Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Alte Religii
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 27.05.2006, 14:07:50
cat2kity cat2kity is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 14.05.2006
Mesaje: 6
Implicit

Budismul nu ar trebui acceptat!!!
Reply With Quote
  #2  
Vechi 17.06.2006, 00:54:19
eremieb eremieb is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2006
Mesaje: 14
Implicit

de ce spui asta?
As mai vrea sa stiu daca voi credeti ca alte religii pot duce la mantuire.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 17.06.2006, 02:46:30
Dodi Dodi is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 09.05.2006
Mesaje: 27
Implicit

Citat:
În prealabil postat de eremieb
de ce spui?
As mai vrea sa stiu daca voi credeti ca alte religii pot duce la mantuire.
Sfantul Teofan Zavoratul spune: “In afara de Biserica Ortodoxa nu este adevar...” ("Talcuiri din Sfanta Scriptura pentru fiecare zi din an").Afirmatia poate parea dura si habotnica, asa cum mi s-a parut si mie cand am auzit-o prima data, insa nu este. E foarte comod pentru omul contemporan sa creada ceea ce ii convine, sa se creada mai "luminat" decat Sfintii Parinti sau sa faca un amestec de percepte si credinte din mai multe religii, care sa se potriveasca cu vederile sale moderniste. Am cunoscut destui care mi-au spus ca, pentru ei, conteaza numai faptul ca au credinta in Dumnezeu, chiar daca nu accepta invatatura Bisericii lui Hristos. Din punctul asta de vedere, si diavolii au credinta in Dumnezeu, ba inca mai multa decat oamenii, fiindca ei au fost mai intai ingeri de lumina...
Am avut, destul de mult timp, practici "spirituale" orientale. Mi se parea ca mi-am gasit drumul in viata, ca am o anumita superioritate fata de ceilalti, ca fac parte dintre "alesii" care vor dobandi iluminarea, dar asta pentru ca (mi-am dat seama mult mai tarziu) tot ce invatam acolo imi alimenta mandria si egoismul...
Nu, cred cu tarie ca nici o alta religie nu poate duce la mantuire. Am alunecat in ratacire suficient de adanc incat sa-mi dau seama de asta.
Iti multumesc, Doamne, ca m-ai ridicat.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 17.06.2006, 03:09:34
MMihail MMihail is offline
Member
 
Data înregistrării: 14.06.2006
Mesaje: 58
Implicit

As putea sa inventez o zicala: "cine cade si il ridica Dumnezeu stie..."
Reply With Quote
  #5  
Vechi 29.06.2006, 22:47:47
Alexandr_Bazil Alexandr_Bazil is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.05.2006
Mesaje: 352
Implicit

Citat:
În prealabil postat de eremieb
de ce spui asta?
As mai vrea sa stiu daca voi credeti ca alte religii pot duce la mantuire.
Budismul ca orice alta religie merita acceptare si toleranta. Nu te poti numi crestin daca zici ca ce crede fratele tau nu e bun si nu merita sa accepti asa ceva. Asta duce eventual la conflicte religioase. Mai departe oricine a studiat principiile budiste a vazut cat de izbitoare e asemanarea dintre principiile budiste si cele crestine. Diferenta e ca noi Il avem pe Hristos zic unii, dar eu le zic altceva: Dumnezeu este al tuturor, si Iisus este al intregii omeniri, nu are nici un grup monopol pe asta.
Desi unii poate nu sunt de acord cu mine eu sunt de parere ca orice om care respecta legea de aur, isi iubeste aproapele, dusmanii, si duce o viata morala, poate fi mantuit, indiferent ca e crestin, evreu, musulman sau budist.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 30.06.2006, 11:00:30
cristir cristir is offline
Banned
 
