Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 23.03.2009, 19:54:28
sweety sweety is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 20.02.2009
Mesaje: 8
Implicit este pacat sa fac otoplastie?

Este pacat sa fac otoplastie?(adica indreptarea urechiilor).Problema e ca eu am urechiile mai departate de cap(adica, popular spus, clapauge)si sunt fata..ma simt ciudat ca nu pot sa-mi prind parul(imi mai si iese din par) si ca vine putin inestetic.nu e un moft.cand eram mica purtam mult bentite si mai dormeam si cu capul pe urechea intoarsa etc si probabil s-am mai departat si in timp.la mine daca s-ar interveni cu aceasta "operatie"nu ar face mare lucru(adica in niciun caz nu mi-ar schimba forma urechii),decat mi-ar apropia-o putin de cap(printr-o incizie in spatele urechii si se modeleaza putin cartilagiul si gata).deci nu este asa grav deoarece nu e o operatie estetica propriu-zisa...pur si simplu este o modelare facuta in spatele urechii pentru a fii normal apropiata de cap, pt. ca nu am nevoie sa arate altfel deoarece sunt perfecte asa cu exceptia departarii de cap...va rog frumos sa-mi raspundeti..este pacat sa fac asta?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 23.03.2009, 20:03:10
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sweety Vezi mesajul
Este pacat sa fac otoplastie?(adica indreptarea urechiilor).Problema e ca eu am urechiile mai departate de cap(adica, popular spus, clapauge)si sunt fata..ma simt ciudat ca nu pot sa-mi prind parul(imi mai si iese din par) si ca vine putin inestetic.nu e un moft.cand eram mica purtam mult bentite si mai dormeam si cu capul pe urechea intoarsa etc si probabil s-am mai departat si in timp.la mine daca s-ar interveni cu aceasta "operatie"nu ar face mare lucru(adica in niciun caz nu mi-ar schimba forma urechii),decat mi-ar apropia-o putin de cap(printr-o incizie in spatele urechii si se modeleaza putin cartilagiul si gata).deci nu este asa grav deoarece nu e o operatie estetica propriu-zisa...pur si simplu este o modelare facuta in spatele urechii pentru a fii normal apropiata de cap, pt. ca nu am nevoie sa arate altfel deoarece sunt perfecte asa cu exceptia departarii de cap...va rog frumos sa-mi raspundeti..este pacat sa fac asta?
Chiar de ar fi păcat , să spunem, sunt altele mult mai de luat in seamă și chiar să ne pună pe gânduri. Părerea mea personală, nu, nu este păcat , precum se procedează și la intervenția chirurgicală pentru buza de iepure și pentru multe asemenea. Să nu confundăm aceasta și cele asemenea cu așa zilele operații estetice. Mergi liniștită și fa-ți intervenția de care ai nevoie. Vorba ce o aduc mereu : ințelepciune , echilibru și cumpătare !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #3  
Vechi 23.03.2009, 20:09:25
monica.miholca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Eu zic ca nu e nici un pacat. o sa te simti mai bine.
si eu am facut o operatie-considerata estetica, pentru miopie (am o miopie foarte mare), ca sa nu mai port ochelari si lentile de contact, care erau un chin. si eu m-am intrebat daca am facut un pacat, neacceptand ceea ce mi-a dat Dumnezeu de dus. dar nu cred ca este pacat, ci pur si simplu am scapat de multe ganduri neplacute si mi-am mai revenit din depresiile mele..nu cred ca avea rost sa raman tot cu ochelarii pe nas, deprimata si mereu nemultumita, si frustrata in plus de gandul ca eu nu pot face operatia ca e un pacat... desi miopia mea nu este vindecata, ma simt mai bine psihic si nu ma gandesc tot timpul la cum o sa fie mai incolo? oare o sa fac desprindere de retina sau nu?!
Reply With Quote
  #4  
Vechi 23.03.2009, 20:16:28
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de monica.miholca Vezi mesajul
Eu zic ca nu e nici un pacat. o sa te simti mai bine.
si eu am facut o operatie-considerata estetica, pentru miopie (am o miopie foarte mare), ca sa nu mai port ochelari si lentile de contact, care erau un chin. si eu m-am intrebat daca am facut un pacat, neacceptand ceea ce mi-a dat Dumnezeu de dus. dar nu cred ca este pacat, ci pur si simplu am scapat de multe ganduri neplacute si mi-am mai revenit din depresiile mele..nu cred ca avea rost sa raman tot cu ochelarii pe nas, deprimata si mereu nemultumita, si frustrata in plus de gandul ca eu nu pot face operatia ca e un pacat... desi miopia mea nu este vindecata, ma simt mai bine psihic si nu ma gandesc tot timpul la cum o sa fie mai incolo? oare o sa fac desprindere de retina sau nu?!
Exact Monica ! Toată viața poți fi marcat de gândul că nu ai făcut , poate ce trebuia . Hai să nu le spunem operații estetice, ci de corecție, pentru a face o oarecare diferență.
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #5  
Vechi 23.03.2009, 20:22:11
axios's Avatar
axios axios is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.02.2009
Locație: suceava
Religia: Ortodox
Mesaje: 299
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru axios
Implicit ...

daca asta te odihneste... du-te cu inima curata. roaga-te Maicii Domnului sa te ajute. si fa ceea ce crezi tu ca este spre folosul tau. si apoi sa multumesti pentru aceasta Domnului.
important e sa ai tu liniste sufleteasca. liniste care sa te lase sa te rogi si sa nu-ti tulbure gandurile. sa-ti dea incredere si indrazneala cea buna... si cu folos duhovnicesc.
Domnul si Maica Domnului sa fie cu tine!
__________________
"ziua zilei spune cuvant, si noaptea noptii vesteste stiinta."
Reply With Quote
  #6  
Vechi 23.03.2009, 20:49:06
adrian010155 adrian010155 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.05.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 564
Implicit

Chiar daca pare un mic defect, cu siguranta iti da o nota de originalitate. Fiecare fata / femeie este frumoasa in felul ei. Vei vedea ca baiatul care te va iubi va fi incantat de urechiusele tale, asa cum sunt acum. Eu te sfatuiesc sa le lasi asa. Chiar tu ai spus ca sunt perfecte. Atunci, ce ai cu ele? O oarecare departare de cap nu inseamna deloc un defect. Sunt chiar simpatice. Nu decretez eu daca este pacat sau nu. Fa cum crezi, dar eu cred ca nu este bine sa le modifici in vreun fel. Daca o vei face, iti va parea rau. Iti va fi dor de urechiusele tale care te individualizau.
__________________
Te rog, Doamne, intareste-ma in credinta, caci murdar si pacatos sint dinaintea Fetei Tale.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 23.03.2009, 21:57:03
Flow-rin Flow-rin is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2008
Mesaje: 11
Implicit

Cu siguranta , perticularitatea ta are un scop cu rol mantuitor in viata ta- chiar daca poate fi unul minor. Si e am un defact fizic ce mi-a produs multe suparari in trecut , in schimb cred cu tarie ca el nu e o intamplare si ca Dumnezeu nu a stiut de le cand m-a facut.
Daca operatia este pacat sau nu , nu pot sa ma pronunt , in schimb pot sa pun o mica rugaciune pt tine.
Nu stiu ce varsta ai , dar daca esti micuta, gandestete cum ai vedea lucrurile si peste 5-10 ani.

P.S.: Ai grija ca nu cumva viitorul sot privind poze vechi cu tine sa nu zica :Mama ce urechi frumoase aveai!
Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #8  
Vechi 24.03.2009, 06:43:56
patinina34's Avatar
patinina34 patinina34 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.11.2008
Locație: peste oceane si peste mari
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.185
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru patinina34
Implicit

Eu nu cred ca este un pacat, eu cred ca tu trebuie sa te simti bine cu tine insati, in primul rand, du-te cu Dumnezeu si cu Maica Sfanta si fa ce trebuie sa faci!
__________________
Doamne, fie voia Ta, nu voia noastră!
http://sashaparagulla.blogspot.com/
Reply With Quote
  #9  
Vechi 24.03.2009, 11:32:41
Traditie1 Traditie1 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.752
Implicit

Este o legatura între constitutia fizica si suflet, se influenteaza reciproc. Nu exista forme goale în creatie, orice forma este expresia unei functionalitati. Daca Dumnezeu te-a facut asa, EL are un anumit plan si nu trebuie sa actionezi dupa mintea ta.

cred ca ar trebui sa studiezi anatomia si sa astepti ca acea caracteristicaa neplacuta sa dispara singura în timp. Altfel vei avea constiinta suparatoare ca ai intervenit cu ceva în corpul dat tie de Dumnezeu.

Cred ca orice ajustare sau proteza, orice modificare artificiala a corpului creaza un dezechilibru în fiinta noastra psihica. Michael Jackson e un alienat din aceasta cauza si orice om care si-a facut operatii estetice.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 24.03.2009, 12:16:31
tigerAvalo9 tigerAvalo9 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.03.2008
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.448
Implicit

Cum sa fie pacat???Vorba lui Cristian,daca este pacat este foarte minor dar nu este.Este pentru sanatatea ta.Pacat este sa furi,sa omori,sa injuri,sa faci orgii etc.Domnul sa fie cu tine!
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
prezervativul este pacat ? adrian54322 Nunta 426 18.01.2021 06:34:17
este un pacat sa emigrezi? bmadalin Generalitati 308 28.09.2017 20:53:03
Este pacat? nicusor3 Intrebari utilizatori 50 03.02.2013 21:50:31
Este iluzionismul pacat? Bunl Generalitati 2 05.09.2008 00:47:01