Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 16.07.2008, 14:22:40
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

scuze,la ghioza,am scris in paranteza "supa",in loc de "dupa",deci este "dupa pronuntie"...si a iesit o supa,daca tot veni vorba de mancare....
Reply With Quote
  #22  
Vechi 16.07.2008, 14:38:33
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

Cat despre "bunele maniere",la Japonezi,acestea cam lasa de dorit.La ei,rar vezi sa deschida un barbat usa unei doamne,ca sa-i dea intaietate.Sau o batranica neajutorata sa primeasca degraba ajutor din partea celor din jur.NU!Cam fiecare pe cont propriu,fiecare isi vede de treaba lui,iar daca ai o neputinta,nu ai decat sa ti-a asumi.Mi s-a-ntamplat deseori sa fiu in oras cu doi copii mici,unul bebe in haturi,si celalalt in carut,si in fata unui magazin sa mi se inchida usa in nas,eu fiind intr-o situatie dificila de a intra cu ambii copii.Indiferent,barbat sau femeie,mi-au inchis usa chiar in nas,sau as putea spune ca mai degraba o femeie s-a sesizat in aceasta priviinta si am primit ajutor,decat un barbat.O femeie gravida,sau o femeie batrana,sau barbat,nu primeste locul in transportul in comun.Exista locuri special amenajate pentru acestia,dar daca ele sunt ocupate,rar se intampla sa i se ofere unul voluntar.
Nu stiu de ce,dar japonezii se prezinta ceva reci in priviinta ajutorului fata oameni,cam fiecare pentru el,atata timp cat fiecare munceste si traieste cinstit.Fiindca,pe langa noi,ei sunt net mai civilizati si mai cinstiti in toate priviintele.Mai constienti de datoria ce o au.
Spunea cineva la televizor ca japonezii nu arunca niciodata tigara pe strada.Eu am constatat tocmai contrariul,foarte multi japonezi fumeaza pe strada,in mers,si chiar daca nu vezi gunoi sau ambalaje aruncate pe strada,chistoace sunt o gramada,deci arunca tigarile pe strada.
Japonezii sunt cam timizi,rar vezi un japonez ca te priveste in ochi,sau ca indrazneste sa te abordeze,fara sa te cunoasca.
Oricum,din punctul meu de vedere au mult mai multe bile albe decat negre...in comparatie cu noi,CEI CREDINCIOSI!!!
Reply With Quote
  #23  
Vechi 16.07.2008, 14:42:47
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

Caratul bagajelor grele de catre barbat,in ajutorul femeii,NICI POMENEALA!Poate ca nu toti japonezii sunt astfel,insa cumnatul meu este tare nesimtit in aceasta priviinta,eu pot sa ma cocosez de atata greutate,el alege geanta cu rotile,daca exista,daca nu...fara!
Reply With Quote
  #24  
Vechi 16.07.2008, 14:45:49
Dia20_diana Dia20_diana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2007
Mesaje: 307
Implicit

:( asta nu suna bine...nu stiu de ce aveam impresia ca sunt un popor foarte educat...dar sa nu te ajute nimeni cu copiii asta chiar mi se pare foarte deplasat..
Reply With Quote
  #25  
Vechi 17.07.2008, 07:47:13
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de TFL
amuzant.
credeti ca, companiile care scot profit din Romania (OMV, Petrom, Metro, Billa, ING....si altele) fac donatii si sustin doar lucruri pozitive (dpdv crestin)?va inselati.
si atunci ce trebuie de facut?boicotam totul?
treaba lor ce fac cu banii si ce proiecte sustin.nu?
nu e chiar asa.

daca nu stii in ce baga banii si pe cine gireaza cu renumele firmei, nu stii si pace.

dar daca stii si nu e OK, trebuie sa iei atitudine (in cazul de fata sa raspunzi acestui apel la boicot), nu sa bagi capul in nisip ca strutul.
Reply With Quote
  #26  
Vechi 17.07.2008, 07:51:29
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Inca ceva, boicotul a fost cerut de AFA, Asociatia Americanã a Familiilor. Si nu intamplator, pentru ca se stie ca printre clientii McDonalds (si care contribuie implicit ca bunastarea firmei si la renumele ei) se numara mai ales familiile tinere, cu copii, si in general tinerii. La urma urmei este un apel la rationalitate.
Reply With Quote
  #27  
Vechi 17.07.2008, 09:42:36
alexandra28again alexandra28again is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.07.2007
Locație: aaaaa
Mesaje: 614
Implicit

multumim ory pentru ca ne-ai impartasit experientele tale.dupa spusele tale,japonezii sunt exact cum mi-i imaginam,reci,distanti,timizi.chiar si eu imi puneam problema asta odata,eu chiar n-am vazut chinez sau japonez care sa se dea la o fata.am mai trecut prin cartiere pe unde stau chinezi si japonezi dar mi se par asa cum zici si tu...ii cam ignora pe cei din jur
Reply With Quote
  #28  
Vechi 17.07.2008, 09:55:36
rebellu007's Avatar
rebellu007 rebellu007 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.08.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 146
Implicit

Citat:
În prealabil postat de achimovjan
Citat:
În prealabil postat de citystar
Citat:
În prealabil postat de veilur
Da frateee am mai mancat si eu cate un hamburger si-un cartof prajit, ce e o asa tragedie? Dar nu mananc in fiecare zi, ci doar asa ocazional, adica rar.
nu trebuie sa mananci la McDonalds, ca acolo salasluieste diavolul, acolo canta muzica, diavolii se distreaza. Oamnenii trebuie sa mearga la manastiri sa se roage necontenit. Numai atunci diavolii sunt chinuiti.
parintii Cleopa, Iustin Parvu, Arsenie Papacioc, Arsenie Boca , si alti calugari cu mult har nu mananca la McDonalds; trebuie sa urmam exemplu lor;
Cartofi prajiti se pot manca si la manastire (mai ales ca is de post)
Iusti nParvu,de la Petru Voda a scos o carte in care,pe operta se autointituleaza"un marturisitoe" al Ortodoxiei.Mai are putin si zice,"ultimul sfant in viata".Ca sa nu mai zic ca este jalnica cartea.daca te ei dupa ea,ajungi sa urasti pe toata lumea,si sa-i iubesti numai pe cei de la Petru-Voda,cu Iustin Parvu in frunte.Eu unul,am aruncat cartea la gunoi.
fratioare, cred ca ai citit cartea exact cum se uita matza in calendar... pai ce sa-ti fac daca atat poti intelege ?... tu esti ca sectarii care comenteaza biblia dupa cum le dicteaza neuronul fatal din capshor. intai afla cine e pr iustin parvu si apoi dati cu parerea. du-te sa-l cunosti personal, du-te si intra in atmosfera de la petru voda, apoi reciteste cartea. iti spun sincer ca-ti vei schimba radical parerea. iarta-ma daca te ofensez dar, crede-ma, gresesti mult cand afirmi asa ceva.
Reply With Quote
  #29  
Vechi 17.07.2008, 13:37:36
pacifistul pacifistul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.05.2008
Mesaje: 107
Implicit

eu unul va sfatuiesc sa va uitai seara la mircea badea pe antena 3. sa vedeti prostia din romania si sa luam atitudine in acest domeniu, nu la mc-uri si donatii stupide. credeti ca daca mc-ul o sa ajute homosexualii or sa se inmulteasca astia, sau daca noi facem boicot or sa dispara? homosexualii au existat dintotdeauna si vor exista mereu. dar nu ei ne duc tara de rapa, ci noi insine pt ca stam indiferenti si nu facem nimic. si va spun sincer, imi e rusine cand ma gandesc la faptul ca si eu stau degeaba si nu iau nicio masura impotriva prostiei crase ce musteste in romania.
nnu stiu ce credeti voi, insa eu consider ca trebuie sa fim putin mai practici.
Reply With Quote
  #30  
Vechi 17.07.2008, 16:06:24
C-tin C-tin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.07.2007
Mesaje: 640
Implicit

Citat:
În prealabil postat de TFL
Citat:
În prealabil postat de alexandra28again
daaaaaa ca eu nu ma despart de aripioarele de la Mc :hmmm:
credeam ca se vrea boicot pt ca e mincarea nesanatoasa.
dar asa......pofta mare
Cu siguranta Alexandra se referea la faptul ca a facut de mult aripioare de la Mc...:)
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Banii de la aparate Dewit51 Morala Crestina 23 23.01.2017 14:40:57
‚Intoarce-te si spune cat bine ti-a facut tie Dumnezeu’ Ana-Maria N Generalitati 0 22.04.2012 11:04:14
Atitudinea fata de homosexuali coralina Generalitati 218 14.08.2011 21:05:09
Din ‘secretele’ mele Gabita_30 Pocainta 18 17.04.2011 20:54:49