Data înregistrării: 20.06.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 17
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Alexandr_Bazil
Citat:
În prealabil postat de eremieb
de ce spui asta?
As mai vrea sa stiu daca voi credeti ca alte religii pot duce la mantuire.
Budismul ca orice alta religie merita acceptare si toleranta. Nu te poti numi crestin daca zici ca ce crede fratele tau nu e bun si nu merita sa accepti asa ceva. Asta duce eventual la conflicte religioase. Mai departe oricine a studiat principiile budiste a vazut cat de izbitoare e asemanarea dintre principiile budiste si cele crestine. Diferenta e ca noi Il avem pe Hristos zic unii, dar eu le zic altceva: Dumnezeu este al tuturor, si Iisus este al intregii omeniri, nu are nici un grup monopol pe asta.
Desi unii poate nu sunt de acord cu mine eu sunt de parere ca orice om care respecta legea de aur, isi iubeste aproapele, dusmanii, si duce o viata morala, poate fi mantuit, indiferent ca e crestin, evreu, musulman sau budist.
Sfintul Cuvios Teodosie de la Pecerska (+1073)
"Pazeste-te, fiule, de cei cu credinta stramba si de toate discutiile lor, caci si pamantul nostru s-a umplut de ei! NUMAI CEL CE TRAIESTE IN CREDINTA ORTODOXA ISI VA MANTUI SUFLETUL. Fiindca nu exista o alta credinta mai buna, decat curata si sfanta noastra Credinta Ortodoxa ... De asemenea, fiule, NU SE CADE SA LAUZI O CREDINTA STRAINA. CINE LAUDA O CREDINTA STRAINA FACE LA FEL CA SI CEL CARE-SI HULESTE PROPRIA CREDINTA. CINE LAUDA CREDINTA SA SI PE CEA STRĂINA E UN FATARNIC SI APROPIAT DE EREZIE ... DACA CINEVA ITI SPUNE: "CREDINTA NOASTRA SI A VOASTRA ESTE DE LA DUMNEZEU", ATUNCI, FIULE, RASPUNDE-I ASA: "FATARNICULE! CUM POT FI AMANDOUA DE LA DUMNEZEU? NU STII CE SPUNE SCRIPTURA: ESTE UN SINGUR DOMN, O SINGURA CREDINTA, UN SINGUR BOTEZ. (EFESENI 4,5)
Asadar, fiule, fereste-te de acestia si intotdeauna apara-ti credinta ta! Nu te infrati cu ei, ci fugi de ei si intareste-te in credinta ta prin fapte bune! ... Fiule, chiar daca va trebui sa mori pentru credinta ta sfanta, du-te cu indrazneala la moarte! Asa au murit si sfintii pentru Credinta, iar acum vietuiesc intru Hristos."(Patericul pesterilor de la Kiev, 1806)
Reply With Quote
  #7  
Vechi 30.06.2006, 11:57:32
Alexandr_Bazil Alexandr_Bazil is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.05.2006
Mesaje: 352
Implicit

Stai putin ca pierzi din vedere ce spuneam. Eu nu am zis sa se converteasca nimeni la budism, am zis sa fim toleranti si sa ne acceptam fratii de alte religii. Am mai si zis ca se pot mantui cei ce au dus o viata morala, si au trait dupa principiile puse de Hristos, chiar daca nu s-au convertit la crestinism... sa ne gandim la toti cei ce nu auzise vreodata de crestinism... ei ajung toti in iad?
Reply With Quote
  #8  
Vechi 30.06.2006, 16:45:56
thanatos thanatos is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 30.06.2006
Mesaje: 8
Implicit

