Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 31.08.2014, 00:09:08
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.987
Implicit

Citat:
În prealabil postat de CristianR Vezi mesajul
Este o mare diferență între a fabrica un dosar – respectiv a-i inventa cuiva o vină – și o vină reală pentru care cineva trebuie să dea socoteală. Mi se pare că în cazurile Năstase și Voiculescu vinile sunt cât se poate de reale. Este dincolo de orice tăgadă că au furat. Și nu doar o dată, acesta fiind însuși modul lor de a trăi, exersat timp de zeci de ani: prin intermediul corupției.
Ma tem ca ai dreptate cand spui ca ti se pare...
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)
Reply With Quote
  #22  
Vechi 31.08.2014, 00:32:01
Ioan_Cezar Ioan_Cezar is offline
Banned
 
Data înregistrării: 17.06.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.618
Implicit

Citat:
În prealabil postat de CristianR Vezi mesajul
... victimele lor le iau apararea...
Se numește "Sindromul Stockholm". Psihologia ostaticului. Fenomenul e necesar, până la un punct, pentru supraviețuire. Ceva gen "fă-te frate cu dracu, până treci puntea". Partea proastă e că omul rămâne în inerția frăției, iar puntea nu o mai trece, ba chiar începe să uite intenția inițială... Începe să îi placă așa, dobândește un alt set de valori, de așteptări, totul e ok. Se simte liber în robia lui.
Ceva de felul ăsta e prezentat și în filmul "Secta".

Detalii aici: http://ro.wikipedia.org/wiki/Sindromul_Stockholm

Dar nu mai puțin picant (și terifiant) este Sindromul Lucifer: http://www.timpul.md/articol/sindrom...er--26083.html

"Răul constă din comportamentele intenționate care urmăresc să producă suferință, abuzuri, înjosire, dezumanizare sau distrugerea fizică a unor persoane nevinovate - sau folosirea autorității și puterii oferite de sistem pentru încurajarea sau acceptarea acestor practici." (Philip Zimbardo)

Last edited by Ioan_Cezar; 31.08.2014 at 00:46:18.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 31.08.2014, 09:51:27
Tomita Tomita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.04.2012
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 287
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul

Si sistema asta se mentine, vad, si azi, sub conducerea marinareasca. Adrian Nastase a fost cel dintai chemat. Dar au urmat: Becali, Voiculescu, etc. Patriciu a avut noroc: a abjurat din politica, ceea ce i-a folosit enorm: a ales sa moara din cauze naturale. Dimpotriva, pe Basescu nu il vad bine. Fostii prieteni si tovarasi de drum dati la o parte prin instrumentalizarea justitiei au memoria lunga. Sunt convins ca toti au jurat, urcand treptele spre capistea Revolutiei: "Base, ai sa ma urmezi!"
nu cred ca a fost instrumentalizata justitia intr-o tara cu atatia corupti...mi se pare normal sa ajunga multi la inchisoare (desi confiscarea banilor si cu penalizari mi se pare mai eficace...cu grija sa nu se faca abuzuri...nici ca pe vremea lui Tepes sa-ti fie frica sa dormi cu banii tai de grija sa nu fii acuzat ca i-ai furat)....furi, esti condamnat pt o fapta din "n", si dupa 5 ani inchisoare te duci pe coasta de Azur ..asta daca esti prins...unde se descurajeaza fapta?...si cand esti incurajat tot sa te tii furat (din sport, terenurile statului, banii statului, etc)
nu avea "conducerea marinareasca" de ce sa dea la o parte din drum prietenii si tovarasii pentru ca nici nu erau in drum..si daca urmeaza sau nu in justitie sa plateasca nu conteaza...nu ma afecteaza pe mine sau pe altul decat in masura in care se recupereaza bani sau urmarile previn fapte de vinovatie asemanatoare
Reply With Quote
  #24  
Vechi 31.08.2014, 10:09:21
Tomita Tomita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.04.2012
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 287
Implicit

Ce poti face ca "om din multime" ca sa fie bine in tara ta?!

