Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 02.10.2009, 19:38:45
Raluca06 Raluca06 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 18.09.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 20
Implicit

Am gasit un citat care exprima exact ceea ce simt eu acum "te iubesc fara sa stiu cum sau cand sau de unde. te iubesc pur si simplu, fara complexitati sau mandrie; te iubesc pentru ca nu stiu alta cale..."
Reply With Quote
  #22  
Vechi 02.10.2009, 19:52:33
AndruscaCIM's Avatar
AndruscaCIM AndruscaCIM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.750
Implicit

Si eu am fost indragostita pana peste cap bine de tot la un moment dat. Toate gesturile lui erau interpretate de mine si trageam concluzii eronate rau, dar bine ca mi-am dat seama la timp. Acest sentiment a durat ceva, am plans si eu, am si slabit...dar totusi in acelasi timp nu am putut face abstractie de lucrurile care mi se pareau ciudate, contradictorii cu iubirea sincera si de asemenea nici de sfaturile celor din jur care il cunosteau asa cum era...si evident mult mai bine decat mine care de fapt nu cunostea mai nimic din acea persoana. Incet dar sigur am ajuns la concluzia ca era departe de prototipul barbatului de care aveam eu nevoie, pe care l-as fi putut aprecia si de barbatul pentru care as fi insemnat totul si care s-ar fi gandit mai intai la mine si apoi la el.

Acum, cand imi amintesc acest episod imi pare foarte lipsit de importanta pentru ca asa si era, era ceva ce eu imi doream sa fie, dar nu era....si asta pentru ca prin relatiile ulterioare m-am definit, am invatat ca pot fi iubita asa cum imi doresc si chiar mai mult, am inteles ce vreau de la viata, de la relatia ideala si de la barbatul potrivit pentru mine. Atunci cand nu exista reciprocitate si unul din parteneri trebuie sa depuna eforturi mai mult decat celalalt...este clar ca ceva nu este in ordine si acesta constituie un mare semnal de alarma peste care nu este indicat sa se treaca cu vederea.

Ci siguranta ca Dumnezeu are grija de tine si te fereste de ce este rau, inainte de a vedea ce inseamna si iti va trimite omul de care ai nevoie si care are nevoie de tine. Pentru acest fapt trebuie sa fii optimista, sa ai grija de sufletul tau si sa ii multmesti lui Dumnezeu pentru toate!

Pupici ...

P.S. Fii sigura ca atunci cand vei intalni partea ta de la Dumnezeu totul va decurge cum nici nu iti imaginezi si amandoi veti merge pe acelasi drum ....

Last edited by AndruscaCIM; 02.10.2009 at 20:00:04.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 03.10.2009, 18:04:19
Raluca06 Raluca06 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 18.09.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 20
Implicit

Da.. o sa treaca, dar greu. Cred ca mi-as fi dorit mult de tot sa aiba curajul sa spuna cap coada ce s-a intamplat. Sa fie sincer. STii de ce mi-e teama? ca Dumnezeu a vazut cat am plans si cat m-a durut ce face el si n-o sa lase durerea mea nerazbunata. Nu-i doresc raul, dar cum a zis el ca mie imi va fi mai bine fara el, asa sa i se intoarca si lui.
Azi mi-a demonstrat ca nu da 2 bani pe faptul ca pe mine ma doare sau ca sufar. trist.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 05.10.2009, 12:56:56
AndruscaCIM's Avatar
AndruscaCIM AndruscaCIM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.750
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Raluca06 Vezi mesajul
Da.. o sa treaca, dar greu. Cred ca mi-as fi dorit mult de tot sa aiba curajul sa spuna cap coada ce s-a intamplat. Sa fie sincer. STii de ce mi-e teama? ca Dumnezeu a vazut cat am plans si cat m-a durut ce face el si n-o sa lase durerea mea nerazbunata. Nu-i doresc raul, dar cum a zis el ca mie imi va fi mai bine fara el, asa sa i se intoarca si lui.
Azi mi-a demonstrat ca nu da 2 bani pe faptul ca pe mine ma doare sau ca sufar. trist.
Da, este normal sa treaca mai usor sau mai greu...in functie de situatie. De ce esti atat de sigura ca el a gresit si ca Dumnezeu il va pedepsi pentru aceasta decizie? Chiar esti convinsa ca a gresit doar pentru nu ti-a expus pe puncte motivul deciziei de a pune punct relatiei voastre?

Nu consider ca trebuie sa avem pretentii de la cei care trec episodic prin viata noastra, atata timp cat fiecare avem libertatea de a parasi, de a pune punct unei relatii fara nici un viitor sau dezamagitoare pentru a cauta persoana compatibila cu noi.

Poate ca a ales sa incheie aceasta relatie fara a-ti spune motivul ( asta in caz ca nu ti l-a spus deja de n ori dar tu nu vrei sa il accepti ca fiind un motiv) se poate datora faptului ca si-a dat seama ca tu iti doresti sa il ai in viata ta indiferent ca el nu isi mai doreste acest lucru.

Sfatul meu: incearca sa privesti realitatea asa cum e, incearca sa intelegi mesajul transmis de el si faptul ca a facut o alegere...ceea ce e perfect normal in viata fiecaruia dintre noi. Incearca sa intelegi ca nimeni nu isi doreste sa reinnoade o relatie doar pentru ca celalat sufera si se tanguie doar doar... Intr-o relatie partenerii trebuie sa aiba si ce aprecia unul la celalat, sa vada si calitati si chiar putere de caracter. Tu acum te-ai transformat intr-un cersetor care vrea iubirea pierduta, deci implicit mila fostului...esti sgura ca el mai poate regasi in tine persoana de care se indragostise candva, femeia vesela, tanara, ambitioasa, care avea planuri in viata, care era sigura pe sine si radioasa si alaturi de care se simtea bine ? ............

Doamne ajuta!

Last edited by AndruscaCIM; 05.10.2009 at 13:04:43.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 24.10.2009, 12:02:41
caliyo caliyo is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.10.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 257
Implicit

uneori noi simtim ca ,,elŽŽeste persoana potrivita, asa mi s-a intamplat si mie de curand, dar numai Dumnezeu stie daca acea persoana e potrivita sau nu.
am invatat ceva din experienta mea: sa nu fortez lucurile, sa nu vreau pe cineva cu orice pret pt ca s-ar putea ca dupa ce o sa il am sa nu fie asa cum am visat sa fie.
daca celalalt refuza sa fie in continuare cu tine, degeaba te zbati, degeaba suferi, degeaba iti pui intrebarea:de ce?
roaga-te sa se faca voia lui Dumnezeu si atat.adica: Doamne, daca este voia Ta sa fim impreuna, ajuta-ne!
Reply With Quote
  #26  
Vechi 24.10.2009, 12:25:23
speranta1970's Avatar
speranta1970 speranta1970 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.04.2009
Locație: brisbane, australia
Religia: Ortodox
Mesaje: 160
Implicit Draga Raluca06

Sper ca esti mai bine, ca suferinta sa mai alinat si poti dormi mai bine. Este frumos sa iubesti dar cate nopti nedormite ne duce dragostea cand nu este primita de cel pe care -l alegem.

Se spune ca cine a putut iubi o data mai poate iubi. Dumnezeu te iubeste si doreste sa fii bine, de aceea daca ceva nu ti-i se implineste este ca Dumnezeu are ceva mai bun pregatit pentru tine. MI-a trebuit cativa ani sa inteleg asta.De multe ori cerem ceva dar Dumnezeu stie mai bine ce e mai bun, chiar daca noi nu vedem asa , dar timpul ne va deschide ochii.

Sa ai grija de tine si sa fii iubita.
Reply With Quote
  #27  
Vechi 24.10.2009, 13:26:34
metanoia2's Avatar
metanoia2 metanoia2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.08.2009
Locație: Cluj Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 175
Thumbs up

Scumpa mea, nu-l mai crede atat de bun, deschide-ti ochii gandeste-te realist la defectele lui. Asta este replica cea mai jalnica:"ma despart de tine pentru ca sa iti fie tie bine". Am auzit-o de la prietenele mele tot timpul. Eu eram mai retrasa nu ii tot schimbam, imi trebuia unul si bun, dar ele incercau poate asta o fi alesul, poate celalalt si intotdeauna se termina cu fraza asta.
Fii puternica, nu le da satisfactia asta de a te vedea daramata. Daca te-ar fi iubit cum crezi tu nu te-ar fi facut sa treci prin asta. Ipocritele sunt la moda si barbatii le iubesc mai mult pentru ca stiu sa para a fi interesante. Barbatii desi unii par mielusei, nu cauta echilibru ci o viata incitanta cu o femeie care pare sa le scape printre degete tot timpul.
Iti faci rau gandindu-te la ei; daca sunt fericiti Doamne ajuta!, daca nu la fel, nu iti dori sa i se intoarca lui nefericirea ta. Cand vei cunoaste persoana cu adevarat potrivita pentru tine ii vei multumi ca s-a despatit de tine acum.
Cand ai copii si bucuriile se tin lant si scot tot felul de perle, iar sotul te scuteste de multe eforturi si sta noaptea treaz in locul tau ca are puiutul febra, o sa te uiti inapoi si o sa te gandesti cat ai fost de prinsa in gandurile tale incat nu ai vazut realitatea.
Si realitatea este ca esti tanara, desteapta, credincioasa cu simtul umorului din cate vad si cu....o maaaare capacitate de a iubi. Calugarul a vrut sa te fereasca de desfranare ca sa iti intalnesti dupa facultate iubitul si sa fii curata. Si te rog chiar daca vor trece 2 sau trei ani sa ne scrii si atunci sa imi spui: " Ce naiva am fost sa nu vad diferenta intre ceea ce am vrut eu sa fie prietenul meu si ceea ce era de fapt. Si mai departe cum este sa il ai chiar pe barbatul care este ceea ce ai visat si care te-a asteptat toata viata sa apari."
__________________
"Imparate Ceresc Mangaietorule Duhul Adevarului care pretutindenea esti si pe toate le-mplinesti,Vistierul bunatatilor si Datatorule de viata, vino si Te salasluieste intru noi."
Reply With Quote
  #28  
Vechi 24.10.2009, 13:54:42
axios's Avatar
axios axios is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.02.2009
Locație: suceava
Religia: Ortodox
Mesaje: 299
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru axios
Implicit ...

Citat:
În prealabil postat de Raluca06 Vezi mesajul
Da.. o sa treaca, dar greu. Cred ca mi-as fi dorit mult de tot sa aiba curajul sa spuna cap coada ce s-a intamplat. Sa fie sincer. STii de ce mi-e teama? ca Dumnezeu a vazut cat am plans si cat m-a durut ce face el si n-o sa lase durerea mea nerazbunata. Nu-i doresc raul, dar cum a zis el ca mie imi va fi mai bine fara el, asa sa i se intoarca si lui.
Azi mi-a demonstrat ca nu da 2 bani pe faptul ca pe mine ma doare sau ca sufar. trist.
capul sus raluca!
eu cred ca toate povestile lui despre ce a visat nu sunt decat scuze pentru a putea sa puna capat la ce se hotarase deja. nu prea e specific barbatilor sa se ghideze dupa asa ceva asa ca, mie personal, imi suna a vrajeala ieftina.
conteaza foarte mult cat a fost impreuna cu fosta lui prietena si ce fel de relatie au avut. cu siguranta va ramane cu ea pentru ca e ca stupul pentru albine cand incepi sa gusti din mierea, pe care tu i-o refuzi. nu-ti bate capul...
insa, mai e ceva. gaseste-ti un duhovnic stabil si nu doar pe cineva la care sa te duci din an in pasti si sa pui intrebari de baraj. daca explicai de la inceput sunt sigur ca nu ajungeai sa primesti raspunsul in manierea aceea.
nu trebuie decat sa gandesti ca nu a fost de la Dumnezeu si ca tot raul spre bine. bine ca s-a terminat acum si nu mai tarziu cand ar fi fost mult mai dureros pentru tine.
ai putintica rabdare, roaga-te si vei fi rasplatita.
Doamne ajuta!
__________________
"ziua zilei spune cuvant, si noaptea noptii vesteste stiinta."

Last edited by axios; 24.10.2009 at 13:56:57.
Reply With Quote
  #29  
Vechi 24.10.2009, 17:11:43
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Raluca06 Vezi mesajul
Am reusit sa-mi iau examenele. Asta e vestea buna, din pacate oricat incerc sa trec peste nu-mi resuseste. Nu ma pot bucura nici de reusitele mele. El considera ca daca eu mi-am luat examenele, inseamna ca previziunile lui s-au adeverit si ca mie imi e mai bine fara el, ca a decis ce trrebuia pt mine... El a inceput o relatie de o saptamana si ceva cu ea si eu sufar inca. A trecut o luna si o saptamana de cand ne-am despartit si eu altceva in afara de a mi-l dori inapoi nu pot simti. Il iubesc, oricat de fraiera si de proasta as suna. Am fost si m-am spovedit, am inteles cateva lucruri si incerc, credeti-ma chiar incerc sa trec peste, dar mi-e ingrozitor de greu! Fiecare zi e un nou chin. Parca am luat-o pe carari, pentru ca nu ma pot bucura de nimic. Am slabit intr-o luna 5 kilograme si incerc sa ma adun. Dar fara succes. Dintr-o tanara femeie puternica, am ajuns sa imi doresc sa se intoarca la mine mai mult decat mi-am dorit orice vreodata. Nici cand eram copil nu cred ca imi doream cu atata ardoare un lucru. Ma rog zilnic sa mi-l aduca Dumnezeu inapoi. da, are dreptate cand zice ca m-as sacrifica pt el, dar nu asta inseamna sa iubesti? sa fii in stare sa dai totul pentru cel de langa tine?
Am vazut niste poze zilele trecute si era fericit. Nu mintea. nu se prefacea. La fel si eram si eu.

S-a consolat cu ideea ca noi nu trebuie de la Dumnezeu sa fim impreuna si el merge mai departe... Cum vine asta? daca nu eram implicata in situatia asta si nu-l cunosteam, as fi zic ca martor obiectiv ca omul asta MINTE CU NERUSINARE si-si bate joc. Dar nu e cazul, credeti-ma ca nu e cazul.
Nu inteleg de ce mi-l doresc inapoi si nu pot renunta, din moment ce el a facut o alta alegere... pe care da eu o consider proasta. De ce? pentru ca a dat marul bun pe cel stricat...
Femeia cu care e acum este intr-atat de ipocrita incat l-a convins ca ea ar putea sa-mi fie mie prietena sincera, daca eu as vrea, de dragul lui. Omul cu care am fost eu nu era atat de orb! Cum are dreptul o femeie care i-a dat cu piciorul inainte (cand ea era logodita de 2 ani de zile si avea o relatie cu el, si-apoi a continuat logodna inca un an jumate) la a doua sansa? Cum poate fi atat de orb? Si de ce nu-l face Dumnezeu atent?
Raluca, ma doare ceea ce scrii.
Nu sunt in locul tau, nu avem aceeasi experienta de viata, dar poate te ajuta ceea ce as putea spune (am o idee despre cum te simti).
Cred ca gresesti cand spui despre el ca era asa si pe dincolo. Nu poti cunoaste un om deplin nici dupa multi ani. Eu eram impreuna cu un barbat de aproape 6 ani, eram convinsa ca este intruchiparea perfectiunii, aveam incredere orbeasca in el, pana cand (eu fiind ocupata cu examenele de licenta) el a invitat alta femeie in oras. Pana atunci eu am crezut ca nu se uita nici in dreapta, nici in stanga... cu asta m-a facut knock-out pentru ca pana azi nu am inteles de ce a facut asta. (Eu l-am iertat, adica am ignorat ceea ce era clar un avertisment si m-am casatorit cu el dupa o vreme... asta asa, sa stii restul povestii.)

Eu invat foarte greu sa spun "faca-se voia Ta!". Foarte greu imi vine, parca ma rup in doua cand eu cer asta, dar crede-ma ca este cel mai bun lucru de cerut in rugaciune.

Metanoia a scris f bine, parerea mea, barbatii nu cauta femei "cuminti", ci femei care le scapa printre degete, femei "interesante". Nu cere sa se intoarca la tine, nu ai habar cat vei suferi daca nu te iubeste cu adevarat. Fa un exercitiu de imaginatie si gandeste cum ar fi sa traiesti cu un om care nu te iubeste: va fi plin de frustrari si resentimente, se va ascunde de tine, iti va face reprosuri neintemeiate.. si va cauta "intelegere" in alta parte.
Tu spui ca te iubeste? Atunci ce cauta in casa alteia? Chiar daca nu ar fi vrut sa fie cu colega lui.. ceea ce a facut (s-a mutat la ea) dovedeste lipsa de demnitate.

Nu stiu daca acest sfat ti se potriveste, dar as spune sa-ti asumi durerea (nu sa fugi de ea, ca oricum nu ai cum), sa o accepti ca-ti este data cu un scop, iar in timp va trece.
Reply With Quote
  #30  
Vechi 26.10.2009, 11:57:42
AndruscaCIM's Avatar
AndruscaCIM AndruscaCIM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.750
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anna21 Vezi mesajul
Metanoia a scris f bine, parerea mea, barbatii nu cauta femei "cuminti", ci femei care le scapa printre degete, femei "interesante".
Pai chiar spune foarte bine...si care-i problema aici???.... nu poti fi cuminte, interesanta si care scapa barbatilor printre degete????

Problema intervine in momentul in care o femeie se incapataneaza si se tine cu dintii de genul de barbat care vrea femei" interesante"...pentru ca e clar ca acel om e inca in cautarea unui ideal. Nu inseamna nicidecum ca toti barbatii sunt neseriosi pentru ca sunt atrasi de femei " interesante" ci chiar faptul ca nu au langa ei femeia care sa le capteze atentia integral...si nimeni in lumea asta nu poate sugera ca trebuie sa faci eforturi sa stai langa o persoana care " nu iti spune prea multe".

O femeie care nu e interesanta, inseamna automat ca are un caracter slab, nu stie ce vrea, devine umbra barbatului de care se indragosteste, se poarta prosteste desi vede si simte ca nu e foarte atras de ea, face sacrificii nebanuite in numele iubirii, suporta multe, trece cu vederea multe si sta langa un tip sperand ca se va schimba desi nici un om nu ar trebui sa se schimbe pentru altcineva...iar asta nu inseamna decat ca unii nu au cum sa fie atrasi de genul de persoane care nu au principii clare de viata si de asemenea nici demnitate

Last edited by AndruscaCIM; 26.10.2009 at 16:22:17.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Am nevoie de ajutor Cristian8 Exorcismul 22 11.07.2011 19:57:03
am nevoie de ajutor!!! steluta1981 Umanitare 1 06.06.2011 19:43:44
Am nevoie de ajutor! Oanalia Generalitati 20 17.08.2010 09:14:51
Am nevoie de ajutor Idyahoo Generalitati 36 13.04.2010 22:38:50
Am nevoie de ajutor anitag Generalitati 14 12.11.2007 12:01:37