Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Biserica Ortodoxa Romana
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 23.12.2006, 10:11:29
Abis Abis is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 19.12.2006
Mesaje: 22
Implicit

Oastea Domnului are un foarte usor iz de indepartare de la ortodoxie. Atat de usor incat te fura imediat de nas. Eu nu cred in aceste "ramuri" ale bisericii. Ce este atasat bisericii se poate desprinde oricand sa cada si sa se usuce. Intr-adevar Oastea Domnului, a fost la inceput una cu biserica ortodoxa dar cu timpul a deviat incet incet de la cursul initial. Dar mai bine cititi parerea parintelui Cleopa, contestata de asa zisii ostasi ai domului. Mie imi par mai degraba dezertori...

http://diverse.crestinortodox.ro/despre_oastea_domnului_-c117-p35-new.html


"Oastea Domnului" a fost o asociatie crestina, la inceput aprobata de Sfantul Sinod al Bisericii Ortodoxe Romane. Cat timp aceasta asociatie a avut conducatori buni, ea a adus mare folos Bisericii, caci foarte multi crestini paraseau imoralitatile, betiile, fumatul, desfranarile, hotiile si alte feluri de rautati, care periclitau moralitatea publica. Dupa ce insa a ramas fara povatuitori buni si invatati, cei ce au ramas adevaratii ostasi ai lui Iisus Hristos si bunii crestini s-au imputinat; multi din ei, din cauza lipsei de povatuitori luminati si necunoscand Sfintele Scripturi [...]Aici la noi vin preoti de pe la multe parohii din diferite parti ale tarii noastre si se plang de greutatile pe care le fac unii din cei ce-si zic "ostasi ai Domnului", deoarece - spun preotii - unii din "ostasii Domnului" au trecut la sectari; altii se aduna singuri, fara voia si stirea preotilor din parohia respectiva; altii defaima cantarile Bisericii si zic ca sunt grecesti si vechi si de aceea nu mai sunt bune azi si ca numai cantarile de la oastea Domnului sunt bune. Altii, din asa zisii "ostasi ai Domnului", vin in biserica dar nu fac semnul sfintei cruci, nu vor sa ia sfanta anafora, nu vor sa se inchine si sa sarute sfintele icoane, si alte multe abateri pe care nu le mai scriu aici. (Pr. Cleopa)
Reply With Quote
  #22  
Vechi 28.12.2006, 18:09:01
dianaparis dianaparis is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 28.12.2006
Mesaje: 2
Implicit

Cine e fara de pacat, acela sa arunce primul piatra. Fratilor, eu sunt membra a Oastei Domnului, asa ca astept pietrele!:D
In plus, nu am sustinut niciodata ca cei ce nu merg la adunarile oastei nu sunt ostasi ai Domnului si Mantuitorului nostru Iisus Hristos.
Si nici ca ostasii sunt neprihaniti.
Dar pe mine OD m-a apropiat de Sf. Biserica Ortodoxa. Si cred ca se completeaza perfect. Pe cei care o critica, va invit sa veniti la adunare, si sa vorbiti si cu preotii care ne conduc. Pe mine, un preot ortodox m-a adus la oaste.Si duhul de dragoste, de lupta si de acceptare ma tine acolo. Adresa mea de mail e totdiana@yahoo.co.uk, daca vreti detalii pentru a participa la adunari, ma puteti contacta.
In plus va invit sa vizitati www.oasteadomnului.ro/forum. cred ca acolo se vede cel mai bine duhul oastei (si al BOR). Multe sectiuni sunt intretinute de preoti.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 02.01.2007, 21:15:11
iustinian
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Doamne ajuta!
Eu consider ca Oastea Domnului are o tenta sectanta...canta acompaniati de orga, lucru ce este condamnat de Biserica:"anatema sa fie!".Cei mai multi "ostasi" sunt in Ardeal si lucrul asta consider ca este numai din lipsa vetrelor de rugaciune, a manastirilor.In una din adunarile din Sibiu au pus la iconostas o fotografie cu Iosif Trifa intemeietorul OD...si un alt lucru ciudat, la adunari predica si femeile:dontgetit:eu cam atata am avut de spus...Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #24  
Vechi 11.01.2007, 13:45:25
06dec 06dec is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.12.2005
Mesaje: 336
Implicit