cred ca cel mai important este pentru un om din multime sa incerce sa indrepte lucrurile, sa persevereze fara scandal, dat din coate si ranit oamenii (cel putin nu cu intentie).
daca spunem ca nu se pot indrepta lucrurile, ca asta e Romania, nu se va schimba nimic

referitor la aspectul financiar...am aceleasi nemultumiri ...nu stiu daca am sa le rezolv in viitor sau am sa stau si mai prost financiar...stiu doar ca imi pare rau si de cei care s-au obisnuit sa aiba ceva de-a gata si sunt plictisiti de ce au...nu apreciaza job-ul si nu incearca sa faca lucrurile cat mai bine, nu apreciaza ce au (mai mult se bucura unul care sta prost financiar de unele chestii banale), trimit copii prin strainatate sa traiasca, nu stiu ce tari sa mai colinde si asteapta sa treaca timpul/se uita la altii sau invidiaza pentru ca nu stiu sa faca lucrul lor bine/etc....cred ca toti avem provocari cu care trebuie sa luptam daca si dorim sa fim mai buni
Reply With Quote
  #25  
Vechi 31.08.2014, 14:00:36
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Tomita Vezi mesajul
nu cred ca a fost instrumentalizata justitia intr-o tara cu atatia corupti...mi se pare normal sa ajunga multi la inchisoare
Cand vorbesc de instrumentalizarea justitiei, am in vedere nu faptul ca cei condamnati ar fi nevinovati, ci ca au fost ori sunt lideri ai opozitiei. Este vorba mereu despre ceilalti. Condamnat este coruptul Voiculescu, dar nu si coruptul Videanu, spaima bordurilor Capitalei si, desi cazul acesta (si multe altele din tabara basesienilor) e la fel de notoriu ca disparitia Flotei Romaniei, "organele in drept" nu au declansat macar urmarirea penala si hotul neprins e considerat cinstit. Asta inseamna "justitie instrumentalizata politic: doua greutati, doua masuri, in functie de tabara in care e politicianul: e cu ai nostri sau cu ai lor.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #26  
Vechi 31.08.2014, 15:11:11
CristianR's Avatar
CristianR CristianR is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.232
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Cand vorbesc de instrumentalizarea justitiei, am in vedere nu faptul ca cei condamnati ar fi nevinovati, ci ca au fost ori sunt lideri ai opozitiei. Este vorba mereu despre ceilalti. Condamnat este coruptul Voiculescu, dar nu si coruptul Videanu, spaima bordurilor Capitalei si, desi cazul acesta (si multe altele din tabara basesienilor) e la fel de notoriu ca disparitia Flotei Romaniei, "organele in drept" nu au declansat macar urmarirea penala si hotul neprins e considerat cinstit. Asta inseamna "justitie instrumentalizata politic: doua greutati, doua masuri, in functie de tabara in care e politicianul: e cu ai nostri sau cu ai lor.
Videanu este urmărit penal de către DIICOT, pentru subminarea economiei naționale (gaze ieftine), președintele avizând solicitarea procurorilor, în timp ce în același dosar Vosganian a fost adăpostit de parlamentari. Pe de altă parte, dacă Băsescu ar controla justiția, nu văd de ce ar fi lăsat ca fratele său să fie arestat.
Lui Videanu procurorii i-au pus sechestru pe avere. Detalii aici.
Reply With Quote
  #27  
Vechi 31.08.2014, 15:15:36
oaie_cugetatoare oaie_cugetatoare is offline
Banned
 
Data înregistrării: 31.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.296
Implicit

Citat:
În prealabil postat de CristianR Vezi mesajul
. Pe de altă parte, dacă Băsescu ar controla justiția, nu văd de ce ar fi lăsat ca fratele său să fie arestat.
Ca sa-i inchida gura sa nu spuna mai multe si sa-i dea in gat.
Avandu-l in arest, il are sub observatie si control. Dooh !

Last edited by oaie_cugetatoare; 31.08.2014 at 16:14:55.
Reply With Quote
  #28  
Vechi 01.09.2014, 05:19:38
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.987
Implicit

Doamne ajută!
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)

Last edited by Demetrius; 01.09.2014 at 05:21:58.
Reply With Quote
  #29  
Vechi 01.09.2014, 07:27:47
Dan-Constantin Dan-Constantin is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 29.04.2013
Locație: Iasi,Romania.
Religia: Ortodox
Mesaje: 22
Implicit

