Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 22.08.2014, 12:43:13
Corinusha's Avatar
Corinusha Corinusha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2009
Locație: Mures
Mesaje: 1.231
Implicit Ce poti face ca "om din multime" ca sa fie bine in tara ta?!

Ideea subiectului am avut-o de aici:

Citat:
În prealabil postat de Parascheva16 Vezi mesajul
Aha, deci patriotismul inseamna sa iubesti tara cand iti e bine, iar cand e rau gata, nu mai iubim tara? Pai ala nu e patriotism. Oricum patriotismul nu inseamna sa iubesti raul ce se petrece in tara, din contra.
Pai, de Romania trebuie sa aibe grija romanii, nu altii. Am ajuns asa din cauza noastra. Toti romanii sunt de vina, nu doar politicienii. Mentalitatea de colonie, iarasi nu ajuta. Nu stiu daca ai lucrat in Vest, dar 1000 de euro pe luna e putin, nu mult si din pacate romanii sunt f.f.ieftini. In Franta gandesti in euro, nu in lei. In fine, e pe langa subiectul topicul. Nu m-am putut abtine cand am vazut astfel de idei si mentalitatea asta de colonie ma scoate din sarite.

Patriotismul il poti simti si daca reusesti sa traiesti in tara; cand 80% din 2 venituri nu ti se duce pe utilitati si chirie, ce sa mai zic de mancare... si aici vorbesc despre multima de oameni, ca stiu ca sunt care o duc bine mersi fara nici o grija, dar majoritatea au destule griji si din punctul asta de vedere...
De obicei cei care se dau patrioti nu stiu cum e sa te trezesti la mijlocul lunii ca nu mai ai bani sa cumperi o paine sau ca iarna esti nevoit sa ai 3-4 grade iin casa pentru ca nu-ti permiti sa platesti incalzirea... nu, nu, patriotii o duc cel putin decent, adica isi permit sa o duca de pe o luna pe alta fara greutati si poate mai reusesc sa mai puna si deoparte; multi au primit apartamente pe vremea la Ceausescu si o parte au si terminat sa plateasca ratele pe aceeasi vreme sau cu 5-10 ani ma tarziu...oameni care nu trebuie sa umble din banca in banca sa incerce sa scoata un cerdit pentru o locuinta, oameni care nu sunt nevoiti sa lucreze fara carte de munca, ca altfel daca o luna raman fara loc de munca intra in datorii pe care nu le mai pot plati jumatate de an... dar nu... lumea se asteapta ca pana si oamenii astia sa fie patrioti, sa le mi pese de tara, si sa-si zica mereu "vai, dar ce bine e in Romania!"
Culmea, cum se face ca astia cu problemele enumerate mai sus, in strainatate se descurca si cand se intorc reusesc sa si faca ceva cu banii pusi deoparte? De-aia pentru ca e bine in tara sau pentru ca afara lucrezi pentru ceva?
Cum se face ca daca iti cauti loc de munca, daca nu accepti sa lucrezi la negru, atunci nu te ia la munca?! Cum se face ca unii asteapta sa li se faca angajarea, iar ea nu mai vine, si omul e nevoit sa ramana acolo, pentru ca altundeva nu are unde sa mearga? (cunosc cazuri, si din pacate nu putine). Cum se face ca daca vrei sa faci ceea ce iti doresti, ajungi sa o faci ca voluntar si pe langa trebuie sa iti mai cauti ceva de lucru, ca doar ai nevoie sa traiesti...

Prin mentalitate de colonie, ce vrei sa zici mai exact?
__________________
Zambeste, maine poate fi mai rau.
Iarta, maine poate ai tu nevoie de iertare.
Iubeste si nu astepta nimic in schimb.
Daruieste si vei primi la randul tau.
Traieste ca si cum ar fi ultima ta zi de viata.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 22.08.2014, 17:40:01
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

As vrea sa iti raspund pentru ca si eu mi-am pus aceeasi intrebare.

Problema este asa: eu, care sunt un nimeni, pot sa fac ceva pentru cei din jur si pentru Biserica ?

Raspunsul mai complet este asa:


1. Trebuie intai sa am grija de viata mea. Si Hristos zice frumos de tot: doctore, vindeca-te pe tine insuti, altfel vor rade ceilalti de tine.
Mantuirea proprie este primul obiect al vietii mele. Daca tu esti orb si mort cum poti sa dai viata altora ? Aici este iubirea fata de Dumnezeu si lipirea de Dumnezeu si sfintirea omului, ca prima datorie in viata a acestuia.

2. Trebuie sa-mi fac indatoririle din viata care sunt in fata mea. Dumnezeu m-a randuit la un loc si acolo trebuie sa-mi fac datoria. Daca pot sa ajut si mai departe foarte bine, in calitate de crestin.
Dumnezeu l-a randuit pe unul sa fie doctor foarte bine. Si astfel isi implineste datoria fata de societate si iubirea fata de aproape si familie prin FAPTE.

3. Aici este cel mai important lucru:
Toti trebuie sa ne rugam unii pentru altii.
Oricat ne-am ajuta noi, facem poate prea putin unii pentru altii.
Iar binele desavarsit si complet este in mana lui Dumnezeu.

Trebuie sa ne rugam pentru Biserica, Stat, ierarhie si pentru toti.
Asta putem face toti. A cere ajutor de la Dumnezeu este cel mai mare lucru pe care il putem face toti unii pentru altii.
Iar aici este iubirea fata de aproape prin rugaciune.




4. Am auzit de la un preot asa, intamplare pe care i-o povestise cineva: o femeie dormea si a visat-o pe vecina inconjurata de draci; s-a trezit la miezul noptii. Si a inceput sa se roage pentru ea, iar dimineata a fugit la ea.
Vecina i-a zis asa: ca toata noaptea s-a gandit sa se sinucida si a avut o funie in mana.

Vedeti ce inseamna sa ne rugam unii pentru altii.

Dumnezeu este milostiv cu TOTI. Dar trebuie sa cerem ajutor unii pentru altii. Nu trebuie sa fii mare pe pamantul asta sa te auda Dumnezeu. Trebuie sa arati ca iti pasa.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 23.08.2014, 09:20:52
alex190
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Asa cum spunea si Gpalama, nu ar lucruri extraordinare de facut, bineninteles, in conditii specifice tarii noastre de trai.Ma gandesc ca simplul fapt de a-si face fiecare datoria acolo unde se afla: familie, serviciu etc.De multe ori, cand suntem tineri, cautam sa facem lucruri eroice, rutina zinica fiind prea banala pentru setea noastra de aventura si afirmatr.Dar cred ca asta e adevaratul eroism si cel mai "productiv" mod de existenta, pentru toata lumea.

Si nu lega patriotismul de bunastarea materiala.Cunosc multe cazuri care contrazic lucrul asta.Oameni care in ciuda greutatilor materiale foarte mari(multi copiii, datorii la banci, salariu minim pe economie etc), fiecare dinmotivele lui(dragoste fata de familie, fata de parinti isi fata de locul unde s-au nascut si au crescut) au refuzat plecarea in afara, chiar si numai pentru cateva luni.
De asemenea, cazuri in care, in ciuda unui salariu mai mare castigat in afara, n-au suportat despartirea de cei dragi si de casa si au revenit la un salariu minim pe economie, traind asa cum iti imaginezi,dpdv material.Dar au revenit si nu au mai vrut sa plece.
Sau familii sfasiate de dor,care se muta cand colo, cand colo, nereusind sa isi gaseasca echilibrul.


Cred ca patriot poti fi si in afara, traind frumos, fara sa iti faci tara de rusine, dar sa nu uiti de cei de acasa, de cei care au nevoie desprijinul tau etc.Cunosc si multe familii frumoase care nu uita de unde au plecat .

Last edited by alex190; 23.08.2014 at 11:06:21.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 23.08.2014, 10:55:32
Lucian008's Avatar
Lucian008 Lucian008 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.12.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.204
Implicit

Am sa raspund acum fix pe subiectul topicului si ulterior am sa imi spun parerea si pe ceea ce a initiat topicul.

