Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Slujbele Bisericii Ortodoxe > Slujba inmormantarii
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #51  
Vechi 13.10.2009, 22:43:02
condor
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de costel Vezi mesajul
Potrivit invataturii Bisericii Ortodoxe, soarta unei persoane dupa moarte poate fi schimbata prin rugaciunea Bisericii.
Potrivit invataturilor Domnului Iisus Hristos si ale Sfintilor Sai Apostoli , "soarta" unei persoane este hotarata de "binele sau raul pe care-l va fi facut cand traia in trup".

"Nu stiti ca cei nedrepti nu vor mosteni Împaratia lui Dumnezeu? Nu va înselati în privinta aceasta(si nu-i inselati nici pe altii, domnule Costel): nici curvarii, nici închinatorii la idoli, nici preacurvarii, nici malahii, nici sodomitii,
nici hotii, nici cei lacomi, nici betivii, nici defaimatorii, nici hraparetii nu vor mosteni Împaratia lui Dumnezeu
."(1 Corinteni 6:9,10)


"Caci toti trebuie sa ne înfatisam înaintea scaunului de judecatã al lui Hristos, pentru ca fiecare sa-si primeasca rasplata dupa binele sau raul pe care-l va fi facut cînd traia în trup."(2 Corinteni 5:10)

Puneti-va viata in randuiala si impacati-va cu Dumnezeu, cat mai aveti har (fiecare zi de viata este o zi de har). Dupa aceea... va fi prea tarziu.
Reply With Quote
  #52  
Vechi 14.10.2009, 01:37:42
Cristian_S Cristian_S is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.08.2009
Mesaje: 136
Implicit

"De aceea vă zic vouă: Toate câte cereți, rugându-vă, să credeți că le-ați primit și le veți avea. "

Bine, asta nu inseamna ca putem face orice ca ne scapa Biserica.
Reply With Quote
  #53  
Vechi 15.10.2009, 22:23:54
Atreides's Avatar
Atreides Atreides is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.09.2009
Locație: București
Religia: Ortodox
Mesaje: 151
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ichim Vezi mesajul
Exista viata dupa moarte?
Viata dupa moarte din punct de vedere crestin?Sper ca nu,viata asta s-ar dovedi astfel inutila,iar eu as fi nevoit sa dau socoteala in fata unei divinitati pe care nu o agreez.Viata dupa moarte din punct de vedere budist este ideala pt. mine,trecerea intr-un alt plan existential(nirvana) fiind destul de plauzibila.Daca nu exista niciuna din variantele propuse de marile religii ale lumii,asta e,macar stiu ca mi-am trait viata conform propriilor principii,am incercat sa nu las condus de alti.Oricum sper ca aceste eveniment(moartea) nu ma va lovi prea curand,mai am destule de facut.
__________________
Nihil sine Deo!
Reply With Quote
  #54  
Vechi 15.10.2009, 23:29:54
condor
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Atreides Vezi mesajul
Viata dupa moarte din punct de vedere budist este ideala pt. mine,trecerea intr-un alt plan existential(nirvana) fiind destul de plauzibila.
Pana la "nirvana" mai poti suferi niste serii de incarnari chinuitoare. Iti cunosti "karma", sau ai dus o viata asa de desprinsa de propriul eu, incat sa crezi ca te asteapta "nirvana"?

Cerceteaza "oferta" lui Hristos. Poti primi ce nu merita nimeni de pe acest pamant.
Reply With Quote
  #55  
Vechi 19.10.2009, 10:15:25
Iustin45 Iustin45 is offline
Member
 
Data înregistrării: 17.10.2009
Mesaje: 65
Implicit

Citat:
În prealabil postat de condor Vezi mesajul
Pana la "nirvana" mai poti suferi niste serii de incarnari chinuitoare. Iti cunosti "karma", sau ai dus o viata asa de desprinsa de propriul eu, incat sa crezi ca te asteapta "nirvana"?