interesant topic,dar ati cam dat in balacareala politica si evitati subiectul principal si intrebarea principala:Mai Avem o TARA a Noastra???industria e zero,agricultura zero,invatamintul muribund,sistemul sanitar in groapa,biserica face politica partidului la conducere si construieste...ce au ei de construit,legile tarii vin pe Cai Oficiale din diferite parti,armata redusa si numarata sub control Nato,cainii maidanezi cu subventie mai mare ca o alocatie de copil ROMAN,85% din populatie intre 35-60 ani bolnava de diferite boli,economia controlata de diferite concerne si grupuri de interese straine,benzina,motorina si produsele petroliere sub control strain,transporturi zero, flota nu,CFR spre distrugere,avioane spre zero,infrastructura in tara inexistenta,energie sub control strain,cernavoda in prag de colaps,parlamentarii si deputatii 99% pusi numai pe imbogatit,economia tarii bazata doar pe consum cu mici exceptii prin diferite zone ale tarii,minerit spre zero,extractii de diferite chestii spre zero,paduri taiate si vindute sute de mii de hectare,delta,marea,muntii si turismul spre distrugere,datorii externe in continua crestere,etc.
Parerea mea este ca ar mai fi multe de enumerat,dar in fiecare zi in care merg la munca sa muncesc sa platesc ratele la un apartament de 40m,ma intreb unde este tara mea si neamul meu cel romanesc???
Doar Dumnezeu mai poate face o minune in tara asta cu oameni indiferenti si pe zi ce trece mai rai,unde doar banul mai are vreo valoare,unde fiecare in coltul nostru pe ascuns ne gindim cum sa mai trecem de ziua de maine,ce viitor sa oferim copiilor nostri in tara nostra unde doar pamintul a mai ramas dar si ala este cumparat de straini prin diverse tertipuri legale?
Asadar ca sa revin la topic Mai avem o Tara pentru care sa facem ceva?sau este doar o iluzie,patriotismul deja este o poveste frumoasa pentru cartile de istorie,viitorul in tara asta nu prea mai exista,suntem o colonie si nu vrem sa recunostem asta,dar atentia ne este distribuita in alte parti cit mai multe sa nu vedem adevarata fata a tarii asteia.
In afara de vinovatii stiuti sau nestiuti care au adus tara aici unde este acum,NOI TOTI SUNTEM VINOVATI de situatia in care suntem,Eu ma simt vinovat fata de copilul meu pentru ca am votat,am stat si m-am uitat la astia cum distrug tara,pentru dezinteres fata de tara si oamenii din tara,pentru ca am muncit zilnic ajutind la distrugerea tarii(am ajutat la constructia unor retele de telecomunicatii,care la rindul lor au dus la prostirea populatiei si implicit la situatia de acum) si fiecare care si-a facut treaba la serviciul lui a adus aportul la distrugerea tarii direct sau indirect, prin imlicare sau neimplicare.
Nu mai avem pentru ce sa luptam decit fiecare pentru el si familia lui si fiecare pt. mintuirea lui!Dumnezeu sa ne dea sanatate si sa ne lumineze mintile!atit a mai ramas nealterat credinta si nadejdea in Dumnezeu!
Reply With Quote
  #30  
Vechi 01.09.2014, 08:28:37
Mena59 Mena59 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 20.11.2012
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 362
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Tomita Vezi mesajul
nu mai tin bine minte ce am facut de 23 august...de fapt nu acord importanta zilei decat atunci cand cineva de langa mine ii acorda importanta..
asta probabil si pentru ca nu prea imi place istoria...e bine sa stii ceva istorie (ca altfel te faci de ras la chestii importante) dar nu vad de ce sa despic firul din trecut ...probabil este si o chestie de gusturi...unora le place istoria...altora limbile, fiecare cu inclinatiile lui etc....nu cred ca faptul ca nu prea stiu multa istorie ma face mai putin roman
si sunt multe chestii din lista enumerata cu care nu sunt de acord, de exemplu ce treaba are a fi bun roman cu cumpararea produselor romanesti?...mie imi plac produsele bune sau avantajoase pret/calitate...sa imi cumpar in unele cazuri produse romanesti care nu-mi plac cel mai mult doar pentru ca sunt romanesti? ca sa fiu roman bun? mi se pare o aiureala...cei care sunt producatori romani, sa fie si ei buni romani si sa gaseasca o solutie ori fac calitate/pret buna, ori exporta ori sa iasa dupa piata...ca nu o sa traim ca in evul mediu doar pt ca suntem romani..
Nici mie nu-mi place istoria, adica nu-mi place istoria contemporana a tarii mele. Si despre istoria tarii mele din perioada 1943 - 44, nu pot sa fac aprecieri pentru ca nu stiu ce e adevarat din cate se povestesc. Tocmai de aceea am pus intrebarea sa aud si alte pareri...
Dar se vede ca sunt multi indiferenti. Si poate e mai bine asa.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare