acele aparitii sunt de fapt ingeri cazuti care s-au transformat ca sa insele in Fecioara Maria sau alte aparitii. (ingerii cazuti pot aparea ca Iisus, Fecioara Maria, ingeri, etc.)
2. Minunile din catolicism sunt complet diferite de minunile dinainte de Schisma si minunile existente in ortodoxie. Sunt in schimb asemanatoare cu cele existente in paganism, spiritsim, etc., care stim ca sunt inselari de la vrajmasul. De exemplu sunt unele minuni care nu existau in crestinism si nici nu pot exista: bilocatia, stigmatele, etc. Viziunile sunt asemanatoare transelor, moastele nu sunt la fel ca sfintele moaste, mai detaliat am scris aici: http://www.forum-catolic.cnet.ro/vie...p=57096#p57096
3. Greco-catolicii au aparut in Transilvania acum mai bine de 300 de ani. Nu am auzit de minuni sau moaste la ei, singura minune era icoana de la Nicula, care plansese exact inainte de trecerea la greco-catolicism. Crestinii orientali (coptii, armenii, etc.) s-au despartit acum mai bine de 1500 de ani de ortodoxie. Nici la ei nu am auzit de moaste sau minuni. Protestantii s-au despartit de catolicism acum 500 de ani, in afara de penticostalii (care intra in transa si se lasa posedati) aparuti acum 100 de ani, nici la ei nu am auzit de minuni sau credinciosi facatori de minuni.
Reply With Quote
Răspunde