Manastirile din Ardeal dupa cate stiu nu sunt rezultatul neevlaviei locuitrilor,ci tunurile generalului Bucov care le au tunat si facut harcea parcea cu traitori din ele cu tot.Acum daca s-ar cerceta,s-ar vedea cum s-au inmultzit in 17 ani!
Reply With Quote
  #25  
Vechi 13.01.2007, 02:26:36
Mihai-g Mihai-g is offline
Member
 
Data înregistrării: 01.06.2006
Mesaje: 62
Implicit

Am vazut ca teologul grec Yannaras, in "Libertatea moralei", ii cam pune la punct pe cei din grupari pietiste precum "Oastea Domnului". Zice ca nu prea au treaba cu duhul ortodox, fiind grav afectati de un duh bolnavicios, pietist, imprumutat din protestantism.
Reply With Quote
  #26  
Vechi 13.01.2007, 02:33:47
v.LIVIU.v v.LIVIU.v is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 13.01.2007
Mesaje: 17
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihai-g
Am vazut ca teologul grec Yannaras, in "Libertatea moralei", ii cam pune la punct pe cei din grupari pietiste precum "Oastea Domnului". Zice ca nu prea au treaba cu duhul ortodox, fiind grav afectati de un duh bolnavicios, pietist, imprumutat din protestantism.
sincer nu stiu de ce ar trebui sa vedem ca ceva rau o miscare ca oastea domnului in sensul ei autentic, daca eu binevoiesc sa fie mai ravnitori nu e nici o problema, dar parerea mea e ca trebuiesa fie supravegheati in ghilimele spus, de un preot vrednic si cunoscator de carte, cum ar spune o cei de demult.
Reply With Quote
  #27  
Vechi 13.01.2007, 02:38:15
Mihai-g Mihai-g is offline
Member
 
Data înregistrării: 01.06.2006
Mesaje: 62
Implicit

ce intelegi tu prin "miscare... in sensul ei autentic" si prin faptul ca ei ar fi mai "ravnitori"?
Reply With Quote
  #28  
Vechi 13.01.2007, 03:14:09
v.LIVIU.v v.LIVIU.v is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 13.01.2007
Mesaje: 17
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihai-g
ce intelegi tu prin "miscare... in sensul ei autentic" si prin faptul ca ei ar fi mai "ravnitori"?
vroiam sa zic asa cum fusese ea gandita la inceputuri, si in ce priveste ravna, nu inteleg decat o dorinta mai mare de a sa unuii in comuniune cu altii si de a-si petrece serile intr-o rugaciune comunitara
Reply With Quote
  #29  
Vechi 16.01.2007, 23:10:16
danyel danyel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2006
Locație: Cluj Napoca, Ardeal ,Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.306
Implicit

As mai vrea sa spun ca "Oastea Domnului", ca si proiect, a fost sustinuta indeaproape de mitropolitul PS Nicolae BALAN, dupa infiintare.

In anii care au urmat dupa infiintare, adunarile anuale - care se numeau CONGRESE - ale Oastei Domnului care aveau loc in duminica Rusaliilor, se tineau in catedrala mitropolitana din Sibiu. Bineinteles ca si PS Nicolae Balan participa activ si cu binecuvantarea lui se faceau toate.

Parintele Iosif TRIFA a avut un mare sprijin in mitropolitul Ardealului. Si cred ca fara sprijinul acesta, misiunea sfintiei sale nu ar fi avut aceeasi amploare si rasunet. Pacat ca pe parcursul ultimilor ani din viata parintelui, au intervenit neintelegerile dintre ei. Eu le-as spune conflicte interpersonale datorate faptului ca fiecare dintre cei doi avea o personalitate puternica. Si au mai intervenit si ceilalti "consilieri" care au bagat strambe. Cum se spune pe drept cuvant, acolo unde oamenii se hotarasc sa-l slujeasca pe Dumnezeu vine si Diavolul sa-si bage coada.

