Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Umanitare
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 12.12.2015, 09:16:41
adelina02 adelina02 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.12.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 156
Trimite un mesaj prin MSN pentru adelina02
Implicit

Rezumand ce ai spus tu, nu se ajunge la primul post al lui AlinB? :)

In alta ordine de idei, nu vad rostul pentru care iti exteriorizezi trairile aici. Lucrurile nu se rezolva asa.
Citat:
În prealabil postat de Jonnyw2013 Vezi mesajul
Am avut de cateva ori
.... pentru experienta personala sau pentru copii? Ar fi perfect daca verbul s-ar transforma de la timpul trecut la prezent. Nu doar de Paste si Craciun, cand cu 2-3 jucarii donate oamenii au impresia ca indeplinesc toate nevoile copiilor.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 13.12.2015, 22:16:55
Jonnyw2013 Jonnyw2013 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.02.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 687
Implicit

Citat:
În prealabil postat de adelina02 Vezi mesajul
Rezumand ce ai spus tu, nu se ajunge la primul post al lui AlinB? :)

In alta ordine de idei, nu vad rostul pentru care iti exteriorizezi trairile aici. Lucrurile nu se rezolva asa.
.... pentru experienta personala sau pentru copii? Ar fi perfect daca verbul s-ar transforma de la timpul trecut la prezent. Nu doar de Paste si Craciun, cand cu 2-3 jucarii donate oamenii au impresia ca indeplinesc toate nevoile copiilor.
Da dar parintele Alin(intre timp am vazut intr-un mesaj ca dansul este preot) s-a exprimat foarte sumar astfel ca se putea intelege altceva din mesajul dumnealui.
Imi exteriorizez trairile aici ptr ca este util ca oamenii sa stie adevarul, nu sa il pui sub un "obroc".Fiindca la un moment dat unii tot asa "rup" niste copii dinastia din niste familii si nu e nici un feedback,(sau e un feedback prea slab) ca lumea sa spuna:"NU e bine!!Lasati-ii acolo!"
Experienta asta o am si la prezent, dar nu imi place sa bat toba, si asa am mai fost contrat la un moment, dat ca ma laud.
__________________
http://www.cuvantul-ortodox.ro/2011/...-ca-pe-erezii/
"€žCând am ieșit pe ușa care mă purta spre libertate, am știut că dacă nu las ura și amărăciunea în spate, voi continua să fiu în închisoare€".-Nelson Mandela
Reply With Quote
  #13  
Vechi 14.12.2015, 00:50:34
crisstiann crisstiann is offline
Banned
 
Data înregistrării: 06.10.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 228
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Jonnyw2013 Vezi mesajul
Da dar parintele Alin(intre timp am vazut intr-un mesaj ca dansul este preot)
-in care mesaj?
-ar fii culmea sa fie preot...
Reply With Quote
  #14  
Vechi 14.12.2015, 23:24:04
Jonnyw2013 Jonnyw2013 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.02.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 687
Implicit

Citat:
În prealabil postat de crisstiann Vezi mesajul
-in care mesaj?
-ar fii culmea sa fie preot...
Altcineva spunea, dar nu mai stiu pe unde, ca m-am uitat pe mai multe topicuri.
__________________
http://www.cuvantul-ortodox.ro/2011/...-ca-pe-erezii/
"€žCând am ieșit pe ușa care mă purta spre libertate, am știut că dacă nu las ura și amărăciunea în spate, voi continua să fiu în închisoare€".-Nelson Mandela
Reply With Quote
  #15  
Vechi 15.12.2015, 00:59:40
ahilpterodactil
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de crisstiann Vezi mesajul
-eu vorbesc de ce se intampla la orfelinate in ultimii 10 ani sa zic, deci trebuie sa tinem cont de toate cazurile nu numai de acesta
-ideea e ca se intampla multe abuzuri, statul e de vina si angajatii de la casele de copii, care ii bat pe copii, se folosesc de ei pt prostitutie
-fata aceea care a murit la Tanacu a fost si ea la casele de copii, si acolo era un fel de retea de pedofilie ( despre acea retea de pedofilie asculta prima parte, minutele 30-35, vorbeste Tatiana Niculescu Bran:http://www.cuvantul-ortodox.ro/recom...u-dupa-dealuri ), si cate cazuri or mai fii care nu sunt mediatizate

-trebuie privite lucrurile in ansamblu: deci acei copii dupa ce ca sufera pt ca nu au parinti, sufera si mai mult datorita ingrijitoarelor care ii bat, sau retelelor de prostitutie ,pedofilie, sau din diverse alte motive cum a fost si acest caz, si se poate ajunge si la sinucidere
Dacă te supără așa de tare aceste lucruri, află că știi doar o mică parte din realitatea pe care tocmai ai descoperit-o. Nu te grăbi cu supărarea, că îți va fi mult mai rău când vei afla mulțime de alte lucruri încă mai ciudate.
Mă limitez doar la două "vești", că nu-mi place să răspândesc eu știrile care dezvăluie răul de tot soiul - sunt alții chemați pentru aceasta ori cărora chiar le face plăcere:
1) În general, instituțiile care au avut și au "grijă" de copii în România sunt distructive pentru aceștia. Pentru că am lucrat ca psiholog la Protecția Copilului și pentru că am câteva cunoștințe, azi adulți, care au avut parte de viața în cămine speciale, îți spun doar atât: nu bănuiești câte atrocități se comit în instituțiile româneșticare se ocupă de copii. Câte abuzuri de tot soiul. Unul dintre motivele pentru care am șters-o de la P.C. a fost că în câteva luni am devenit conștient de măgăriile care se făceau acolo unde eram și eu angajat. Pe de altă parte, se mai întâmplă și lucruri bune, ce-i drept. Însă acestea sunt minore în raport cu valul fărădelegilor.
2) Te plângi de pedofilie și prostituție în căminele cu orfani? Te plângi de violență și strâmbarea caracterului? Dar, omule, uită-te mai întâi în așazisele familii normale și în instituțiile publice! Majoritatea curvelor, hoților, criminalilor și canaliilor nu provin din casele de copii, ci din casele noastre!
Reply With Quote
Răspunde