De fapt as formula-o diferit: ce poti face pentru a fi patrot, un bun cetatean al tarii tale:
- poti sa respecti si sa nu iei in deradere simbolurile, istoria, valorite... nationale;
- poti sa respecti legile;
- poti sa ii respecti pe cei din jur;
- poti sa dai dovada de bun simt si buna crestere si sa nu arunci gunoiul pe jos, sa nu mazgalesti peretii cladirilor, sa nu rupi "chestii" din locurile publice, sa nu deteriorezi "mobilierul" transportului in comun, sa ai grija sa nu ii deranjezi pe ceilalti, sa te speli (unii au o problema cu asa ceva)...;
- sa cumperi, pe cat posibil, bunuri produse in Romania, de producatori romani;
- sa iti dai interesul la locul de munca si sa faci lucrurile bine;
- sa stii sa vorbesti corect romaneste;
- sa iti educi copilul si sa il inveti care sunt valorile morale, dar si cele nationale;
- sa inveti cand esti la scoala pentru ca in caz contrar irosesti resurse in momentul respectiv, dar si resurse potentiale pentru ca pe viitor nu vei avea cunostintele pe care ar fi trebuit sa le detii;
- sa cunosti istoria si credinta neamului;
- in masura in care exista timp (si la majoritatea exista doar ca il irosesc pe prostii de genul uitat la televizor) sa te inscrii in diverse ONG-uri care au ca obiectiv protejarea mediului, ajutarea diverselor persoane/categorii de persoane, sustinerea diverselor proiecte;
- sa iei atitudine atunci cand este cazul....
- etc
Si toate acestea nu necesita bani sau alte lucruri pe care sa nu le aiba la indemana majoritatea. Deci... putem fi cu totii buni romani?
__________________
Preasfântă Născătoare de Dumnezeu, mântuiește-ne pe noi.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 25.08.2014, 14:12:03
Mena59 Mena59 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 20.11.2012
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 362
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lucian008 Vezi mesajul
Am sa raspund acum fix pe subiectul topicului si ulterior am sa imi spun parerea si pe ceea ce a initiat topicul.

De fapt as formula-o diferit: ce poti face pentru a fi patrot, un bun cetatean al tarii tale:
- poti sa respecti si sa nu iei in deradere simbolurile, istoria, valorite... nationale;
- poti sa respecti legile;
- poti sa ii respecti pe cei din jur;
- poti sa dai dovada de bun simt si buna crestere si sa nu arunci gunoiul pe jos, sa nu mazgalesti peretii cladirilor, sa nu rupi "chestii" din locurile publice, sa nu deteriorezi "mobilierul" transportului in comun, sa ai grija sa nu ii deranjezi pe ceilalti, sa te speli (unii au o problema cu asa ceva)...;
- sa cumperi, pe cat posibil, bunuri produse in Romania, de producatori romani;
- sa iti dai interesul la locul de munca si sa faci lucrurile bine;
- sa stii sa vorbesti corect romaneste;
- sa iti educi copilul si sa il inveti care sunt valorile morale, dar si cele nationale;
- sa inveti cand esti la scoala pentru ca in caz contrar irosesti resurse in momentul respectiv, dar si resurse potentiale pentru ca pe viitor nu vei avea cunostintele pe care ar fi trebuit sa le detii;
- sa cunosti istoria si credinta neamului;
- in masura in care exista timp (si la majoritatea exista doar ca il irosesc pe prostii de genul uitat la televizor) sa te inscrii in diverse ONG-uri care au ca obiectiv protejarea mediului, ajutarea diverselor persoane/categorii de persoane, sustinerea diverselor proiecte;
- sa iei atitudine atunci cand este cazul....
- etc
Si toate acestea nu necesita bani sau alte lucruri pe care sa nu le aiba la indemana majoritatea. Deci... putem fi cu totii buni romani?
Sunt de acord cu cele scrise de tine. Doar ca ar trebui specificat care sunt valorile noastre nationale sau referitor la istoria tarii noastre, sa zicem incepand cu cel de al 2 -lea razboi mondial pana azi, care este istoria (adevarata) a tarii noastre?
Si a propos: pun o intrebare celor care activeaza pe forum: cum ati petrecut ziua de 23 august 2014? Ce inseamna pt dumneavoastra ziua de 23 august !
Reply With Quote
  #6  
Vechi 29.08.2014, 18:33:28
Tomita Tomita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.04.2012
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 287
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mena59 Vezi mesajul
Sunt de acord cu cele scrise de tine. Doar ca ar trebui specificat care sunt valorile noastre nationale sau referitor la istoria tarii noastre, sa zicem incepand cu cel de al 2 -lea razboi mondial pana azi, care este istoria (adevarata) a tarii noastre?
Si a propos: pun o intrebare celor care activeaza pe forum: cum ati petrecut ziua de 23 august 2014? Ce inseamna pt dumneavoastra ziua de 23 august !
nu mai tin bine minte ce am facut de 23 august...de fapt nu acord importanta zilei decat atunci cand cineva de langa mine ii acorda importanta..
asta probabil si pentru ca nu prea imi place istoria...e bine sa stii ceva istorie (ca altfel te faci de ras la chestii importante) dar nu vad de ce sa despic firul din trecut ...probabil este si o chestie de gusturi...unora le place istoria...altora limbile, fiecare cu inclinatiile lui etc....nu cred ca faptul ca nu prea stiu multa istorie ma face mai putin roman
si sunt multe chestii din lista enumerata cu care nu sunt de acord, de exemplu ce treaba are a fi bun roman cu cumpararea produselor romanesti?...mie imi plac produsele bune sau avantajoase pret/calitate...sa imi cumpar in unele cazuri produse romanesti care nu-mi plac cel mai mult doar pentru ca sunt romanesti? ca sa fiu roman bun? mi se pare o aiureala...cei care sunt producatori romani, sa fie si ei buni romani si sa gaseasca o solutie ori fac calitate/pret buna, ori exporta ori sa iasa dupa piata...ca nu o sa traim ca in evul mediu doar pt ca suntem romani..
Reply With Quote
  #7  
Vechi 29.08.2014, 21:53:13
Florinvs Florinvs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.12.2012
Locație: Husi, judetul Vaslui
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.893
Implicit

Cred ca pentru a-ti fi bine in tara ta, ca "om din multime", atat pe plan profesional, cat si personal, ar trebui ca fiecare din noi sa-si faca datoria cu seriozitate la locul de munca, sa caute, pe cat posibil (din pacate intradevar astazi este mult mai greu sa-ti gasesti de munca in meseria care-ti place fata de situatia din 1989) a lucra intr-un domeniu care il atrage, si sa fim mai uniti intre noi!

Este vorba aici nu numai de atitudinea la locul de munca, pe plan profesional, dar si de atitudinea in societate (cu vecinii, prietenii), dar si in familie (cu copii si persoana iubita).
Reply With Quote
  #8  
Vechi 30.08.2014, 09:27:01
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Corinusha Vezi mesajul
patriotii o duc cel putin decent, adica isi permit sa o duca de pe o luna pe alta fara greutati si poate mai reusesc sa mai puna si deoparte; multi au primit apartamente pe vremea la Ceausescu
Un pic de rautate in cele de mai sus ? Asa, doar putin ?

De cele ale pantecelui sa depinda patriotismul nostru ? Pe mama o iubim doar cu frigiderul plin ?

Uite, ma gandesc la Eminescu si la perioada cand ajunsese redactorul unic al "Timpului". Pe patronul lui, pe Slavici, patria il bagase la inchisoare. Ca in zilele noastre, cand puterea ii baga la mititica pe redactorii sefi si pe proprietarii de televiziuni de opozitie. Sa fi fost Eminescu mai putin patriot in vremurile cand era in opozitie si la putere erau liberalii ? Din niciun rand nu apare asta. Pe cat de vitupérant era Poertul Reporter cand vorbea de faradelegile liberalilor si profitorilor din toate coteriile, pe atat de dulce era cand vorbea de patria lui.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #9  
Vechi 30.08.2014, 09:31:49
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mena59 Vezi mesajul
pun o intrebare celor care activeaza pe forum: cum ati petrecut ziua de 23 august 2014? Ce inseamna pt dumneavoastra ziua de 23 august !
Pentru mine inseamna inceputul unei nenorociri care a durat decenii, care pe bunicii mei si pe tatal meu i-a aruncat in inchisoare, laolalta cu hotii, mie mi-a mancat prima parte a tineretii, anii cei mai tandri. Iar pentru Biserica mea, a insemnat primul pas pe Golgota.

Asta e parerea mea despre 23 aug.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #10  
Vechi 30.08.2014, 18:54:42
CristianR's Avatar
CristianR CristianR is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.234
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Ca in zilele noastre, cand puterea ii baga la mititica pe redactorii sefi si pe proprietarii de televiziuni de opozitie.
Altfel spus: Adrian Năstase este un fel de Iuliu Maniu.
Reply With Quote
Răspunde