In aceste conditii a fost caterisit in 1937, iar la 12 februarie 1938, parintele Iosif TRIFA a trecut in lumea celor drepti, dupa ce in repetate randuri a inaintat catre Mitropolie memorii, scrisori si cereri de iertare.
Luand act de aceste dovezi, imediat dupa Revolutia (sau lovitura de stat) din 1989, Sfantul Sinod al Bisericii Ortodoxe Romane a ridicat caterisirea parintelui Iosif TRIFA. Astfel, memoria sfintiei sale a fost reabilitata, dupa mai bine de 50 de ani.
Reply With Quote
  #30  
Vechi 16.01.2007, 23:14:27
danyel danyel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2006
Locație: Cluj Napoca, Ardeal ,Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.306
Implicit

Aparitia OASTEI DOMNULUI

Oastea Domnului,apare in preajma anului 1923 la indemnul Duhului Sfant care a lucrat prin parintele Iosif Trifa.
In cartea "Istoria unei Jertfe",in volumul 2,scrisa de fratele Traian Dorz,la pagina 30 citim asa:

Rasare "Oastea Domnului"

In preajma anului 1923,imi faceam un bilant al activitatii mele de 10 ani de preotie la tara si un an redactor la foaia "Lumina Satelor".
Si ma gandeam cu durere la zadarnicia celor 11 ani de strigare in pustiu,fara urme si fara roade.Era noaptea tarziu.Pe sub fereastra casei mele tocmai trecea urland un card de betivi.
Asta mi-a sporit si mai mult durerea.Am cazut in genunchi plangand si m-am rugat Domnului plangand sa-mi ajute.In anul ce vine,sa lucrez cu mult mai multa izbanda.
In aceasta noapte,Duhul Domnului mi-a inspirat gandul unei hotarari care s-a publicat in numarul de Anul Nou 1923,al foii "Lumina Satelor".
In aceasta hotarare ii chemam pe cititorii mei sa intre in anul cel nou cu hotarare de lupta contra betiilor,sudalmelor si altor pacate.
Prin iscalirea unei Declaratii,ii chemam sa se hotarasca contra pacatelor.
Ii chemem intr-un fel de VOLUNTARIAT de lupta apriga contra pacatelor.
Din acest inceput a iesit pe urma Miscarea "Oastea Domnului".
Initiativa acestei Miscari este asadar pe de-a-ntregul a Domnului.Cu nimeni n-am avut absolut nici o consfatuire si nici o intelegere cu privire la aceasta Miscare.Si de la nimeni n-am avut absolut nici un fel de incredintare speciala pentru infiriparea ei.
Si nu numai initiativa acestei Miscari este a Domnului,ci si creatia intreaga este a Lui.

Acestea au fost cuvintele parintelui Iosif Trifa,reproduse de fratele Traian Dorz in cartea amintita.

Cu timpul Oastea Domnului a luat amploare si s-a dezvoltat.
Ea a reprezentat si reprezinta o serioasa amenintare pentru "imparatia intunericului".
_Aripa ortodoxa a oastei este de real folos credinciosilor ortodocsi acolo unde ea activeaza; ma mahneste adang faptul ca fratii ortodocsi lovesc in aceeasi frati ortodocsi, din OD, Domnul sa ne dea putere sa traim in unitate Amin!________________
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Oastea Domnului pacatoasa Generalitati 48 17.09.2015 12:14:56
Oastea Domnului andreea h Dogmatica 4 01.06.2013 09:35:35
Oastea Domnului Giorgina Alte Religii 38 28.06.2010 23:48:35
Oastea Domnului juana302 Generalitati 4 23.07.2008 15:16:43
Oastea Domnului paraschevaiasi Generalitati 2 22.02.2007 23:03:48