Nu cred ca ne va fi dat sa cunoastem cine se mantuieste si cine nu. Nu cred ca trebuie sa hulim, sau sa discriminam. Cred ca trebuie sa dam dovada de buna purtare si sa stam in banca noastra. Budismul se remarca ca o religie morala, iar adeptii ca oameni simpli si binevoitori. Si pot zice ca uneori nu ne cinstim numele de crestini, injurand la o coada sau carcotind in autobuz sau mai stiu eu ce alte scapari de genul asta (si astea sunt mici)
Budismul este ultima religie asupra careia m-as pronunta. Atata vreme cat exista alte probleme, issues cum s-ar zice, care se manifesta si ne ataca, de ce sa cautam nod in papura unor oameni care-si vad de treaba lor?
Si legat de asta, am citit in Sf.Briancianinov ca nu numai crestinii se vor mantui, dar si cei care au dus o viata curata si onesta, urmand cele 10 porunci. Iar Par.Cleopa zice ca cele 10 porunci sunt ca un cod genetic dat omului de la nastere iar acestea sunt impartite si de alte religii. Singura diferenta, zice Sf.Briancianinov este ca ei nu-l vor vedea pe Dumnezeu, dar vor cunoaste raiul pentru vietuirea curata, asa ca sa nu abordam ceva care ne depaseste.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 01.07.2006, 12:22:42
Dodi Dodi is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 09.05.2006
Mesaje: 27
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Alexandr_Bazil
Citat:
În prealabil postat de eremieb
de ce spui asta?
As mai vrea sa stiu daca voi credeti ca alte religii pot duce la mantuire.
Budismul ca orice alta religie merita acceptare si toleranta. Nu te poti numi crestin daca zici ca ce crede fratele tau nu e bun si nu merita sa accepti asa ceva. Asta duce eventual la conflicte religioase. Mai departe oricine a studiat principiile budiste a vazut cat de izbitoare e asemanarea dintre principiile budiste si cele crestine. Diferenta e ca noi Il avem pe Hristos zic unii, dar eu le zic altceva: Dumnezeu este al tuturor, si Iisus este al intregii omeniri, nu are nici un grup monopol pe asta.
Desi unii poate nu sunt de acord cu mine eu sunt de parere ca orice om care respecta legea de aur, isi iubeste aproapele, dusmanii, si duce o viata morala, poate fi mantuit, indiferent ca e crestin, evreu, musulman sau budist.
N-am auzit nicaieri de "legea de aur". Ceea ce ai scris pare mai degraba un amalgam de idei si convingeri extrase din mai multe religii. Daca ai auzit/citit despre asta in crestinism, te rog indica-mi si mie sursa.
PS. Am studiat principiile budiste. Nimic nu poate fi mai departe de crestinism decat aceste principii.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 01.07.2006, 14:34:36
Dodi Dodi is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 09.05.2006
Mesaje: 27
Implicit

Citat:
În prealabil postat de thanatos
Nu cred ca ne va fi dat sa cunoastem cine se mantuieste si cine nu. Nu cred ca trebuie sa hulim, sau sa discriminam. Cred ca trebuie sa dam dovada de buna purtare si sa stam in banca noastra. Budismul se remarca ca o religie morala, iar adeptii ca oameni simpli si binevoitori. Si pot zice ca uneori nu ne cinstim numele de crestini, injurand la o coada sau carcotind in autobuz sau mai stiu eu ce alte scapari de genul asta (si astea sunt mici)
Budismul este ultima religie asupra careia m-as pronunta. Atata vreme cat exista alte probleme, issues cum s-ar zice, care se manifesta si ne ataca, de ce sa cautam nod in papura unor oameni care-si vad de treaba lor?
Si legat de asta, am citit in Sf.Briancianinov ca nu numai crestinii se vor mantui, dar si cei care au dus o viata curata si onesta, urmand cele 10 porunci. Iar Par.Cleopa zice ca cele 10 porunci sunt ca un cod genetic dat omului de la nastere iar acestea sunt impartite si de alte religii. Singura diferenta, zice Sf.Briancianinov este ca ei nu-l vor vedea pe Dumnezeu, dar vor cunoaste raiul pentru vietuirea curata, asa ca sa nu abordam ceva care ne depaseste.
Daca Sfintii Parinti ar fi "stat in banca lor" si nu ar fi combatut ereziile si rastalmacirile credintei, ce s-ar fi ales de Biserica lui Hristos? (Nu spun sa ne comparam cu sfintii parinti, dar ii putem lua ca modele de viata crestina.)

"Isi vad de treaba lor", zici? Uita-te mai bine in jur, sa vezi cat de puternica este campania de atragere a tinerilor catre "spiritualitatea" orientala (inclusiv budista), cat de frumoase par aceste invataturi la prima vedere, si cat de nocive sunt in realitate, daca ai nesansa sa le cunosti mai bine.

Ei bine, nu pot sa stau in banca mea si sa tac.
"Daca vor tacea acestia, pietrele vor striga..." (Luca, 19,40)
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Are budismul asemanari cu crestin ortodoxia?Parerile fratiilor voastre mihailt Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 45 31.03.2010 19:37:22