Cerceteaza "oferta" lui Hristos. Poti primi ce nu merita nimeni de pe acest pamant.
Invatatura voastra ,a adventistilor nu e departe de budism caci ,ca si acesta ziceti ca sufletul se intoarce la Dumnezeu si se pierde in El ca o simpla energie tot asa cum sufletul se contopeste in Nirvana la budisti. Daca ar fi asa, Hristos nu i-ar mai fi strigat pe mortii inviati de El pe nume: ,,Lazare, iesi afara! sau ,,tinere, tie iti zic, scoala-te!,, ci ar fi trebuit sa le sufle in gura suflare de viata care tot El a dat-o la fel la facere lui Adam. E logic si de bun simt ce spun? Sper ca de acum inainte sa nu mai sfidati logica cu explicatii adhoc scoase din burta.
Reply With Quote
  #56  
Vechi 19.10.2009, 19:03:01
condor
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iustin45 Vezi mesajul
Invatatura voastra ,a adventistilor nu e departe de budism caci ,ca si acesta ziceti ca sufletul se intoarce la Dumnezeu si se pierde in El ca o simpla energie tot asa cum sufletul se contopeste in Nirvana la budisti. Daca ar fi asa, Hristos nu i-ar mai fi strigat pe mortii inviati de El pe nume: ,,Lazare, iesi afara! sau ,,tinere, tie iti zic, scoala-te!,, ci ar fi trebuit sa le sufle in gura suflare de viata care tot El a dat-o la fel la facere lui Adam. E logic si de bun simt ce spun? Sper ca de acum inainte sa nu mai sfidati logica cu explicatii adhoc scoase din burta.
Nu este logic ce spuneti. De bun simt, nici atat. Iarasi spuneti minciuni despre adventisti. Cine va indeamna?

P.S. Discutia poate fi continuata pe topicul deschis de dvs., pe care l-ati intitulat (tot in mod mincinos) "adventistii neaga viata sufletului dupa moarte".
Reply With Quote
  #57  
Vechi 19.10.2009, 19:05:44
Danut7 Danut7 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.543
Implicit

si care sunt minciunile alea condore?
Reply With Quote
  #58  
Vechi 20.10.2009, 00:27:39
Iustin45 Iustin45 is offline
Member
 
Data înregistrării: 17.10.2009
Mesaje: 65
Implicit

Citat:
În prealabil postat de condor Vezi mesajul
Nu este logic ce spuneti. De bun simt, nici atat. Iarasi spuneti minciuni despre adventisti. Cine va indeamna?

P.S. Discutia poate fi continuata pe topicul deschis de dvs., pe care l-ati intitulat (tot in mod mincinos) "adventistii neaga viata sufletului dupa moarte".
Ca de obicei: nici un argument logic si coerent, subrefugii si amanari ale unui raspuns clar. Asa ai facut mereu, ai fugit de ADEVAR. ACESTIA SUNT ADVENTISTII. Ce te-a oprit sa dai un raspuns acum daca ai vre-unul?
Reply With Quote
  #59  
Vechi 21.10.2009, 17:41:00
condor
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iustin45 Vezi mesajul
Ca de obicei: nici un argument logic si coerent, subrefugii si amanari ale unui raspuns clar. Asa ai facut mereu, ai fugit de ADEVAR. ACESTIA SUNT ADVENTISTII. Ce te-a oprit sa dai un raspuns acum daca ai vre-unul?
Stiti bine ca ceea ce va "intereseaza" se dicuta (intre ortodocsi si adventisti), pe topicul mentionat de mine.

Ce rost are sa ma repet pe acest topic. Doar ca sa umplu paginile?
Reply With Quote
  #60  
Vechi 21.10.2009, 18:41:57
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iustin32 Vezi mesajul
Invierea sotiei soldatului
[...]
Domnule Iustin,

Cu tot respectul, si dumneata crezi in povesti de genul asta? Daca sufletele ar fi filtrate in functie de pacatele lor la fiecare vama, atunci numai cei sfinti sau drepti ajung sa fie judecati la judecata particulara? Pai la ce sa mai fie judecati, din moment ce aceia care, cum scrie clar, asculta cuvintele Lui Hristos respectand asadar Legea noua si crede in Cel ce L-a trimis s-a si mutat din moarte la viata si la judecata nu va veni?

Si daca exista un anumit tip de suferinta pentru fiecare pacat, cum se vor chinui cei care au minim doua pacate diferite, in mod multiplexat in timp? :)) Li se vor scoate ochii, smulge limba si pieptul, apoi aruncati in foc, dupa care ii vor manca viermii, dupa care vor manca ei viermi si pisici moarte, apoi vor fi aruncati in smoala (imi imaginez un urias care invarte plictisit cu lingura la cazan ca sa se prajeasca bine toti damnatii), de unde vor trece eventual in tartarul inghetat si functie de numarul de pacate o vor lua de la inceput? Oare si Parintele Staniloaie credea asa ceva?!
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Sufletul dupa moarte ...? Templier Knight Generalitati 3 30.11.2010 01:58:26
Moarte dupa 2 saptamani ? Robertworld Generalitati 6 03.08.2010 14:26:33
Despre viata de dupa moarte georgian_osa Din Noul Testament 30 14.03.2010 19:49:29
Adventistii neaga viata sufletului dupa moarte Iustin32 Secte si culte 1872 20.12.2009 23:41:43